Acanthoscurria sp. pet trade insubtilis

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
S-Ljuke
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16. Októbra 2007, 19:51
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa S-Ljuke » 19. Februára 2009, 21:22

to Sceptic: Ok diky pane, presne tohle jsem chtel slyset. Nazor zkusenyho chovatele! Pavouk je stale nazivu, nicmene stav se nelepsi i presto ze prijala mrtveho vrcka.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 27. Mája 2009, 09:42

Ahojte, konečne sa dnes zvliekol samec A. insubtilis, avšak samica práve požiera neoplodnený kokon, ktory vytvorila už 2x takto pred rokom. Malého pavúčika som dostal 10.7. 2007 a 27.5. 2009 dospel na adult samca, ktorý už musí splniť svoju úlohu načo bol vytvorený :) Toto bude môj druhý pokus tak držte palce. Čo sa týka veľkosti tento samec je vačší ako ten minulý...chcem určitú dobu počkať a neuponáhľať to, bola by škoda 2 roky vykrmovania zahodiť za 1 deň.

Foto samca:

malý prcek: 1-2 zv. (mimochodom požiera komára :D)
Obrázok
sory za kvalitu, vtedy som ešte nemal k dispozícii foťák

a konečne adult samec, ako nám pekne vyrástol :)
Obrázok
samec je 9-10 zv.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 19. Júla 2010, 21:40

adult samec cerstvo po zvleku...zaujemcovia SS

Obrázok
facebook: Marek Terno
Obrázok

NANUK1992
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15. Júla 2009, 10:02
PAVUK

Príspevok od užívateľa NANUK1992 » 8. Augusta 2010, 11:44

Chcel by som sa spýtať , je tento pavúk toxicky významný ?

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 8. Augusta 2010, 20:32

myslím že ee ...
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

oskar
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 9. Augusta 2009, 23:21
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa oskar » 8. Augusta 2010, 20:55

myslíš zle.., všetky acanthoscurrie SÚ toxicky významné!

Užívateľov profilový obrázok
otikdb
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13. Januára 2010, 15:02
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od užívateľa otikdb » 8. Augusta 2010, 21:17

Geniculata nieje, ma len vyssiu toxicitu ako Brachypelmy.
Príroda si vyberá za zábavu daň ďaleko vyššiu, ako by sa odvážil vyberať štát. (Vladimír Vondráček)

Na počiatku bola krajina. Múdra, prísna, do seba uzavretá. Sama v sebe a sama pre seba. Potom prišiel človek. (Milan Rúfus)

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 9. Augusta 2010, 08:19

Všichni američtí zástupci čeledi Theraphosidae, včetně rodu Acanthoscurria,
jsou toxicky nevýznamní. Účinnějšími toxiny disponuje většina rodů pocházejících z Afriky, Asie a Austrálie. Problematiku chovu rodu Acanthoscurria vidím spíše v nepříjemných obraných chloupcích.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 9. Augusta 2010, 10:13

mylím, že zástupcovia čeľade Theraphosidae žijú aj v Ázii a Afrike, sú to len iné podčeľade, než Acanthoscurria, napr. podčeľade Eumenophorinae, Poecilotherinae, Ornithoctoninae... ak sa mýlim, opravte ma
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 9. Augusta 2010, 10:49

To niesu ziadne bite reporty? Osobne si nemyslim ze by pohrizenie acanthoscurrie bol taky pruser ako haplopeliem, pterinov...

oskar
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 9. Augusta 2009, 23:21
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa oskar » 9. Augusta 2010, 15:45

