Grammostola grossa

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Grammostola grossa

Príspevok od užívateľa Razor » 29. Júna 2007, 12:56

čaute, má niekto tohto pavúka? počul som o ňom len samé chýry, a že patrí medzi najväčšie pavúky rodu grammostola, je to pravda?
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 29. Júna 2007, 17:57

zdar, ja mam dva kusky z tohto druhu semiadultne, a skutocne mozem potvrdit ze ide o dost velke pavuky, ktore na rozdiel od ostatnych grammostol aj dost rychlo rastu! ja som bol dost prekvapeny.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 30. Júna 2007, 23:45

malo5 napísal:tento týždeň mi mala dojsť jedna no dotyčného sekol škorík a tak až nab. týždeň /chel by som sa spýtať tu na stránke je rozmer tela dospelej 7-8 aspoň sa mi zdá a v knižnici na arachnománii je až 11 -neni to neak vela?/
pocitaj so 7-8 cm, starsie samice su samozrejme vacsie, tieto rozmery co tu udavame, su rozmery dospelych jedincov, samice vtackarov rastu kazdym zvlekom aj ked su adult o kusok. Ja som tiez cital o tychto 11cm grossach ale nikdy som taku nevidel ani na fotke, takze uvidime za 6-7 rokov ake budu velke ;-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 4. Augusta 2007, 14:35

Hi all.
Grosse sa veľmi dobre darí, a veľmi dobre papá, no ale to by nebola grammostola keby jej doba prípravy na zvlek netrvala dlho. Aj 3 týždne kým je pripravená zvliecť kožu. Nevadí hlavne, že je zdravá a aj sa hovorí: trpezlivosť dospelé pavúky prináša :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Septembra 2007, 15:13

jedina Grammostola co mam v chove, ktora mi zoberie holica, jedna sa o 7 zvlekoveho jedinca.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Septembra 2007, 16:03

jj ak dobre viem, G. grossa patrí medzi najvacsie Grammostoly vôbec.
7 zv.? ja mám 6zv. a ešte si netrúfne na dospelého cvrčka. A určite sa nemýlim, mám ho od 4zv. Teraz ide do 7 zv. o niekolko dní by mala byť.
Medzi velké Grammostoly patrí pulchra, grossa, actaeon....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Septembra 2007, 16:09

6zv. jedinec
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Septembra 2007, 16:18

Razor napísal:jj ak dobre viem, G. grossa patrí medzi najvacsie Grammostoly vôbec.
7 zv.? ja mám 6zv. a ešte si netrúfne na dospelého cvrčka. A určite sa nemýlim, mám ho od 4zv. Teraz ide do 7 zv. o niekolko dní by mala byť.
Medzi velké Grammostoly patrí pulchra, grossa, actaeon....
ako by som ti to vysvetlil, ze si ho kupil ako 4 zvlek je v poriadku, otazka znie ci ti naozaj 4 zvlek predali, nie vzdy to tak byva. Na obrazku mas maximalne 4 zvlek teraz.


6 zvlek mas tu: http://galeria.lasiodora.sk/displayimag ... m=39&pos=7

moj cca 3 - 4 zvlek: http://galeria.lasiodora.sk/displayimag ... m=39&pos=6
Naposledy upravil/-a Sceptic v 20. Septembra 2007, 15:03, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 19. Septembra 2007, 16:24

Razor napísal:6zv. jedinec
Obrázok
ahoj,
zial toto definitivne nie je 6. zvlek, ten ma uz znaky ako si mozes vsimnut na tej mojej fotke co dal link sceptic.
Tento tvoj je snad 3. alebo 4. zvlek. a keby mi niekto povie 2. tak asi tiez uverim, lebo grossa je velky pavuk uz od najmensich zvlekov.
Niektory predavajuci neuvadzaju zvleky presne ci uz kvoli moznosti dat vyssiu cenu alebo maju z toho pavuka x kusov a je medzi nimi viaczvlekovy rozdiel a nekontroluju to presne.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 20. Septembra 2007, 11:30

diki hoši za info, verím vám, no predávajúci tvrdil, že je to 4zv. a zatial sa mi zvliekla 2x. Teraz má 3cm v tele, nie je to na 3-4 zv. kusoček veľa?
Viem, že je to veľký pavúk, ale, že by bola v 4zv.? Teraz je totálne čierna za pár dní čakám zvlek.
z tých fotiek sa môj jedinec podobá skôr na Scepticovho pavúka. Takže máte pravdu. Aj tak mi to nejde do hlavy, ked som ho kupoval filmovka mu už bola malá.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Septembra 2007, 12:43

tu si pozri video http://www.youtube.com/watch?v=Dx4SPvOsFuc moze to byt taky 2 - 3 zvlek.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 20. Septembra 2007, 12:58

razor este sa pohrabem vo fotkach, je mozne ze mam ku kazdemu zvleku fotku a skusim to sem hodit ako komplet.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 20. Septembra 2007, 14:33

Razor napísal:diki hoši za info, verím vám, no predávajúci tvrdil, že je to 4zv. a zatial sa mi zvliekla 2x. Teraz má 3cm v tele, nie je to na 3-4 zv. kusoček veľa?
Viem, že je to veľký pavúk, ale, že by bola v 4zv.? Teraz je totálne čierna za pár dní čakám zvlek.
z tých fotiek sa môj jedinec podobá skôr na Scepticovho pavúka. Takže máte pravdu. Aj tak mi to nejde do hlavy, ked som ho kupoval filmovka mu už bola malá.
To je celkom bezne, niektorym predavajucim pavuky 'zazracnym' sposobom podrastu z 1. do 4. zvleku okamzite, ako niekto iny da inzerat, ze predava 1.zvlek ..
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Októbra 2007, 12:47

a tu je grossa po 2 týždňoch od zvleku:
Obrázok

s ukorysteným Zophobasom Morio :wink:
Obrázok

godd luck :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Októbra 2007, 14:51

