Euthycaelus sp. (Choroni, Venezuela)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Euthycaelus sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Skippy » 17. Marca 2014, 19:15

Zdravím,

neprispievam do tohto fóra nejako často, ale povšimol som si, že sa tu pohybujú aj arachnológovia s docela dobrým prehľadom :) tak sem prispejem s ID otázkou.
V spomínanej lokalite sa našiel pavúk na priloženej fotke, nemám na to oči aby som posúdil či je to vôbec Theraphosidae (Schismatothele?) tak ako som si pôvodne myslel... ... niekto mi zas naznačil či to nie je náhodou Nemesiidae (čo si osobne nemyslím) ...
Vedel by si (Sceptic? :) ) posúdiť aspoň do ktorej skupiny ho zaradiť?
Viem teoreticky odfotiť ľubovolnú časť tela aspoň pre túto kategorizáciu ... možno aj cez Leica v škole, ale to už ti ho potom radšej pošlem v liehu pre radosť keď raz skoná :)

Veľkosť v tele asi 15mm
Obrázok
Obrázok

Diky moc

AP

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mygalomorphae sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Marca 2014, 21:09

Osobne som skor za Theraphosidae, pavukovi absentuju obranne chlpky takze podcelad Ischnocolinae alebo uz tebou spominany rod Schismatothele, ktory je sice v podceladi Theraphosinae ale obranne chlpky nema (je taxonomicky diskutabilny). Mesto Choromi patri do Statue Of Aragua, kde je potvrdeny vyskyt rodu Schismatothele. Z obrazku je to tazsie zaradit vobec do celade :), nie to rodu, takze rodove zaradenie pisem len ako zachytnu informaciu pre teba a nemusi mat nic spolocne s pavukom na obrazku.

Jedine co mozes pozorovat je pritomnost husteho tarsalneho scopulae ako byva u vtackarov bezne v kombinacii s tarsalnymi pazurikmi, zvyseny pocet cuspules (napr: Schismatothele benedettii ich ma na labium okolo 300 a na maxillae 150). Celad Nemesiidae ma redukovane alebo ziadne cuspules na labium alebo maxilla. Zvysne ID znaky Theraphosidae vs Nemesiidae su zlozitejsie a bez obrazovej prilohy tazsie uchopitelne, pre toho kto sa o Theraphosidae primarne nezaujima.

Velmi dobra na ID by bola zvlecka. Co sa tyka pavuka v pripade, ze to bude samec jeho zaradenie do rodu Schismatothele bude na zaklade pritomnosti silneho trnenia na pedipalpe tibii - http://www.theraphosidae.cz/imagestar/s ... ragua1.htm . Co sa tyka samice tam to uz take jednoznacne nebude, zalezi od tvaru spermateky.

Ked skona budem rad ak sa dohodneme :).

Je mozna ventralna fotografia? Pockaj na zvlecku a pozrieme to s Kaderkom a v pripade dobrych znakov to budes mas rodovo 100 percent urcene. Inak momentalne je v citani vacsia praca o rode Schismatothele. Ine rody v podcelad Ischnocolinae si netrufam z toho obrazku tipovat.

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mygalomorphae sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Skippy » 17. Marca 2014, 23:47

áno, príslušná lokalita patrí do danej oblasti ... a môžem povedať že patrila na vtáčkare k najhojnejším, pričom krajinu ako takú som prešiel po obvode celú.
Pavúky som tam sledoval len z chovateľského hľadiska :) ... z ktorého môžem usúdiť, že na premočené substráty som ešte viac alergický ako som bol doteraz :P
Nejaká ukážka pre radosť, fotky bohužiaľ nemám. Po večeroch tam pobehovalo množstvo samcov možno aj tohto druhu (na 1. videu) súdiac podľa vzhľadu:
https://www.youtube.com/watch?v=WrrtnGmPvSE
a ešte zmieňovaný z fotografie , áno komentár je veľmi "odborný" :D :
https://www.youtube.com/watch?v=V4GiLsSpl84

Je to docela hyperaktívny jedinec, zapriada podobne ako Holothele a je aj dosť žravý. Je teda jasné že ho pod lupu nedám lebo isto spolupracovať nebude, takže počkám s ním asi na zvlek a potom sa ozvem.

AP

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mygalomorphae sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Marca 2014, 17:14

Skippy napísal:Po večeroch tam pobehovalo množstvo samcov možno aj tohto druhu (na 1. videu) súdiac podľa vzhľadu:
To si prepasol sancu na pripadny opis noveho druhu :), najlepsie su obe pohlavia. Ten tvoj pavuk moze byt stale samica a ak prave bolo obdobie parenia je sanca na kokon. Do liehu do daj potom, co ho kvalitne dorsalne aj ventralne posmrtne odfotografujes. Pripadne zvlecky odkladaj najlepsie je mat viacej kusov.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mygalomorphae sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Apríla 2014, 18:18

Tento druh sa predbezne urcil ako Holothele colonica. Pocka sa na novu vedecku pracu od Guadanucciho a tento predpoklad sa potvrdi alebo vyvrati.

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mygalomorphae sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Skippy » 24. Júla 2014, 21:16

Stále sa jej darí :) bohužiaľ nájsť jej partnera bude asi náročné

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Euthycaelus sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Skippy » 8. Januára 2015, 22:34

Fičí si i naďalej :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Euthycaelus sp. (Choroni, Venezuela)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Januára 2015, 14:26

Obrázok
Obrázok
spermateka Euthycaelus colonicus (foto: Radan Kaderka, samica od Skippy)


Napísať odpoveď