Lasiocyano sazimai (ex Pterinopelma)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Lasiocyano sazimai (ex Pterinopelma)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Novembra 2014, 12:45

Celý rod tvoria dva druhy Pterinopelma sazimai, Bertani, Nagahama & Fukushima, 2011 a Pterinopelma vitiosum (Keyserling 1891). Prvá zmienka o tomto rode vychádza z Pocock, 1901 a následných synonymizácií až do roku 2011 kedy bol rod opäť obnovený.
Rod Pterinopelma je blízky príbuzný rodom Lasiodora, Nhandu a Vitalius. Okrem podobných spematék a bulbov je rod presne definovaný: samce Pterinopelma majú prolaterálny inferiorný kýl na bulbe - nerovnomerne ozubený, samice aj samce sa od rodu Lasiodora odlišujú neprítomnosťou stridulačného aparátu, samice sa od rodu Nhandu odlišujú neprítomnosťou dlhého ochlpenia na karapaxe, od rodu Vitalius prítomnosťou obranných chĺpkov typu III u Pterinopelma sazimai, alebo tým, že sternum je širšie ako dlhšie u Pterinopelma vitiosum. Typ obranných chĺpkov III absentuje u Pterinopelma vitiosum avšak oba druhy majú typ I u oboch pohlaví. Rozdiel medzi oboma druhmi je u samíc zrejmý hlavne sfarbením Pterinopelma sazimai. Samce po adultnom zvleku sa dajú odlíšiť na základe sfarbenia u Pterinopelma sazimai je čierneho sfarbenia a u Pterinopelma vitiosum je hnedý.

Pterinopelma vitiosum
Sfarbenie samca Pterinopelma vitiosum: karapax tmavo hnedý so svetlo hnedým ochlpením po jeho obvode, coxae, labium, sternum a maxilla tmavo hnedá, končatiny tmavo hnedé so svetlo hnedým dlhším ochlpením, pásiky a pruhy na končatinách nenápadné, abdomen z ventrálnej strany čierny, z vrchu čierny pokrytý svetlo hnedým ochlpením. Samec má dva tibiálne výrastky. Lokalita popisovaného holotypu samca, Brazília, Rio Grande do Sul, Taquara, pričom nadmorská výška týchto lokalít sa pohybuje až do 800 m.n.m. Samica má oproti samcovi ventrálne sfarbený abdomen hnedej farby. Spermatéka veľmi podobná Lasiodora parahybana.

Pterinopelma sazimai
Pterinopelma sazimai, Bertani, Nagahama & Fukushima, 2011 je nádherne sfarbený druh vtáčkara pôvodom z Brazílie, štát Bahia, Andaraí, Parque Nacional da Chapada Diamantina, nadmorská výška nájdenej samice bola 1300 m.nm. Mladé jedince boli nachádzané pod kameňmi, teplota 25 stupňov, pri 64 percentnej relatívnej vlhkosti vzduchu (16). Samec má dva tibiálne háky. Popis samca a samice viz. obrázok (14, 15).

Mladata v 1 zvleku su nevyfarbene a potravu mi prijimaju bezproblemov.

Obrázok
Obrázok
Pterinopelma sazimai

http://1.bp.blogspot.com/ a http://image.nauka.bg/

Kód: Vybrať všetko

Pocock, R. I. (1901c). Some new and old genera of South American Avicularidae. Annals and Magazine of Natural History (7) 8: 540-555.

Bertani, R., Nagahama, R. H. & Fukushima, C. S. (2011). Revalidation of Pterinopelma Pocock 1901 with description of a new species and the female of Pterinopelma vitiosum (Keyserling 1891) (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). Zootaxa 2814: 1-18.

Keyserling, E. (1891). Die Spinnen Amerikas. Brasilianische Spinnen. Nürnberg 3, 1-278.


Užívateľov profilový obrázok
Johnmolnar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 5. Novembra 2018, 00:08
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Johnmolnar » 9. Novembra 2018, 11:44

Dakuem za odpoved aj nadherne foto :) suhlasim svami ze ziadne vtackare sa na ruku alebo ruky neberu tiez zastavam tento nazor je snim suhlasim moje Pterinopelma sazimai su 3zvlek obrane chlpki nemaju a minule pri cisteni skatulki mi jedna vybehla na ruku okamzite som ju tam vtratil za pomoci stetca a preto som sa opytal ci take male mozem mat na ruke alebo nie dakujem :)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Novembra 2018, 16:16

Odpovedal si mi na sukromnu spravu v teme a z tohto dovodu je tvoj prispevok vytrhnuty z kontextu. Vo vseobecnosti pavuky nie su kontaktne zvierata a pripadne nasledky som ti napisal do PM. Pterinopelma sazimai samozrejme obranne chlpky ma uz v 1 zvleku, ale su velmi male a na intenzite naberaju rastom vtackara. V pripade ak suhlasis, ze sa pavuky na ruku neberu plati to na vsetky velkosti, pretoze to mozeme donekonecna polemizovat, aka mala velkost je primerana. Chovas aj toxicky vyznamny rod Poecilotheria, kde si davaj pri podobnom zmyslani obzvlast pozor, aj mensie Poecilotherie dokazu bolestivo "uhryznut".

