Grammostola pulchra

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 13. Apríla 2010, 13:13

Nery napísal:Za prvé pochází z jižní polokoule,tedy obrácený cyklus
tomuto som celkom nepochopil :oops:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 13. Apríla 2010, 15:16

Jednoducho :-) je to opacne ako u nas, tu ja jar, tam je leto --- cca asi :-)

Sak zemegula je k tomu este aj naklonena, tak tam je trosicka iny ziv. ciklus. A este zalezi na tom ako blisko je lokalita pri rovniku. - teda ak sa bavime tak globalnejsie.

Ine klimaticke podmienky, . my sme stredne pasmo, nizssie je tropickejsie a este nizssie je zas zima ...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 13. Apríla 2010, 17:06

noo toto si pamatam este zo skolky ale ako to suvisi s odchovom grammostoly pulchry v slovenskych terariach?
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 13. Apríla 2010, 17:46

Jednoducho ...

Zober si napr. M. mesomelas ...

Je to dobry priklad, alebo odchovy Aphhonopelma spp. Alebo niektorych Brachypelma spp.

Preco sa tak tazko paria ? Preco sa nie vzdy daria kokony ?

Stano (smiqel) by urcite vedel viac o tom povedat. Myslim, ze tu hadzal aj neaky clanok v podobnom duchu.

Tieto druhy su uzko naviazane na klimaticke obdobia a ich zmeny v ich prirodzenom prostredi. A to sa tazko napodobnuje v zajati. To je cely figel.

Preco potom madari uspesnejsie odchovavaju farebne brachypelmy a nemic a poliaci niektore druhy horskych pavukov.

Lebo madari maju teplo a brachypelmi potrebuju aj 30 plus aby sa uspene mnozili. A hore na severe malokedy uvaria pavuka a nevystavuju ho - pre neho stresovim teplotam.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Apríla 2010, 22:16

Ono to je spomenute tu:
viewtopic.php?t=1140

Dolezity faktor su aj patologicke zmeny v organizme pavuka ako uvadza.

Co sa tyka G. pulchra su nepopisane druhy, ktore je snou mozno zamenit.

oskar
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 9. Augusta 2009, 23:21
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa oskar » 11. Augusta 2010, 23:56

Tak tu je moja ,,malicka" , ktora este stale hlada chlapa :D
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 12. Augusta 2010, 00:21

drzim prsty ... z toho dostat prcky je fuska ... :-) Taka mensia ale je :-)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

oskar
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 9. Augusta 2009, 23:21
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa oskar » 12. Augusta 2010, 00:28

diky, toho som si vedomy, ale mam ten dojem, ze este vacsia fuska je zohnat adult samca :(

Užívateľov profilový obrázok
S-Ljuke
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16. Októbra 2007, 19:51
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa S-Ljuke » 20. Novembra 2010, 14:25

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Septembra 2012, 18:31

Obrázok
Kaco napísal:Momentálne by mala byť asi v 9. zv. tak ked sa zvlečie tak sa pokúsim odfotiť. A chcel by som sa spýtať či náhodou nie je nejaký iný spôsob ako ju určiť okrem spermatéky ktorá to aj tak nepotvrdí na 100%?
Pozrel som si referencie, ktore si rozoberieme:

mf pulchra Mello-Leitão, 1921....................Brazil [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002023]
G. p. Mello-Leitão, 1921a: 298 (Dmf).
G. p. Mello-Leitão, 1923a: 198, f. 66-68 (mf).
G. pulchripes p. Bücherl, 1951: 118, pl. IV (m, reduced to subspecies).
G. pulchripes p. Bücherl, 1957: 396, f. 57 (m).
G. p. Schmidt, 1986: 52, f. 70 (m).
G. p. Schmidt, 1993d: 90, f. 214, 221 (mf).
G. p. Schmidt, 1997g, 1998h: 16, f. 55, 62 (mf).
G. p. Peters, 2000a: 137, f. 430-432 (mf).
G. p. Schmidt, 2003l: 167, f. 383-383 (mf).
G. p. Peters, 2003: 195, f. 785-786, 790 (mf).


