Harpactira pulchripes

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Kaco » 17. Júla 2013, 12:43

Nádherný pavúčik :) vyskytol sa už u niekoho na Slovensku?
Obrázok
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 17. Júla 2013, 13:28

či má niekto zo slovenských chovateľov, to netuším..ale videl som ho na predaj...cca 150-200€ za 1.zv.
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Kaco » 17. Júla 2013, 18:36

hej našiel som v Polsku... 2-3 zvlekove za 200€
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa metalkohol » 1. Augusta 2013, 00:48

Dôležité je že už klope na dvere :D Tiež som ho chcel ale tá cena... K otázke, ja osobne si myslím že na slovensku je, len sa to tají, s obchodných dôvodov :D
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics


Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Skippy » 26. Januára 2015, 19:51

Harpactira pulchripes , juvenilná samica

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Skippy » 20. Marca 2015, 17:38

Po zvleku :) Harpactira pulchripes

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Harpactira pulchripes

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Mája 2015, 15:43

Typové druhy sú v BMNH poškodené a podľa Smitha 1990 z nich nebolo možné vypreparovať spermatéku. V múzeu sa nachádza 5 dospelých jedincov, ktorí boli pred uložením do depozitu vysušení a 4 nedospelé jedince.

Opis Pocock 1901:

Kód: Vybrať všetko

Colour Carapace, deep mahogany brown clothed with silky yellow hairs. Chelicerae, blackish with a stripe of yellow. Abdomen, olive-black with silky golden yellow hairs. Legs. Femur of legs, yellow with silky yellow hairs. Pat.tib.met. and tarsus, mahogany brown with olive-grey hairs. Underside, long fiery yellow hairs with a hint of red.
– skrátené podľa Smith 1990.

Originál Pocock je skoro taký istý a čo je dôležité tak markantný znak ako modré metalické sfarbenie končatín nie je v opise vôbec spomenuté. Končatiny opisuje ako „Pat.tib.met. and tarsus, mahogany brown with olive-grey hairs.“ – mahagónovo hnedé s olivovo-šedým ochlpením.

Tento druh do chovu zaviedol pravdepodobne Patrick Gildenhuys, ktorý vydal obrázkovú knihu venujúcu sa africkým vtáčkarom - A Pictorial Guide to the Baboon Spiders of Southern Africa.

Voľný preklad z časti Harpactira pulchripes:
Predtým, než som navštívil Východné Kapsko (JAR) som si prehovoril s Jacquesom Stormon, ktorý tohto pavúka videl ale považoval ho za druh Harpactira tigrina alebo Harpactira guttata, ktorí boli v tejto lokalite tak isto zaznamenaní. V lokalite, v ktorej sa mal tento pavúk nachádzať, nenasvedčovalo nič, žeby na danom území bola aktivity vtáčkarov. Po dlhšom čase sme však zaregistrovali asi 1,5 cm široké nory, jemne opradené pavučinou. Vďaka tomu znaku sme našli ďalších okolo 10 nôr v okolí prvej. V blízkosti týchto nôr sa nachádzal aj adult samec, ktorý čakal na svoju príležitosť v úkryte pod kameňom. Zdá, že pavúk na lokalite prosperuje. Na základe prezretia zvlečky som dospel k názoru, že ide o rod Harpactira a vďaka metalicky sfarbeným modrým kráčavým končatinám som presvedčený, že sa jedná o Harpactira pulchripes.
V knihe ma zaujala hlavne „taxonomická časť“. Z opisu samotného Pococka nie je možné tohto pavúka definovať a o modrej v opise nie je ani zmienka. Keďže popísaný druh sa predáva lepšie ako nepopísaný, autor šiel k výberu druhu vylučovacou metódou. V časti Východné Kapsko by sa mali podľa opisov nachádzať tieto druhy: Harpactira pulchripes, Harpactira guttata a Harpactira tigrina. Zaujímavé je, že na tých istých lokalitách našiel aj ďalšieho vtáčkara, ktorému dal pomenovanie podľa názvu lokality Harpactira sp. Bathurst. Myslím si, že v tomto hralo rolu aj sfarbenie vtáčkara, ktoré je fádne a nebolo by komerčne úspešné. Toľko ku vedeckému určovaniu, tohto druhu. Každopádne sa ide o veľmi pekne sfarbeného pavúka, ktorý je okrasou chovu.

Obrázok
Časť stridulačného ochlpenia - koxa na pedipalpe

Obrázok
Chelicera - vonkajšia časť, plumózne ochlpenie

Obrázok
Plumózne ochlpenie medzi chelicerami

Obrázok
Obrázok

Poďla nákresov Smith 1990 a vtáčkara predávaného ako Harpactira pulchripes mi nesedí očný hrbolček, počet a tvar výbežkov z vonkašej strany chelicery - Smith 1990 uvádza 5 v rovine, skúmaný pavúk má 8 výbežkov, väčší počet cuspules u skúmaného pavúka ako u nákresu Smith 1990.

Kód: Vybrať všetko

Smith, A. M. (1990c). Baboon spiders: Tarantulas of Africa and the Middle East. Fitzgerald Publishing, London, pp. 1-142.
Pocock, R. I. (1901a). Descriptions of some new African Arachnida. Annals and Magazine of Natural History (7) 7: 284-288.
Gildenhuys P. (2009). A Pictorial Guide to the Baboon Spiders of Southern Africa. Publisher, Cadiz Street, pp. 159



Napísať odpoveď