Genus: Poecilotheria - Simon, 1885

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 25. Januára 2009, 11:13

poecilotheria formosa - bulbus

Obrázok
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Februára 2009, 18:21

Chcel by som upozornit na momentalne predavany druh Poecilotheria bara. Jedna sa o Poecilotheria subfusca "lowland" .

Poecilotheria bara = Poecilotheria subfusca "lowland"

Medzi originalom Poecilotheria subfusca a Poecilotheria subfusca "lowland" sa vyskytlo par odlisnosti. Sikovny chovatelia nelenili a vymysleli strategiu predaja a niekolko nasobne vyssiu cenu :roll: za neexistujucu Poecilotheria bara.

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 13. Februára 2009, 18:36

Neviděl bych to tak zle. U nás v CZ jsou P.bara taky nabízeny, ale prodejci se netají tím, že je to P.subfusca "lowland". Ani cenového nárůstu jsem si nevšiml. A pravděpodobně bude v blízké době P.subfusca (nížinná a horská forma) opravdu rozdělena do dvou samostatných druhů.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 13. Februára 2009, 19:03

Aj ja som to zaznamenal. A aj zvysenie ceny , ale nie u frekventovanych predajcov. Skor u takych mensich "kseftarov" A musim povedat, ze ma velmi netesi, ak je uvedeny nazov bara. Je to vobec platny nazov?

Rad by som sa opytal na par veci.

1. Aky je rozdiel medzi lowland a highland, teda ak tomu spravne rozumiem medzi barou a klasikou.
2. Aky je "problem" myslim tym eticky pri pareni tohto druhu. Ocakavam teraz prirastok do rodiny a to 7 zv. samicu a neskor aj samca a rad by som vedel co a ako.
3. Ak to rozdelenie prislo az teraz, a su zname rozlisovacie znaky - tak ako urcim rozdiel, s tym ze predpokladame prekrizenie tohto druhu. Ved ak to predtym nebolo a zrazu to je, musi byt jasne ze sa to krizilo.

Diki.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

cruelty
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 28. Augusta 2007, 23:34
Bydlisko: Brno / CZ
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa cruelty » 13. Februára 2009, 19:09

Lorenzo napísal:Neviděl bych to tak zle. U nás v CZ jsou P.bara taky nabízeny, ale prodejci se netají tím, že je to P.subfusca "lowland". Ani cenového nárůstu jsem si nevšiml. A pravděpodobně bude v blízké době P.subfusca (nížinná a horská forma) opravdu rozdělena do dvou samostatných druhů.
Ahoj,

zatím není vědecky dokázáno, ani nejsou žádné zmínky o tom, že by mělo dojit k rozdělení druhů. Zatím je to pouze výmysl internetu a né všemu se dá věřit. Je známo, že nižinná a horská forma jsou opravdu trochu odlišné, ale dokud to nebude věděcky dokázáno, tak se jedná pouze o internetovou fámu.

P.bara není zatím oficiálně uznávaný název pro formu P.subfusca.

Zdroj informací: Richard Gallon

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 13. Februára 2009, 19:21

P.bara je v současnosti synonymum pro P.subfusca, takže to momentálně platný název není. Většina P.subfusca co jsou v CZ (myslím že i u vás) jsou "lowland", nikdo se s tím dříve nerozlišoval, neboť tu "horská forma" nebyla. Kdo dnes má "highland" tak je tak i označuje a nabízí, zde bych se nějakého křížení prozatím nebál. Rozlišovací znaky neznám, ale "lowland" je znatelně větší než "highland". "lowland" vyhovují ji vyšší teploty a oproti své horské kolegyni je její odchov údajně snazší.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Februára 2009, 21:07

Lorenzo napísal:Rozlišovací znaky neznám, ale "lowland" je znatelně větší než "highland". "lowland"
Tak toto je taxonomicke kacirstvo :) . Doma teraz vlastnici P. subfusca behaju s pravitkom v ruke.

Adi:
presnejsie informacie najdes tu:

http://www.the-t-store.co.uk/forum/inde ... 13431&st=0

Ako som pochopil u Poecilotheria sa vyskytuju rozne lokalne sfarbenia jedneho druhu. Tie farebne variacie su len pozorovania tvorcu stranky a nie su vedecky potvrdene.

http://www.zoonen.com/perzoonen/artikel.asp?oid=615778

Tento jav vsak nie je u celadi Theraphosidae nicim vynimocny. Na okraj spomeniem len Pterinochilus murinus x farebnych variacii, Hapalopus triseriatus vs. Hapalopus triseriatus lowland form.


