Pachistopelma bromelicola

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Mája 2017, 13:37

V roku 2012, ked som si reviziu o rode Pachistopelma od Bertaniho cital bolo mojim snovym prianim :) tieto pavuky chovat. O rode Pachistopelma som pisal uz tu viewtopic.php?f=1&t=1190&hilit=pachistopelma#p22405. Tentokrat sa zameriame na Pachistopelma bromelicola, ktoru v roku 2012 opisal prave Bertani a momentalne je mozne ju kupit v CR. V kokone vsak byva len nieco medzi 30 – 60 mladych, ktore su vsak uz v 1 zvleku vacsie a podla informacii sa v kokone nachadzaju pavuky stadia N2 uz po 17 dnoch od jeho vyvorenia. Vyvoj je teda dost rychly, hned od zaciatku. Chov v zajati by nemal cinit vacsie komplikacie aj, ked tento druh je v prirode viazany na bromelie.

Samce a samice Pachistopelma bromelicola sa od Pachistopelma rufonigrum odlisuju zhrubnutym metatarsusom IV a tmavsim sfarbenim koncatin. Celkovo je Pachistopelma bromelicola tmavsia a aj dospely samec je od samca P. rufonigrum vyrazne tmavo sfarbeny. Vyskyt Bahia, Elísio Medrado, Areia Branca, Parque Nacional Serra de Itabaiana, Barra dos Coqueiros a ine. Obaja zastupcovia vytvaraju v prirode dve nezavisle kolonie vyskytu, ktore sa tiahnu po severnom pobrezi Brazilie a nieco malo zasahuju aj do vnutrozemia. Nedospele jedince a adult samce maju obranne chlpky typu II, ktore vsak samice v dospelosti stracaju. Tento druh tiez prechadza farebnou zmenou od 1 zvleku az do dospelosti. Spermateky mozu v rode vykazovat variabilitu u oboch jeho zastupcov.

Vo volnej prirode su pavuky roznych velkosti a stadii nachadzane vyhradne vo fytotelmach* bromelii. Tieto fytotelmy sluzia ako zdroj potravy a vody. U P. rufonigrum bolo dokonca pri vyruseni pozorovane, ze dokazu stravit pod vodou v tychto nadrzkach aj niekolko minut. Samice maju vdaka viazanosti na specificky biotop abdomen splosteny.

* Malá periodická vodní nádržka vznikající v listových pochvách, např. tropických bromélií (Bromeliaceae). Takovéto biotopy bývají často obývány rozmanitými obojživelníky a bezobratlými. - http://tinyurl.com/knvdesu

Obrázok

56 - adult samica, 57 - adult samec
http://tinyurl.com/lq53fdc

Kód: Vybrať všetko

Bertani, R. (2012). Revision, cladistic analysis and biogeography of Typhochlaena C. L. Koch, 1859, Pachistopelma Pocock, 1901 and Iridopelma Pocock, 1901 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae). ZooKeys 230: 1-94.

Kód: Vybrať všetko

Fukushima, C. S. & Bertani, R. (2017). Taxonomic revision and cladistic analysis of Avicularia Lamarck, 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae) with description of three new aviculariine genera. ZooKeys 659: 1-185, Suppl. 1-5. 

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Júna 2017, 10:22

Obrázok

Pavuky som dnes obdrzal a prestahoval do novych nadob. Mladata su uz v 1 zvleku naozaj velke. Velmi podarene MDD :D .

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Júna 2017, 12:10

Krpce si konecne po 12 dnoch zobrali potravu vo forme zivych malych cvrckov, predtym ju odmietali. Moj spanok je o nieco pokojnejsi :) .

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Júla 2017, 10:19

Po 2 tyzdnovej dovolenke 50 percentna umrtnost, inak ostatne pavuky klasicky v pohode aj mesiac bez mojej pritomnosti.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 29. Júla 2017, 10:40

Sceptic napísal:Po 2 tyzdnovej dovolenke 50 percentna umrtnost, inak ostatne pavuky klasicky v pohode aj mesiac bez mojej pritomnosti.
vyschlo?
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Júla 2017, 12:01

Podla mna neprospelo kolisanie teploty. Ked sme odchadzali mali okolo 25 - 26 stupnov avsak posledny tyzden to podla zaznamov na teplomere kleslo na 23, v ZA sli teploty rapidne dole (ten tyzden na toto obdobie len 20 - 23 cez den). Vyhrievanie mam zapnute len ked som doma, mno spoliehal som sa hlavne na konstatne teploty leta. Tie zvysne sa dokonca zvliekli, hold smola.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pachistopelma bromelicola

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Februára 2018, 19:40

Mladata v 3-4 zvleku prechadzaju dalsou farebnou fazou - viz. obrazok hore - policko 53.


Napísať odpoveď