Lampropelma sp. Borneo Black

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa metalkohol » 3. Januára 2012, 21:18

Trošku to tu oživím, našiel som tento druh v inzercií na hlavnej stránke. Máte snimi niekto nejaké skúsenosti? Ja som si čo to prečítal,v rámci možností :) ale či náhodou niekto nemal tú česť osobne,prípadne či je to čistá línia alebo niečo čo je prekrížené už od začiatku. Podla mňa vyzerá skvelo :D
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

balfoury
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18. Decembra 2009, 13:08
Bydlisko: Cesko
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa balfoury » 5. Januára 2012, 17:10

Ahoj
Měl by to bejt čistej druh ale s jistotou tě to asi nikdo nepoví
Měl sem tak pred dvěma roky dva jedince od 2sv.ale bohuzel oba dva samci
Jinak docela pěknej a velkej pavouk,ted uz za docela přijatelnou cenu

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Januára 2012, 23:53

Chcel som priniest par noviniek ohladne odlisenia Lampropelma sp. "Borneo Black" a Lampropelma nigerrimum avsak kvoli vedeckej praci, ktora je stale v priprave sa tieto informácie nemozu zverejnovat. Na internete je mozno niekde najst taxonomicke naznaky odlisnosti ale kedze sa tejto podceladi primarne nevenujem, mohol som ich prehliadnut. S urcitostou mozem povedat, ze ide o dva rozne druhy. Lampropelma sp. "Borneo Black" bola porovnavana s typovym druhom L. nigerrimum popisanou v roku 1892 Simonom. Momentalne jedine zname miesto vyskytu L. nigerrimum je ostrov Sangir Island v Indonezii, kde bola v roku 2007 znovu objavena. Sangir Island uvadza aj Simon v jeho popise ako povodnu lokalitu vykytu.

Vyskyt Lampropelma sp. "Borneo Black" je momentalne ohraniceny na cele uzemie Indonezskej casti ostrova Borneo. V rozpati dosahuje okolo 20 cm. Velmi zretelny je aj sexualny dimorfizmus u tohto druhu pricom rozlisit oba pohlavia sa dari na zaklade sfarbenia uz v nizsich zvlekoch. Samcovi podla mojich informacii na anteriornej strane tarsu a metatarsu sfabernie bledne kazdym zvlekom, pricom samiciam tmavne. Samec dostava coraz silnejsie kontury hnede sfarbenia . Viz. posledne foto Lampropelma nigerrimum v tomto prispevku, bude to podobne. Obyvaju najcastesie nizinne az podhorske oblasti monzunoveho prasela. Mladsie jedince je mozne najst pod korov stromov, terennymi nerovnostami, na konstrukciach napr: mosty. Dospele samice obyvaju takmer vyhradne vysoko polozene dutiny na stromoch. Na ukryt v terariu je dobra korkova kora trubicoveho tvaru, substrat do vysky 5 – 10 cm, udrziavat vlhky. Je vhodne navysit v okoli ukrytu vysku substratu aby si ho mohol pavuk zapriast do svojho obydlia, aspon do polovice ukrytu. Denna teplota 26 stupnov, vecer pokles na 20 – 22. Parit mozeme po cely rok. Samica, samca po pareni zvacsa zozerie. Kokon robia v priebehu 2-3 mesiacoch. V kokone je 100 – 150 malych pavucikov. Na uspesny odchov nie su potrebne ziadne specialne poziadavky. Dospievaju po 2 rokoch.