Mello-Leitão - vagny popis, ktory sedi na niektore Grammostola sp. (ak je urcovacim znakom pre chovatelov sfarbenie :) ):
4. Grammostola pulchra *, sp. n.
♂ - 29 mm.; ceph. 15 X 14 mm.; legs 50-48-46-55mm.;
patella+tibia i. 19 mm., iv. 19 mm.; protarsus iv. 15 mm.
♀ - 45 mm.; ceph. 17 X 14 mm.; legs 46-42-39-50 mm.;
patella + tibia i. 15,5 mm., iv. 15,5 mm.; protarsus iv. 12 mm.
♂ - Cephalothorax, mandibles, pedipalps, legs, and abdomen brownish black, with long bristles of light greyish tips, so that the spider seems black with abundant light points. Sternum, labium, and coxae velvety blackish. Coxae of pedipalp and falces with fiery-red bristles. Cephalothorax longer than wide, distinctly shorter than patella and tibia i. or iv. and very slightly longer than protarsus iv.; fovea deep, right transverse. Ocular tubercle low, distinctly wider than long. Eyes of the anterior row strongly procurved, the anterior edge of the medians being at centre of the laterals, the median being much smaller than the laterals, about two diameters apart, separated from the laterals about a diameter; posterior medians much smaller than the anterior medians, but not very widely separated from them, closer to posterior laterals, which are smaller than the anterior laterals and separated from them by a space which is about equal to the short diameter of the latter. Stridulating organ as in the preceding species.

Legs 4, 1, 2, 3 ; patella + tibia i. equal to iv.
Protarsus i. strongly arcuate, scopulated almost to base, with two apical and two basal spines ; pro tarsal scopula ii.
covering 4/5 segment, with two spines at its base ; of iii.
covering 1/2 with many basal spines; of iv. covering about
1/6, which is elsewhere strongly spined; tibiae of all the legs spined. Spurs of tibia i. well developed ; the upper stout, straight, cylindrical, blunt, without rastellum, and bearing a long sinuous spine on its underside; the lower crescently cylindrical, curved, with a sharp tip.
♀ - Colour the same as in the male. Cephalothorax noticeably longer than wide (17 :14), longer than patella and tibia i. or iv. Anterior median eyes more than two diameters apart and a little less from the laterals; posterior medians slightly smaller than the laterals.
Samca nemas takze sa musis drzat toho co pise o samici: farba je taka ista ako u samca - to nie je znak podla, ktoreho by sa to dalo urcit - v tom opise vidim naznak G. formosa, G. mollicoma, (longer than patella and tibia i. or iv.) - porovnavanie koncatin je nepresne a mozu byt v ramci rodu variabilne, Anterior median eyes.... to tiez nie je mozne v domacich podmienkach urcit ak nemas minimalne foto typoveho druhu (original podla, ktoreho bol popisany, ulozeny je Museu Paulista, Brazilia).


Mello-Leitão, 1923a - to iste ako G. p. Mello-Leitão, 1921a len portugalsky, navyse obsahuje nakresy tibialnych hakov, ktore v konecnom dosledku nijako nepomozu.

Bücherl, 1957 - nemam ale podla neho robil Schmidt nakresy do svojej knihy, ktore su nepouzitelne. Taktiez nepouzitelne su jeho zvysne prace, detto Peters - to je len farebnejsia kopia Die Vogelspinnen (Schmidt 1986,1993,2003), spravena do atlasu vtackarov. Skusim este ziskat Bücherl 57, mozno ma nieco navyse uvedene ale bude to tazke.

Zhrnieme to: mam vsetky referencie okrem jednej Bücherl, 1957, kde je na jednej strane nieco so samicou G. pulchra. Existuju vsak kopie jeho nakresov, ktore sa nedaju pouzit, pretoze podobny typ spermateky sa da aplikovat na viacero Gramostola sp.. V ramci druhovej variability znakov - spermateka, bulby nepouzitelne. Hlavne nie podla tych kresieb. Treba pockat na reviziu rodu co mozu byt roky :) trpezliveho dufania.

Takze coho sa chces pri urcovani chytit ty alebo ten co ti to predal, ked neexistuje ziadna doveryhodna referencia a vonku beha kopec cierno sfarbenych Grammostol.



Obrázok
http://tinyurl.com/ceosks7 - Rick West

Idu
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19. Júla 2010, 22:36
Bydlisko: Medzev
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Idu » 9. Januára 2013, 21:44

Moja adult samica. Chovam ju uz nejake tri roky. Potravu prijma bezproblemovo, vsetko co jej do terarka spadne - zmizne. Ak by som jej sam z casu na cas nenaordinoval hladovku, tak by bola vecne prezrata :D V popise druhov sa uvadza vlhkost 70-80% s cim by moja samica asi moc nesuhlasila, ma radsej suche terarko s preliatou napajackou.

