Catumiri spp.

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Marca 2014, 15:33

V poslednej dobe som zaregistroval predaj druhu Catumiri argentinense. Cely rod je pomerne neznamy a malo chovany v zajati, ci uz pre svoje neatraktivne sfarbenie alebo maly vzrast. Dobra volba pre ludi alergickych na obranne chlpky, kedze pavuk ich nema a na dovazok nie je toxicky vyznamny. Rod Catumiri patri do podcelade Ischnocolinae.

Chcel by som sa vsak upozornit, ze nie vsetky jedince, ktore sa predavaju pod nazvom Catumiri argentinense patria do tohto druhu. Je mozne, ze druhy pavuk predavany pod tymto nazvom je Catumiri parvum.

Medzi oboma druhmi C. argentinense a C. parvum je velmi tenka identifikacna hranica. Jeden z hlavnych odlisovacich znakov samic je hlavne lokalita nalezu. Samice tychto dvoch druhov dokonca nemozu byt od seba odlisene na zaklade morfologickych charakteristik. Samec Catumiri argentinense nema dobre vyvinuty tibialny hak, ktory je tvoreny len "silnou stetinou (trnom)". Catumiri parvum ma ale naopak pekne vyvinuty jeden tibialny vybezok.

Obrázok
Catumiri parvum, samec, jeden tibialny vybezok s mensim prolateralne umiestnenim trnom. (foto Pavel Just)

Momentalne je mozne si pavuky objednat v obmedzenom mnozstve od Pavla Justa (CZ) - Paveljustik@seznam.cz, za cenu 150 kc. Mladata pochadzaju z odchytovych samic. To ci ide o Catumiri parvum si nedovolim bez prezretia oboch pohlavi tvrdit ale minimalne je to zarucene neprekrizene "especko". Hned ako ich budem mat o par dni v chove napisem konkretne info.

Kód: Vybrať všetko

Guadanucci, J.P.L. 2004. Description of Catumiri n. gen. and three new species (Theraphosidae: Ischnocolinae). Zootaxa 671: 1-14 [p. 7, f. 10-15].

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa metalkohol » 13. Októbra 2014, 20:48

Dostal som tento druh včera do svojho chovu, je naozaj mini, z toho čo píšeš by bolo dobre aby to bol samec a všetky jedince zohnané z tohto zdroja by sa dali určiť.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Októbra 2014, 22:03

Zhodou okolnosti sme cez vikend zacali patrat po presnom povode s lokalitou prave tych co mam v chove, pricom k dispozicii je aj zvlecka samice a adult samec v liehu. Ak mas tie od Justa budem ta informovat. Priznam sa, ze toto je len druhy pavuk, ktory mi kedy utiekol. Pri krmeni par zvlekoveho jedinca som nestihol zareagovat, pavuci Houdini :).

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa metalkohol » 26. Januára 2015, 02:48

Trochu som kŕmil, rastie zatial fajn, znesie ako suchšie podmienky tak aj vlhko, taký v pohode pavúk, nemám strach že uschne či zhnije :D Povedal by som tak že voda na napitie a zvlečie sa aj nasucho.

Obrázok
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Apríla 2017, 21:47

Po 3 rokoch mi dospel samec. Myslim si vsak, ze pri optimalnych podmienkach dospeju aj ovela skor. Mam este jeden neurceny kus velkosti dospeleho samca, dam ich spolu a uvidime.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Mája 2017, 09:43

Pavuky som umiestnil do uzavrej krabicky 125x190x75 na dva dni spolu. Urceny samec ma nieco cez 1 cm v tele, jedne sa teda o mensie pavuky. Druhy kus som mal neurceny a teda mi neostava nic ine len cakat ci sa pavuky sparili, pripadne ci sa v dalsom zvleku bude jednat tiez o samca. Pavuky su uz oddelene a adult samec putuje do mraznicky a nasledne do liehu.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Januára 2018, 15:32

Viz. prispevok hore z 5.5 2017. Samica mi vcera po 9 mesiacoch spravila kokon, co je u mna zatial rekord avsak dalsi sok :) prisiel sposobom ako ten "kokon" vytvorila. Hned rano som chcel krmit pavuky a vsimol som si vyhlbenu a pavucinou vystlanu dieru do substratu. Prvotne som si myslel, ze sa jedna o zvlek a nejake specificke lozko. Nasledne som vsak porozoval vykladenie vajec do gulicky a zapradenie vrchu kladiska. Zistil som uz, ze tento druh presne tento typ fixneho kokona pripravuje. Blizsie informacie o starostlivost zistujem.


Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Catumiri spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Marca 2018, 09:50

Kokon som dnes nasiel plesnivy. Verim, ze casom sa dostane do chovu druh rodu Catumiri s dolozenou lokalitou.


Napísať odpoveď