Sphaerobothria hoffmanni

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 1. Novembra 2010, 14:23

nedavno som bol upozorneny na fakt ze sa v chovoch nachadzaju dve formy a to s.hoffmanni s velkym a s malym rohom.
osobne mam v chove 3 kusy z ceskeho odchovu (2,1) a prave s malym rohom
pravdepodobne kusy ktore boli dovazane ako s hoffmanni a maju rohy male budu najskor nejake sp-cka.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 2. Novembra 2010, 15:13

nespomina sa ten rod alebo ako je to rozdelene ako monotipicky? - tym ale nechcem povedat ze tam nemoze byt nieco neobjavene ako napr. ceratogyrusi kde je roh ako urcovaci znak (dost povrchne povedane)

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 2. Novembra 2010, 20:05

Momentálně jediný popsaný zástupce tohoto rodu. Rozdíl ve velikosti rohů je všeobecně v povědomí, ale moc se k tomu vyjádřit nemůžu...doma mam "malorohou" ale každým svlekem je její roh větší a větší.
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 2. Novembra 2010, 20:46

Měl jsem možnost navštívit Kostariku celkem 3 x, naposled to bylo před 6ti lety. Na několika lokalitách se jsme pozorovali různá vývojová stádia. Občas se nalezl kousek s větším "rohem" nicméně byl součástí populace.
Obrázok
posílám foto z oblasti - Quesada naranjo čerstvě pohnojeného pole, kde se Sphaerobothrie vyskytují v celku uspokojivém počtu a jsou v Kostarice dobře zmapovné.
Pokud jsem dobře informován, nechystá se žádná revize druhu.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 3. Novembra 2010, 11:53

cize povera o dvoch roznych druhoch je viac menej blud
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 3. Novembra 2010, 20:53

žádná pověra to neni prostě sou dvě Sphaerobothrie jedna ta jakože pravá a ta co se tu prodávala s malym rohem

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 6. Novembra 2010, 22:02

Lukaši, to mi chceš říci, že důvod k posuzování jsou obchodní zájmy?
To bych musel pozorované mláďata od jedné samice rozdělit a ty, co mají větší roh a na ty, co mají roh menší a pak je nabízet na burze jako druh co má větší roh. Toje příliš málo na věruhodnou taxonomickou práci. Osobně bych si dával velký pozor na to co kupuji a od koho to kupuji....
Vložil sem zde fotku dospělé samice s rel. velkým rohem, ale na lokalitě byl dostatečný výběr i samic s malým rohem. Pochybuji, že se na jedné lokalitě budou konzistovat dvě subspecie....

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 6. Novembra 2010, 22:20

to co jsem napsal je z obchodních zájmů asi tak -359% .... jen co sem slyšel tak samice s malym rohem měli maldata s malym rohem a samice s velkym meli mladat s velkym .... tak jen konstatuju

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 6. Novembra 2010, 22:31

no ono to bude nejspíše jakou lidí, někdo se narodí s malým a někdo s velkým:-)
Lukáši, dej sem fotky, jsou to uchvatní pavoukovci

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 7. Novembra 2010, 15:21

5-6let stará samička těsně před 12ým svlkem...nyní má růžek snad dvakrát takovej :)
Obrázok
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni, Karsch, 1879

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Júla 2012, 10:57

Kód: Vybrať všetko

Ray Gabriel, Martin Hüsser, Reto Ehrler. 2012. Sphaerobothria hoffmanni Karsch 1879 a Species New to Panama (Araneae: Theraphosidae). Newsl. Br. arachnol. Soc. 123.
Tento velmi kratky clanok len informuje o presnej lokalite druhu Sphaerobothria hoffmanni a hlavne uvadza novu lokalitu jej vyskytu a to Panama. Doteraz bola vzdy uvedena len ako druh Kostariky. Na lokalite blizko Rio Sereno, Panama bola objavena v zmiesanych koloniach s neopisanymi Sericolepma sp. a Theraphosinae sp..