Inak tento rebus vychadza zo Slovenskej chovatelskej kuchyne:

http://www.the-t-store.co.uk/forum/inde ... =10100&hl=

Krizenia sa nemusime pravdepodobne bat, pretoze P. subfusca "highland" bola ihned odlisovana od "lowland" . Minimalne od casu kym sa tento druh priniesol do chovu.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 13. Februára 2009, 21:13

dikes ....

trocha som cekoval aj ja net...
tak zbezne som tiez narazil na farebne rozdiely kt. pripisovali prave lokalite ...., ale nic konk. co by popisovalo rozlysovacie znaky. A dost sa ludia na forach "vyhovarali" na fotaky, svetlo, clonu a pod. Je vsak na tom cosi pravdy .... take treba proste vidiet okom ...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Lorenzo
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 23. Mája 2008, 13:01

Príspevok od užívateľa Lorenzo » 14. Februára 2009, 00:20

Sceptic napísal:
Lorenzo napísal:Rozlišovací znaky neznám, ale "lowland" je znatelně větší než "highland". "lowland"
Tak toto je taxonomicke kacirstvo :) . Doma teraz vlastnici P. subfusca behaju s pravitkom v ruke.

Krizenia sa nemusime pravdepodobne bat, pretoze P. subfusca "highland" bola ihned odlisovana od "lowland" . Minimalne od casu kym sa tento druh priniesol do chovu.
Nikdy jsem nenapsal, že je takto má někdo rozlišovat a že se jedná o taxonomický rozlišovací znak. Ale opravdu le nižinná forma větší než horská, což je pravděpodobně dáno lokalitou výskytu.

Jikak mě osobně je milejší, když někdo nabízí P.bara (netvrdím, že je toto označení správné), o které vím , že je P.subfusca "lowland". Než když prodává P.subfusca, aniž by měl tušení o jakou formu se jedná. To samozřejmě platí i pro ostatní druhy jako zmíněný H.triseriatus, různé barevné formy jednotlivých druhů atd. Pokud začneme ve svých chovech takovéto záležitosti ignorovat, pak je strach z křížení namístě. Nejsem odborník na taxonomii a tak se snažím riziko křížení takovýchto nejasných druhů eliminovat nákupem u lidí, kteří vědí co prodávají.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Februára 2009, 01:02

Pozrel som si tie linky. Pravdu povediac mam trosicku problem prekladat, s anglinou na tom niesom az tak dobre. Ale aj tak ....


Som z toho trosicku paf. Rozdiel medzi "highland" a "lowland" mi stale nie je jasny. Bolo to tam celkom fajn popisane, aj obrazky velmi pomohli, ale neaky markantny rozdiel vo sfarbeni som bud nevycital, alebo nenasiel, alebo nepochopil. Celkom dobre obrazky tych farebnych variacii tam boli. Aj ked som bol prekvapeny, lebo s niecim podobnym som sa este nestretol. To bude najskor deficit zahranicnych ( viac odbornych) for.

Ak som vsak dobre pochopil ( ak sa mylim opravte ma), ze "lovland" potrebuje vyssiu teplotu a vlhkost a je trosicka svetlejsia. A naopak "highland" menej vlhkosti a teplota primerane k tomu. Trosicku tmavsia s vacim mnozstvom "ozdobnych prvkov" na tele.

Mate este niekde neake lepsie fotto ? ( viem malo objektivne ale lepsie ako cisty popis)

A co si myslite o pocte "highland" formy na SK/CZ trhu ? Lebo pokial dobre sledujem ponuka sa len bara alebo cisto len subfusca. Obcas sa najde aj korektny nazov P. subfusca "lowland"

Ma niekto "highland" ? Alebo je to zas neaka "drahsia" komodita ...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Februára 2009, 09:54

Lorenzo napísal:Pokud začneme ve svých chovech takovéto záležitosti ignorovat, pak je strach z křížení namístě.
Samozrejme som absolutny zastanca delenia roznych farebnych foriem. Toto je vsak cisto technicky problem. Nemozes nieco nazvat menom druhu, ktory neexistuje. Kedze P. bara je synonymum P. subfusca je jasne, zeby mali byt uplne rovnake. Kirk by si nedovolil synonymizovat nieco coby malo aspon minimalne odchylky. To potom mozem pridelit rozne mena roznym formam. Podlam mna je dolezite aby som vedel, ze mam doma nieco ako "poddruh", odchylku od bezneho druhu.

Ako som uz pisal prvy dovoz tychto foriem pravdepodobne zacal na Slovensku. Hned mal privlastok "highland".