Ja sa nejdem hadat, aj tak je to tu rozoberane uz stokrat, staci hladat, a nesuhlasim ani celkom s tym, ze by toxicita acanthoscurrii bola vyssia ako u niektorych brachypeliem, (viz. tema toxicita, str. 4), hlavny problem vidim v mnozstve jedu, ktore je u acanthoscurrii obrovske a po druhe v tom, ze acanthoscurrie nikdy nevahaju uhryznut, na tak velke pavuky su dost mrsne, rychle a agresivne, urcite sa pri nich oplati davat dobry pozor a byt opatrny, ja by som sa s nimi nezahraval a ani ich neodporucal ako vhodne pavuky pre zaciatocnikov. Inak konkretne u A. gomesiany, je, pokial sa nemylim, dolozeny pripad usmrtenia cloveka, aj ked podrobnosti neviem a urcite tam hralo rolu ajmnoho inych okolnosti. A aj tu na stranke bol uz rozoberany pripad uhryznutia geniculatou a dotycny mal okrem ineho niekolko dni, ci dokonca tyzdnov hnacku, cize take uhryznutie, urcite nie je prijemne zo ziadneho hladiska :D

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 9. Augusta 2010, 15:58

lenze prave oto ide ze mnozstvo jedu moze zvysit nebezpecnost toho ktoreho druhu :)
vezmi si to na priklade - pakobra (z niekadial z australie a nepametam si latinske meno) - smrtelna davka jedu je okolo 40 mg? ale ona ti vpravi do tela 120-150mg, coje dost fatalna davka, zato nasa "obycajna" vretenica vipera berus je z tohto ohladu daleko toxickejsia a smertelna davka jedu je 15mg a prirovnava sa toxicitou k rodu crotalus (mam to z dakadial z netu) ... ale dospelka samica vyprodukuje len okolo 10-12mg na jedno uhryznutie ... avsak testy na viacerych vreteniciach ukazali ze to moze byt od 8 do 18 a myslim si ze aj viac mg a teda su relativne nebezpecne ...
takze toxicita jedu obcas neodraza skutocnu nebezpecnost toho ktoreho tvora :)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 9. Augusta 2010, 15:59

Lorenzo napísal:Všichni američtí zástupci čeledi Theraphosidae, včetně rodu Acanthoscurria,
jsou toxicky nevýznamní. Účinnějšími toxiny disponuje většina rodů pocházejících z Afriky, Asie a Austrálie. Problematiku chovu rodu Acanthoscurria vidím spíše v nepříjemných obraných chloupcích.
Acanthoscurria spp. vsetky zatial patria medzi toxicky vyznamne. Aj ked sa vravi, ze geniculata nie je ... dovolim si tvrdit, ze urcite je.

Ak mas podklady k tomu, ze tato teoria bola vyvratena. Sem s nimi.

Zatial su tieto pavuky maly fenomen ako napr. Ephebopus spp. ( jediny ma obranne chlpky na pedipalpach) - maju silny jed aj obranne chlpky - taky fenomen. Ale tych bude v risi pavukov urcite viacero.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
oxYgen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 18:55

Príspevok od užívateľa oxYgen » 9. Augusta 2010, 16:02

každé uhryznutie je nepríjemné a myslím si, že ani jeden chovateľ netúži po tom, aby bol uhryznutý :wink: čiže je jedno, či patrí Acantoscurria medzi toxicky významné vtáčkare alebo nie, mali by sme sa k pavúkom správať tak, aby nás nepohrýzli :) a keď už sa porovnáva jed Acantoscurii vs Brachypelma tak v jednom výzkume bolo zverejnené, že Acanthoscurria spp. zabije myš do 20 minút od uhryznutia a napríklad taká Brachypelma smithi až za viacej ako hodinu.

A ešte citát z knihy Sklípkani - Kovařík
Mezi americkými sklípkany čeledi Theraposidae nebyly odhaleny druhy člověku vysloveně nebezpečné. Jedinou výjimkou je možná Acanthoscurria juruenicola z Brazílie, které se podle Bucherla (1971) obávají indiáni.
Ďalej sa uvádza, že pokusy na amerických vtáčkaroch zistili, že ich jed nie je príliš účinný na teplokrvných živočíchoch tažších ako 0,5kg (Bucherl, 1962)
Avicularia versicolor 0,1 | Brachypelma smithi 1,0 | Heteroscodra maculata 0,1 | Poecilotheria ornata 1,0 | Ceratogyrus darlingi | Ephebopus cyanognathus