Bite report (Lampropelma nigerrimum):

Uhryznutie samicou do ukazovaka sa stalo 33 rocnemu chovatelovi, ktory predtym vypil par piv. Tridsat sekund po uhryznuti nasledoval opuch a scervenenie dlane sprevadzane bolestou. Bolest nabrala na intenzite a do par minut dosiahla svoje maxinum, pricom jej ustup zaznamenal po 2-3 hodinach. Cele rameno sa snazil mat v ladovej vode. Po 5-6 hodinach bolest ustupila avsak do rana sa mu vracali krce do lytka, ktori kazdy trval 2-3 min. Pocas nasledujucich 48 hodin nastavali krce svalov do celeho jeho tela - chodidla, nohy, brucha, hrudnik, usta a brady. Dlzka a intervaly krcov boli individualne (30 s do 5 min) a niekedy nepretrzite. Postihnuty sa az po tychto tazkostiach odhodlal v zufalosti navstivit nemocnicu. Nasledovala hospitalizacia a pozorovanie pacienta. Nasledovalo diagnostikovanie tachykardie (125 uderov za min.), krvny tlak bol v poriadku. Kvoli silnym krcom mu nebolo mozne injekcne podat „tetanovku“. Krce po 4 dnoch zacali ustupovat, po 7 dnoch uplne prestali. Vysledky testov sa znormalizovali po 10 tyzdnoch od hospitalizacie.



View Larger Maphttp://maps.google.sk/maps/ms?msa=0&msi ... urce=embed[/gmap]

cervena plocha - Lampropelma sp. "Borneo Black"
zlta znacka - Lampropelma nigerrimum


Lampropelma sp. "Borneo Black"

Obrázok
adult samica

Obrázok
parenie

Obrázok
subadult samec


Obrázok
subadult samica

Obrázok
juvenilna samica


Kód: Vybrať všetko

http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals
Simon, E. (1892a). Histoire naturelle des araignées. Paris, 1: 1-256.

Symptom in search of a toxin: muscle spasms following bites by Old World tarantula spiders (Lampropelma nigerrimum, Pterinochilus murinus, Poecilotheria regalis) with review N. Ahmed, M. Pinkham, D.A. Warrell, 2009

Pre zaujimavost:

Lampropelma nigerrimum - sexualny dimorfizmus u juvenilnych jedincoch
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
simon
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20. Decembra 2008, 16:47
Bydlisko: Oslany
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa simon » 15. Januára 2012, 08:46

Tak pekný pavúk a už sa predáva pod názvom sp. Borneo Black (nigerrimum). Ach :( a ešte ako lacno...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Januára 2012, 10:24

simon napísal:Tak pekný pavúk a už sa predáva pod názvom sp. Borneo Black (nigerrimum). Ach :( a ešte ako lacno...
Uz len ten specialny nazov a cena by ma odradila od kupy. Pisal si mu email z akeho dovodu dal do zatvorky nigerrimum? Pokial neexistuje ziadna vedecka praca, ktora potvrdi alebo vyvrati, ze oba druhy su to iste nie je dovod ich vydavat za jeden.

Užívateľov profilový obrázok
simon
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20. Decembra 2008, 16:47
Bydlisko: Oslany
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa simon » 15. Januára 2012, 14:19

Sceptic napísal:
simon napísal:Tak pekný pavúk a už sa predáva pod názvom sp. Borneo Black (nigerrimum). Ach :( a ešte ako lacno...
Uz len ten specialny nazov a cena by ma odradila od kupy. Pisal si mu email z akeho dovodu dal do zatvorky nigerrimum? Pokial neexistuje ziadna vedecka praca, ktora potvrdi alebo vyvrati, ze oba druhy su to iste nie je dovod ich vydavat za jeden.
Nepísal som mu nič, možno som ale mal... Ale to by bolo treba veľa predajcom vysvetľovať čo a ako. Po L. nigerrimum som sa obracal už dávno, ale keď som zbadal ten špeciálny názov a cenu, tak radšej nič. Najlepšie je, že má v ponuke aj balfouriho so zaujímavou cenou. Ale od takýchto predajcov nekupujem...Raz som z čiech kupoval aj s kamarátom P. subfuscy po 20 eur (vtedy stali bežne dvakrát toľko), no ďalšieho zvleku sa nedožila žiadna...

