Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Decembra 2010, 12:47

Kód: Vybrať všetko

Rudloff, J.-P. & Weinmann, D.  2010. A new giant tarantula from Guyana. Arthropoda scientia 1: 21-40
Theraphosa sp. Burgundy=Theraphosa stirmi

Rozriesenie hadanky Theraphosa sp. Burgundy vs Theraphosa blondi. Theraphosa sp. Burgundy je po novom Theraphosa stirmi. Tym sa nam rozsiril pocet druhov v tomto rode na 3 - Theraphosa blondi, stirmi a apophysis.

Clanok na zaciatku upozornuje na priamy import druhu Theraphosa blondi v rokoch 2008 – 2009. Vsetky dovezene pavuky zaradili medzi T. blondi, co bola chyba. Pricom samice, ktore boli naparene vo volnej prirode mali s kokonu mladata s papuckami podobne ako T. apophysis. Samice parene po zvleku samcami Theraphosa blondi v zajati mavali kokon neoplodneny alebo mladata zomierali v larvalnych stadiach.


Zakladnym rozlisovacim znakom noveho druhu Theraphosa stirmi od inych Theraphosa je chybajuce dlhe ochlpenie na patelle kracavych koncatin. Samce nemaju tibialne haky.

Kluce u adult jedincov samec a samica su v kombinacii s ochlpenim patelli u T. blondi:

Samce
Tibialne haky:
Theraphosa blondi – nema, plus ma dlhe ochlpenie na patelle
Theraphosa stirmi – nema
Theraphosa apophysis - ma

Samice
Theraphosa blondi – stridulacny organ len medzi pedipalpou a I kracavou koncatinou, patella ochlpena, femur IV retrolateralna strana - trnenie nepritomne

Theraphosa stirmi – stridulacny organ medzi pedipalpou a I kracavou koncatinou, stridulacny organ medzi I kracavou koncatinou a II kracavou koncatinou, patella bez dlheho ochlpenia, femur IV retrolateralna strana - pritomne trnenie

Juvenilne jedince
Theraphosa blondi – „papucky“ nie su pritomne
Theraphosa stirmi – „papucky“ len na I a II kracavej koncatine
Theraphosa apophysis - „papucky“ na vsetkych kracavych koncatinach

Zoogeografia
Theraphosa blondi – Francuzka Guyana - sever, Surinam
Theraphosa stirmi – Guyana, juhovychodna cast
Theraphosa apophysis – Venezuela, Kolumbia

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Nery » 17. Januára 2011, 01:23

No a to ještě nemusí být pravda...Ty věci co se dnes prodávají jako blondi/brazil mají údajně jako prckové papučky, ale jiné než stirmi :lol:
Což mám z doslechu, sám jsem je neviděl...takže jen taková teorie do placu...
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
nAscA
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 28. Apríla 2010, 16:35
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa nAscA » 17. Januára 2011, 03:26

Jo, toho jsem se obaval :roll:
Co vim skoro jiste, tak ty me pochazeji z Guayany (odchyt) a asi to vysvetluje i to proc byl tvuj samec u mych neuspesny.... (dnes se svlekla i ta druha). No dobra zprava je, ze ze stejne lokality mam i samce a mel by se brzy svleci...
Ja ty moje kupoval jako blondi a to mel jeste v nabidce sp. Burgundy, tak ted se snazim dopatrat, co byly ty Burgundy zac, protoze jsem je nevidel.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa terno » 7. Marca 2011, 08:56

nakolko som zaregistroval par pokusov (zatial len mimo SR) o predaj t.stirmi ako t.blondii prikladam foto na porovnanie. Rozlíšenie mladať je pomerne jednoduché.

Obrázok

S kamošom sme v septembri 2010 kúpili na burze v Poltene celý kokón N2 t. stirmi (26ks). Okrem jednej nymfy sa vsetky zvliekli do 1 zvleku. Chovam ich pri rovnakých podmienkach ako t.blondii. V najblizších dňoch očakávam dve adult samice, takže dúfam že sa mi aj tieto podarí v zajatí uspečne odchovať.....
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Marca 2011, 00:10


View Larger Maphttp://maps.google.sk/maps/ms?hl=sk&gl= ... urce=embed[/gmap]

Modra znacka - T. apophysis, Venezuela, Kolumbia
Cervena znacka - T. stirmi, Guyana
Zlta znacka - T. blondi, Francuzka Guyana, Surinam
Otaznik a sipka smerom na povodie Amazonky - blizko mesta Belem (Brazilia) - Theraphosa sp.?

Na predstavu rozsirenia Theraphosa spp. som pripravil mapu podla Rudloff, Weinmann 2010. Mapa je cisto orientacna.