Obrázok

Momentalne sa snazim zohnat samca, co nebude asi najjednoduchsie a naparit ju. Tejto zimy som sa ju snazil prvy krat prezimovat pri teplote 16-17 stupnov nejake 3-4 tyzdne. Moja otazka je. Co si myslite o zimovani pocas nasho zimneho obdobia, zatial co oni ziju na juznej pologuli a zimovat by mali v podstate v lete? Nerad by som ju natrepal pocas leta do chladnicky ci pod. :evil: A kedy by bolo najvhodnejsie ju naparit pred ci po zimovani... mate s tym niekto skusenosti?

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 9. Januára 2013, 22:40

Idu napísal:V popise druhov sa uvadza vlhkost 70-80% s cim by moja samica asi moc nesuhlasila, ma radsej suche terarko s preliatou napajackou.
to, že má byť 70-80% vzdušná vlhkosť, neznamená, že má byť mokrý substrát...vlký má byť vzduch...nie podklad...voda sa odparuje neustále ....stačí, že tam budeš mať napájačku..určitá vzdušná vlhkosť sa spraví . . zvýšiš ju zvýšením teploty a tlaku (ale musí byť samozrejme zdroj vody :D ) :-)
Idu napísal:Tejto zimy som sa ju snazil prvy krat prezimovat pri teplote 16-17 stupnov nejake 3-4 tyzdne. Moja otazka je. Co si myslite o zimovani pocas nasho zimneho obdobia, zatial co oni ziju na juznej pologuli a zimovat by mali v podstate v lete? Nerad by som ju natrepal pocas leta do chladnicky ci pod. :evil: A kedy by bolo najvhodnejsie ju naparit pred ci po zimovani... mate s tym niekto skusenosti?
Zimovanie je v podstate zbytočné, pokiaľ nemáš v pláne ju páriť... ..zazimuj ju vtedy, keď budeš mať k dispozícii samca .... myslím, že samica vie prd o tom, či je august, alebo november :-P ...pre ňu je smerodajná vlhkosť a teplota, popr. zmena tlaku atď ....čiže zimovať ju môžeš kedykoľvek ;)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Idu
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19. Júla 2010, 22:36
Bydlisko: Medzev
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Idu » 10. Januára 2013, 17:25

No ja si skor myslym, ze my vieme prd o tom, ako to ma byt spravne :D Ak by im to bolo tak jedno, tak by davali kokony pravidelne, ako ine lahko odchovatelne druhy. Urcite to maju geneticky zakodovane a ak vsetko nesedi tak nic s odchovu nebude.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 10. Januára 2013, 17:29

Idu napísal:No ja si skor myslym, ze my vieme prd o tom, ako to ma byt spravne :D Ak by im to bolo tak jedno, tak by davali kokony pravidelne, ako ine lahko odchovatelne druhy. Urcite to maju geneticky zakodovane a ak vsetko nesedi tak nic s odchovu nebude.

geneticky majú zakódované, že príde nižšia teplota..po určitej dobe sa zase oteplí a hurá do stavby kokónu....neviedia, kedy je správny dátum..vedia, kedy je správne obdobie podľa teploty ;) čiže z tohto hľadiska je to jedno....len treba navodiť správne teploty, vlhkosť, tlak...
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Januára 2013, 20:11

Medzi pavukmi Theraphosidae je fenologia v tomto pripade zimovanie vtackarov vzhladom na striedanie rocnych obdobi, pripadne jeho podiel na uspesnej tvorbe kokonu samicou, menej preskumana oblast. Obcas sa nieco objavi ale to je skor vyssi vyskyt samcou vzhladom na rocne obdobia, co je aj predzvest obdobia parenia. Tu tiez zapracuje aj fenologia. Pricom samce sa postupne "prebudzaju" na dane okolnosti miestej klimy pricom kazdy z druhu z toho isteho rodu v inom case. To z casti zabranuje pri vyskyte viacerych druhov z jedneho rodu na jednom mieste medzidruhovemu krizeniu. Ked vies kedy sa najviac vyskytuju samce vo volnej prirode tym padom si vydedukujes :), ze asi v tom obdobi je sezona parenia a samice su k dispozicii na kopulacny akt.

