Stromatopelma calceatum

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa metalkohol » 2. Mája 2012, 21:19

jj viem aj my máme takú.ale nepodliezlaa ked hej tak som ju proste nasmeroval späť na rovné dno, vobec neprotestovala,asi mala dosť cestovala dva dni...
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa metalkohol » 14. Mája 2012, 23:04

Zaujímavosť :D teda aspoň premňa, moja 6. zvleková Stromatopelma po cca dvoch týždňoch v hniezde pred chvílou vyliezla, čo nieje nič zaujímavé, ale začala si robiť kolečká po nádobe a vždy po pár krokoch predným párom nôh udrela do nádoby hehe. Vyzerá akobo ju niečo nahnevalo, proste raz, dva tri, kop atd. :lol: Bez zjavného podnetu, asi prebytok energie. Už teraz ale nejaví žiadne príznaky strachu žiadny útek do hniezda. to je ale klasika že :)
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
perkunas
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20. Novembra 2012, 12:52
Bydlisko: Rimavské Brezovo, Senica
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa perkunas » 3. Januára 2013, 15:31

Obrázok
takto som dnes nasiel moju calceatu. ze nieco vyse tyzda po 3 zv a vcera sa v pohode najedla. dnes mi nedalo ju odfotit akurat ze mi neslo do hlavy ze ako sa da v pohode bez uteku ako inokedy. no ked som do nej opatrne stuchol tak sa ani nehla nakoniec som zistil ze je mrtva :/ nemala by mat stiahnute nohy?? a nenapada niekoho z vas ze preco asi posla? mne sa zda ze vlhkost ale vlhcim kazdy den
Brachypelma Smithi 12zv. 0,1 7cm
Acanthoscurria Geniculata 5zv 0,0,1 1,5cm
2x Avicularia Versicolor 8zv. 1,1 4cm
Lasiodora Parahybana 9zv. 1,0 3,5cm
Poecilotheria Striata 7zv. 0,0,1 4cm

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 3. Januára 2013, 15:35

v takej vani sa tazsie udrziavaju idealne hodnoty pre takeho drobca :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa metalkohol » 3. Januára 2013, 15:46

stromkam staci napajacka a trocha vody v substrate, no a male zvleky do vyssich salatoviek, ja mam moju v 11. zvleku v krabicke od cukrovej vaty :)
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 3. Januára 2013, 17:39

Ja ji měl od 3. do 7. svleku v takovym tom kyblíčku od nakládanýho hermelínu (nejmenší velikost) a bylo to tak akorát.
Postavila si tam brutální hnízdo a celý to využívala.
od 8. svleku ji mám v ,,dorosteneckým´´ tera tj. 10x15x30 a využívá ho stejně jen spodní polovinu, akorát v noci šmejdí nahoru...klasika
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
perkunas
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20. Novembra 2012, 12:52
Bydlisko: Rimavské Brezovo, Senica
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa perkunas » 3. Januára 2013, 21:20

ved aj tato truba si spravila hniezdo v tuneli mala len mali vychod spraveny, pred vzlekom nemala hniezdo a do tunelika ani enchodila potom si ho po vzleku spravila reku sa jej ta paci ked chcela zrat tak len vykukala. ked som jej dal cerva tak si ho vtiahla dnu a potom vyniesla von na druhu stranu. uplne bez problemov nechapem preto preco posla vyzerala spokojna :/
Brachypelma Smithi 12zv. 0,1 7cm
Acanthoscurria Geniculata 5zv 0,0,1 1,5cm
2x Avicularia Versicolor 8zv. 1,1 4cm
Lasiodora Parahybana 9zv. 1,0 3,5cm
Poecilotheria Striata 7zv. 0,0,1 4cm

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa metalkohol » 3. Januára 2013, 21:47

mne tak posla, P.irminia tiez zostala na substrate a nohy nestiahla pod seba, pekne vykrmena do zvleku....kup si par drobcov, teraz som pocul o vela umrtiach, neviem ci to je z takych kokonov alebo co sa deje, ja som kupil u MP a mrcha sa ma dobre :) a krabicku priamo umernu velkosti.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 4. Januára 2013, 18:38

Zajímalo by mě, kdo chová doma jaký Stromatopelmy...

