Selenocosmia javanensis

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

MartinXXL
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 20. Októbra 2009, 20:21

Príspevok od užívateľa MartinXXL » 4. Októbra 2010, 18:10

Prikladám foto mojej krásavice :) mesiac a pol som ju nevidel , zahrabal vchod do tunelu a zvliekala sa :)

Tu si ide pre červička : len tam padol a uz vybehla z diery:

Obrázok

A dalsia iba sa trochu schovala a zacala pomaly zrat :)

Obrázok

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kurec » 5. Októbra 2010, 08:49

Já mám svoje o polovinu větší, vím že jsem je kupoval v prvním nebo druhém svleku, kolikátý má ta tvoje javaneska? 8)

MartinXXL
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 20. Októbra 2009, 20:21

Príspevok od užívateľa MartinXXL » 7. Októbra 2010, 11:17

kurec napísal:Já mám svoje o polovinu větší, vím že jsem je kupoval v prvním nebo druhém svleku, kolikátý má ta tvoje javaneska? 8)
fuha ja som ju kupoval v 5 zvleku este minuly rok v oktobri a vyniesla von len jednu zvlecku , ale moze mat taky 8 alebo 9 zvlek , vždy ked sa ide zvliekat tak co ma vchod do tunelu vrch zahrabe a je tam aj niekedy 2 mesiace :)

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Gergej » 27. Mája 2011, 01:30

...nočné kŕmenie Selenocosmie, 10.zvlek, zatiaľ neurčená...

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Hey hou, let´s go!!!

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 27. Mája 2011, 13:10

ak ju mas takuto ciernu tak mas ten najkrajsi poddruh, moja je taka oranzovohneda, aj ked je este mlada nevem ako bude vyzerat pri adult vyfarbeni
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Gergej » 27. Mája 2011, 15:17

Tak aj moja bola mladá orandžovo hnedá, vyfarbila sa po deviatom zvleku.......
Tiež som si zhaňal tento druh len preto, že som videl aká je krásne čierna, inak sa zameriavam len čisto na Africké druhy 8)
Hey hou, let´s go!!!

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa kurec » 29. Mája 2011, 14:05

Já mám svoje od prvního, mám je cca 2,5 roku, a mají 2cm tělo :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Júna 2011, 13:23

Stridulacne organy Selenocosmiinae sp. (rodovo blizsie neurcena)

Obrázok
Stridulacny aparat na vnutornej strane maxillare


Obrázok
Stridulacne stetiny na vonkajsej strane chelicier s detailom na oblast strid. stetin.

Vdaka tomuto mechanizmu trenia tychto stetin nastava stridulacia. Umiestenie stridulacnych organov je rodovy znak a existuje niekolko typov tvaru a hlavne umiestnenia na vtackarovi.


Obrázok
Ocny hrbolcek

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Júna 2011, 17:20

Milan.svk napísal:ak ju mas takuto ciernu tak mas ten najkrajsi poddruh, moja je taka oranzovohneda, aj ked je este mlada nevem ako bude vyzerat pri adult vyfarbeni
Poddruhy u pavukov neexistuju. Vsetko co sa oznacuje medzi nami ako poddruh je len chovatelsky zargon.

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 4. Júla 2011, 13:24

Sceptic napísal:
Milan.svk napísal:ak ju mas takuto ciernu tak mas ten najkrajsi poddruh, moja je taka oranzovohneda, aj ked je este mlada nevem ako bude vyzerat pri adult vyfarbeni
Poddruhy u pavukov neexistuju. Vsetko co sa oznacuje medzi nami ako poddruh je len chovatelsky zargon.
ale u S. javanensis su poddruhy uvedene aj v platnickovi, respektive neviem co znamena tretie slovo vo vedeckom nazve

f javanensis brachyplectra Kulczyn'ski, 1908....................Java [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002419]
S. j. b. Kulczyn'ski, 1908d: 531 (Df).

f javanensis dolichoplectra Kulczyn'ski, 1908....................Java [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002420]
S. j. d. Kulczyn'ski, 1908d: 531, pl. 23, f. 6 (Df).

mf javanensis fulva Kulczyn'ski, 1908....................Java [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002421]
S. j. f. Kulczyn'ski, 1908d: 532, pl. 23, f. 4, 7 (Dmf).
S. j. f. Schmidt, 2003l: 242, f. 784 (m).

f javanensis sumatrana Strand, 1907....................Sumatra [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002422]
S. j. s. Strand, 1907l: 81 (Df).
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Júla 2011, 15:49