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 9. Augusta 2010, 16:12

hmm :D mohol by sa spravit maly test ... kupit te striekacky pre diabetikov ... zobrat zastupcov viacerych rodov ... par mysi alebo lepsie vacsich potkanov ... stopky ... skumavky ... vzdy zobrat do striekacky rovnake mnozstvo jedu a vpichnut ho potkanovy niekam dozadku :D pak porovnat cas smrti potkana, celkove mnozstvo jedu v skumavke ... a je tak aky taky naznak nebezpecnosti ... ale te informacie brat z veeeeelkou rezervou a hlavne sa stim asi ani moc nechvalit nejaky organizaciam proti tyraniu zvierat :D

Užívateľov profilový obrázok
oxYgen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 18:55

Príspevok od užívateľa oxYgen » 9. Augusta 2010, 16:14

taký výzkum sa už spravil, len na myšiach..tak načo ho opakovať aj na potkanoch? a výsledky toho výzkumu su zavesené aj na tomto fóre :wink:
Avicularia versicolor 0,1 | Brachypelma smithi 1,0 | Heteroscodra maculata 0,1 | Poecilotheria ornata 1,0 | Ceratogyrus darlingi | Ephebopus cyanognathus

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 9. Augusta 2010, 16:20

ale ja som myslel vyskum zamerany prave na acanthoscurrie vs. ine rody

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 10. Augusta 2010, 06:48

mylím, že zástupcovia čeľade Theraphosidae žijú aj v Ázii a Afrike, sú to len iné podčeľade, než Acanthoscurria, napr. podčeľade Eumenophorinae, Poecilotherinae, Ornithoctoninae... ak sa mýlim, opravte ma

právě proto jsem psal: američtí zástupci čeledi Theraphosidae
Aj ked sa vravi, ze geniculata nie je ... dovolim si tvrdit, ze urcite je.
lenze prave oto ide ze mnozstvo jedu moze zvysit nebezpecnost toho ktoreho druhu
konkrétně o tomto druhu Kovařík (2006) píše konkrétní údaje o množství a účincích jedu. Jak to psal oxYgen v příspěvku výše. Obavy indiánů z A.juruenicola jsou přehnané a pravděpodobně neopodstatněné. Klátil (2008)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 10. Augusta 2010, 09:48

este poznamocka

Knihy od takych ludi su urcite velmi vyznamne. Ale treba brat na zretel, ze co sa tyka pavukov. Vyskum bol a v podstate je este v plienkach. Aj ked uz dost pokrocil Takze niektore udaje mozu byt troska nepresne.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
oxYgen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 18:55

Príspevok od užívateľa oxYgen » 10. Augusta 2010, 12:02

to máš pravdu adi, preto sa dejú aj zmeny v taxonómii neustále, no bohužial sa zatiaľ musíme držat údajov, ktoré sú aspoň ako tak pravdivé, keďže písať len hypotézy bez konkrétnych faktov a dôkazov je zbytočné :wink:
Avicularia versicolor 0,1 | Brachypelma smithi 1,0 | Heteroscodra maculata 0,1 | Poecilotheria ornata 1,0 | Ceratogyrus darlingi | Ephebopus cyanognathus

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 10. Augusta 2010, 12:24

co sa tyka strachu indianov z A.jurenicola ... zase oni sa jej aj mozu bat lebo indiani v juznej amerike (aspom vo filmoch) nedisponuju nejakym extra telesnym vzrastom ... a ked k tomu pripocitas infekciu uprostred dzungle myslim ze ich strach je opodstatneny :) - zas len dohady :D

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re:

Príspevok od užívateľa sharky » 25. Apríla 2011, 09:13

Milan.svk napísal:hmm :D mohol by sa spravit maly test ... kupit te striekacky pre diabetikov ... zobrat zastupcov viacerych rodov ... par mysi alebo lepsie vacsich potkanov ... stopky ... skumavky ... vzdy zobrat do striekacky rovnake mnozstvo jedu a vpichnut ho potkanovy niekam dozadku :D pak porovnat cas smrti potkana, celkove mnozstvo jedu v skumavke ... a je tak aky taky naznak nebezpecnosti ... ale te informacie brat z veeeeelkou rezervou a hlavne sa stim asi ani moc nechvalit nejaky organizaciam proti tyraniu zvierat :D
kde su tie vysledky nevies ?
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria insubtilis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Apríla 2011, 13:59


Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Acanthoscurria insubtilis

Príspevok od užívateľa sharky » 2. Mája 2011, 21:22

ta moja 1 zv dost rada zere :) len sa mi nikdy nepodari ju odfotit . stale je skoro v nore alebo neviem zamerat poriadne :D
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria insubtilis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Júna 2013, 18:29

Status Acanthoscurria insubtilis v pet trade biznise sa nam trochu zamotava. Momentalne su v chove dve rozne druhy, ktore sa na seba podobaju avsak obe maju velmi odlisne spermateky. Ta odlisnost je taka velka, ze nemoze ist ani o lokalitnu vynimku. Obe sa predavaju pod nazvom Acanthoscurria insubtilis.

V prispevku si ich odlisime cislo 1 a 2. Cislo 1 je ta co ma spermateku v tvare „srdca“ a cislo 2 ta co ma pekne vyrazne semenne receptakuly.

Zial Acanthoscurria insubtilis je popisana len podla samca a momentalne neexistuje ziadny popis samice. To by niekto musel doviest mlade z lokality vyskytu Acanthoscurria insubtilis v Bolivii a porovnat najprv samca s opisom a nasledne opisat samicu co silne pochybujem, ze sa tak niekedy stalo, ziadna zmienka o tom neexistuje.

Obrázok
Acanthoscurria 1 – predavana pod nazvom Acanthoscurria insubtilis

Obrázok
Acanthoscurria 1 – spermateka

Acanthoscurria 1 - podla tvaru „srdieckovej“ spermateky a nalezu stridulacneho ochlpenia na pedipalpe trochanter a trochanter I splna kriterium, ze bola aspon rodovo zaradena spravne.
______________________________________________________________________________________________________


Obrázok
Acanthoscurria 2 - predavana pod nazvom Acanthoscurria insubtilis

Obrázok
Acanthoscurria 2 – spermateka.

Obrázok
stridulacne stetiny na trochanter pedipalpa (Acanthoscurria 2)

Obrázok
stridulacne stetiny na trochanter I (Acanthoscurria 2)

Mladata tejto samice boli pred 5 - 6 rokmi na Slovensku predavane ako uspesny odchov pod nazvom Acanthoscurria insubtilis.


Acanthoscurria 2 ma sice stridulacne ochlpenie na pedipalpe trochanter a trochanter I, co je typicke pred rod Acanthoscurria avsak spermateka je odlisna no s prizmurenymi ocami by som mohol potvrdit, ze tiez je spravne rodovo zaradena. Pri tomto pavukovi treba na 100 percentnu ID vidiet aj samca. Ak ma len jeden tibilany vybezok patril by tento pavuk pod rod Acanthoscurria. Avsak s prihladnutim na rody (Citharacanthus, Cyrthopholis, Nesipelma, Phormictopus), ktore maju stridulacne stetiny na pedipalpe trochanter a trochanter I sa to javi malo pravdepodobne, ze ide o iny rod. Nikdy vsak nehovor nikdy.

S kludom si prepiste v zozname svoje Acanthoscurria insubtilis na neznamy druh. Kedze oba odlisne pavuky koluju v chovoch uz par rokov je dost mozne, ze doslo ku krizeniu. Status originalnej Acanthoscurria insubtilis je neznamy. Len jedna z mnohych nepresnosti, ktorym sa budeme casom venovat.

Ako pikosku uvediem :), ze sa tu dokonca predavala Acanthoscurria insubtilis, ktora bola dodatocne urcena ako Grammostola sp..


Napísať odpoveď