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa jony » 12. Februára 2012, 20:04

T.stirmi - stavba kokonu
Obrázok
...a tu už s kokonom
Obrázok
samica kokon spravila po dvoch mesiacoch a 16 dňoch od prvého párenia... :shock:
nemá tvar klasického kokonu ale skôr vyzerá ako vrece zemiakov... :D zo začiatku som sa toho obával ,že stým bude mať problém lebo ho pri premiestňovaní vláčila za sebou no zatiaľ to zvláda ....od vytvorenia prešlo už 30 dní.....tak držte palce nech to ešte mesiac vydrží..... 8)

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 13. Februára 2012, 18:53

ak by si zvýšil teplotu, tak aj skôr odobrať :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa jony » 13. Februára 2012, 23:14

mlade zatiaľ neriešim...keď to bude aktuálne dám vedieť.....
a čo sa týka odobratia kokonu ešte uvidím možno to o niekoľko dní skrátim no vypekať jej nechcem....

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Discobijec » 2. Apríla 2012, 18:33

Zajímalo by mě jaký rozměry tera se vám osvědčili na adultní Theraphosy ?
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
nAscA
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 28. Apríla 2010, 16:35
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa nAscA » 3. Apríla 2012, 09:12

No ja mel jednu v 60x40x40 a bylo to tak akorat, druha byla v cca 30x30x30 a to je pro dospelou dost malo. V tom prvnim cca 20cm substratu, aby se mohla zahrabat, korkovou kuru a vypadala spokojena :)

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa the_zako » 3. Apríla 2012, 15:18

veľkosť by som volil podľa zariadenia. Ked nabuchas veľa všakovakých veci do teraria, tak myslím že pre dospelú theraphosu môžeš mať rozmer aj 100x50x50. Pokiaľ tam bude mať len vodu a ukryt tak môžeš spraviť aj menšie tera...

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 3. Apríla 2012, 16:15

ja mám boxy 39x57x42 a 57x79x42 (ŠxDxV)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa jony » 3. Apríla 2012, 16:47

ja mám adult samice(stirmi,blondi) v terárkach o rozmeroch 40x 25 x 25 a myslím že sú spokojné.... :D majú tam úkryt napájačku....stirmi sa v úkryte zdržuje veľmi málo(okrem času keď držala kokon) a blondi tej trčia len nohy z úkrytu iba niekedy ju načapem , že vylezie na prechádzku.... :twisted:

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Discobijec » 3. Apríla 2012, 19:51

Já to zvažuju, abych si zkusil taky nějakýho toho velkýho zemního pavouka, přemejšlel jsem postavit solitérní tera o rozměrech 40x40x23 (d,š,v) jednoduše zařízené, asi s vlastním stolkem. Stromáčky a noráčky mám po kupě v osvětlených policích.

Ještě bych se zeptal na konkrétní druhy, mohl by někdo některý z těchto tří běžně chovaných doporučit ?
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa jony » 11. Apríla 2012, 13:16

T.stirmi 1.zv.
Obrázok
od vytvorenia kokonu to trvalo 12 týždňou do 1.zv.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 8. Októbra 2012, 20:24

pavuky vedia i po rokoch stale prekvapit...takto sa na mna usmiala stirmina :mrgreen: a to som len presiel popri jej terarku...ziadne extra dupoty otrasy ci podobne manevre ktore vedia pavuky kus podrazdit...nic
Obrázok
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa metalkohol » 8. Októbra 2012, 21:39

Po mne začala podobne skákať moja chromatopelma, tiež iba raz a cez plast podobne ako to robia murinusi, ale tá bola vyprovokovaná náhlym svetlom, ajtak som ale zostal pozerať že čo to je za zvuk pozrem na ňu a nechápal som, pri stirmi to môže byť ale väčší zážitok :)
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Pentik
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 18. Mája 2010, 16:16
Bydlisko: NITRA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Pentik » 13. Októbra 2012, 12:13

Samec v 6. zvleku, veľmi plachý kus, zdržiava sa na mokrej časti substrátu a vždy sa vyhrieva pod lampou.

Obrázok

PTom08
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27. Marca 2011, 13:58
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa PTom08 » 29. Apríla 2013, 20:46

