Euathlus sp. pet-trade Chile?

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Euathlus sp. pet-trade Chile?

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Júla 2013, 19:22

Obrázok

Na obrazku je spermateka z jednej samic, ktore sa kedysi okolo roku 2007 predavali na Slovensku pod pet trade nazvom Euathlus truculentus. Neviem ci vtedajsie informacie boli spravne ale pavuky by mali pochadzat z odchytovej samice, ktora uspesne odchovala mlade. Slovensky taxonomovia nelenili a ihned rozluskli oriesok, ktory zatial nevyriesili ani svetovi arachnologovia a v samici identifikovali druh Euathlus truculentus :).

Na presne rodove urcenie tohto druhu treba urcite na ID samca. Osobne predpokladam, ze ide o rod Euathlus alebo Paraphysa. Rod Euathlus (Paraphysa) sp. pet-trade Chile? je bez stridulacneho aparatu.

Momentalne su oba rody Euathlus a Paraphysa komplikovane a na spravnu identifikaciu je najlepsie mat oba pohlavia. Mam skoro vsetky prace, ktore uvadza Platnick pri druhu Euathlus truculentus. Osobne si myslim, ze vo viacerych pripadoch pojde o dezinterpretacie napr: renomovany Perez-Miles et. al. 1996.

Velmi nahrubo ako sa to urcuje:

Grammostola - ma stridulacny aparat
Euathlus, Paraphysa - su bez stridulacneho aparatu
Paraphysa - pritomnost obrannych chlpkov IV a samec ma na bulbe dve kyli ako rod Grammostola - PS, PI
Euathlus - samec ma na bulbe VC (ventral crest) - nieco ako korunku


Obrázok
Euathlus sp. - spravne to ma byt VC (ventral crest), bulbus by mal byt hladky bez kylov. Prave tento znak je velmi dolezity pri urcovani rodu Euathlus.


Obrázok
Samica, z ktorej pochadza mlade Euathlus (Paraphysa) sp. pet-trade Chile? Tuto foto. mi posielal niekto v roku 2007 z CZ. Za hodnovernost nerucim.


https://sites.google.com/site/chiletara ... listada--1
Dobra stranka na druhy z Chile, staci si len pre zaujimavost preklikat rod Paraphysa. Web je spravovany arachnologom ale nie vsetko musi byt spravne. Tiez by som bral s rezervou uvedeny druh Euathlus truculentus.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Euathlus (Paraphysa) sp. pet-trade Chile?

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Novembra 2014, 15:38

Obrázok

Pavuk je potomok, hore zobrazenej samice. Zial z kusov co som zakupil mam len dve samice. Dcerka akoby mame z oka vypadla :). V dalsom chove nemaju ziadnu cenu a asi pojdu do liehu. Obe samice maju okolo 7 rokov a su napriek mensej velkosti urcite dospele.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Euathlus sp. pet-trade Chile?

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Júla 2015, 19:11

Hadanka predbezne rozlustena. V dole uvedenej praci sa rod Paraphysa stal neplatny a druhy, ktore tento rod obsahoval sa rozhodili medzi uz existujuce alebo nove rody.

Skumane samice maju obranne chlpky typu IV, spermateka podobna rodu Euathlus. Co je najdolezitejsie cuspules na labiu ma vacsi pocet ako 20 a teda sa nejedna o druh Euathlus truculentus, ktory ma v diagnoze rodu stanoveny pocet cuspules <20. Samca zial nemam. V druhom rade som mal moznost v Londyne skumat typovy druh samca Euathlus truculentus a v tomto pripade sa jedna o vacsieho a robustnejsie pavuka celou morfologiu stavby tela. Hmm na ID som cakal 7 rokov :).

Kód: Vybrať všetko

Carlos, Perafán; Fernando, Pérez-Miles, 2014. The Andean tarantulas Euathlus Ausserer, 1875, Paraphysa Simon, 1892 and Phrixotrichus Simon, 1889 (Araneae: Theraphosidae): phylogenetic analysis, genera redefinition and new species descriptions.
Pre vsetkych neveriacich Tomasov som hravou formou prichystal tento taxonomicky kluc:
Obrázok

Sipka ukazuje na akom mieste je nutne ratat celkovy pocet cuspules (tie cierne "bodky" :) ). Akonahle naratate cislo vacsie ako 20, pavuk nepatri do druhu Euathlus truculentus.


Napísať odpoveď