Pelinobius muticus (ex Citharischius crawshayi)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno
Pelinobius muticus (ex Citharischius crawshayi)

Príspevok od užívateľa cvabo » 11. Marca 2006, 09:50

ma mi prist samec cca 3cm v tele , ake to moze byt velke a je starostlivost rovnaka ako u h. hercules ? lebo som citalze ano , len su agresivnejsie ...

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 12. Marca 2006, 21:50

preco si chcel zrovna samca? myslis ze je to dobry obchodny artikel ;)?

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 18. Marca 2006, 08:00

no ked dospeje v pribehu 4r. tak mozem byt rad a par ludi na slovenksu ma samca a ak nie , tak pojde do CZ , ide mi hlavne o to aby som ho mal :)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Marca 2006, 15:30

Uspesnost parenia C.c je znacne obtiazna. Aj ked samica vytvori kokon je zniceny alebo neoplodneny. Vacsina mladat je dovezenych v kokone z volnej prirody.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 19. Marca 2006, 07:21

ved jasne , ale su ludia to im to stoji za skusenie , to iste sa vravi o g. rosea a predsa sa o to ludia snazia , aj blondi nevyjde stale , ale odparuju svoje samice .....

24monkey
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 3. Novembra 2006, 13:59

Príspevok od užívateľa 24monkey » 10. Novembra 2006, 18:50

tento pavuk to je moja srdcovka nemam ho sice lebo sa zatial asi bojim ho chovat neverim ze existuje agresivnejsi vtackar a strasne sa mi paci ako vie klepkat chelicerami inak pocul som ze su to jedni z najpomalsie rastucich vtackatrov videl som jedneho mal 10rokov a v tele mal tak 4-5cm mam jeden dokument kde vytiahli v afrike z nory jedneho co mal skoro 9cm fakt nadherny pavuk a masakerne hrube nohymal tie zadne .... je tu niekdo kdo ma tieto krasavce rad by som sa dozvedel nieco viac o ich chove tiez som pocul ze je to snimy dost podobne ako s herculesmi

inak pozrite si tento link http://www.pajki.com/spider_room.html
to je podla mna psychos ked si dal crawshayi na ruku aj ked len takehoto tiez tam ma pekny orazok s herculesom

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 7. Decembra 2006, 08:27

nemusis sa bat .. ja mam doma dva kusy a nie je s nimi ziaden problem .. len to treba krmit a rosit a oni sa ti odvdacia dobrym rastom .... ale to s tym chrcanim je neuveritelne ... je to proste super :D ... a k tomu poliakovi .. aj ty mozes vziat pavuka na ruku ked ho das na chvilu do chladnicky .... (nevravim ze to robi ... ) ....

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Decembra 2006, 11:13

cvabo napísal:nemusis sa bat .. ja mam doma dva kusy a nie je s nimi ziaden problem .. len to treba krmit a rosit a oni sa ti odvdacia dobrym rastom .... ale to s tym chrcanim je neuveritelne ... je to proste super :D ... a k tomu poliakovi .. aj ty mozes vziat pavuka na ruku ked ho das na chvilu do chladnicky .... (nevravim ze to robi ... ) ....
a k tomu poliakovi
no je to Slovinec...
aj ty mozes vziat pavuka na ruku ked ho das na chvilu do chladnicky .... (nevravim ze to robi ... )
Cvabo to asi myslel dufam s "nadsazkou" ale nerobte to prosim ...
Na nejakom fore sa pisalo, ze tie pavuky naozaj dava do chladnicky (ak sa mylim tak ma opravte) takze preto su na jeho ruke krotky ako barankovia.

Mal som moznost sa na urcitu dobu starat a pozorovat tohto pavuka, adult samicu. Cely den zalezena s velmi sporadickymi vyletmi...agresivna po vyruseni do obranneho postoja, sycanie je pekne pocut.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 14. Mája 2007, 21:29

Hmmmmm, crawshayi, môj 4. pavúčik, kúpil som 3 zvlekáca, a uz je z neho 5 zvlekác, celkom pokojny, ked ma dostatok zeminy, vacsinu casu trávi v nore, asi 15cm pod zemou, nevylieza tak casto, ale rád pije vodu, ktoru musi mat podanu aspon raz za mesiac, potravu zozere bezproblémovo, len tiez ako hercules, aj crawshayi sa casto zdrziava, vo svojej nore a moze mat hladovky !!!! Spociatku som si myslel ze je najjedovatejsí, ale potom som prisiel na to medzi najjedovate patria rody stromatopelma, poecilotheria a heteroscodra, crawhayiova susedka :D, Crawshayi patri asi medzi najjedovatejsich africkych norovych pavukov, asi :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
asa_thor
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 12. Marca 2007, 11:08
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asa_thor » 24. Mája 2007, 15:18

nedavno som si kupil samicu v 6.zvleku, zrat zatial nechcela, no uvidime neskor, mozno ide do zvleku, vypasena uz je poriadne :P.....

