Genus: Ephebopus - Simon, 1892

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44
Genus: Ephebopus - Simon, 1892

Príspevok od užívateľa brachy » 6. Októbra 2006, 21:44

Ahoj

Bluetooth ale nie do usi
Vyrobca: Ephobopus
Model: cyanognathus

E. cyanognathus
Obrázok
Obrázok
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 5. Marca 2007, 08:42

nejake kusy som tusim videl v inzeratoch po 800sk. Len pozor ja som ich tiez asi pred rokom kupoval a nakoniec z nich boli e. uatuman. Od cyanognathusa sa lisi hlavne tym ze nama tak vyfarbene chelicery co je dobre roznatelne uz u malych jedincov.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 5. Marca 2007, 16:35

pozor, netvrdim ze sucasne ponukane cyanogonathusy na slovensku nie su v poriadku!!!! Mam pocit ze tentokrat ide o prave cyanogonathusy (teda ak este v ponuke su) a su myslim uz v 5 alebo 6 zvleku, tak preto je u nich cena vetsia. Ja s ephebopusmy nemam ziadne problemy a o nejakej vyssej umrtnosti sa neda hovorit.

struter
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 2. Januára 2007, 18:43
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Príspevok od užívateľa struter » 20. Marca 2007, 22:45

zaujímavy druh,velmi pekny podľa mňa...len by ma zaujímala aj toxicita...nevie niekto ako je na tom s jedovatosťou, veľkosťou a agresivitou?/veľkosťou bude patriť asi medzi tie menšie druhy,hmm?/ :roll:

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 20. Marca 2007, 23:01

Hi

E. murinus patri medzi vacsie druhy. Je to pomerne agressivny druh.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 21. Marca 2007, 09:53

struter napísal:
brachy napísal:Hi

E. murinus patri medzi vacsie druhy. Je to pomerne agressivny druh.
myslel som na cyanognathus,ale tak ten bude na tom asi podobne...
v ramci rodu sa pokial viem nevyskytuju velke rozdiely v jedovatosti. Samozrejme ze kazdy druh ma inu silu jedu ale vacsinou su z jednej skupiny, co sa tyka sily. Napr. vsetky Poecilotherie su jedovate, nenajdes tam druh so silou jedu ako ma napr. Avicularia a podobne nepoznam toxicky vyznamnu Aviculariu...

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 11. Júna 2007, 12:43

brachy napísal:Hi

E. murinus patri medzi vacsie druhy.
Rozpatie noh do 15cm je podla Teba vacsi druh? Este som pocul o nejakej vacsej forme, ktora moze mat az 17cm v nohach, ale v zasade je to taky stredny az mensi druh. A ostatne druhy z tohoto rodu su este o dost mensie.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 9. Júla 2007, 16:35

je to toxicky wyznamny druh ? alebo je w pohodke ...

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 9. Júla 2007, 18:56

Nie je velmi toxicky jeho jed ale je velmi agresivny a pri najmensom vyruseni hned mizne v nore

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 11. Júla 2007, 12:22

caresheet napísal:Nie je velmi toxicky jeho jed ale je velmi agresivny a pri najmensom vyruseni hned mizne v nore
tak pises ze nie je toxicky a o 2 slowa za tym napises ze ma agresiwny jed ? tomu nerozumiem ...

je ako stromatopelma ci poecilotheria ?? ak nei tak nie je toxicky a je w poho nie ??

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 11. Júla 2007, 13:30

PiXeL napísal:
caresheet napísal:Nie je velmi toxicky jeho jed ale je velmi agresivny a pri najmensom vyruseni hned mizne v nore
tak pises ze nie je toxicky a o 2 slowa za tym napises ze ma agresiwny jed ? tomu nerozumiem ...

je ako stromatopelma ci poecilotheria ?? ak nei tak nie je toxicky a je w poho nie ??
to je tak keď ľudia nepíšu čiarky do súvetí. Tá veta od caresheet-a mala byť asi takto:
Nie je velmi toxicky jeho jed, ale je velmi agresivny a pri najmensom vyruseni hned mizne v nore.

to je podobné ako čo sme sa učili na zádkladnej škole (teda pred x rokmi ja, neviem čo sa učí teraz :D). Na tomto nám vysvetlila slovenčinárka dôležitosť čiarok:

Popraviť nemožne prepustiť. - bez čiarky je to čistá motanica a sledujte ako to s čiarkou zmení význam
Popraviť, nemožno prepustiť.
Popraviť nemožno, prepustiť.

takže na správnom používani čiarok niekedy môže závisieť aj život ;-) :D

:idea:

