Heteroscodra maculata

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 15. Februára 2013, 19:00

kovboj napísal:Samice se svlékla??


Myslíte si, že je přítomnost samice u kokonu H. maculata důležitá? Když je kokon v podstatě pevně velepný do rohu terária, celkem odpadá nějaké obrácení kokonu, vyhledávání ideální teploty a vlhkosti samicí...

Ne, nesvlékla se.

Ja osobně si myslim, že fígl je v tom že samice najde idealní umístění kokonu předem.
Taky je dobrý se zamyslet nad tím, jaký rody pavouků dělají vestavěnej kokon a kde žijí..
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kovboj » 15. Februára 2013, 22:45

No to mne právě dost zaráží, píšeš, že jsi pářil na začátku ledna. Je naprosto normální, že ti samice neudělá kokon měsíc po páření. Divil bych se kdyby byla takhle rychlá...., trochu trpělivosti. To jsi obětoval samce celkem zbytečně. Jinak to agresivní chování a neochota pářit se znovu je dobrý průvodní jev. Mimochodem byl to ten můj samec, co jsem ti jej v lednu posílal že? :-)) škoda ho... Já už kokon mám, po třech měsících od páření.
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Februára 2013, 12:25


View Larger Maphttps://maps.google.com/maps/ms?msa=0&m ... urce=embed[/gmap]

Lokality vyskytu Heteroscodra maculata

Tento druh a cely rod Heteroscodra opisal Pocock v roku 1899. Opis vsak neobsahuje presnu lokalitu vyskytu, ktoru autor oznacil len ako Zapadna Afrika. Co je dost siroky pojem. Prva popisana samica vsak bola mylne identifikovaná ako Stromatopelma calceata. Az do svojho umrtia bola vystavovana ako zivy exemplar v Insect House, Society Gardens. Potom neskor ju Pocock identifikoval ako novy druh, blizky rodu Stromatopelma. Holotyp je ulozeny v BHNM. Jeden z prvych velmi dobrych clankov o Heteroscodra maculata napisal Charpentier, 1992. V tejto praci bol prvy krat opisany samec tohto druhu. Vyskyt pravdepodobne este nie je celkom ohraniceny a jej uzemie moze byt ovela vacsia ako sa predpoklada, avsa z roznych dovodov to nie je mozne overit. Zatial bol spozorovany a podla nachadzanych pavukov overene lokality v statoch – Benin, Nigeria, Togo, Ghana, Kongo (ex Zair). Autor clanku predpoklada jej vyraznu expanziu aj vdaka vysazaniu palmy ako ekonomickej komodity tychto krajin, pricom ich Heteroscodra vyuziva ako vhodny habitat. Samotna hustota populacii na jednotlivych lokalitach bola zavisli od moznosti vytvorenia si vhodneho obydlia. Najviac na jednom mieste cca. 1000 m stvorcovych nasli 19 kusov roznej velkost. Dospele jedince sa nachadzali vo vyske 1,9 – 2,4 m. Mensie jedince 1,4 - 1,8 m. Pocas obdobia sucha sa pobybovali teploty okolo 24 – 26 - 33 stupnov, 70-85 percentna vzdusna vlhkost, podla lokality. V case jeho vypravy nemal dostatok casu na zdokumentovanie potravy ale pozoroval, ze lovia aj mensie druhy gekonov.

Parenie: Z dovezenych jedincov (11 samcov) pozoroval pri pareni 19 krat len zasunutie len jedneho bulbu a pri 11 pareniach zasunutie oboch. Zo 6 naparenych samic vytvorili kokon 4 z nich v rozpati 41-67 dni a zapriadli ich na steny teraria. Mlade pavuky zacali vyliezat z kokonov v rozpati 57-66 dni, pocas celeho obdobia mali teplotu 24 stupnov s poklesom 21 v noci. Vzdusnu vlhkost neuvadza.

Cela podcelad Stromatopelminae: Encyocratella, Heteroscodra, Stromatopelma vytvara podobne druhy kokonov, ktore nie su mobilne ale fixovane na steny teraria alebo natiahnute mezi protilahlymi stenami teraria (Encyocratella). Tieto dva druhy nemobilnych kokon su typicke pre viacero Africkych rodov hlavne podcelade Harpactirinae a Stromatopelminae. Medzi vynimky patri z Afriky napr: podcelad Eumenophorinae, kde su zastupene ci nemobilne ale aj mobilne kokony napr: v rodoch Hysterocrates, Phoneyusa.

Uhryznutie Heteroscodra maculata zaznamenal aj Charpentier pocas vypravy. Pri lezeni na strom bol zasiahnuty chelicerami dospelej samice na miesto pod malickom na ruke. Nanestastie ako pavuk utekal hore rukov Charpentiera, stihol este jeho Africkemu pomocnikovi ustedrit zasah v oblasti hrudneho svalstva. Uhryznutie popisal ako podobne rodu Stromatopelma. Intenzivna a okamzita bolest, ktora asi po vyse hodine zacala postupne odznievat. Pocas nasledujucich 24 hodin mal extremne bolestive lymfaticke uzliny v podpazusi. Africky sprievodca vsak dopadol horsie a pocas odznenia uhryznutia ho sprevadzala nesmierna bolest od hrudnika nadol, sprevadzana neznesitelnou bolestou slabin a lymfatickych uzlin.
Pocock, R.I. 1899. On the scorpions, pedipalps and spiders from tropical West-Africa, represented in the collection of the British Museum. Proc. zool. Soc. Lond. 1899: 833-885.