D.J.spiders
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 8. Septembra 2013, 23:32
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa D.J.spiders » 16. Januára 2014, 21:05

Lampropelma sp. "Borneo black" 4,5cm samica
Obrázok

Obrázok

Jožo


D.J.spiders
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 8. Septembra 2013, 23:32
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa D.J.spiders » 31. Augusta 2014, 13:38

Niečo z párenie mojich dvoch samíc:
prvej o zvlek staršej sa do toho moc nechcelo :D
Obrázok
Obrázok
ale dala si povedať aj ked samotné párenie sa mi nepodarilo zachytiť :)
Obrázok
samica mala niečo cez 5cm telo
Obrázok
pri druhom pokuse samica nejavila o samca záujem kedže ten dostal 2-3 výpady a radšej išiel von.

Druhú samicu som ani nechcel páriť kedže bola menšia (cca 5cm telo) ale nejakou náhodou som box zo samcom položil na jej box a po pár minutách samica klopala ako divá :D tak samozrejme po prečerpaná samca putoval k nej:
https://www.facebook.com/video.php?v=10 ... =2&theater
po pár dňoch som to skúšal znova ale po opätovanom klopaní a priblížení sa samca k nore samice mu nedala šancu a prekusla mu karapax, tak len dúfam že poslúžil tak ako mal.

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa Skippy » 25. Marca 2015, 14:54

Hniezdo a kokón Lampropelma sp. Borneo black s komentárom



Po 34 dňoch pri teplote asi 26°C nachádzame N1

Obrázok


Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 16. Apríla 2016, 22:00

Kód: Vybrať všetko

Ein Weibchen von Lampropelma nigerrimum arboricola ssp. n. aus Borneo (Araneae: Theraphosidae: Ornithoctoninae)
Günter Schmidt & Ruth Barensteiner.
Tarantulas of the World - 143/ Januar 2015.
Lampropelma nigerrimum arboricola is a subspecies of Lampropelma nigerrimum living in Borneo. It is closely related to L. nigerrimum nigerrimum SIMON; 1892, the type species of the genus, living on Sangir (or Sangihe) Island. An adult female could be studied. It differs from the type species in the relative size of the eyes, the spination of the legs and the scopula of the fourth metatarsus. The PLE are much smaller than the ALE, all legs are spinose and scopula of metatarsus IV is present apically in the centre of the segment only. According to Jean-Michel VERDEZ the males of both subspecies are different. In L nigerrimum nigerrimum the herringbone pattern on the opisthosoma is distict and the tarsi are not orange, in L. nigerrimum arboricola the herringbone pattern on the opisthosoma is absent and the tarsi are weakly orange. The new subspecies is dealt under the name L. sp. "Borneo Black" or Selenocosmia borneoensis. Both of them are nomina nuda. It is said to live arboreously.
hmm ... ako sa k tomuto postavit? poddruhy alias ssp.-cka sa v ramci taxonomie vtackarov moc nenosia ... videl by som to tak ze v buducnosti sa to bude urcite menit.
na druhu stranu Lampropelma nigerrimum arboricola vyznie na popiske celkom fajn a dava moznost navstevnikom a okukavacom vysvetlit na konkretnom priklade do problematiku chovu, pomenovania a zaradovania vtackarov
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lampropelma sp. Borneo Black

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Apríla 2016, 21:09

Ahoj, jedna sa cisto o Schmidtovu specialitu. Nikto iny to v modernej taxonomii v nasej celadi nerobi. Vo svetovom katalogu pavukov jeho posledne prace stale "visia" nad schavelnim, uz asi rok sa k tomu nikto nema. Zvacsa sa tieto nomenklaturne zmeny objavia v novej verzii ihned. Mal to popisat ako novy druh alebo len lokalitne ohranicit ako farebnu odchylku. Jeho prace nizsiu hodnotu. Ziadne posudky a peer citania od ich arachnologov, v praci absencia porovania s uz existujucim druhom na vyssej urovni. K jeho ucte vsak sluzi jeho publikacna cinnost a niektore zasadne zmeny hlavne v zaciatkoch jeho kariery.


Napísať odpoveď