Cyriocosmus venezuelensis (ex Cyriocosmus sp. Venezuela)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Cyriocosmus venezuelensis (ex Cyriocosmus sp. Venezuela)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Februára 2007, 20:01

Pekny zastupca rodu Cyriocosmus. Mladata su velmi drobne, s prijimanim usmrtenej potravy nemaju problem. Adult pavuky maju v tele okolo 2 cm, preto je prezyvka trpaslik namieste. Efektny abdomen s pasikavym vzorom a "ornamentom" tvaru srdiecka. Rodiel medzi Cyriocosmus elegans a Cyriocosmus elegans sp. Venezuela je len v sfarbeni karapaxu pricom elegans ma karapax oranzovy s výsekom ako mozeme vidiet u Brachypelmi emilii. C. e. sp Venezuela ma karapax cely oranzovy, bez vyseku. Teplotu udrziavam do 26 stupnov, 70 - 80 percentnou vlhkostou. Dospievaju do 1 roka. Adult mozu byt uz pri 7 zvleku.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 2. Augusta 2010, 10:37, upravené celkom 4 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 3. Februára 2007, 23:02

ja mám tri kusy tohto "micro" pavúka......mám ich od prvého zvleku a mal som problém aby som ho na prví krát vôbec zaregistroval..... už ich mám v treťom a idú do štvrtého.....vcelku dobre prímajú potravu....zdržuje sa ma povrchu ale hĺby si aj nory.....ja som si ho kúpil aby som o niečo neprišiel ale oplatilo sa lebo ako dospelé sú nádherhé -aj keď na ne treba lupu :lol: ....ja ich mám v teplote 23-24st. čo sa prejavilo na ich raste keďže môj kamarát ich má stoho istého kokonu a už ich má o zvlek starších.... :roll:

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 21. Februára 2007, 18:32

ja mam 3zv. papaju tiez dobre , teplota do 30°C pekne beru mikro cvrcky :) ...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Mája 2007, 14:30

pozorujem, ze ak tieto pavuky nemaju pernamentne stalu teplotu okolo 26 stupnov, mozem sa s nejakym rychlejsim rastom rozlucit. V izbe mam uz druhy mesiac - den - 20 - 23 v noci 18 - 19. Zvleky zatial neprichadzaju, v predpokladanych 2 - 3 tyzdnovych intervaloch.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 7. Júla 2007, 23:25

ja som svoje asi pol roka nevidel .. :D len tam hadzem jest a vyberam zvleky ...

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 24. Augusta 2007, 08:25

ide skutocne o jedneho z najmensich zastupcov celade Theraphosidae ale na druhej strane jeden z najfarebnejsich. Moj dospely samec ma v tele len okolo 1,5cm, dospievaju pomerne rychlo - samec na obrazku dospel priblizne za 20 mesiacov.

Obrázok
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 24. Augusta 2007, 08:33

je pekny :) mam doma nejake kusy ale este vo flakonoch ... asi 0,7cm v tele .. kolko ma tvoj samec zvlekov ?

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 24. Augusta 2007, 09:08

cvabo napísal:je pekny :) mam doma nejake kusy ale este vo flakonoch ... asi 0,7cm v tele .. kolko ma tvoj samec zvlekov ?

neviem presne pretoze sa to pri nich velmi tazko odsleduje, kvoli ich malej velkosti a tomu ze sa zahrabavaju....... Ja som ich z filmoviek prelozil len 1 zvlek pred dospelostou!!!!!
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 24. Augusta 2007, 09:53

a mal velky narast velkosti po dospelostnom zvleku ?

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 24. Augusta 2007, 09:56

cvabo napísal:a mal velky narast velkosti po dospelostnom zvleku ?
tam bol asi najvetsi narast
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Novembra 2007, 18:46

Fotografia 9 zvlekovej podla mna dospelej samicky. Pekne vidiet rozdiel medzi Cyriocosmus elegans (hore si mozete pozriet foto adult samca od Terna) a Cyriocosmus sp. Venezuela s plne zafarbenym karapaxom. 9 zvlekov sa mi podarilo dat za 11 mesiacov. Skoro vobec som ich za tu dobu nepozoroval lebo sa nachadzali vo svojom pavucinovom lozku (prirovnal by som to ku komorke z pavuciny). Medzi 7 a 9 zvlekom som ich kontroloval po kazdom zvleku aby som mal istotu ci sa mi nezvliekol samec.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Apríla 2008, 14:13

Vcera sa mi podarilo uspesne odparit poslednu samicu druhu Cyriocomus sp. Venezuela. Opat mi klasicky zlyhala technika a preto tie najzaujimavejsie pasaze som musel nasnimat a nafotit telefonom. Obe samice idem este skusit preparit.


Prva samica
Tato samicka bola urcena v 10 zvleku. Spermateku som si zameral okularom. Tato slecna bola o nieco vascia a jej posledny zvlek bol pred 3 tyzdnami co bol dovod preco som cakal a vahal odparit. Chcel som samicu nechat dostatocne vytvrdnut a vykmit. Vedel som, ze sa ma zvliekat ale trvalo to v rozpeti 4 mesiacov od posledneho zvleku s tym, ze samica cislo dva sa stale nezvliekla. Bol som zvyknuty na 1 - 2 mesacne intervali. Obe prijimali potravu velmi dobre telota sa pochybovala v rozmedzi 25 - 27 stupnov celodenne, pokles do 20 stupnov. Samca som opat umiestnil do nadoby kde bola samica. Seizmicke pohyby tela a poklepkavanie pedipalp o substrat mi dalo tusit, ze vsetko je na dobrej ceste. Samotne parenie prebehlo v nore. Asi po 10 min som pomocou pinzety vyhnal oboch akterov z nory a cakal na opatovne parenie na otvorenom priestranstve. Ked som sa ujistil aj po opatovnom pareni, ze samec si vykonal svoju povinnost asi po 5 min som ich pomocou pinzety oddelil.