Obrázok

Obrazok opraveny T. Raab

Obrázok

Trochanter S. c. griseipes ma byt o nieco tmavsi ako na obrazku hore ale nie az taky tmavy ako ho upravil T. Raab. Poznamka od RichardG - to jest Richard Gallon, ktory sa v Afrike momentalne spicka. T. Raab sa odvolava na knihu:

Kód: Vybrať všetko

Smith, A. M. (1990c). Baboon spiders: Tarantulas of Africa and the Middle East. London, Fitzgerald, pp. 1-142.
http://tinyurl.com/av3wspz

Jeden z tych obrazkov je spravny :). Podla mojich skusenenosti sa Smith, A. M. da vcelku verit ale obcas su jeho nakresy, informacie nepresne.



*Opravene Sceptic
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Januára 2013, 21:52

tak to ti mozem povedat so 100% presnostou...kazdy chova 3(x)v1
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 5. Januára 2013, 09:05

Nevíte někdo jestli se dá ještě ta kniha sehnat, už pred rokem sem ji chtěl pořídit ale dost jsem narážel..
Bral bych ji klidně i v Pdf


To Sceptic: díky za korekci...
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Januára 2013, 12:20

Discobijec: Napis mi SS a mozeme sa dohodnut.

Kód: Vybrať všetko

Smith, A. M. (1990c). Baboon spiders: Tarantulas of Africa and the Middle East. London, Fitzgerald, pp. 1-142.
Od Smitha mam vsetky publikacie okrem tejto, pretoze sa o Afriku komplexne nezaujimam. Tie knihy boli svojho casu velmi kvalitny doplnok. Avsak mam z nej len vybrane kapitoly, pretoze primarne robim s podceladou Ischnocolinae, ktora sa v Afrike vyskytuje. V tejto casti su chybne oznacenia a opisy niektorych druhov. Pokial nemas nastudovane vsetky zdoje nemas sancu ten omyl vyselektovat a tym si osvojujes nespravne poznatky. Viacero druhov uz preslo aj synonymizaciou. Na kvalitne informacie sa treba zamerat na vedecke prace napr: Gallon ma vacsinu dostupnu online. Na internete najdes desiatku vybornych vedeckych prac (online) o africkych druhoch. Staci si len sadnut k Platnickovi - http://research.amnh.org/iz/spiders/catalog/BIBLIO.html vyhladavat si nazvy prac, ktore potrebujes podla jeho katalogu. Staci k tomu len trochu casu a google.com .

http://www.lovetarantulas.com/downloads.htm

Smith ju ponuka na stiahnutie za 3 libry. Nedas si 3-4 piva a mas knihu :).

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa Discobijec » 16. Februára 2013, 11:19

Zvěrsto 2. dny po 9. svleku

Obrázok

Obrázok

Jsou to úžasný tvorové, škoda že rod nezahrnuje víc než těch pár druhů
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceata

Príspevok od užívateľa metalkohol » 16. Februára 2013, 11:49

V chovoch je iba calceata, ale druhov je viac.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceatum

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Mája 2013, 21:28

Rod Stromatopelma patrí do podčeľade Stromatopelminae spolu s rodmi Encyocratella a Heteroscodra. Celá podčeľaď Stromatopelminae je toxicky významná a preto je opatrnosť pri chove nutnosť. Samotný rod Stromatopelma má tieto druhy: batesi, calceatum, calceatum griseipes, fumigatum, pachypoda, satanas (Platnick v. 13.5). Rafn, S. 2002 ešte uvádza poddruh S. calceatum calceatum. V chove by sa mali vyskytovať okrem S. calceatum aj jej „poddruhy“ S. calceatum griseipes a S. calceatum calceatum. Oba podruhy treba brať s rezervou. Jednotlivé farebné odchýlky však odporúčam jednoznačne zachovávať. To či sa naozaj vyskytujú v prírode a nejde len o synonymá, farebné odchýlky už k opísaným Stromatopelmám je otázne a vďaka neprístupným africkým lokalitám aj naďalej na dlhú dobu neznáme. Nazbieranie potrebného nového materiálu na porovnanie sa javí ako nutnosť. Bez potrebnej revízii je celý rod postavený len do zmätočných úvah. Beckettovské očakávanie bájnej Stromatopelma satanas je tiež v nedohľadne, pretože jej pôvodná lokalita Libreville v Gabone je premenená na poľnohospodársku oblasť a preto je tu opodstatnená domnienka, že ako druh je vyhynutý. Patovú situáciu by vyriešilo prehľadanie pôvodnej lokality a jej okolia avšak kvôli nebezpečnej a nestabilnej oblasti to dosiaľ nie je možné. Uvidíme či sa nájde odvážny bojovník uznania, pretože tento druh by sa vynímal ako africký diamant v teráriách. Jeho čierne uniformné sfarbenie doplňuje krvavo červené ochlpenie v okolí jedových zubov, (Berland 1917) dalo tomuto druhu príznačné druhové označenie. Predpokladá sa taktiež synonymizácia druhov S. batesi a S. fumigatum. S. calceatum griseipes je veľmi podobná až na farebné odchýlky kráčavých končatín na S. calceatum.

Rod Stromatopelma má rozšírenie v krajinách Afriky okolo rovníka. Obývajú prevažne tropický nížinný dažďový prales charakterizovaný zrážkami a množstvom riek. Lokality výskytu rodu Stromatopelma sa občas prekrýva s rodom Heteroscodra. Rod Heteroscodra je uvádzaný ako ich „sister group“ (Smith, A. M., 1990c). Taktiež je zaujímavé zaniknutie (redukcia) primárneho stridulačného aparátu, pričom u Stromatopelma spp. a Heteroscodra spp. ostal istý náznak ich bývalej prítomnosti, ktorý sa transformoval do iného tvaru štetín. Veľkosť dospelých jedincov je medzi 5-7 cm v tele a okolo 12-20 cm v rozpätí. Venovať sa budeme predovšetkým druhu S. calceatum, ktorá je v chovoch bežne dostupná a rozšírená. Pravdepodobne najrozšírenejšia Stromatopelma v Afrike obýva nížinné oblasti Sierra Leone až po Kamerun. Typický stromový druh, preferuje prevažne palmy a stromové paprade (Celerier, Blandin 1981), ktoré obýva približne vo výške 10-15 metrov, zapradená v trubici pavučiny. Priemerné teploty cez deň okolo 35 stupňov s poklesom na 20 stupňov večer. Obdobie dažďov začína v máji a končí v októbri. Tansley 2011 spomína, že počas trojtýždňového výletu naprieč Ghanou neboli schopný väčšinu času lokalizovať tento druh v prírode. Po dlhom hľadaní plného frustrácie objavili nakoniec len pár mladých jedincov obývajúcich dutiny stromov vo výške 2-3 metre a samicu s kokónom. Na tej istej lokalite našli aj druh H. maculata.

Chov
Stromatopelma nie je nijako náročná na chov. Teploty okolo 28-30 stupňov, večer pokles na 22-20. Vzdušná vlhkosť 70 – 90 percent s dobrým vetraním. Terárium pre stromové druhy 25šx30x40v (Rafn, S. 2002). Netreba zabudnúť, že je to toxicky významný, rýchly a dosť stresujúci pavúk. Na vytvorenie potrebného hniezda sa odporúča kus kôry (korkovej) opretej o jednu stenu terária.

