Tapinauchenius violaceus (ex purpureus)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Tapinauchenius violaceus (ex purpureus)

Príspevok od užívateľa adi » 16. Januára 2009, 10:58

Cawky,

ma tento druh neake odlisnosti, specialne podmienky chovu, odlisujuce sa od jeho druhovych kolegov ?

Dostalo sa mi do ruk zoar kuskov v 1.zv.

A ak niekto chova - spolocny chov, do kt. zvleku je to realne , pripadne ake boli straty ( aky velky priestor vyzaduje kazdym zvlekom kazdy jedinec) ak to niekto zaznamenal.

Diki ... Inak krasne pavuciky ... a dost zive :wink:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 16. Januára 2009, 13:31

Ahoj,
chov je stejný jako u ostatních zástupců rodu Tapinauchenius a Psalmopoeus, vyšší vlhkost a hnízdo od země až ke stropu (při 3cm v nohou měli hnízdo vysoké 20cm). Rychle rostou ( 1-8 sv. za 12 měsíců). Jsou opravdu rychlí a na rozdíl od ostatních druhů i hodně zbrklí. Mám v chovu dva jedince, držím je po jednom při 20-26°C v krabici 20x20x20cm. V roce 2008 byl T. purpureus synonymizován Westem s T. violaceus (Mello-Leitão, 1930), takže T. purpureus je pro tento druh již neplatný název.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Januára 2009, 13:41

Lorenzo ma pravdu temu som ti premenoval.

Platnick:

In synonymy:
T. purpureus Schmidt, 1995 = T. violaceus (Mello-Leitão, 1930) (West et al., 2008: 39).

mf violaceus (Mello-Leitão, 1930)....................French Guiana, Brazil [urn:lsid:amnh.org:spidersp:001840]
Ephebopus v. Mello-Leitão, 1930b: 56, f. 4 (Df).
Avicularia violacea Lucas, Silva & Bertani, 1992: 163 (Tf from Ephebopus).
T. purpureus Schmidt, 1995c: 11, f. 1 (Dmf) [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002485].
T. purpureus Peters, 2005b: 111, f. 353-356 (f).
T. v. West et al., 2008: 39, f. 21-22 (f, Sm).

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 16. Januára 2009, 14:05

Diki, o synonymizacii som nevedel. Vyzera tak, ze nebude problem s chovom. Zopar Psalmopeusov mi uz v minulosti vyrastlo az do adultu bez vacsich komplikacii.

Cus zatial. Idem premiestnovat. Zapnem si asi speed meter ... a sem hodim rekor.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 17. Januára 2009, 11:33

Rad by som sa s Vami podelil o jedno moje pozorovanie.

Vcera som premiestnil 5 ks. do samostatnych filmoviek.

3ks. do ciernych nepriehladnych a 2ks. do bielych priesvitnych.

Teraz som kontroloval, ci si uz stihli urobit hniezda.

Prv som nazrel do bielych - tam bola jemne natahana pavucina ale nic co by nasvedcovalo, alebo pripominalo uz vytvoreny ukryt. Tak som nazrel do ciernych a na moje prekvapenie tam uz mali kompletne prestavanu filmovku. Pekne zapradena cela filmovka aj s poukladanym lignocelom a vytvoreny vchod do tunela kde sa uz aj zdrzaiaval pavucik.

Preto usudzujem ze mlade pavuciky sa stale zdrzavaju v tme a tmavom prostredi. A pritomnostou svetla su len stresovane - ze sa nemozu ukryt ( ak ten ukryt nemaju vytvoreny). Taktiez po premiestneni mali tie 3 kusy viac casu na stavbu v pokoji, kedze mali od zaciatku tmu. A aj to hadam prispelo k dokonalejsiemu hniezdu za tak kratky cas.

V suvislosti ma este napada, ze tie kt. nemaju ueste dobry ukryt nemusia prijimat potravu tak dobre ako tie kt. su v ciernych filmovkach.

Dnes ak bude cas tak to vyskusam.

Ak si dobre pamatam, tak takto to fungovalo aj pri P. cambredgei. A kusy kt. boli v svetlych filmovkach menej zrali a aj pomalsie rasti. Uvidime ci sa to potvrdi.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

warsong
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 29. Apríla 2008, 23:59
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa warsong » 17. Januára 2009, 11:37

No niecom na tom pravdy bude....tiez by som bol radsej keby som mal len čierne filmovky....mam 2 ks Cyriocosmus elegans asi v 1 zv..... jeden v čiernej filmovke prijal potravu a ten v priesvitnej zatim nie....možno je to len nahoda a možno nie:) určite je pre nich lepšie tmavšie prostredie...