Razor nemozes vediet ci neni najjedovatejsi, o tom by sa dalo dlho polemizovat....samozrejme nepochybujem, ze stromatopelma, heteroscodra a poecky maju silny jed, kazdopadne nechcel by som, zeby ma daktory z tychto pavukov pohryzol :D

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 24. Mája 2007, 16:27

asa_thor napísal:nedavno som si kupil samicu v 6.zvleku, zrat zatial nechcela, no uvidime neskor, mozno ide do zvleku, vypasena uz je poriadne :P.....

Razor nemozes vediet ci neni najjedovatejsi, o tom by sa dalo dlho polemizovat....samozrejme nepochybujem, ze stromatopelma, heteroscodra a poecky maju silny jed, kazdopadne nechcel by som, zeby ma daktory z tychto pavukov pohryzol :D
suhlasim s tebou, neviem to ale kamos mi tak povedal a on je velky pavuciar, ale ja by som dal prve miesto heteroscodre ! no ani ja by som nechcel aby ma uhryzol
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 7. Júla 2007, 23:25

nechcem polemizovat ale maculate by som prve miesto nedal ... a crawshayiovy tiez asi nie ...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 8. Júla 2007, 18:24

cvabo napísal:na vselijakych forach o tom boli popisane "tony" prispevkov .. ja by som dal nejaku poecku ... alebo trebarz calceatu ...
ja by som dal takto cvabo: maculata, calceata a poecky. podla mna maju najsilnejsie jedy z čelade Theraphosidae.
nezaostávajú však ani haplopelmy, pterinochilusy, ceratogyrusy, hysterocratesy, chylobachysy, citharischius....
Hovoria, alebo píšu sa rôzne názory, o tom by sa dalo hádať na veky, každy ma svoj nazor...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 8. Júla 2007, 18:29

ved to je jasne ... mna to ani velmi netrapi ak ti mam pravdu povedat ... ak ma pavuk klud tak neskoci ... a to je zaklad ...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 9. Júla 2007, 19:13

cvabo napísal::) ved mam doma samicu murinusa a tu som do 11zv este hladkal :) ....
to fakt? ja mam jedinca v 6 zv. a je agresívny ako neviem čo, len by hrýzol, ale pred prípravou na zvlek je celkom pokojný
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Augusta 2007, 16:06

Hi all.
Na kráľa pavúkov sa asi zabudlo tak vás trošku osviežim info, ktoré som nedávno zistil, a vy to už možno viete. Kedže crawshayi je dosť nepokojný a tiež veľmi nervozny pavúk, nemá rád plytké nádoby aj ked sú naplnené do vrchu substrátom. Chovám crawshayia od 3 zv. a veľa som sa naučil o jeho správaní čo a koľko toho zje, rosenie atd. Chcem vám však vysvetliť, že pre crawshayia je najideálnejšie prostredie také kde sa pavúk môže zahrabať. Chovám tohto pavúka v 0,7 l pohári od zaváraniny, ktorá je až po vrch naplnená zmesou lignocelu a rašeliny. Pavúk si tu žil veľmi dobre a mal vlastnú noru na spodku pahára, ktorý je hlboký 13 cm. Pakúk je 7 zv. a má v tele 3,5cm v tele okolo 6,5- 7 cm. Crawshayi je nočný tvor a vychádza vždy len v noci, ale v poháry krásne vidiet ako žije, vychádza aj cez den ak je v miestosti dostatočné šero. Pavúk ako náhle zacíti korisť u mna cvrčky hned sa na nu vrhá a zožere ju. Crawshayi žere pomerne veľa a môžem potvrdiť, že viac ako jeho sused hercules. S rosením nie je problém, používam vlhký lignocel ktorý v pohári zostáva dlho vlhký, k je príliž vlhký miešam rašelinou. Zaujímavostou je, že crawshayi ako jediný môj chovanec zožere svoje zvlečky, vysaje exuvialnu tekutinu a zožere zvlečku. Tento pavúk tiež veľa pije ale s vodou to netreba preháňať, potrebné množstvo vody získa z tela koristi. Avšak, o čom vám chcem napísať je jeho správny chov vo vhodne zvolených nádobách. Iste všetci viete, že má rád vysokú vrstvu zeminy. Ten 0,7 l pohár sa mi zdal preňho už dosť malý tak som sa ho rozhodol preložiť do 1,2 l umelohmotnej misky ktorá má výšku len 6 cm. naplnil som ju do vrchu zeminou, ale crawshayi, bol stále nervozny a aj viac krtá za den vyceril zuby a potravu vždy len zabil ! nikdy ju nezjedol. Vždy ako náhle som pohol nádobou vždy sa zlakol začal pobehovať a nevedel si urobit noru.(mal spravené len akési chodbičky nič viac). To ma viedlo aby som sem napísal taký dlhý príspevok, aby ste aj vy urobili to čo ja preložili crawshayia do niečoho hlbokého najideálnejší je 5 l pohár. Tam sa mu žije ako v raji. Všetky norové pavúky potrebujú hlboké nádoby, a nerobte to že im neposkytnete vhodné množstvo zeminy, pavúk potom trpí. Dospelý norový pavúk potrebuje okolo 30 cm zeminy. Aj ked veľa chovatelov ho odsudzuje pre jeho silný jed, je oveľa ľahšie chovateľný ako napr. Pterinochilusy. JE pokojný, ale veľmi lahko stratí pokojné správanie a vie byť poriadne nazúrený ! Veľa šťastia pri chove najväčšieho Afrického norového pavúka Citharischiusa crawshayia vám želá Razor :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 30. Augusta 2007, 17:25