Theraphosa stirmi


Rudloff J.-P. a D. Weinmann, 2010

Popis: Dospelé jedince sú obrovské, mohutné, do 4-5 zvleku majú tarsus a metatarsus prvých dvoch párov končatín sfarbený do ružova. V dospelosti majú farbu bohatej vínovo-hnedej (červeno-hnedej) s výraznými červenkastými štetinami na nohách a bruchu. Tento nový druh Theraphosy bol opísaný v roku 2010 a pre laika je odlíšenie založené hlavne na neochlpenej (alebo minimálne ochlpenej) patelle. Mláďatá T. strimi majú taktiež na nohách „papučky“. Pozor nemýliť si s T. apophysis kde mláďatá tohto druhu majú tiež papučky avšak na prvom segmente (tarse) všetkých kráčavých končatinách. T. strimi je z Guyany a T. blondi z Francúzskej Guyany. Žiaľ mláďatá, adulty oboch druhov sa sem dovážajú bez rozdielu. V roku 2011 sa tu objavili dokonca pavúky predávané ako T. blondi z Brazílie. Tieto pavúky nemali ochlpenú patellu a preto je ich príslušnosť k druhu T. blondi veľmi neistá a všetky Theraphosy na území Brazílie nemajú doteraz jasnú druhovú príslušnosť. T. blondi ma patelly husto ochlpené. Budúcnosť oboch druhov je momentálne predmetom novej revízie. Kedy a či vôbec sa nová revízia bude publikovať sa zatiaľ nevie.

Veľkosť: 11 – 13 cm. Rozpätie nad 30 cm. Patrí medzi najväčšie pavúky na svete, niektoré zdroje uvádzajú že dospelé samice dorastajú väčšie ako adultné T. blondi.

Obranné správanie: Jedná sa o agresívnejšieho vtáčkara a zdá sa, že sú agresívnejšie než ostatné Theraposhy. Už pri náznaku vyrušenia vykopáva obranné chĺpky, ktoré sú jedny z najhorších spomedzi vtáčkarov. Obranné chĺpky sú naozaj nepríjemné. Pri väčšom množstve u citlivých ľudí spôsobujú nepríjemné svrbenie, pálenie a začervenanie miesta aj niekoľko dní. Pri podráždení sliznice nosa môže alergická reakcia vyvolať problémy až s dýchaním. Pri vyrušení sa snaží ukryť, používa aj obranné postavenie alebo výpad. Zaujímavým javom je aj zastrašovanie nepriateľa syčaním, ktoré je dobre počuť. Ďalšie nebezpečie hrozí z jej veľkých chelicier, ktoré môžu spôsobiť bolestivé a mechanické poškodenie v mieste uhryznutia. U dospelých jedincov narastajú do veľkosti nad 2 cm. Jed nepatrí medzi toxicky významný. Pavúk je vhodný len pre skúsenejších chovateľov.

Pôvod: oblasť juhovýchodnej Guyany.

Spôsob života: Dažďové pralesy. Tu si stavia nory aj meter hlboké.

Podmienky: Terárium pre veľké druhy vtáčkarov 40(60)-40-30 cm. Nemalo byť príliš vysoké lebo nažratý a ťažký pavúk môže pri lezení spadnúť a poraniť si abdomen. Do terária umiestnime veľkú napájačku, úkryt. Sadiť nejaké kvety je absolútne zbytočné pavúk ich po chvíli prekope a zničí. Radí sa medzi hrabavejších vtáčkarov. Substrát dáme aspoň 7,5 – 10cm. Udržujeme vlhší. Vymieňať a čistiť substrát by ste mali len s gumenými rukavicami, kvôli obrovskému množstvu nepríjemných chĺpkov . Teplota 24-29 stupňov. Vzdušná vlhkosť 80-90 percentná. Takáto vzdušná vlhkosť je vhodným zázemím pre rôzne plesne a pod., ktoré sú ideálni škodcami vašich pavúkov. Dôležité je veľmi dobré vetranie. Mláďatá majú vysokú úmrtnosť a z ich chovom by mali začať skúsenejší chovatelia. Začiatočníkom odporúčam kupovať 3 a viac zvlekových jedincov. Potravu príma rád a má sklony k prežieraniu. Samec nemá tibiálne háky. Párenie nebýva jednoduché. Samica ak vôbec prejaví záujem o samca, kokón buď nespraví alebo pri zlých podmienkach vajíčka v kokóne zhnijú. Ďalším prípadom je, že samica ho často zničí. V kokóne býva od 50 do 200 vajíčok. Mláďatá pekne primajú potravu a rýchlo rastú.

Doba dospievania: Rýchly rast, približne 2-4 roky.

Dĺžka života: Samce maximálne 1 rok, samice približne 15 - 20 rokov.

Dostupnosť: V ponukách sa vyskytuje.

