Thrixopelma sp(Euathlus pulcherrimaklaasi,Homoeomma sp.Blue)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Januára 2009, 16:46

lipo napísal:mno tak cvabovi asi jednu ss hodim ,. a ako sa to teda vola E. pulcherrimaklaasi alebo Hommeome sp. Blue. ??
Ked si prekliknes o stranu spat docitas sa, ze:

http://www.the-t-store.co.uk/forum/inde ... topic=2978


Na SK sa podla mojho nazoru E. pulcherrimaklaasi nevyskytuje, kedze sa jedna o cisto raritny druh casto zamenovany s Hommeome sp. Blue.

V Europe sa E. pulcherrimaklaasi asi ani nevyskytuje respektivne mozno ho ma par ludi. Pracuje sa na revizii tohto druhu opat si treba len pockat. Co som pozeral tabulky hlavny rozdiel je v stavbe bulbu, ine diferenciacie su momentalne "in progres".

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 6. Februára 2009, 00:05

Cawky, ked vidim neaky zaujimavy inzerat, teda ze si pripomeniem neaky druh pavuka na kt. som "zabudol" vzdy kuknem na forum. Aby som si ozrejmil veci.

A teraz ma napada, ze ak neexistuje oreginal E. pulcherimaklassi a je to Hommeome ci by sa nenasli neake fotky na zakladne odlisenie. Toto bude asi otazka na sceptica. Fotky na kt. by boli zakladne rozoznavacie znaky. Teda aspon v ramci rodov lebo viem, ze su tam velke nepresnosti a X variacii co sa predava.

(inzeratov som videl hodne a relativne lacne kusky, len ci to bol naozaj E. pulcherimaklassi. )
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
extrem86
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 22. Augusta 2008, 22:11
Bydlisko: Nová Dubnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa extrem86 » 6. Februára 2009, 08:40

kks ja mam nejake kusi od toho V.Blaha ale strasne strasne pomali rastu som ani nevedel ze je to taky zahadny druh :shock:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Júla 2010, 16:36

*Opravujem svoj prispevok zpred par mesiacov o nove informacie.

Bulbus samca predavaneho ako „Euathlus pulcherimaklaasi“.

Obrázok
Obrázok

Po konzultacii s Radan Kaderkom je moje zaradenie do rodu Homoeomma sp. nespravne a moze ist o Thrixopelma sp.. Bertani, 2000 uvadza v kladograme u rodu Homoeomma len *PI, PS kyl a TA. V rode Euathlus sa neuvadzaju ziadne kyli – bulbus by mal byt hladky.

*
PI: prolateral inferior keel
PS: prolateral superior keel
TA: tegular apophysis - kapsovity vyrastok

Zjednodusene PI a PS v rode Homoeomma zahrnuju dva paralelne (rovnobezne, subezne) kyli. Tieto kyli su chapane ako „subezne tocite“. Spolu s kapsovitym vyrastkom TA su to hlavne znaky rodove urcenie v rode Homoeomma. Bulbus hore na obrazku vsak nesplna znaky PI a PS kylov pre tento rod podla Bertani 2000 a Gerschman, Schiapelli 1972. Pri skumani sme vsak narazili na moznost, ze vyskyt TA alebo jeho tvarove predpoklady by mohli byt aj v rode Thrixopelma. V Bertaniho praca v tej dobe neuvadza TA pri ziadnom inom rode len uz spomenutom Homoeomma. Otazka teda znie co este mozeme povazovat na strukture bulbu za TA a co nie. Stale ale plati, ze sa urcite nejedna o „Euathlus pulcherimaklaasi“.