vdaka razor za taky obsiahly nazor a poznatky. Musim ta vsak poopravit s tym zozranim zvlecky. To nie je mozne, pretoze ako vies, pavúk trávi korist mimotelne teda traviace enzymi z jeho tela rozkladaju makke tkaniva koristi. Ak by použil tieto enzymi na zvlečku nerozlozila by sa tak ako sa nerozlozi napr. kutikula cvrcka (z toho je vlastne ta gulička čo ostane) a pavuk by ju nemohol prijat, kedze je schopny prijimat potravu len v tekutom stave.
Viem čo ta vsak pomylilo, crawshayi vysal exuvialnu tekutinu (to je klasika, robi to vacsina vtackarov) a potom zvlecku roztrhal a rozobral a zapratal do substratu, to sa stalo aj mne s crawshayiom. Tiez som sa divil ze som videl vacsieho jedinca a nijaku zvlecku, pri jeho prestahovani som poriadne pozrel substrat a nasiel som fragmenty zvlecky, tak isto budu aj u teba.

Vyska 30 cm je podla mna OK, cvabo, určite to nebude na škodu, čim väčšia výška substrátu, tym lepšie si cely mikro-ekosystém drží vlhkosť a stálu teplotu. Samozrejme 30cm nie je nutnosť, postačí aj napr. 15-20. Keby mam dostatok miesta, tiež dam aspon 30 cm substratu.... vo volnej prirode ma predsa niekolko metrov substratu :-)

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 30. Augusta 2007, 17:36

Ked mi vyrastie crawshayi aj hercules tak planujem robit im vysoke terarka ... ale chcem sa opytat, aky by mali mat minimalny rozmer podstavy .... vysku chcem robit medzi 30-40 cm, ale ide mi o to aku budu mat podstavu.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 30. Augusta 2007, 17:41

podla mna bohate staci podstava 15*25cm.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Augusta 2007, 18:03

áno ospravedlňujem sa, zle som sa vyjadril nezožerie zvlečku len z nej vysaje exuviálnu tekutinu a roztrhá zvlečku tak ako napísal bebekexxx.
Exuviálnu tekutinu zvykne vysávať aj B. smithi, A. versicolor, u ostatných som to nespozoroval, no možno som to nestihol spozorovať.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 31. Augusta 2007, 07:37

Razor napísal: Aj ked veľa chovatelov ho odsudzuje pre jeho silný jed, je oveľa ľahšie chovateľný ako napr. Pterinochilusy. J
na to si ako prisiel??????? Skusal si niekedy odchovat pterinochilusa a crawshayia???? Ak ano, urcite by si nieco taketo nenapisal....
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 31. Augusta 2007, 07:55

brano to ja viem ... ale mam este mlade jedince a aj ked vzdryia vela ale s miestom som na tom biedne tak aj pavuky sa musia trosku este potlacit ...

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 31. Augusta 2007, 09:49

u mna podobne, miesto je to co nemam, preto som aj prestal kupovat pavuky, uz len fakt take, ktore jednoducho musim mat ;-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 31. Augusta 2007, 18:01

terno napísal:
Razor napísal: Aj ked veľa chovatelov ho odsudzuje pre jeho silný jed, je oveľa ľahšie chovateľný ako napr. Pterinochilusy. J
na to si ako prisiel??????? Skusal si niekedy odchovat pterinochilusa a crawshayia???? Ak ano, urcite by si nieco taketo nenapisal....
mám oba druhy a viem čoho je schopný Pterinochilus a čoho crawshayi, a prečo by som take niečo nemohol napísať :!: Pterinochilusy musím vždy prekladať v kúpeľni lebo mi zdrhnú a sú nesmierne agresívne vždy ceria zuby ked otvorím krabičku, hlavne näjväčší, a crawshayi toho kludne prekladám aj v izbe a nie je vôbec agresívny pri prekladaní.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 1. Septembra 2007, 16:08

Ake velke mas crawshayi ?
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok


Napísať odpoveď