Acanthoscurria sp. Peru

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Júna 2015, 14:54

Do svojho chovu som po poslednej burze v Prahe zaradil aj mladata z odchytovej samice pochadzajucej z pohranicia medzi Peru a Kolumbiou, zbierane jednym nemeckym arachnologom. Blizsie info. nie je zname. Samec aj samice su prevazne uniformne hnedy. Velkost samice okolo 4cm v tele, tato velkost vsak nemusi byt konecna. Samec bol o nieco mensi. Mladat su momentalne N2 a o dalsom vyvoji budem pravidelne informovat. Tento novy druh v chove ma hlavne vdaka dolozenej lokalite a predbeznym urcenym do rodu Acanthoscurria hodnotu aj tym, ze v tomto rode je dokladovanie a urcovanie popisanych druhov zlozitejsie.

Rod Acanthoscurria nema momentalne podla Platnickovho katalogu ziadne zastupenie v Kolumbii a v Peru sa vyskytuje Acanthoscurria theraphosoides.

4.7.2015 - vacsina pavukov sa zvlieka z N2 do 1 zvleku, priemerna teplota okolo 26 stupnov

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Júla 2015, 18:33

Obrázok
dospely samec - retrolateralny vybezok (utvar nad bulbom) na tibii pedipalpe je pekne vidiet volnym okom aj na fotografii.

Obrázok
samica

Fotografie s povolenim V. Honsu - Cena je 1zvlek - 5 euro, 10x40euro, kontakt arthropoda@seznam.cz alebo http://theraphosidae.webnode.cz/ . Jedna z naozaj mala cistych Acanthoscurrii v chove, ktore si mozete zadovazit.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Februára 2018, 17:26

Dnes mi dospel prvy samec, ktory cely vecer netrpezlivo bubnoval. Mam urcene minimalne 2 samice.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Marca 2018, 21:34

Prve dve samice nejavili ziadne znamky agresivity a kazda zvlast bola so samcom minimalne 24 hodin v spolocnej ubikacii. Minimalne na zaciatku som nevidel ziadne epigamne prejavy tak zo strany samca alebo samice. Samice vsak nemusia byt dospele a osobne si myslim, ze je nutny este jeden zvlek. Samec vsak casto vo vlastnom terariu bez samice uz predtym bubnoval. Tretie a posledne parenie s neurcenym kusom nedopadlo moc dobre, pavuky na seba asi po 15 min zautocili, pricom samcovi jedna z chelicier prepichla abdomen. Samec uz putoval k samici mimo SR a zda sa, ze bude v poriadku. V chove mam este niekolko kusov tak verim, ze sa podari tento druh rozsirit v chovoch.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Apríla 2018, 19:54

Obrázok
sternum

Obrázok
ocny hrbolcek

Obrázok
modra sipka ukazuje na plumozne ochlpenie, cervena na stridulacne stetiny, ktore sa nachadzaju skoro na celom trochater I

Obrázok
Obrázok
silne stridulacne stetiny na trochanter - pedipapla

Rod Acanthoscurria ma ako jeden z taxonomickych znakov prave pritomnost stridulacneho aparatu medzi pedipalpou a 1KK. Retrolateralny hrbolcek (vybezok) viewtopic.php?p=47033#p47033 na tibii pedipalpe spolu s jednym tibialnym vybezkom je unikatny taxonomicky znak u samcov tohto rodu. Vsetky fotografie su zo subadult samca. Samice tohto nepopisaneho druhu maju typicke spermateky pre tento rod a v kombinacii so samcom nie je pochyb, ze je rodovo zaradeny spravne.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Apríla 2018, 20:23

Vcerajsie parenie u znameho nedopadlo najlepsie, samec sa nestacil u samice ani rozpozerat a ihned padol za obet. Uvidime ako dopadnu dalsie parenia a ci sa potvrdi, ze samice su pri tomto akte agresivnejsie. Mam urceneho minimalne jedneho subadultneho samca.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Mája 2018, 13:30

Obrázok
spermateka

Par dni dozadu sa mi na zvliekli obe naparene samice. Nastastie mam doma este dvoch semi-subadult samcov.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 26. Januára 2019, 09:41

V utorok som paril samicu cislo 1, ktorej som par tyzdnov predtym spravil novy pribytok v 5 l nadobe. Samec po umiestneni do nadoby zacal javit zaujem asi po 25 min., kde sa samica rychlo bez akychkolvek epigamnych naznakov priblizila k samcovi. Kedze som si nebol isty ci samec zasunul aspon jeden bulbus, nechal som parik spolocne v terariu az do rana. Tesne pred vytiahnutim samca z teraria som pozoroval pokusy o zahaknutie samice a preto verim, ze by mohla byt samica naparena.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Februára 2019, 18:32

Prave parim samicu 2 (s novym samcom, ktory dospel necele dva tyzdne dozadu) - dnesny akt by som nazval nevsedny. Samica ihned po umiestneni do spolocnej pariacej ubikacie zautocila na samca, pricom cast nadoby ostala potriesnena jedom, alebo vyluckami vody zo strany samice, ktorej tekutina tiekla z chelicier. Nasledovala asi 20 min. kludova faza, kde samica opatovne prevzala iniciativu a tentokrat trpezlivo znasala neuspech zo strany samca, ktory sa pocas asi 30 min. pokusil 7x o parenie. Zatial som vidiel minimalne jeden uspesny pokus. Samec je o trochu vacsi ako samica a 2x ju dokonca obratil horizontalne (na dorzlanu cast karapaxu), kde samica ostala nehybne lezat. Pri pisani tohto prispevku sa pokusaju asi o piate spojenie, pri zjavnych epigamnych prejavoch zo strany oboch jedincov. Samicu aj samca som nasledne oddelil, samec vyzera byt aj napriek vsetkemu v poriadku.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Marca 2019, 22:09

Predvcerom som opatovne paril samicu 1, ktora aj napriek tomu, ze bola uz s inym samcom pocas noci v spolocnej ubikacii, cele noci od februara vytrvalo "vyklepavala". Samica prvotne na samca zautocila avsak nasledne asi 10 min. trpezlivo znasala jeho nekoordinovane parenie. Pozoroval som minimalne jeden uspesny akt (po hodine som ich oddelil). Samicu som nasledne nevidel nijako na samca utocit, po pareni mala tendenciu vzdialit sa na opacnu cast spolocnej ubikacie a vyhybat sa samcovi, ktory by rad pokracoval v poslani rozmnozovat sa :).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Mája 2019, 19:25

Prave mi telefonoval Fernando Pérez-Miles a gratuloval ku chystanej svadbe a samica 1 parena v marci robi kokon. To nevymyslis, to je zivot :lol: ...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthoscurria sp. Peru

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Júna 2019, 08:53

Kokon zozraty :| .


Napísať odpoveď