Charpentier, P. 1992. Heteroscodra maculata. Journal of the British Tarantula Society 8(2): 11-19.

Gallon, R.C. & R. Gabriel. 2006. Theraphosid egg-sac types. Newsletter of the British Arachnological Society 106: 5-10.

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 16. Februára 2013, 20:47

kovboj napísal:No to mne právě dost zaráží, píšeš, že jsi pářil na začátku ledna. Je naprosto normální, že ti samice neudělá kokon měsíc po páření. Divil bych se kdyby byla takhle rychlá...., trochu trpělivosti. To jsi obětoval samce celkem zbytečně. Jinak to agresivní chování a neochota pářit se znovu je dobrý průvodní jev. Mimochodem byl to ten můj samec, co jsem ti jej v lednu posílal že? :-)) škoda ho... Já už kokon mám, po třech měsících od páření.

Jojo, byl to on...
Přece jen to není stromová amerika, ty mi zatím dělají kokony do měsíce všichni.
Nojo, no, špatná zkušenost , taky zkušenost......Teď už budu vědět.

Vlastně ten pravej důvod proč jsem to zkoušel přepářit byl ten, že před čtrnácti dny dost vehementně přistavěla hnízdo a od tý doby nic... Přece jen to samcovo zasunutí netrvalo dlouho.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kovboj » 23. Marca 2013, 18:56

Obrázok

Samice dnes 23.3. při odebírání kokonu. Kokon vytvořila 15.2. 2013
Po nastřižení se objevily tyhle L2 a několik kusů L1.

Obrázok
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa the_zako » 26. Marca 2013, 23:11

Mozem povedat ze maculata je vdacny, nenarocny chovanec. Agresivitu som spozoroval jedine v malom priestore, ked nemala kde ujst. Ta moja je v celku sprachopud. Ale zato velmi rychly :!: Mam mladú dospelú samicu v terarku 25x25x40cm, má tam parádny velký úkryt takže je zalezená,kľudná a nerusene...existuje :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 28. Apríla 2013, 12:29

Kolem 10.3. vytvořila kokon a dneska jsem odebral plnej kokon L1.
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Apríla 2013, 16:10

Obrázok
Heteroscodra maculata - spermateka

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kovboj » 28. Apríla 2013, 16:38

Discobijec napísal:Kolem 10.3. vytvořila kokon a dneska jsem odebral plnej kokon L1.
Obrázok

Blahopřeji, můj samec byl tedy šikovný a plodný... ! ;-)
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kovboj » 28. Apríla 2013, 16:43

U mne už jsou 1.sv. Na fotce 1.sv a L2 před svlekem...

Obrázok
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa the_zako » 28. Apríla 2013, 23:05

Gratulujem páni. Ja som pred pár dnami vybral samca od samice. Rosambo robili iba jeden vecer z celeho tyzdna cez ktory bol samec v podnajme. Nevidel som ci samec zasunul, co som ich cca hodinu sledoval, si vyklepkavali a ked sa samica priblizila samec zdrhol. Rano uz bola samica zabarikadovana v ukryte tak dufam ze je to dobre znamenie a samec uspesne odparil. Teraz je volny takze kto by potreboval, je k dispozicii.

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kovboj » 29. Apríla 2013, 16:20

the_zako napísal:Gratulujem páni. Ja som pred pár dnami vybral samca od samice. Rosambo robili iba jeden vecer z celeho tyzdna cez ktory bol samec v podnajme. Nevidel som ci samec zasunul, co som ich cca hodinu sledoval, si vyklepkavali a ked sa samica priblizila samec zdrhol. Rano uz bola samica zabarikadovana v ukryte tak dufam ze je to dobre znamenie a samec uspesne odparil. Teraz je volny takze kto by potreboval, je k dispozicii.

Tak přeju, aby to klaplo! I když narovinu netuším co s nimi budu dělat, v mém kokonu je jich kolem 120 ... :-)
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa kurec » 29. Apríla 2013, 23:28

kovboj napísal:
the_zako napísal:Gratulujem páni. Ja som pred pár dnami vybral samca od samice. Rosambo robili iba jeden vecer z celeho tyzdna cez ktory bol samec v podnajme. Nevidel som ci samec zasunul, co som ich cca hodinu sledoval, si vyklepkavali a ked sa samica priblizila samec zdrhol. Rano uz bola samica zabarikadovana v ukryte tak dufam ze je to dobre znamenie a samec uspesne odparil. Teraz je volny takze kto by potreboval, je k dispozicii.