View Larger Maphttps://maps.google.com/maps/ms?msa=0&m ... urce=embed[/gmap]

Rio Sereno, Panama - ako mozete vidiet je to hranicna oblast s Kostarikou.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Februára 2013, 11:16

Obrázok
Foto: Slava Honsa

Sphaerobothria hoffmanni (highland form)

Mam par kusov momentalne v stadiu nymfy. Ako sami vidite na obrazku ma mensi roh ako byva zvykom. Pravdepodobne by to mohlo mat suvis s izolovanostou vysokohorskej populacii tohto druhu. Urcite si dam zalezat aby som to paril len s jedincami tejto "formy".

Edit: Nymfy sa mi do 2 tyzdnov uspesne pri teplote 27 stupnov zvliekli. Mladata prijimaju ako potravu mikro-cvrcky alebo nastrihane casti dospelych jedincov. Pri naznaku vyruseni "zbklo" pobehuju po ubikacii.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Februára 2013, 22:30


View Larger Maphttps://maps.google.com/maps/ms?msa=0&m ... urce=embed[/gmap]

Samce ziju pod spadnutými stromami alebo kamenmi, pricom pocas presunov cez obdobie sucha (januar-april) vyuzivaju prechodne aj vyhlbene nory. Samice si hlbia vyse 75* cm tunely na otvorenych nezalesnenych pastvinach. Predpoklada sa, ze dospele samice su aktivne 4-5 mesiacov v roku a to hlavne cez obdobie sucha. Kokon u samic bol pozorovany koncom aprila, pricom samica s nim ostava v uzavretej nore do decembra, januara.

*Ak som spravne pochopil velka hlbka nory sluzi hlavne pre ochranu samic v obdobi dazdov, ked nemoze v tomto case opustat obydlie (preklad Valerio 1980)


V Kostarike by malo ist o pocetny druh, ktory zije rovnako ako v nizinach ale aj vo vyssie polozenych castiach krajiny. Autor clanku opisuje peripetie s hladanim tohto pavuka pocas jeho troch navstev Kostariky. Jedneho z prvych najdenych samcov tohto druhu, vykopal na kavovej plantazi cca v 40 cm hlbokej suchej nore s teplotou 24 stupnov. Zhruba meter od tejto nory vykopal dalsieho zastupcu tohto druhu tentoraz opacneho pohlavia. Parenie popisuje ako pociatocne odmietanie samice aj ked samec javil zaujem. Pokusy o parenie trvali 2 mesiace. Avsak odchytova samica 27.10 spravila 5 mesiacov po importe kokon. O mesiac samica kokon odlozila stranou co rozhodlo o jeho odobrani. Kokon ocistili od substratu a po otvoreni v nom bolo okolo 300-400 vajicok. Zhruba 2 tyzdne po inkubacii sa zacali objavovat prve mladata v stadiu larvy. Za dalsich 18 dni pri teplote 26 stupnov sa zvliekli do nymfy a nasledne az po 45 dnoch sa zvliekli do prveho zvleku. (Sklipkan)


-podla odporucani by teplota pri tomto druhu nemala presiahnut 26 stupnov, idealne 20-24
-nachadzat ich aj vo vyskach nad 1000 m.n.m a vyssie
- na lokalitach mozu byt nory tohto druhu vo vzdialenostiach len 20 cm od seba
-na niektorych uzemiach ziju v sympatrii s inymi druhmi vtackarov (napr: Megaphobema mesomelas, Sericopelma sp.)
-vyskyt tohto druhu sa okrem Kostariky potvrdil aj v Paname


Kód: Vybrať všetko

Valerio, C. E. 1980. Arañas Therafósidas de Costa Rica (Araneae: Theraphosidae). III. Rev. Biol. Trop. 28 (2): 271-296.

HONSA, V., R. KREJCÍ & M. ŠVOJGR (2003): South American Horned Spider Sphaerobothria hoffmanni. Sklípkan 8(2): 48-50.