Aj ked je tu praca:

Kód: Vybrať všetko

SMITH, A. M., P. CARPENTER & J.-P. LAMOUREUX (2002): Field Notes and Observations on the Highland Theraphosid Spider Poecilotheria subfusca Pocock (Araneae: Mygalomorphae) From Sri Lanka, with Particular References to Habitat Destruction, Deforestation and Low Temperatures Encountered. British Tarantula Society Journal Vol.17(No.3): 87-94.
Vsetko co bolo predtym a malo nadych P. subfusca "highland" je uz aj tak bezpredmetne, pretoze pochybujem, ze tu niekto registroval nejake rozdieli. V nasich chovoch je zastupena "lowland" cize klasicka P. subfusca. Inak v zahranici sa uz pokusili s uspechom o pokrizenie. Mozno sa v pripade P. subfusca "highland" jedna len o malu skupinu lokalneho vyskytu.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Februára 2009, 17:35

Musim sa pochvalit .... pocnuc vcerajcim a dnesnym vecerom mi do zbierky pribulol skvost a ozdoba chovu. Poeilotheria subfusca 1.1 a ako bonus jedna P. regalis. Samice 6 a 7 zv. a samec 7 zv.

Dakujem zucastnenym za spolupracu.

Zbierka sa rozsiruje ...., :P
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Februára 2009, 21:16

http://cbernallamalai.com/cber.htm

Na tuto stranku som narazil pri patreni po tychto druhoch:

Poecilotheria nallamalaiensis a Poecilotheria pococki


Podla centralneho katalogu su to platne druhy. Ale preco nie je nikde fotto ? Ale naozaj nikde ...., hladal som dlho a nic som nenasiel. Dokonca sa da ceknut aj uniformis, sice asi iba zopar obrazkov, ale aspon daco.

Viete niekto helfnut ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Februára 2009, 21:37

Zajtra sem nieco hodim z:

Kód: Vybrať všetko

Smith, A. M.: A New Species of the Arboreal Theraphosid, Genus Poecilotheria, from Southern India (Araneae, Mygalomorphae, Theraphosidae) With Notes on its Conservation Status Journal of the British Tarantula Society Vol. 19(2) pp. 48-61.
O Poecilotheria pococki je zatial len tento popis.

Kód: Vybrať všetko

A new species of Poecilotheria from Sri Lanka: Poecilotheria pococki. Exothermae Magazine, Exothermae Publishing, Belgium. No. 1: 22-32.
Poecilotheria pococki je synonynum Poecilotheria smithi. Aj Platnick je len clovek :) . Charpentier a Kirk tento druh popisali nezavisle od seba ale Kirk bol o nieco sikovnejsi. Takze Poecilotheria pococki neexistuje respektivne je synonymum a zahada je vyriesena.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Februára 2009, 22:55

O tom synonyme som cital na ceskej arachnomanii. Hej ... postupom casu je v tom vacsi a vacsi chaos .... :?

To je ako P. bara .... :roll:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Februára 2009, 14:57

Obrázok

Poecilotheria subfusca "highland" forma samec.


Obrázok

Poecilotheria subfusca "lowland" forma samec.

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 20. Novembra 2010, 13:08

na nete ma zaujala tato fotka vraj ,,Poecilotheria sp.red" viete o tom nieco

alebo sa len niekto hral s photoshopom

Obrázok
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Novembra 2010, 14:30

cervena ziarovka
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 20. Novembra 2010, 20:46

Myslím že úplně původně,před cca 7mi lety tuhle fotku někde prezentoval autor jako aprilovej vtipek(Poec. sp fakered nebo taknejak byl nazev :)
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 20. Novembra 2010, 20:51

mne pripada dost do fialova :D nieco ako Poecilotheria platyomna alebo Poecilotheria immanis

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 12. Decembra 2010, 15:42

minimalne aka velka musi byt poecka aby spravila kokon? napr. taka striata alebo pederseni?

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 12. Decembra 2010, 17:32

Minimálně tak akorát aby byla dospělá :) Já nejsem dobrej v odhadování velikosti od oka...5,5-6 bych řekl.
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Genus: Poecilotheria - Simon, 1885

Príspevok od užívateľa Discobijec » 7. Augusta 2011, 10:57

Jsou velký rozdíly v povahách jednotlivých druhů rodu Poec. ?
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31
Re: Genus: Poecilotheria - Simon, 1885

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 7. Augusta 2011, 12:07

dost zalezi od jedinca... ale da sa povedat ze aj hej... poecky su strasne nevispitatelne najhorsie skusenosti mam s P.ornata
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Genus: Poecilotheria - Simon, 1885

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 7. Augusta 2011, 21:39

ja mam spoeckami a ich agresivitou len kladne skusenosti, vecinou sa dost splasene snazia schovat do nejakeho kuta, urcite mam z manipulacie lepsi pocit ako pri africkych pavukoch :)
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM


Napísať odpoveď