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 11. Júla 2007, 21:35

Vy máte problémy. Človek, ktorý sa do toho rozumie, pochopí, že jed nemôže byť agresívny :roll: Myslím, že podstata nespočíva v tom, že som nedal čiarku, ale v tom, že niekto nevie či je agresívny jed alebo pavúk :idea:
PiXeL napísal:
caresheet napísal:Nie je velmi toxicky jeho jed ale je velmi agresivny a pri najmensom vyruseni hned mizne v nore
tak pises ze nie je toxicky a o 2 slowa za tym napises ze ma agresiwny jed ? tomu nerozumiem ...

je ako stromatopelma ci poecilotheria ?? ak nei tak nie je toxicky a je w poho nie ??
No či je "w poho" by sa ho trebalo opýtať :D

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 12. Júla 2007, 13:52

caresheet napísal:Vy máte problémy. Človek, ktorý sa do toho rozumie, pochopí, že jed nemôže byť agresívny :roll: Myslím, že podstata nespočíva v tom, že som nedal čiarku, ale v tom, že niekto nevie či je agresívny jed alebo pavúk :idea:
forum je miesto, kde sa ludia co nieco nevedia, alebo ich nieco zaujima, spytaju a takisto miesto pre ludi, ktory vedia a chcu sa o svoje vedomosti podelit s druhymi a zvysit tak celkovu informovatnost chovatelov.

Cize ono to vobec nie je o tom ci clovek co sa tomu rozumie pochopi (lebo ty urcite pochopia) ale o tom, ci pochopi clovek, ktory sa tomu nerozumie.

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 12. Júla 2007, 19:37

bebekexxx napísal:
caresheet napísal:Vy máte problémy. Človek, ktorý sa do toho rozumie, pochopí, že jed nemôže byť agresívny :roll: Myslím, že podstata nespočíva v tom, že som nedal čiarku, ale v tom, že niekto nevie či je agresívny jed alebo pavúk :idea:
forum je miesto, kde sa ludia co nieco nevedia, alebo ich nieco zaujima, spytaju a takisto miesto pre ludi, ktory vedia a chcu sa o svoje vedomosti podelit s druhymi a zvysit tak celkovu informovatnost chovatelov.

Cize ono to vobec nie je o tom ci clovek co sa tomu rozumie pochopi (lebo ty urcite pochopia) ale o tom, ci pochopi clovek, ktory sa tomu nerozumie.
Ale bebekexxx jed nemoze byt agresivny ved to logicky neide k sebe tak co tu rozpravas o tom co je forum :D Trebalo to precitat viackrat a nie hned sa pytat :) Ja nic v zlom ! 8)

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 12. Júla 2007, 21:03

ale čoby nemohol :!: jed môže byť agresívny v zmysle že postupuje veľmi rýchlo, ty si skrátka svoju chybu nepripustíš aj kedy sa dialo čokolvek. To je škoda. Od čias akvaria.sk sme obaja postúpili v tom čo vieme, ale to neznamená že si ty alebo ja neomylný.

Myslím že nemá zmysel sa ďalej hádať tu, ak chceš ďalej súkromná pošta.

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 12. Júla 2007, 21:35

Ahoj

Ano jed moze byt agressivny. Jed rodu Lo0xoceles je verlmi agressivny. Je to nekroticky jed co napada tkaniny. Najprv ti amputuju prst, potom ruku, a mozna pri ramne hnitie sa zastavi :twisted:
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 12. Júla 2007, 22:44

veru a to aj pri pavukoch ktore mame bezne v chovoch .. i ked patria k jedovatejsim ...

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 16. Decembra 2007, 17:05

Hi

Znova jeden z najfarebnejsich pavukov.

Ephebopus cyanognathus
Obrázok
Obrázok
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Januára 2008, 08:37

Abstrakt: (Brazilia - Medzinarodny kongres 2007)

REVISION AND CLADISTIC ANALYSIS OF THE NEOTROPICAL TARANTULA GENUS EPHEBOPUS SIMON (ARANEAE, THERAPHOSIDAE), WITH NOTES ON THE AVICULARIINAE
West, R.C.1; S.D. Marshall2; C.S. Fukushima3,4 & R. Bertani4
1. 3436 Blue Sky Place, Victoria, B.C., Canada; 2. Department of Biological Sciences, 317 Bienvenu Hall, Northwestern State University, Natchitoches, LA, USA; 3. Instituto de Biociências, Departamento de Zoologia, Universidade de São Paulo, Brazil; 4. Instituto Butantan, Av. Vital Brazil, 1500, 05503-900, São Paulo, São Paulo, Brazil