Pozrel som Kulczyn'skeho prace z roku 1908 a tieto druhy ma vedene ako poddruhy - preto to tretie meno po javanensis. Uz som to viacej krat pisal. Tieto druhy su pravoplatne popisane. Od roku 1908 doposial nijako reopisane a ani nijako zmienovane v odbornej literature. Platnick zaradil tieto druhy do katalogu ale nemusia vobec v takej podobe existovat. V katalogu je asi vsetko co sa popisalo. Nemozes tendencne vynechavat nekvalitne opisy alebo veci na "hrane" opisu, bol by v tom neporiadok. Nemozes porovnavat podobne stare prace s novym nahladom na taxonomiu a pravidlami, ktore od tej doby profilovane cez 100 rokov.

S. j. f. Schmidt, 2003l: 242, f. 784 (m). *

Kód: Vybrať všetko

Schmidt, G. (2003l). Die Vogelspinnen: Eine weltweite Übersicht. Neue Brehm-Bücherei, Hohenwarsleben, 383 pp.
Pod pracou Schmidt, 2003l je uvedena jeho kniha. V 90 percent. pripadoch su to prekreslene obrazky z originalov. Co plati aj v tom pripade.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 10. Júla 2011, 20:12

Obrázok
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 13. Júna 2012, 20:23

farbozmena ktorou javanensiska postupne presla
Obrázok
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Gergej » 15. Júna 2012, 00:01

Žeby zmena podmienok v ktorých je chovaná? Asi to bude aj v tom že ja som ju choval v podmienkach podzemného druhu a ty ju máš teraz ako zemný druh.
Predpokladám že je aj agresívnejšia a nervóznejšia... :shock:
Hey hou, let´s go!!!

prusa
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 29. Marca 2010, 18:40
Bydlisko: prešov
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa prusa » 16. Júna 2012, 12:27

Zombee chcem sa spytat ci to je farebna zmena cierna po zvleku -> a potom vybledne co je u vtackaroch normalne alebo je to zmena farby zvlek od zvleku, teda z ciernej k tej sedohnedej. Kurnik dufam, ze som sa dobre vyjadril :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 16. Júna 2012, 12:49

Gergej napísal:Žeby zmena podmienok v ktorých je chovaná? Asi to bude aj v tom že ja som ju choval v podmienkach podzemného druhu a ty ju máš teraz ako zemný druh.
Predpokladám že je aj agresívnejšia a nervóznejšia... :shock:
moje herculesky sú raz hnedé, raz čierne..a to ich chovám stále pri rovnakých podmienkach....až na jedenkrát, keď som ich skúsil chovať ako zemné...málo substrátu, no aj tak si to nanosili na kopu a urobili noru...a správanie sa nijak nezmenilo :-)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Júna 2012, 13:28

juvenilne stadia maju vacsinou ine farebne variacie nez dopelci ... niektore pavuky rastu do krasy niektre su zlaticka len ked su drobci :)

a nahla zmena chovnych podmienok (v ramci jedneho zvleku) nic na farbe pavuka nezmeni :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Gergej » 20. Júna 2012, 20:30

Je predsa známa zmena správania sa jedincov v prípade zmeny podmienok, hlavne nevyhovujúcich. Toto je podlamňa tento prípad, keďže bola vtedy chovaná v norovom teráriu a zrazu si ju dal (Zoomb3e) do podmienok zemných druhov. Možno je to aj zmenou typu rašeliny alebo teploty. Pokiaľ sa ti nezvliekla medzičasom tak nevidím iný dôvod zmeny farby z čiernej na hnedú. :idea:
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 20. Júna 2012, 23:22

Gergej napísal:Je predsa známa zmena správania sa jedincov v prípade zmeny podmienok, hlavne nevyhovujúcich. Toto je podlamňa tento prípad, keďže bola vtedy chovaná v norovom teráriu a zrazu si ju dal (Zoomb3e) do podmienok zemných druhov. Možno je to aj zmenou typu rašeliny alebo teploty. Pokiaľ sa ti nezvliekla medzičasom tak nevidím iný dôvod zmeny farby z čiernej na hnedú. :idea:
a zase na toto napíšem aj ja :-P ...a o5 spomeniem tie herculesky..(a stalo sa mi to aj pri blondi) ....po zvleku sú vždy tmavohnedé, až čierne..postupne zosvetlejú na hnedú :-)