Kód: Vybrať všetko

Gerschman de P., B.S. & R.D. Schiapelli. 1972.El género Homoeomma Ausserer 1871 

Schmidt, G. 1991.Eine neue Paraphysa-Art aus Equador (Araneida: Theraphosidae: Theraphosinae). (Euathlus pulcherimaklaasi description) Arachnol. Anz. 20: 8-12. [p. 8, 

Schmidt, G.E.W. 1998.Die chilenischen Vogelspinnen der Gattungen Grammostola Simon, 1892, Paraphysa Simon, 1892, Euathlus Ausserer, 1875 und Thrixopelma Schmidt, 1994 (Araneae: Mygalomorphae: Theraphosidae: Theraphosinae) mit Beschreibung einer neuen Thrixoplema- (pruriens)Spezies.Arthropoda 6(1): 3-10 [p. 6, f. 2].

Schmidt, G. Das Männchen von Euathlus truculentus,  Arachnologischer Anzeiger

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Euathlus pulcherrimaklaasi

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Februára 2011, 15:23

Kód: Vybrať všetko

Schmidt G. & Rudloff J.-P., 2010: Thrixopelma lagunas sp. n. eine bisher unbekannte Vogelspinnenart aus Peru. Arthropoda Scientia, 1 (1): 8-14. 

Podla Schmidt G. & Rudloff J.-P., 2010.
-Thrixopelma lagunas pochadza z Peru.
-samec je charaterizovany predlzenym embolusom
-samica je ma jednoduchu spermateku
-Thrixopelma lagunas je velmi podobna Thrixopelma pruriens, ktora ma tiez vyskyt v Peru.
-rozdielnost medzi Thrixopelma lagunas, Thrixopelma pruriens, Thrixopelma cyaneolum je zalozena na rozdielnosti v scopulae metatarsusu III. Thrixopelma cyaneolum ma cyanovy lesk na karapaxe.
-druhove pomenovanie lagunas je na zaklade lokality vyskytu



Obrázok
V Nemecku sa napr: predava uz nova Thrixopelma lagunas ako "ex Euathlus pulcherrimaklaasi". Tento fakt moze byt zavadzajuci, pretoze ako Euathlus pulcherrimaklaasi sa predavalo vsetko modre co zodpovedalo len jeho vonkajsiemu vyzoru a nezakladalo sa na taxonomickych faktoch.

Thrixopelma sp.
http://www.theraphosidae.cz/imagestar/thrsp1.htm
S Radanom sme sa uz nejaky ten mesiac zaujimali o predavane "Euathlus pulcherrimaklaasi" a obaja mame doma adult samce, ktore sme skumali. Na linku najdete vyobrazeneho jedinca. ktory sa u nas predaval ako "Euathlus pulcherrimaklaasi". Podla tohto jedinca R. Kaderka pripravil nasledovne rozdiely od Thrixopelma lagunas.

Thrixopelma sp. vs Thrixopelma lagunas

Thrixopelma sp. ma oproti T. lagunas
- iny pocet trnov na pedipalpe
- o nieco modifikovany bulbus
- iny rozsah velkosti scopulae na metatarse IV

Je pravda, ze Thrixopelma sp. sa velmi podoba na Thrixopelma lagunas a keby ste mali vedla seba tieto dva jedince asi tazko by sme ich identifikovali len na zaklade vonkajsich znakov alebo farby. Zial nemozem sem nahodit foto z Schmidt G. & Rudloff J.-P., 2010 original popisu. Cely proces odlisenia sa zaklada na drobnostiach, ktorymi sa bezny chovatel nezaobera. Problem je, aj lokalita vyskytu, ktora je u tohto druhu neznama, respektivne existuju rozne protichodne informacie.