Odpoved na tvoju otazku z mojich poznatkov:

-chovatelia maju tendenciu prisposobovat kalendar parenia juznej pologuli, avsak dolezite su podla mna sprave navodene podmienky, bolo by zaujimave spravit zoznam vsetkych odchovov za posledne roky a vyhodnotit, ktore mesiace boli najuspesnejsie, museli by to byt ale pavuky chovane v NZ od zaciatku. Chcelo by to vsak dost vstupnych dat. Pavukom sa vsak cez zimu zvysuje glycerol v hemolymfe (neviem ako u Theraphosidae). Bolo by tiez zaujimave odobrat hemo. odchytovej samici a NZ samici, ked je na juznej pologuli zima a zistit ci sa u nich alebo len z jednej z nich (hypoteticky to ocakavame od odchytovej) zvysil glycerol. U pavukov posobi glycerol v hemo. nieco ako nemrznuca zmes do ostrekovacov. Najviac ho maju pred zimou a v zime, naopak najmenej v lete

-kedze sa daju odchovat aj niektore narocne druhy, pri navodeni spravnych podmienok je mozne, ze budes uspesny, treba si nastudovat lokality vyskytu, myslim skor v intenciach teploty a vlhkosti pocas roku, prestudovat vedecke prace, ktore sa o konkretnom druhu vydali

-pri niektorych druhoch porusis rozpatie teploty pocas ich ontogenezy a samce su neplodne


Nieco o zimovani najdes napr:

Tiez nie je presne zname na zaklade coho sa zacnu Aphonopelma sp. uberat na zimny spanok.
Zimovanie ma nasledny priebeh. Vchod do nory utesneju pred zimou a nevychadzaju von az do neskorej jari. Zatka je robena z pritomnej pody v kombinacii s pavucinou. Podla Bearga 1958 a Mincha 1979 zacina u prvych jedincov „zatkovanie“ koncom septembra a konci v strede novembra. Gabel 1972 nenasiel ziadnu korelaciu medzi teplotou a pripravou na zimu vo forme pecatenia nory. Jednym z dovodov by mohli byt dazde. Podla Minch 1979, nasledne otvaranie nor maju na svedomi vnutorne hodiny v kombinacii s teplotou. Tato moznost je zalozena na pozorovani vychadzania pavukov v roznych casovych intervaloch od polovice februaru do maja v Arkansase a od aprila do juna vo vysokohorskych oblastiach Arizony. Par tydznov po otvoreni nory si jednotlive pavuky opradu okolie nory a vchod pavuciou.
V praci dalej spomina, ze po tomto obdobi nastava parenie...

viewtopic.php?p=36235#p36235

Jedina praca, ktora podrobnejsie opisuje rod Grammostola vzhladom na tebou zadanu otazku je:

Kód: Vybrať všetko

Costa F. G., Pérez-Miles F., 2002: Reproductive biology of Uruguayan theraphosids (Araneae, Mygalomorphae). Journal of Arachnology, 30 (3): 571-587.


Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Skippy » 24. Júla 2014, 20:54

Grammostola pulchra juv. samička

Obrázok

Obrázok

Swarm23
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 3. Októbra 2012, 19:50
Bydlisko: Plzeň
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Swarm23 » 8. Januára 2016, 15:48

Sceptic napísal: .....

Zhrnieme to: mam vsetky referencie okrem jednej Bücherl, 1957, kde je na jednej strane nieco so samicou G. pulchra. Existuju vsak kopie jeho nakresov, ktore sa nedaju pouzit, pretoze podobny typ spermateky sa da aplikovat na viacero Gramostola sp.. V ramci druhovej variability znakov - spermateka, bulby nepouzitelne. Hlavne nie podla tych kresieb. Treba pockat na reviziu rodu co mozu byt roky :) trpezliveho dufania.

Takze coho sa chces pri urcovani chytit ty alebo ten co ti to predal, ked neexistuje ziadna doveryhodna referencia a vonku beha kopec cierno sfarbenych Grammostol.
Je situace kolem tohoto pavouka už lepší? Co se týče určování.

Nikde jsem ji neviděl v nabídce, zítra jedu ještě na Živou Exotiku, tak se podívám i tam. Kdybych neuspěl nevíte o někom, kdo jí nabízí?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Januára 2016, 21:29

Ahoj nic sa nezmenilo a urcite ti to neodporucam kupovat, radsej tie peniaze investuj do niecoho co ma v chove hodnotu. Na zajtrajsej burze bude na vyber, uvidime.


Napísať odpoveď