Tak přeju, aby to klaplo! I když narovinu netuším co s nimi budu dělat, v mém kokonu je jich kolem 120 ... :-)
Já je rozdával, a stejně mi zůstali :) Myslím si že i od Neryho jsem parkrát dostal filmovku s názvem "nevím kolik, rozdělit" a mam je v bytě snad do dnes :-).
Jinak taky držím palce všem, nevím proč je cena tak nizko a poptávka žádná... je to super pavouk.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa terno » 2. Mája 2013, 08:03

ja som mal samicu, ktora mi robila 3 kokony na jedno odparenie............ jeden som odobral, poriadne sa nazrala a o tyzden stavala dalsi......... :P
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 7. Mája 2013, 18:47

kovboj napísal:
the_zako napísal:Gratulujem páni. Ja som pred pár dnami vybral samca od samice. Rosambo robili iba jeden vecer z celeho tyzdna cez ktory bol samec v podnajme. Nevidel som ci samec zasunul, co som ich cca hodinu sledoval, si vyklepkavali a ked sa samica priblizila samec zdrhol. Rano uz bola samica zabarikadovana v ukryte tak dufam ze je to dobre znamenie a samec uspesne odparil. Teraz je volny takze kto by potreboval, je k dispozicii.

Tak přeju, aby to klaplo! I když narovinu netuším co s nimi budu dělat, v mém kokonu je jich kolem 120 ... :-)


... No, to teda nevim, co s tím budeme dělat... Takhle to vypadá u mě, ještě jsem neměl odvahu to spočítat. Špatný bylo jen jedno vajíčko. :mrgreen:
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
blitzkrieg
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 7. Septembra 2013, 16:59
Bydlisko: Petržalka
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa blitzkrieg » 13. Septembra 2013, 19:08

zdravíčko, zaobstaral som si tohoto krásneho pavúka, chcem sa len spýtať, všade je individuálne ako sa pavúk zvlieka, mám pocit že moja h.maculata akoby stagnovala, teplotu má stálu bez nejakých extra poklesov, je asi v 5-6 zvleku, chovateľ mi nevedel presne povedať, je nonstop v úkryte a keď hodím cvrčka tak na druhý deň nájdem len jeho pozostatky mimo nory, len na základe vašich skúseností/postrehov, vedeli by ste mi povedať aké cca časové rozmedzie medzi 5 - 6 alebo 6 - 7 zvlekom??

k pavúkovi, mal som možnosť pozorovať ho asi 1 týždeň keď polemizoval kde si urobí úkryt a je to nádherný pavúk :) rýchli, toxicky významný ale krásny

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 13. Septembra 2013, 20:47

blitzkrieg napísal:teplotu má stálu bez nejakých extra poklesov
Pri akej teplote ju máš?
blitzkrieg napísal:je asi v 5-6 zvleku, chovateľ mi nevedel presne povedať
Dosť často ani ja neviem povedať, v akom zvleku sú pavúky, ktoré ponúkam..kedže sem tam pavúk rozbije zvlečku...a v podstate je to úplne zbytočná informácia...pri samici je dôležitá veľkosť tela a pri samcovi prítomnosť bulbov, popr. tibiálnych hákov....pavúk môže dospieť v ôsmom, ale aj až v 25-tom zvleku :-)
blitzkrieg napísal:základe vašich skúseností/postrehov, vedeli by ste mi povedať aké cca časové rozmedzie medzi 5 - 6 alebo 6 - 7 zvlekom??
Môže to byť v priebehu mesiaca alebo pol roka..popr. aj viac :D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
blitzkrieg
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 7. Septembra 2013, 16:59
Bydlisko: Petržalka
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa blitzkrieg » 14. Septembra 2013, 00:43

v izbe mam okolo 25°C, snažím sa nevetrať príliš dlho ale radšej často aby neboli výrazné poklesy teplôt, ak mi ide notebook, TV, prípadne konzola tak teplota sa aj navýši

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 16. Septembra 2013, 19:50

terno napísal:ja som mal samicu, ktora mi robila 3 kokony na jedno odparenie............ jeden som odobral, poriadne sa nazrala a o tyzden stavala dalsi......... :P

Takže pánové předevčírem jsem šel krmit a koukám že pavouk v tera není jeden ale asi přez sto dalších v L2.
...spáchala druhej kokon bestie :)
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
blitzkrieg
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 7. Septembra 2013, 16:59
Bydlisko: Petržalka
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa blitzkrieg » 20. Septembra 2013, 12:52

dnes sa stala celkom zaujímavá vec, mal som na 12 hodinu stretnutie ale zaspal som, mobil sa mi vybil, respektíve vypol a nezvonil budík, inštinktívne som sa zobudil cca o 12:15 a pozerám pavúk sa zvliekal a mal uviaznutú nohu v zvlečke, celkom agresívne pôsobil a mechlil sa tam, dopomohol som mu a zachránil si pavúka :)

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Heteroscodra maculata

Príspevok od užívateľa joky77 » 5. Októbra 2015, 07:26

H.maculata - párenie
Obrázok

Obrázok

H.maculata - Samica s kokónom
Obrázok

Obrázok

H.maculata - Kokón
Obrázok

H.maculata - L1
Obrázok


Napísať odpoveď