No other theraphosid genus has had its taxonomic position as uncertain as Ephebopus Simon, 1892. Formerly included in the group Selenocosmieae (1892), the genus was later transferred to such different groups as Avicularieae (1901), Phoneyuseae (1903), back to Aviculariinae (1923), Eumenophorinae (1942), Theraphosinae (1985), and again back to
Aviculariinae (1991). Thus, it was classified in four of the eight theraphosid subfamilies. The genus is generally fossorial.
However, Ephebopus murinus has a developmental stage that is arboreal. Ephebopus has as synapomorphy the presence of a pad of urticating hairs type V on the prolateral distal area of the pedipalps, a feature unique in spiders. The genus is distributed in northeastern South America: Brazil, Guyana, Suriname, and French Guiana. The genus Ephebopus is
here revised and comprises E. murinus, E. uatuman, E. cyanognathus, E. rufescens and a new species from Guyana. Ephebopus violaceus Mello-Leitão, 1930 shall be transferred to Tapinauchenius violaceus (Mello-Leitão, 1930) and is considered a senior synonym of Tapinauchenius purpureus Schmidt, 1995. Ephebopus fossor Pocock, 1903 is considered
“nomem dubium”. A cladistic analysis with 21 taxa and 57 characters was done and included representatives of seven of the eight theraphosid subfamilies. The cladistic software packages X-Pee-Wee, Nona, Hennig86 with equal weights and succesive weights were used. They produced one, three, eleven and nine trees respectively. The preferred tree
obtained was with X-Pee-Wee and showed that Aviculariinae shall be monophyletic and include Avicularia Lamarck, Iridopelma Pocock, Pachistopelma Pocock, Tapinauchenius Ausserer, Psalmopoeus Pocock, Ephebopus, Stromatopelma Karsch and Heteroscodra Pocock, having as a synapomorphy the well-developed scopulae on tarsus and metatarsus I-II. The genus Ephebopus is basal in the cladogram of Aviculariinae, which helps to explain its controversial taxonomic position.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Marca 2009, 12:04

Par poznamok, ktore som si robil pri studiu rodu Ephebopus.

Rod Ephebopus

- Ako jediny ma obranne chlpky situovane v oblasti pedipalp, maju svetlejsiu farbu ako zvysne typy chlpkov. Na abdomene obranne chlpky nema.

- Zistovanie ucinnosti obrannych chlpkov sa prevadzalo na mysiach pricom testovane skupiny boli umiestnene v plastovych trubkach kde boli vzorky chlpkov z pedipal a abdominalnej casti. Pokusom sa zistila ucinnost prave tych odobratych chlpkov z pedipalp.


- Vo volnej prirode stavaju nory opradene pavucinou lievikovyteho tvaru umiestnene pri vstupe. Najst ich casto v zoskupeniach pozdlz svahoviteho terenu alebo vo vegetacii.


- Samce Ephebopus spp. maju tibialne haky.


- Mladata Ephebopus murinus zbierane vo Francuzkej Guyane sa nachadzali hlavne v nizkej vegetacii, kde si budovali hniezda z pavucin lievikoviteho tvaru.


- Rod Ephebopus patri medzi zemne druhy a vedie „hrabavy“ sposob zivota. Pre ich zaradenie medzi podcelad Aviculariinae, kde su prevazne stromove druhy ich casto chovatelia mylne zaraduju medzi stromove.

- Pocas ontogenezi jedinca, vystriedaju napr: Ephebopus murinus viacero roznych habitov az po konecny norovy sposob zivota. Nora moze byt ciastocne tvorena korenovou sustavou kmenu a podobne. Maju tvar pismena J pricom su ukoncene komorkou. Mlade jedince dost casto najst vo svojich hniezdach v roznych druhoch zemnych Bromeslii spp. napr: Blomelia alta. V nich upradene pavucinove hniezdo je trubkovyteho tvaru, ktore scasti tvori aj samotny list rastliny.



- Predpoklada sa, ze striedanie habitatu pocast ontogenezi vtackara zamedzuje vnutrodruhovej konkurencii, pripadneho kanibalizmu vacsimi jedincami.

- Podobné habity boli pozorovane pre cely rod Ephebopus spp..

- Jedince Ephebopus uatuman boli pozorovane v horskom tropickom dazdovom pralese. Druhovy nazov uatuman je odvodeny prave od ich miesta naleziska Uatuman river v Brazilii. Nory tuboviteho charakteru boli situovane na svahoch. Jemne opradene pavucinou obklopene okolitou podstielkou.

- Pre vtackare Ephebopus rufescens nie su charakteristicke tubovyte nory. Ich habity tvoria korenove systemy, nachadzane boli pod velkymi kamenmi, spadnutych stromoch, dutinach alebo inych do metra situovanych roznych ukrytov. Ich habity boli casto opradene pavucinou, ktory vytvarala dojem akejsi kapsy.