Lagunas - Peru

View Larger Maphttp://maps.google.com/maps?q=lagunas+p ... =6&iwloc=A&[/gmap]




Zhanam zvlecky, uhynule jedince - samic, samcov - Thrixopelma pruriens, Homoeomma sp. "Blue" , Euathlus pulcherrimaklaasi. Pomozete tak ku ID jedincov vo Vasich chovoch a mozeme elimonovat nezelane krizenie. Ak ma niekto zaujem pomoct piste mi prosim SS.
Thrixopelma sp. -E.pulcherimaklaasi_Zmenit velikost_Zmenit velikost.JPG
Thrixopelma sp. -E.pulcherimaklaasi_Zmenit velikost_Zmenit velikost.JPG (99.59 KiB) 3634 zobrazení
Foto adult samice Thrixopelma sp. od uzivatela Marduk. Ked budem mat k dipozicii foto. spermateky oboch druhov uverejnim ju.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma sp(Euathlus pulcherrimaklaasi,Homoeomma sp.B

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Mája 2013, 15:15

Obrázok
Spermateka jednej zo samic predavanych ako "Euathlus pulcherrimaklaasi", respektivne "Homoeomma sp.Blue". S urcitostou mozem povedat, ze urcite nejde o Euathlus pulcherrimaklaasi a ani o nedavno opisanu Thrixopelma lagunas aj ked sa velmi na tieto druhy podoba. Spermateka Thrixopelma sp. je velmi odlisna a nie je tam ziadna moznost zameny alebo odchylok.

Precitajte si prispevok vyssie, kde su popisane jednotlive rozdiely.


Zvlecku zo samice poskytol uzivatel joky77, ktoremu dakujem.


Obrázok
Na porovnanie. Tato spermateka sa tvarom cca. podoba na spermateku Euathlus pulcherrimaklaasi z opisu Schmidt, G. 1991. Fotografia od Radana Kaderky z mojej samice Euathlus sp., lokalita a druhove urcenie nezname. Ten rozdiel v tvare spermateky je naproti sfarbeniu markantny a nezamenitelny.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma sp(Euathlus pulcherrimaklaasi,Homoeomma sp.B

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Mája 2014, 16:21

Doplnim, ze popisany typovy druh samice patri dokonca do ineho rodu a nema nic spolocne s Maraca pulcherrimaklaasi (ex Euathlus pulcherrimaklaasi). Momentalna synonymizacia do rodu Maraca sa spravila na zaklade samca, ktoremu nadovazok chybaju bulby a nakresy Schmidt 1991 su otrasne na presnejsiu ID. Tuto info. vsak beriem v dole uvedenej praci ako diskutabilnu.

Kód: Vybrať všetko

Carlos, Perafán; Fernando, Pérez-Miles, 2014. The Andean tarantulas Euathlus Ausserer, 1875, Paraphysa Simon, 1892 and Phrixotrichus Simon, 1889 (Araneae: Theraphosidae): phylogenetic analysis, genera redefinition and new species descriptions.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Novembra 2014, 22:30

KOLEKTOER napísal:Já chovám od 1. svleku chilský druh Euathlus vulpinus.
Konecne ti mozem po 8 rokoch povedat: nie nechovas :lol: . Urcite to nie je druh vulpinus. To co sa tu predavalo ako "Euathlus vulpinus" ma klasicke "zrkadielko" . Druh Euathlus vulpinus bol preradeny do rodu Phrixotrichus. Hlavny odlisovaci znak je hlavne umiestnenie obrannych chlpkov, ktore su na lavej a pravej strane abdomenu. Spermateka ma vyrastky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

http://www.theraphosidae.cz/imagestar/euavulChile.htm

Radan to este nema prepisane ale na obrazku je urcite pavuk rodu Phrixotrichus. Vsimnite si postranne umiestnenych obrannych chlpkov a absenciu "zrkadielka".



Obrázok
Velmi pekne to je viditelne na tomto malom pavukovi. Tie dva svetle body na abdomene, su postranne obranne chlpky ako u rodu Phrixotrichus.

Kód: Vybrať všetko

Perafán, C. & Pérez-Miles, F. (2014b). The Andean tarantulas Euathlus Ausserer, 1875, Paraphysa Simon, 1892 and Phrixotrichus Simon, 1889 (Araneae: Theraphosidae): phylogenetic analysis, genera redefinition and new species descriptions. Journal of Natural History 48(39-40): 2389-2418.


Napísať odpoveď