Užívateľov profilový obrázok
Johnmolnar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 5. Novembra 2018, 00:08
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Johnmolnar » 13. Novembra 2018, 03:22

Dakujem za vasu odpoved a ano napisal som vam aj sukromne vase rady si velmi vazim, a respektujem , Ja chovam toxicki vyznamny druh Pocilotheria s timto druhom mam svoje skusenosti , P Metallica bol moj prvy vtackar ktoreho som si kupil a tento druh mam nadovsetko rad ucaroval mi su to najkrajsie vtackare na svete moj nazor :) mam doma viac chovancov z tohto rodu-Poecilotheria Metallica, Poecilotheria regalis a Poecilotheria striata nechcem sa tu preferovat ze som naj chovatel alebo velki odbornik to nie su urcite lepsi chovatelia tohto rodu ako som ja,som od zaciatku zamerany na tento druh vtackatov- stary svet, na rodu Poecilotheria sa mi paci ze tento rod aj ked je toxicky vyznamny na to netreba zabudat a ich uhriznutie je velmi bolestive su velmi rychle nie su utocne a su plache ale pri obrane vedia uhriznut ale to viete :) mne osobne sa paci ze tento rod nedisponuje obrannymi chbkami ako vtackate noveho sveta aj ked ich toxicita vtackarov noveho sveta nie je tak silna ako u vtackarov stareho sveta cize u rodu Poecilotheria sa nemusim bat ze by som mohol byt zasiahnuti obrannimi chlbkami ked ich pozorujem alebo sa niecoho zlaknu , skvor si musim davt velki pozor aby som nebol pohryzeny ked snimi manipulujem novy svet mam len terz ako som si par jedincov zakupil do svojej zbierki nemam s tymto svetom ziadne skusenosti ale ucim sa :) hlavne vela citam, zapacilo sa mi tam par jedincov a chcem ich mat a preto som vas kontaktoval aj osobne neberem nic na lachku vahu dakujem za pochopenie. Ps nesnazim sa porovnavat novy svet zo starim ja pisem len svoj nazor

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 21. Novembra 2018, 13:41

som rad ze sa ohladne vtackarov vzdelavas...ako citam studujes hlavne anglicky pisane/ hovorene materialy pretoze: "new/ old world tarantulas" prelozene do slovenciny ako "druh vtackatov- stary svet/ novy svet" trha sietnice :) ... my tu pouzivame azijske alebo juhoamericke vtackare

na druhu stanu ani v anglickych textoch nestrelaju taxonomicke jednotky "rod" a "druh" len tak od boku (toto si este dostuduj) :wink:

tema chytat/nechytat tu bola riesena x-krat... ako v ramci osvety mojich navstev hovorim: pavuky niesu kontaktne tvory, ani pri skalaroch a gupkach clovek neciti potrebu ich osahavat.

ostatne otazky uz boli zodpovedane
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Johnmolnar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 5. Novembra 2018, 00:08
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Johnmolnar » 14. Decembra 2018, 23:38

Z0oMb3E napísal:
21. Novembra 2018, 13:41
som rad ze sa ohladne vtackarov vzdelavas...ako citam studujes hlavne anglicky pisane/ hovorene materialy pretoze: "new/ old world tarantulas" prelozene do slovenciny ako "druh vtackatov- stary svet/ novy svet" trha sietnice :) ... my tu pouzivame azijske alebo juhoamericke vtackare

na druhu stanu ani v anglickych textoch nestrelaju taxonomicke jednotky "rod" a "druh" len tak od boku (toto si este dostuduj) :wink:

tema chytat/nechytat tu bola riesena x-krat... ako v ramci osvety mojich navstev hovorim: pavuky niesu kontaktne tvory, ani pri skalaroch a gupkach clovek neciti potrebu ich osahavat.

ostatne otazky uz boli zodpovedane
Dakujem za odpoved ano citam anglicki pisane materiali a texsty Dr Robert Raven toho dost popisal a oni tak hovoria stary a novy svet som rad ze ste mi napisal a co mi viete poradit kde si mozem precitat taxonomicke jednotky "rod" a "druh rad by som si toto este dostudoval a budem rad ked mi nieco odporucite :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Decembra 2018, 13:50

Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Johnmolnar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 5. Novembra 2018, 00:08
Re: Pterinopelma sazimai

Príspevok od užívateľa Johnmolnar » 2. Marca 2019, 21:50



Napísať odpoveď