SPINN, H. (2004a): Vogelspinnensteckbrief Nr. 4 Sphaerobothria hoffmanni KARSCH, 1879. Arthropoda 12(3): 5-6.

Ray Gabriel, 2012 Sphaerobothria hoffmanni Karsch 1879 a Species New to Panama (Araneae Theraphosidae)

M. V. (1984): Efectos locales de las secreciones externas de Sphaerobothria hoffmanni (Araneae, Theraphosidae) de Costa Rica. Rev. Biol. Trop. 32(2): 209-212

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Októbra 2014, 15:43

Dnesny zvlek mi potvrdil v chove samicu, spermateka je zatial rovnaka ako pri "klasickej forme". Pocital som u "highland form" s pomalsim rastom ale to sa mi zatial nepotvrdilo a pavuk sa zvlieka v pravidelnych intervaloch. Zial jeden kus mi este pri prechode z 1 do 2 zvleku ostal zaseknuty. Pri obhliadke zvlecky som nenasiel ziadny naznak stridulacneho ochlpenia, trnenie na pravej a levej strane KK je skoro zrkadlovo totozne s minimalnymi rozdielami.

Obrázok
http://www.theraphosidae.cz/imagestar/sphhof1.htm

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Skippy » 25. Októbra 2014, 22:28

Samica 3,5cm v tele + fotografia počas hĺbenia nory

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Novembra 2014, 15:42

Obrázok
Sphaerobothria hoffmanni (highland form) samica

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Mája 2017, 16:04

Hore uvedena samica ma dnesnym dnom cez 4 cm v tele a pokus o jej naparenie samcom (3 cm v tele) prebehol neuspesne. Pricinou bude, ze samica stale nie je dospela alebo je pred zvlekom. Samec uz jednu samicu v CR uspesne paril. Samec ani samica nejavili pocas 3 hodin v spolocnej ubikacii ziadne naznaky. Jedna sa o samca Sphaerobothria hoffmanni (highland form) a teda ma nezdar mrzi a bol by som rad aby sa tato cista forma zachovala aj do buducnosti.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Júna 2017, 16:15

Dnes som dostal potesujucu spravu a to, ze samica je naparena. Po nezdare som predpokladal, ze samica sa neparila z dovodu zvleku, ktory naozaj 2 tyzdne dozadu nastal. Kedze samec priamo z lokality je vzacny a nechcel som riskovat dal som moju samicu priamo jeho majitelovi, kde to samec vcera zvladol na jednicku :).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Novembra 2017, 12:06

Obrázok
Sphaerobothria hoffmanni (highland form), v juni naparena samica. Samec je z tej istej lokality.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 19. Novembra 2017, 09:07

drzim palce ... snad aj na nohach
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 26. Decembra 2017, 14:05

Z0oMb3E napísal:
19. Novembra 2017, 09:07
drzim palce ... snad aj na nohach
Presne na Stedry vecer sa zacalo pisat jej vytuzene materstvo :) .

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Sphaerobothria hoffmanni

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Februára 2018, 10:08

Obrázok
Samica spravila kokon po 6 mesiacoch. Kokon som samici odobral po 7 tyzdnoch, kde sme predpokladali, ze najdeme pavuky v stadiu N1-N2. Zial tato domnienka sa nepotvrdila a po jeho otvoreni som nasiel vajicka. Teplota sa pohybovala na urovni 25-26 stupnov.

Obrázok
Kokon som umiestnil do dobre vetratelnej plastovej nadobky, kde bol polozeny na suchom obrusku. Vlhkost zabezpecovala navlhcena gulicka z toaletneho papiera. Kokon som 1x denne jemne otocil aby sa vajicka na seba nelepili. Po jeho kontrole o 2 tyzdne som vsak nasiel znacnu cast splesnenu. Nasledne som inkuboval len samotne vajicka avsak bezvysledne aj po mesiaci starostlivosti. Tento nezdar ma mrzi hlavne z dovodu, ze samec z tejto lokality uz v chove pravdepodobne nie je.


Napísať odpoveď