Theraphosinae sp. Colombia "langhaar"

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Theraphosinae sp. Colombia "langhaar"

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Februára 2015, 18:58

Podarilo sa mi zaobstarat tohto zatial nepopisaneho vtackara rodu Pseudhapalopus. Pavuky su v prvom zvleku mensej velkosti, nevyfarbene. Pravdepodobne sa jedna o jedince z odchytovych samic. Blizsie informacie su mi nezname - zdroj Nemecko. Postupne budem informovat o priebehu vyvoja.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus sp. Colombia "langhaar"

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Decembra 2017, 14:04

Dnes mi dospel samec, potvrdzujem sexualny dimorfizmus (viz. obrazky). Priznam sa, ze som to absolutne neocakaval a zvysne jedince nemam urcene. Myslel som si, ze sa jedna o mohutneho vacsieho pavuka a zvolil som metodu "to ma este cas" :P . Parenie bude teda prebiehat stylom pokus - omyl. Mladata aj dospele jedince nie su nijako narocne, obranne chlpky nevykopavaju a nie su vobec agresivne.


Obrázok
semi - sub adult neurceny jedinec

Obrázok
adult samec - cca 4 cm v tele

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus sp. Colombia "langhaar"

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Decembra 2017, 19:26

Dnes sa mi zvliekla samica :) .... o cca 2 tydne sa pokusim pavuky umiestnit do spolocnej ubikacie.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus sp. Colombia "langhaar"

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Januára 2018, 15:22

Vcera a dnes pokracuje pokus o odchov tohto druhu. Klasicky som umiestnil adult samca a neurceny kus do spolocnej ubikacie a nechal ich v pokoji do nasledujuceho dna. Myslim si vsak, ze neurceny kus je podla epigastralnej ryhy subadult samec, ktory je uz teraz rovnakej velkosti ako ten dospely. Kedze urcovanie podla epigastralnej ryhy nie je presne, neostava mi nic ine ako to skusat. Pavuky voci sebe neprejavovali ziadnu agresivitu a tam, kde som ich vecer videl naposledy ostali az do rana. Druhy neurceny kus sa zatial tiez nema k cinu, adult samec sa nijako neprejavuje.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus sp. Colombia "langhaar"

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Mája 2018, 10:52

Obrázok
tibiálne háky, Foto: Radan Kaderka,2018
Obrázok
Obrázok
bulbus, Foto: Radan Kaderka,2018

Skúmaný jedinec (info. Kaderka,2018) má dvojitý tibiálny výbežok, samec má výrazný retrolaterálny výbežok na palpe tibii a prítomnosť štyroch kýlov na bulbe. Podľa tvaru bulbu a prítomnosti dvoch tibiálnych hákov sa nejedná o rod Pseudhapalopus a pravdepodobne ide o iný, možno nový rod. Túto verziu okrem Kaderku potvrdil aj ďalší výborný arachnológ.

V rode Pseudhapalopus sa chystajú nové taxonomické zmeny avšak tieto sa nebudú týkať samotného rodu a stabilizácií jeho znakov. Čo je však známe je popis Pseudhapalopus spinulopalpus, Schmidt &Weinmann, 1997, ktorého zaradenie do rodu Pseudhapalopus nebolo prevedené na základe porovnania s typovým druhom Pseudhapalopus aculeatus, ktorý je stratený. Predpokladám, že P. spinulopalpus bol do tohto rodu umiestnený len na základe jedného tibiálneho háku uvedeného v opise Strand 1907. O zmenách budem samozrejme ihneď informovať.

V opise Strand 1907, uvádza "Tibien I mit nur einem Haken," jeden tibiálny hák a "Palpen tibia außenan der Spitze ohne Rastellum, aber miteinem Höckerfortsatz." - toto by mohlo poukazovať na retrolaterálny výbežok na palpe tibii. Typové nálezisko Sorata v Bolívii. Skúmaný Pseudhapalopus sp. Colombia "langhaar" má však dvojitý tibiálny výbežok. Z vyššie uvedeného znamená strata typového druhu pre tento rod viacej menej potrebu nájsť v typovej lokalite ďalší exemplár Pseudhapalopus aculeatus, čo bude vzhľadom na vágne popísanú lokalitu veľmi ťažké a spraviť ich opätovný reopis, pričom bude nutné ustáliť znaky pre cely rod Pseudhapalopus.

Info: téma premenovaná s Pseudhapalopussp. Colombia "langhaar" na Theraphosinae sp. Colombia "langhaar".


Napísať odpoveď