Párenie
Samec používa pri párení miesto tibiálnych hákov vankúšiky tvorené hustým zoskupením chĺpkov na metatarsus I. Na obrázku to vyzerá ako keby to malo pevný nemenný tvar ale v skutočnosti je to poddajné ako štetiny zubnej kefky, pričom to má aj podobnú štruktúru. Tento znak má samec S. calceatum pričom nie všetky samce v rode Stromatopelma ho majú čo slúži ako výborný znak na odlišovanie jednotlivých druhov v rode Stromatopelma. Samotné párenie je bezproblémové. Samica na určitý čas znesie samca v ubikácii pričom po párení ho môže atakovať a samec býva zväčša zjedený (Carpenter, P. 1992). Samica môže na jedno párenie vytvoriť aj 2 kokóny. Kokón je neprenosný a zapradený v teráriu.

„Baboon spiders“ je známe pomenovanie pre pavúkov Afriky. Podľa Thomasa Ezendama, ktorý patrí medzi znalcov Afriky je tento názov odvodený podľa toho, že keď pavúk čaká na okraji nory na korisť vyzerá ako vystrčená ruka paviána zo zeme :) .

Prehľad párenia S. calceatum od rôznych chovateľov:
12.2 - párenie, 3.5 - kokón, 8.7 – 1 zvlek
5.1 – párenie, 9.3 – kokón, 3.5 – 1 zvlek
29.5 – párenie, 25.6 – kokón, 21.8 – 1 zvlek
6.3 – párenie, 15.5 – kokón, 6.7 – 1 zvlek (359 mláďat, posledný mesiac umelo inkubované)
18.1 – párenie, 8.3 – kokón, 3.5 – 1 zvlek (346 mláďat)
4.8 – párenie, 5.2 – kokón, 25.3 – 1 zvlek (43 mláďat, 20 dní umelo inkubované)
25.2 – párenie, 15.4 – kokón, 7.7 – 1 zvlek (79 mláďat)

Obrázok


Obrázok
hladký bulbus bez kýlov

Obrázok
očný hrbolček

Obrázok
vankúšik tvorený hustým zoskupením chĺpkov na metatarsus I

Informácie sú prevažne voľný preklad článku:

Kód: Vybrať všetko

Rafn, S. 2002. Stromatopelma – Featherlegged baboons. Invertebrates-Magazine 1(4): 8-18.
Doplňujúce informácie:

Kód: Vybrať všetko

Tansley, G. 1994. Stromatopelma calceata the use of the male scopulae brush during mating. Journal of the British Tarantula Society 9 (3)

Tansley, G. 2011. Stromatopelma calceatum Field Observations and Breeding Notes 27 (1)

Raven, R. J. 1985. The spider infraorder Mygalomorphae (Araneae): Cladistics and systematics. Bull. Am. Mus. nat. Hist. 182: 1-180 [p. 158].

Berland, L. 1917. Description de quelques espèces nouvelles d'aviculariides africaines (Araneae: Aviculariidae). Bull. Mus. Hist. nat. Paris 23: 466-481 [p. 473, f. 8].

Smith, A. M. (1990c). Baboon spiders Tarantulas of Africa and the Middle East. London, Fitzgerald, pp. 1-142.

Carpenter, P. 1992. Breeding data Stromatopelma calceata. Journal of the British Tarantula Society, 7 (4) 6–7.

Pattermann, R. 1998. Stromatopelma calceatum. Sklípkan, 5


Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceatum

Príspevok od užívateľa joky77 » 6. Novembra 2014, 09:53

Stromatopelma calceatum - subadult samec

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceatum

Príspevok od užívateľa joky77 » 17. Novembra 2014, 15:50

tak narodeninovy darcek od samice :D z 50% calceatum z 50% cierny pes :D :D

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Stromatopelma calceatum

Príspevok od užívateľa metalkohol » 26. Januára 2015, 02:54

Tiež som páril :) Samica je "mating friendly" ale tak nehovoríme o chromkách :lol:

Obrázok
gif upload
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics



Napísať odpoveď