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 17. Januára 2009, 13:02

stymi filmovkami je to uplna pravda...ja už mám rozbehnutý jeden experiment s rastom vtáčkarov v tmavých a svetlých filmovkách..no uvidime čo stoho bude

hano
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 15:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od užívateľa hano » 27. Septembra 2009, 21:00

Obrázok
3-4zvlek

zviretom
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19. Októbra 2007, 14:59
Bydlisko: Mosty u Jablunkova-Czech Republic
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa zviretom » 27. Septembra 2009, 21:50

opravdu krásný pavouk:)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 28. Septembra 2009, 06:21

jj, ale je krajsi v tych vyssich zvlekoch
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 2. Októbra 2009, 21:11

asi by aj cosi zhltol.......
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
oxYgen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 18:55

Príspevok od užívateľa oxYgen » 12. Októbra 2009, 22:23

mal som 5 kuskov tohto pavuka a bohuzial mi vsetci umreli :( neviem preco,a neviem si to ani nijako vysvetlit...jeden mi umrel do 2 dni ako som ich kupil a ostatni odisli cca do 5-6 mesiacov postupne :( odvtedy som sa uz neodvazil si kupit ani jedneho...
Avicularia versicolor 0,1 | Brachypelma smithi 1,0 | Heteroscodra maculata 0,1 | Poecilotheria ornata 1,0 | Ceratogyrus darlingi | Ephebopus cyanognathus

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 21. Novembra 2009, 13:13

dnes som premiestnoval mojho violaceusa a skoro ma trafil vykalmi, to bola sranda, ale inac bol kludnejsi.. :lol:
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 22. Marca 2010, 21:50

Mam v tom teraz trocha hokej. Na internete su fotky Tapinauchenius violaceus a na nich je modry. Na hanovej mi nejaky modry nepride. Ako je to teda? Nemeni farbu kazdym zvlekom? Ake ma sfarbenie v adulte?

Foto z netu:
http://www.flickr.com/photos/26238310@N05/3458814611/

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 22. Marca 2010, 22:01

hmm neviem, podla mna je to iba fotakom a pohlavim, ja mam samicu hnedo-fialovo-cierno-kovovomodru a ked ju sfotim tak tam najdem aj ine farby :)
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

DavecorE
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 13. Februára 2010, 13:46
Bydlisko: Oravský región :D

Príspevok od užívateľa DavecorE » 22. Marca 2010, 22:37

hm an tej fotke s tvojho linku to skor vyzera ako Tapinauchenius latipes...ktory je vyfarbenejsi...hm....nevim
...keep bleed out a future...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 23. Marca 2010, 07:39

Oni budu pekne fialove .... len to musite aj nasvietit ak chcete mat take pekne fotky. Potom sa s tym pohrajte vo photoshope ...., Fotit to je tak troska umenie ... kedze mrsky su dost rychle ..., a urcite vam nebude stacit ziaden kompakt na taketo fotenie ... aj keby ste mali 1000 Mpix :lol:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 23. Marca 2010, 12:11

:lol: ale ked jej das zrat tak je kludnejsia, iba u mojho murinusa to nepleti, ten beha aj s cervom v chelicerach :D
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

warsong
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 29. Apríla 2008, 23:59
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa warsong » 6. Mája 2010, 12:56

Prave sa mi zvliekol drobec do 2 heho zvleku. Bohužial dve nohy vytiahol len z casti a ostali mu v zvlecke....zvlecku som obstrihal a nechal som akurat kozu tych 2 noh ktore nevytiahol uplne....mozem mu to tak nechat do dalsieho zvleku alebo by som mu radsej mal odstrihnut nevytiahnute nohy ? dik za rady

warsong
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 29. Apríla 2008, 23:59
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa warsong » 6. Mája 2010, 13:03

Tak nakoniec som mu jednu nožku odtrhol celu (resp pri tahani ju sam odpojil ) a druhu ma do polovice(vytočenu smerom dohora pri chodeni ju nepouživa) Vzhľadom k tomu že je to ešte low lvl očakávam bezproblemovu regeneráciu. Vlhkosť trochu znížim aby sa mu náhodou nevytvorila pliesen v miestach poškodenia.

Užívateľov profilový obrázok
Wandal
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 12. Apríla 2010, 20:22
Bydlisko: Galanta,Šurany

Príspevok od užívateľa Wandal » 15. Júla 2010, 12:29

Zdar!Májú všetky samce tohto rodu tibiálne háky?Nasiel som príspevok od Sceptica zo So október 25, 2008...No boli tam spomenuté len niektoré druhy aký je názor teraz?Tento rod nie je spomenutý ani tu:Tibiálne háky majú samce týchto rodov: Acanthoscurria, Aphonopelma, Avicularia, Bonnetina, Brachypelma, Ceratogyrus, Citharacanthus, Cyclosternum, Cyriocosmus, Cyrtopholis, Crassicrus, Chromatopelma, Euathlus, Eupalaestrus, Hapalotremus, Hemiercus, Grammostola, Hapalopus, Homoeomma, Lasiodora, Lasiodorides, Megaphobema, Metriopelma, Nhandu (okrem carapoensis) Nesipelma, Pamphobeteus, Paraphysa, Plesiopelma, Phormictopus, Psalmopoeus, Pseudhapalopus, Pterinochilus, Schizopelma, Sphaerobothria Thrixopelma, Vitalius, Xenesthis. Tibiálne háky má aj samec Theraphosa (Pseudotheraphosa) apophysis.