Orientačná cena: 1 zv. 40€ (ku 11.4.2013)

Mnou vytvorená vizitka pre Theraphosu stirmi na základe informácií odtiaľto z webu, doplnená informáciami získanými zo zahraničných webstránok.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 30. Apríla 2013, 00:38

PTom08 napísal:
Theraphosa stirmi

Veľkosť: 11 – 13 cm. Rozpätie nad 30 cm. Patrí medzi najväčšie pavúky na svete, niektoré zdroje uvádzajú že dospelé samice dorastajú väčšie ako adultné T. blondi.
o tom sa dá polemizovať. Podľa mňa je to blud- na potvrdenie tejto informácie by trebalo zobrať napr. 10-20ks blondi, 10-20ks stirmi...1.zv. ... chovať to pri rovnakých podmienkach, kŕmiť rovnako... A sledovať nárasty. Podľa mňa s touto info prišiel niekto, kto kukol doma na adult blondi, adult stirmi a prehlásil, že stirmi je väčšia...bez uváženia, že obe ešte budú rásť...ja osobne mám najmenšiu blondi 7.zv. (po kokóne), ktorá má v tele cez 9cm a v nohách cez 20 a videl som 7-9 zvlekové stirmi,ktoré boli asi tak 3/4 z tej blondi....môj názor na to je taký, že sú cca rovnako veľké
PTom08 napísal: Obranné správanie: Jedná sa o agresívnejšieho vtáčkara a zdá sa, že sú agresívnejšie než ostatné Theraposhy. Už pri náznaku vyrušenia vykopáva obranné chĺpky, ktoré sú jedny z najhorších spomedzi vtáčkarov.
ani s týmto nemôžem súhlasiť. Mal som možnosť doma pozorovať viac kusov blondi, viac kusov stirmi a jednu apophysisku (stirmi som dal momentálne preč, ale asi si ich zase zaobstarám skrz štúdium tohto rodu..porovnávania atď) a javia sa mi všetky zhruba rovnako impulzívne...samice blondi hlavne ak ich vyruším mimo úkryt -> obranný postoj, stridulácia a buď výpad, alebo -a to je častejšie- útek do úkrytu....


Samice mám v boxoch 39x57x28 (42) /ŠxDxV/ a jednu blondi v boxe 57x79x42...urobené veľké úkryty (zhruba cez polovicu boxu), výška substrátu cca 15-20cm
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

PTom08
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27. Marca 2011, 13:58
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa PTom08 » 30. Apríla 2013, 09:06

Pre overenie tých informácií by bolo najlepšie mať možnosť odpozorovať to doma, ja tú možnosť zďaleka nemám kedže mám len jednu stirminu, zháňal som informácie o nich kde sa dalo a rozhodol som sa byť nápomocný aj iným chovateľom kt. by tieto informácie hľadali a sprístupniť ich touto formou.
Budem len rád pokiaľ niekto upraví/opraví tento popis a pridá vlastné skúsenosti.

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa kurec » 3. Mája 2013, 13:06

PTom08 napísal:Pre overenie tých informácií by bolo najlepšie mať možnosť odpozorovať to doma, ja tú možnosť zďaleka nemám kedže mám len jednu stirminu, zháňal som informácie o nich kde sa dalo a rozhodol som sa byť nápomocný aj iným chovateľom kt. by tieto informácie hľadali a sprístupniť ich touto formou.
Budem len rád pokiaľ niekto upraví/opraví tento popis a pridá vlastné skúsenosti.
Určitě super, vlastní iniciativa, té se meze nekladou. Žadný příspěvek z jakéhokoliv tématu není směrodatný, je to jen pěkné čtení, které zpestřuje chov. Jen tak dále.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Júna 2013, 20:08

Obrázok

Obrázok
primarne stridulacne stetiny na retrolateralnej strane, coxa pedipalpa (tie cierne ostne)

Dufam, ze do mesiaca aj pol kym pozbieram viacej materialu budeme mat napisany clanok Theraphosa stirmi vs Theraphosa blondi s obrazkovou dokumentaciou ako tieto druhy rozlisist nie len na zaklade neochlpenej patelly. Textova cast je skoro hotova, momentalne mam asi 15 zvleciek. Chybaju mi hlavne zvlecky Theraphosa blondi samec alebo samica z inych zdrojov aby som vylucil alebo potvrdil variabilitu jedneho znaku. Kto by mal zaujem mi nejake poslat napiste mi prosim PM.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Júna 2015, 15:02

Konecne som sa po 2 rokoch posunul a clanok dopisujem :). Na ukazku jeden z hlavnych rozdielov okrem ochlpenej patelly.

Obrázok

-cervena sipka, Theraphosa blondi
-modra sipka, Theraphosa stirmi

Modra sipka ukazuje na rad silnych trnov, ktore ma na retrolateralnej strane femuru IV len Theraphosa stirmi.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Theraphosa stirmi (ex Theraphosa sp. Burgundy)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Septembra 2015, 20:05

Clanok - Sprievodca rodom Theraphosa na stiahnutie tu:
teramagazin.cz/phocadownload/TERAmagazin_4_2015.pdf

Vo worde tu:
http://uloz.to/xK3npGPK/theraphosa-rar
http://fastshare.cz/5114464/theraphosa.rar


Napísať odpoveď