Harpactirinae sp. (Bacillochilus xenostridulans)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Harpactirinae sp. (Bacillochilus xenostridulans)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Marca 2015, 20:52

Bacillochilus xenostridulans, Gallon 2010

Diagnóza tohto rodu je založená na prítomnosti retrolaterálneho plumózneho ochlpenia a hlavne na prítomnosti niekoľkých väčších silných štetín na tej istej strane chelicier (1). Prítomnosť podobných štetín je zaznamenaná aj na trochantere pediplapy (4). Tieto dva znaky sú hlavné, ktoré odlišujú tento zatiaľ monotypický rod od ostatných rodov podčelade Harpactirinae. Holotyp opísaného jedinca pochádza z Angoly (Catubella, Benguella), zber pochádzal z roku 1905. Celková dĺžka samice 2,45 cm, labium so 48 cuspules, maxilla so 165 cuspules. Počet zubov na chelicerách 8. Farbenie vďaka vyše 100 ročnému pôsobeniu liehu neznáme. Spermaték (2) podobná ako u niektorých druhov rodu Pterinochilus. Samec nepopísaný.

Obrázok

Obrázok je originálna kópia Gallon 2010.
1. chelicera vonkajšia časť, poukazujúc na silné tŕne, so slabo vyvinutým plumozným ochlpením
2. spermatéka
3. Očný hrbolček
4. trochanter, pedpipalpa a pár silnejších tŕňov


Obrázok
5

Obrázok
6

Obrázok
7

Obrázok
8

Mnou skúmaný pavúk bol v zahraničí kúpený ako Bacillochilus xenostridulans. K dispozícií som mal zvlečku samice a subadult samca. V oboch prípadoch vidím nasledovné rozpory.

5. Očný hrbolček je podľa mňa u originálu Bacillochilus xenostridulans širší ako u Harpactirinae sp. predávaného pod názvom Bacillochilus xenostridulans. Taktiež horné oči vykazujú medzi sebou väčšiu medzeru . Celkovo sa mi zdá očný hrbolček u Harpactirinae sp. inak tvarovaný.

6. spermatéka by v tomto prípade mohla byť podobná ku originálu Bacillochilus xenostridulans ale ako som uviedol podobné spermatéky majú aj pavúky rodu Pterinochilus, ktoré niektoré z nich pochádzajú tiež z Angoli. Myslím si, že v pet trade bola práve táto spermatéka popudom k tomu aby tomuto pavúkovi dali názov podľa opísaného druhu.

7. Trochanter na pedipalpe má slabo vyvinuté plumózne ochlpenie, ktoré je umiestnené na celom trochantere. Na originálnom Bacillochilus xenostridulans mohlo dôjsť ku poškodeniu časom a preto tento znak beriem ako neutrál. Žiadne silné štetiny (4) som nenašiel alebo ak áno nedajú sa presne identifikovať, pretože podobné má aj napríklad rod Pterinochilus. Avšak podľa mojich skúseností je pri dobre zachovanom preparáte takto vyvinuté ochlpenie (7), na ktoré ukazuje šípka prítomné aj po 100 rokoch v liehu.

8. Podľa mňa kľúčový svedok celého prípadu a to neprítomnosť silného tŕnenia a navyše dobre vyvinuté plumózne ochlpenie (A - fotené v alkohole a pred vložením do neho).

Harpactirinae sp. má každý z pohlavia po stranách 9 zubov oproti 8 podľa u Bacillochilus xenostridulans, Gallon 2010.

Kvalita fotografií nie je dobrá zvlečky boli menšie. V Afrike nie som až doma ale akonáhle mi budú poskytnuté iné zvlečky z toho istého jedinca, nechám to ešte raz posúdiť neutrálnej strane. Podľa mňa sa však v tomto prípade jedná o pavúka rodu Pterinochilus na základe tvaru spermatéky a prítomnosti plumózneho ochlpenia na retrolaterálnej strane chelicier a prolaterálnej strane trochanteru pedipalpy, čo je samotná diagnóza tohto rodu.


Napísať odpoveď