- Ephebopus foliatus bol vyskumnikmi zberany prevazne vo vyssich castiach stomoveho systemu 1 - 2 metre nad zemnou. Intenzivnejsie pozorovania neboli zatial robene. Predpoklada sa stromovy sposob zivota.









Zdroj:

Kód: Vybrať všetko

Marshall, S. & G.W. Uetz. 1990. The pedipalp brush of Ephebopus sp. (Araneae, Theraphosidae): evidence of a new site for urticating hairs.
Bulletin of the British Arachnological Society 8: 122-124.

Lucas, S., P.I. da Silva Jr. & R. Bertani. 1992. The Brazilian species of the spider genus Ephebopus Simon, 1892 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), with description of E. uatuman n. sp.

MARSHALL, S. D. & R. C. WEST (2008): An ontogenetic shift in habitat use by the Neotropical tarantula Ephebopus murinus (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae). Bull. Br. Arachnol. Soc. 14(6): 280-284.

patotxiki
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16. Januára 2010, 11:50

Príspevok od užívateľa patotxiki » 16. Januára 2010, 13:30

Ephebopus murinus

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Horácio
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 5. Marca 2010, 13:45
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Horácio » 6. Apríla 2010, 05:31

Takže Ephebopusy chovať napr.ako H.hercules-y alebo H.lividum?
Naposledy upravil/-a Horácio v 6. Apríla 2010, 14:31, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 6. Apríla 2010, 10:07

KaruzoRB napísal:Takže Ephebopusy chovať napr.ako H.hecules-y alebo H.lividum?
NIE !

To je blbost ... Ephebopus s nimi nema nic spolocne.

Chovame ako klasicke zemne druhy. Oni si uz hniezdo postavia. A ked mu tam das konar, polezie aj troska vyssie. Ale nie moc. Velke jednince si robia nory v zemi. Ale ono v podstate sa zakopavaju vsetky pavuky.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 6. Apríla 2010, 12:01

Aj tak to nesedi ...,
Iny sposob zivota.
To ber tak, ze skoro vsetky pavuky sa zakopavaju. Ale nechovame ich rovnako.
Pre lepsie pochopenie:

B. smithi - Mechikoo ... terenne nerovnosti, pod kamenom - v podstete sa tiez zakope - hlavne mlade
A. geniculata - Braziiilia ... zakope sa a ma pokoj
Blondi .. zakope sa
Ephebopusy -.... zakopu sa
Psalmopeus , Tapinauchenius ... v podstate sa tiez zakopu
Avicularie a Iridopelmy ( mozno aj ine tipicke stromaky) sa nezakopavaju ani v mladosti.
Chilobrachys ... Azijska selma .., zakopany s pavucinovym hniezdom
Pterinochillus - diera pod kamenom, drevom , plus pavucina ... proste zakopany
Lividumky, a ine ... vsetky druhy co su len troska v kontakte s podou si hladaju ukryt pod zemou.
Toto je zivotny prejav v prirode - z velmi hrubeho pohladu ... neopravujte ma, lebo to nebude strucne.

A vezmi si, ze kolko z nich robi to co v prirode ?
V podstate ani jeden. Niesu im na to vytvorene podmienky.
Smitka si beha po terarku. Geniculata ho maximalne cele prekope. Blondi ... samostatna kategoria. Ephebopus skonci aj tak pod zemou s tym, ze ma pancusku. Tie Psalmopeusi a podobne druhy sa schovavaju pod zemou v pancuskach. Avicularie - vzdy si postavia hniezdo najvyssie ako to len ide v terarku. Zapriadajuca azia si prebuduje tera podla svojho a tiez dvihne substrat vyssie. Afrika to iste, ked nema koren, kamen, husto zapradie vsetko a v podstate je izolovana. Lividumky a podobne sa zakopu a nevidno ich skoro vobec.

Takze kazdemu treba ine, aj ked sa spravaju "rovnako" - podla teba. Zit v nore a lovit z nory je klasika u takmer kazdeho pavuka.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Horácio
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 5. Marca 2010, 13:45
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Horácio » 6. Apríla 2010, 14:29

Takze kazdemu treba ine, aj ked sa spravaju "rovnako" - podla teba. Zit v nore a lovit z nory je klasika u takmer kazdeho pavuka.
Pozri ešte stále sa nerozumieme.Jednoducho som si chcel predstaviť,ako asi mám urobiť (pripraviť) terárium pre E.cyanognatus -a.Išlo mi len o toto a nič iné.Prezradíš mi to?


Napísať odpoveď