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=iv6206pzvps
Na videu su zachytene aspon pociatocne epigamne prejavy samca.

Druha samica

Do 9 adult zvleku sa mi ju podarilo vychovat za 11 mesiacov. Momentalne sa nezvliekala uz 5 mesiac co nevesti nic dobre ale su pripady ked samica spravi kokon u tychto druhov velmi rychlo. Pohlavie sa mi podarilo zistit az ked som umiestnil samca do jej nadoby :) ... a zacal reagovat seizmickymi pohybmi tela a poklepkavanim pedipalp o substrat. Samica zacala hned opatovat samcove instinktivne tuzby. Samec zafixoval samici pomocou tibialnych hakov chelicery a hned presiel k najprijemnejsim povinnostiam. Pocas nasledujucich vyse 20 min samec nepretrzite paril samicu. Napriek znacnemu vyrusovaniu a x pokusov ich od seba oddelit si vzdy nasli cestu ako sa opat spojit a venovat sa jeden druhemu. Z tazkostami aby som ani jednemu z nich neublizil som ich napokon od seba doslova odohnal.

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=WvZE4laJgzU

Na tomto velmi zlom zazname je aspon pri troche snahy :) , mozne zachytit cely akt parenia s pociatocnymi epigamnymi prejavmi samca.

Obrázok
Na fotografii je zachytene parenie samici cislo dva.


Samec

Samca som si pozical od Neryho z CZ, ktoremu tymto dakujem. Samcek ma priblizne 3 mesiace je stale velmi aktivny. Potravu mi prijal za mesiac co som ho mal 1x.

Lepsie foto samec, samica - uverejnim neskor.

marmor
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 21. Apríla 2008, 19:04
Bydlisko: ZV-BB
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa marmor » 25. Apríla 2008, 18:52

jj ... velmi pekny pavucik ... mal som 3 ks (od 1. zvleku ) , z toho mi jeden skapal asi v 6 zvleku a dalsie dva sa mi zvliekli asi pred mesiacom (18.3. a 19.3. 2008) a z obidvoch sa vykľuli adultní samci ... inak som si tento druh obľúbil , ozaj veľmi žravý a húževnatý ...

Užívateľov profilový obrázok
spiderman
skúsený chovateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 16. Septembra 2006, 15:25
Bydlisko: Big ŠURANY
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa spiderman » 20. Mája 2008, 08:40

marmor napísal:jj ... velmi pekny pavucik ... mal som 3 ks (od 1. zvleku ) , z toho mi jeden skapal asi v 6 zvleku a dalsie dva sa mi zvliekli asi pred mesiacom (18.3. a 19.3. 2008) a z obidvoch sa vykľuli adultní samci ... inak som si tento druh obľúbil , ozaj veľmi žravý a húževnatý ...
cyriocosmusi maju obrovsku vyhodu vo vsetkom podla mna....napr naroky na potravu minimum...je to jeden z mala druhov co zozere aj rozmaganeho cervika bez problemov...naroky na ubytovanie tiez parenie super..atd...pamatam sa ako tazko sa dali tieto krasne druhy zohnat a boli od 500 sk a viac za prvy zvlek...hned ako som na ne narazil tak vsetky co sa dali som si zaobstaral..a vobec nebanujem... :wink:
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 20. Mája 2008, 10:03

hej ich výhody sú nevyvrátiteľné...avšak pre tieto výhody sa stane chovať ich nevýhodné....v ČR ich majú už teraz všetci odchované a ich cena pôjde len a len dole ... aby si nakoniec všetci nepovedali ,že mať ich doma je viacej na obtiaž ... avšak aj ked je to taká malá sranda má to niečo do seba... ja by som to prirovnal k novému fiatu500 ...taká imidžovka 8)

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 20. Mája 2008, 10:25

samozrejme myslím tým C.elegans.... sp.Venezuela ešte nieje taká lacná a drží si celkom slušne cenu

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 23. Mája 2008, 22:10

takže máme tu asi 1. kokon tohto druhu u nás.... zámerne hovorím ,že máme lebo mám doma sceticove samice a jedna ho včera večer urobila, takže je to taká skupinová robota toto :D

....je pomerne malý a má nepravidelný tvar...prirovnal by som to k takému vysušenému hrášku....ale on trochu dúfam ešte porastie....možno sem dám časom foto od spodu krabičky ale teraz ju nechcem vyrušovať a skúsim zohnať aj nejaký lepší foták

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Novembra 2008, 12:23

Prave pisem clanok o pareni a uspesnom odchove aspon par foto na forum:

Kokon:
Obrázok

N2:
Obrázok

Foto made by SPUCO :)
Naposledy upravil/-a Sceptic v 14. Novembra 2008, 14:19, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 14. Novembra 2008, 13:43

škoda ,že ich bolo tak máličko ...ale fakt čiperné sú tie čo ostali


Napísať odpoveď