Obrázok

samica hercules asi 3 týždne po zvleku

Obrázok

tá istá samica hercules s kokónom...asi 2 mesiace po zvleku (chovaná stále pri rovnakých podmienkach...) (za kvalitu sa ospravedlňujem...fotené mobilom)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 21. Júna 2012, 01:36

ale herculesy su po zvleku tmave, po dlhsom case vyblednu a pred zvlekom su uz hnede ...
S. javanensis ... nieje to tak ze do cca 8.-10. zv su hnede z cervenymi chlpmi, a potom su pekne matne cierne? toto nemozem potvrdit moja pred nedavnom zdochla
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 21. Júna 2012, 12:19

Milan.svk napísal:ale herculesy su po zvleku tmave, po dlhsom case vyblednu a pred zvlekom su uz hnede ...
S. javanensis ... nieje to tak ze do cca 8.-10. zv su hnede z cervenymi chlpmi, a potom su pekne matne cierne? toto nemozem potvrdit moja pred nedavnom zdochla
no moje sú raz po zvleku hnedé, raz čierne...raz po zvleku ostanú čierne až do ďalšieho zvliekania sa, inokedy po čase zhnednú :-)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa sharky » 21. Júna 2012, 18:05

po com idu na svk Selenocosmie ? rad by som jednu ... no zatial som ich moc nevidel . teda vlastne vobec :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 21. Júna 2012, 19:15

sharky napísal:po com idu na svk Selenocosmie ? rad by som jednu ... no zatial som ich moc nevidel . teda vlastne vobec :)
zombie predava adult samicu ... keby obcas prezres inzeraty tak selenocosmia perboomi a javanensis nepatria medzi rarity ... okolo 7.zv zozenies za 10-15 adult za 30-40e ako ine samice
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa metalkohol » 2. Marca 2013, 01:57

Zdravím,trpím trochu nespavosťou a narazil som náhodou na vec ktorá ma zarazila, resp. zaujala a to že rod Selenocosmia sp. sa nachádza aj v Austrálií. Teraz budem trochu polemizovať :) Ak sa tento rod nachádza aj v Austrálii, nemal by byť medzi chovateľmi zaradený skôr ako austrálsky? Je mi jasné kde sú hranice kontinentov a že druhy ktoré sa nachádzajú v Malajzii sú s Ázie, ale rod ako taký má korene v Austrálii. Podobá sa mi to napríklad na Monocentropus balfouri, je s Jemenu, ale každý vie že geograficky je to africký druh. Sorry za spam v inej téme, ale nechcel som zakladať tému kôli jednej otázke. Dozvedel som sa to s textu nižšie.

Genus Phlogius is currently Selenocosmia on paper, Gunter Schmidt came up with the idea of Phlogius being a valid genus and resurrected them, stating that because the difference in stridulating organs, spermathecae and absence of a third unpaired tarsal claw on tarsi of leg IV, but his work was flawed, mainly because the paratype Selenocosmia specimen he used for study held no nomenclatural status, thus placing crassipes back into Selenocosmia.
Steve Nunn has new work underway to re-instate Phlogius and Gunter Schmidt will receive credit for his original findings, for now Raven is content with using Phlogius so seems he is confident it's a valid genus.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Selenocosmia javanensis

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Marca 2013, 09:58

metalkohol napísal: Ak sa tento rod nachádza aj v Austrálii, nemal by byť medzi chovateľmi zaradený skôr ako austrálsky?
Z cca 40 druhov Selenoscomia spp. su z Australie len tri druhy - subvulpina, stirlingi, crassipes. Zvysok je Azia a okolie. Vyrazny nepomer nehovori prave v prospech Australie.

metalkohol napísal: Je mi jasné kde sú hranice kontinentov a že druhy ktoré sa nachádzajú v Malajzii sú s Ázie, ale rod ako taký má korene v Austrálii.
Toto tvrdenie mas podlozene cim? Zaujima ma to.


Genus Phlogius is currently Selenocosmia on paper, Gunter Schmidt came up with the idea of Phlogius being a valid genus and resurrected them, stating that because the difference in stridulating organs, spermathecae and absence of a third unpaired tarsal claw on tarsi of leg IV, but his work was flawed, mainly because the paratype Selenocosmia specimen he used for study held no nomenclatural status, thus placing crassipes back into Selenocosmia.
Steve Nunn has new work underway to re-instate Phlogius and Gunter Schmidt will receive credit for his original findings, for now Raven is content with using Phlogius so seems he is confident it's a valid genus.
Odkial si to citoval a aky to je rok?


Napísať odpoveď