Chaetopelma spp.

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Novembra 2013, 18:39

Nie velmi rozsireny rod v nasich chovoch patriaci do podcelade Ischnocolinae a stym spojenej aj nepritomnosti obrannych chlpkov. Rozsirenie rodu Cyprus, Turecko, Stredny vychod, Egypt, Sudan, Kamerum. Taxonomicky velmi komplikovany a doteraz vo viacerych smeroch otaznymi synonymizaciami. Momentalne sa v nasich koncinach da kupit Chaetopelma sp. Turkey s lokalitou vyskytu Çevlik od Slava Honsu, ktore maju hodnotu do dalsieho chovu. Aj ked lokalita Çevlik je vedena ako vyskyt Ch. olivaceum, pre siroku distrubuciu tohto druhu, variabilite znakov je zaradenie tohto pavuka do tohto druhu otazne. U Ch. olivaceum su aj vacsie farebne odchylky v ramci regionov – statov vyskytu. Mladata su v 1 zvleku vacsie a potravu prijimaju bez problemov. Samce maju tibialne haky, spermateka je parova. Pavuky vo vacsich poctoch boli nachadzane pod kamenmi a v otvorenych lahko zalesnenych oblastiach. Obyvaju tiez stare budovy, strbiny v muroch, kanalizacie a iné miesta ktore maju dostatocnu vlhkost. Samce dospievaju februar, maj a tiez august oktober, zalezi od oblasti vyskytu.

Obrázok
Chaetopelma sp. Turkey, foto: Slava Honsa, http://theraphosidae.webnode.cz/

Kód: Vybrať všetko

Guadanucci, J.P.L. & R.C. Gallon. 2008. A revision of the spider genera Chaetopelma Ausserer 1871 and Nesiergus Simon 1903 (Araneae, Theraphosidae, Ischnocolinae). Zootaxa 1753: 34-48.

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa joky77 » 4. Júla 2014, 09:11

Chaetopelma sp olivaceum (cca 2cm v tele)
celkom rýchle prcky, keď sa rozbehne tak schová do vrecka aj Poecku :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa joky77 » 6. Novembra 2014, 10:09

Chaetopelma sp. olivaceum (ex. graciles) 2- 2,5cm telo

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Apríla 2015, 17:34

Z pavukov kupenych v novembri 2013 ako Chaetopelma sp. Çevlik mi dnes dospel samec, ktory ma cca 2,3 cm v tele. Predpokladam teda, ze dalsi zvlek dospeje aj druhy samec, ktory je o nieco vacsi. V chove mam vsak aj samicu, ktora ma v tele okolo 2,5 cm a teda dufam, ze je dospela. Koncom mesiaca skusim parit. Podla vedeckych prac maju dospele samce medzi 3-4,5 cm v tele. V tomto smere vsak zohrava ulohu hlavne lokalita vyskytu.

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa joky77 » 22. Januára 2016, 07:59

Chaetopelma olivaceum - Subadult samec po zvleku (3cm telo)

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Apríla 2016, 18:04

Predvcerom mi dospel posledny samec z chovu 10.2013. Samca uz pocut vecer bubnovat :). O naslednom pareni budem informovat.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Apríla 2016, 19:23



Samca aj samicu som kvoli rychlosti oboch akterov vlozil do vacsej plastovej nadoby, kde parenie stale pokracuje. Samec po vlozeni zacal reagovat do 10 minut ale podla celkoveho spravania bola aktivna hlavne samica. Prvych 20 min sa nieslo v otukavani, pricom iniciativu prevzala samica, ktora sa snazila vsemozne samcovi prisposobit na uspesny akt. Samica az prekvapujuco trpezlivo znasala samcovo vahanie, ked mal problem sa dostat bulbusom do oblasti epigastralnej ryhy, co trvalo okolo 15 min. Samica dokonca pocas parenia niekolkokrat stridulovala. Stridulaciu som pocas parenia pocul vobec prvykrat. Nasledne sledoval novy pokus o dalsie parenie, ktore trvalo okolo 20-25 min. Pavuky necham spolu aj cez noc aby som mal istotu, ze sa naparili. Jedneho samca uz v liehu mam, takze mi pripadna strata az tak nevadi.

Edit: Samec do rana prezil.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Septembra 2016, 20:27



Samica parena 30.4.2016 mi vcera spravila kokon. Video tradicne nekvalitne :).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Októbra 2016, 19:39

Samica kokon zozrala.

30.4.2016 - parenie
24.9.2016 - kokon
4.10.2016 - samica kokon znicila

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Chaetopelma spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 12. Mája 2017, 11:05

V tomto pripade sa pod menom Chaetopelma sp. Çevlik, skryva turecka forma Chaetopelma olivaceum. Povodny nazov som ponechal hlavne kvoli lokalite. Pavuky, ktore sa u nas predavali pod tymto nazvom boli sucastou prace Guadanucci & Gallon 2008. Kedze tento druh sa nachadza na uzemi Cypru, Turecka, Iranu, Egypta, Izraela, Jordanska, Libanonu a Syrie, maju jednotlive populacie farebne odlisnosti. Izraelska forma je oproti tureckej napriklad vyrazne tmava. Diaznoza rodu od inych Ischnocolinae (okrem rodu Nesiergus) je zalozena na pritomnosti trichobotrii v dvoch radoch, ktore sa nachadzaju na tarse, pritomnosti dvojiteho tibialneho vyrastku u samca. Na jednom vyrastku je pritomny aj rad vystupkov, ktore vytvaraju nieco ako „hreben“ (modra sipka na foto 4). Typovym druhom tohto rodu je Chaetopelma olivaceum.

Obrázok
dve modre sipky ukazuju na rad, kde sa trichobotrie nachadzaju
cervena sipka ukazuje na trichobotriu (ma hruskovity tvar)
obrazok nie je fotka roka, verim vsak, ze pomoze

Rodovo najblizsi je prave rod Nesiergus, samice tohto rodu maju spermateky silnejsie, bez zakoncenia utvarom a samce maju kratsie tibialne haky oproti samcom Chaetopelma. Vyskyt tohto rodu je zatial zmapovany len na Seychely.

Chaetopelma olivaceum mozeme zamenit s Chaetopelma altugkadirorum, pripadne s Chaetopelma karlamani. S druhym menovanym sa dokonca na Cypre vyskytuju sympatricky. Chaetopelma altugkadirorum je pri priamom laickom vizualnom porovnani s Chaetopelma olivaceum nadmerne ochlpena. Chaetopelma karlamani ma inu spermateku.

Obrázok
spermateka Chaetopelma olivaceum

Obrázok
ocny hrbolcek Chaetopelma olivaceum

Vsetky tri druhy vsak maju velmi podobnych samcov. V pripade ak ma samec na tibialnom vyrastku viacej ako 9 vystupkov jedna sa o Chaetopelma olivaceum. Pod 9 vyrastkov ide o samca Chaetopelma karlamani. Chaetopelma altugkadirorum ma inak stavany bulbus a hlavne jej lokalita je uz skoro pri Syrii.

Obrázok
modra sipka ukazuje na rad vystupkov

Obrázok
adult samica Chaetopelma altugkadirorum - http://tinyurl.com/mthxfcx


Napísať odpoveď