Vcera vecer sa mi zvliekla Grammostola grossa do 8 zvleku. Vecer som si bol skoro isty, ze mam samicku, pretoze som pouzil metodu pritlacenia tupeho predmetu v mieste epigastrálnej ryhy. Na 100 percentne urcenie som si rano pozrel zvlecku na, ktorej mozete pekne vidiet spermateku. Hlavne zacinajucim chovatelom, ktory nemaju mikroskop alebo neovladaju ostatne techniky urcovania pohlavia chcem ukazat, ze ak si nejaky ten den pockaju :) pohlavie sa da pekne urcit aj bez nejakych zvlastnych znalosti.

Spermateka je ten "kopcek s dvoma tykadlami". Najlepsie je zvlecku presvietit silnym svetlom.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 25. Apríla 2008, 09:07

Tento pavúk patrí medzi mojich veľkých obľúbencov, prečo ? Každí zistí pokiaľ ho chová. Je to obávaný lovec hadov, a patrí medzi väčšie Grammostoly. Tento jedinec je zakúpený asi v oktobri, predchádzajúci už loví v teráriu. Vrelo ho odporúčam !!!
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 10. Januára 2011, 19:03

tak oprášime tému G. grossa. Dnes sa mi podarilo párenie, čo som ani netušil že vyjde. Začalo sa to tým, že som dal páriť B. vagans 2x, a odpovedať na samca B. vagans začala aj samica G. grossa, neváhal som a dal som k samici samca v krabici, či bude odozva aj od neho. Bola. Krabicu som otvoril a samec po pol hodine vyliezol z krabice a klepkal samici na skle, ona ho prenasledovala a spojili sa takmer okamžite, oddelovat som ich už musel ja, samec nemal ako a kde cúvať.

foto z párenia:
Obrázok

či bude kokon je otázne... mimochodom, samica je ten jedinec foteny aj v starsich prispevkoch... :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 10. Januára 2011, 19:32

dobra praca razor ;) gratulujem :)
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola grossa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Júna 2011, 00:50

Obrázok
Obrázok
Grammostola grossa - bulbus

Na obrazku som Vam zaznacil dva kylovite vybezky (podla Bertani 2000).

PS - prolateral superior keel
PI - prolateral inferior keel

Tvar bulbu je dolezity taxonomicky znak (bud samotny) ale zvacsa v kombinacii s inymi znakmi. Niektore rody mozu mat usporiadanie a pocet kylov podobny. Samotna rozdielnost a definica rodoveho zaradenia moze byt u samca napr: kombinacia kylov (pocet, umiestnenie, ich pritomnost-absencia), stridulacnych organov (umiestnenie, tvar), tibialnych hakov (pocet, ich pritomnost-absencia, tvar) atd..

Rod Homoeomma ma tiez len PS a PI kyl ale ma navyse TA - kapsovity vybezok na bulbe (Grammostola spp. ho nema).
Rod Plesiopelma ma tiez len PS a PI kyl ale pod tibialnym hakom ma maly vybezok (Grammostola spp. ani Homoeomma spp. ho nema).
Rod Grammostola ma okrem spominanych PS a PI aj stidulacne organy na coxe palpy a coxe I kracavej koncatiny.

Ak by sme mali doma samca a samicu a neboli by sme si isty okrem spominanych ID znakov maju napr: samice Plesiopelma spp.? spiralovitu spermateku. Tento sposob urcovania pavukov je vysvetleny len velmi obsirne, samotny proces dopracovania sa k vysledku je o nieco zlozitejsi.

V podceladi Theraphosinae je na poli bulbov smerodajna praca od Bertaniho z roku 2000. Zastupcovia rodu Grammostola su vyznacny prave takymto usporiadanim a poctom kylov (PS, PI). Takto stavany bulbus je typicky aj pre ine druhy v rode Grammostola napr: rosea, acteon, iheringi, pulchra atd..

Prave pritomnost kylov a obrannych chlpkov je cast synapomorfnych znakov definujuca podcelad Theraphosinae. Momentalne je jedna? vynimka a to rod Schismatothele. Som prekvapeny, ze aj pri absencii obrannych chlpkov ju zaradili do podcelade Theraphosinae. Podla mna sa tym narusa podstata celej podceladi a jej synapomorfnych znakov. Osobne by som volil podcelad Ischnocolinae.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola grossa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Júna 2011, 15:16

Obrázok

"Zubovite" vybezky na spodnej strane chelicier (pod jedovymi zubami).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola grossa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Októbra 2011, 16:12

Zial opat mam dovod byt skepticky.

Prehliadol som dnes samca, ktory sa tu predaval pod nazvom Grammostola grossa. S porovnanim fotografii originalu Grammostola grossa, ktory som si spravil z typoveho druhu vo Viedni mi nevysla zhoda. Najzasadnejsi problem vidim, hlavne v zhrubnutej a kratsej tibii u originalu Ausserer, 1871. Mnou prehliadany samec ho ma dlhsi, tensi a rovnakej hrubky. Vysledky dodam az po porovani oboch pavukov priamo vo Viedni.

Kedze vlastnim samicu aj samca z jedneho kokona mozem potvrdit (na zaklade spermateky, tvaru bulbov a tibialnych hakov), ze dany druh patri do rodu Grammostola.

Original samec vo Viedni je poskodeny casom avsak da sa z neho este spravit ID.



Obrázok
Na obrazku je original kresba pedipalpy od Ausserer, 1871.


Napísať odpoveď