Tibiálne háky nemajú samce týchto rodov: Annandaliella, Anoploscelus, Augacephalus, Chilobrachys, Citharischius, Coremiocnemis, Encyocratella, Heteroscodra, Heterothele ,Hysterocrates, Ischnocolus, Lyrognathus, Metriopelma, Nhandu (nemá len carapoensis), Orphnaecus, Phlogiellus, Phoneyusa, Phormingochilus, Plesiophrictus, Poecilotheria, Selenocosmia, Selenotholus, Selenotypus, Sericopelma, Stromatopelma, Theraphosa blondi?, Thrigmopoeus.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 15. Júla 2010, 13:38

Co mam doma ... T. gigas aj T. volaceus ... obaja tibialne haky maju ..., neviem ako to je dalej. Ale myslim, ze ano , maju ..., Nemal som ich vsak osobne ,...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
paterlini
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Decembra 2010, 10:21

Príspevok od užívateľa paterlini » 22. Decembra 2010, 12:36

Caute, v sobotu som dostal tohto fesaka/fesandu od kamosa. Je to 4-5 zvlek. Zatial je stale zalezeny v substate a nechce ani vyliezt.

Precital som si info o tomto druhu.

Mam objednane terarium d30*s20*h20, lebo v BA som zatial nenasiel ziadnu predajnu s terariami za rozumnu cenu. Docasne je v cca 1,5l sklenke od uhoriek.

substrat je zatial len lignocel. vyska je 3-6 cm.

Teraz otazky:

1. Staci mu lignocel alebo treba ho zmiesat s raselinou?
Ak hej, tak v akom pomere a aku raselinu by ste doporucili.
2. Kde v Bratislave kupujete cvrcky? Preferujem domaci odchov.
3. Na youtube som videl, ze Rob dava do terarii elektricky (neviem latinsky nazov), ktore mu cistia terarko. Robi to tu niekto tak?

Super kanal na youtube:
http://www.youtube.com/user/tarantulaguy1976


PS: Privitam hociake rada pre uplneho zaciatocnika.
Ak by sa niekto nasiel, co by siel na pivo a pokecal, tiez budem rad.

Dalsie planovane T-cka:
A. versicolor
B. smithi

Dakujem

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Decembra 2010, 14:13

Wandal napísal:Zdar!Májú všetky samce tohto rodu tibiálne háky?
Rod Tapinauchenius ma tibilane haky (2 tibialne vyrastky). Neviem o ziadnej vynimke v ramci rodu.

Vychadzal som z prac, ktore mam:

Kód: Vybrať všetko

Schmidt, G. (1994) Das Männchen Von Tapinauchenius elenae

Schmidt, G. (1996) Eine weitere Tapinauchenius Art aus Ecuador Tapinauchenius cupreus

Schmidt, G. (1995) Eine neue Tapinauchenius Art aus Brasilien, Tapinauchenius brunneus sp.n.

Schenkel, 1953 - T. latipes

Die Vogelspinnen - G.Schmidt 2003 - T. gigas
Zoznam samcov vtackarov, ktori nemaju tibialne haky:
http://forum.lasiodora.sk/viewtopic.php?t=1232


Aviculariinae by mali mat haky rody:
Iridopelma - maju
Avicularia - maju ale aj su vynimky v rode
Pachistopelma - maju modifikovanu, nieco ako rad, zoskupenie trnov, nie je to klasicky tibialny vyrastok

Psalmopoeinae:
Psalmopoeus - ma
Tapinauchenius - ma

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 22. Decembra 2010, 15:09

paterlini napísal:Caute, v sobotu som dostal tohto fesaka/fesandu od kamosa. Je to 4-5 zvlek. Zatial je stale zalezeny v substate a nechce ani vyliezt.

Precital som si info o tomto druhu.

Mam objednane terarium d30*s20*h20, lebo v BA som zatial nenasiel ziadnu predajnu s terariami za rozumnu cenu. Docasne je v cca 1,5l sklenke od uhoriek.

substrat je zatial len lignocel. vyska je 3-6 cm.

Teraz otazky:

1. Staci mu lignocel alebo treba ho zmiesat s raselinou?
Ak hej, tak v akom pomere a aku raselinu by ste doporucili.
2. Kde v Bratislave kupujete cvrcky? Preferujem domaci odchov.

Dakujem

Ahoj... takze na takeho pavuka to terarium bude privelke...
staci aj cislo lignocel mozes pridat aj trosku raseliny...
substrat moze byt vlchky ... tomuto pavukovi to problem robit nedude
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/


Napísať odpoveď