Pamphobeteus sp. " Machalla "

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:
Pamphobeteus sp. " Machalla "

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 31. Júla 2007, 12:41

Ahojte tuši niekto niečo o tomto sp-čku? na nete som o ňom nenašiel v postate nič. Ak o ňon dakto počul poprípade videl obrázky rád by som sa dozvedel viac.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 2. Augusta 2007, 16:03

je to pamphobeteus povodom z ekvadoru. Momentalne sa daju zohnat v zahranici mladata v 1 zvl po 12Eur
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 2. Augusta 2007, 18:13

vdaka obom, aspon vidiet ako zhruba vyzera, krasny, tmavy ako nigricolor skoro.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Septembra 2007, 20:54

podla mojich informacii, sa nejedna o velkeho vtackara, v chove nie je nijak narocny a pomerne rychlo rastie.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Októbra 2007, 12:09

Zaujimave je hlavne rozne sfarbenie. 1zvlek je komplet tmavy a ked sa pavucik pekne vykrmi je mozne pozorovat jemnu strukturu naznaku "stromceka" typickeho pre niektore druhy rodu Pamphobeteus a Vitalius. V druhom zvleku dostava vzhlad klasickeho sfarbenia mladat tohto druhu cerveny podklad, cierny stromcek. Pri permamentnej teplote 24 - 26 stupnov a s dobrym prijimanim potravy im to trvalo presne v rozmedzi 38 a 47 dni od dna ked som ich kupil. Den pred zvlekom si dva z nich este ochotne pochutnali na usmrtenych mucnych cervoch.

Vzdy ked nemam istou, kedy sa ide pavuk zvliekat podavam len usmrtenu potravu.

Foto Foxo a Bebekexxx:

1 zvlek
Obrázok

2 zvlek
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Novembra 2007, 16:13

Tento fesak bol predavany ako subadult samec v tele mohol mat len okolo 4 cm:

Obrázok

Tato samicka je od jedneho skuseneho Rakuskeho chovatela, nevedel mi nic blizsie povedat. Neviem ci je dospela velkostne bola o nieco vacsia ako samec.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:
Machala

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 29. Apríla 2009, 12:28

Pamphobeteus sp. "Machala", samec v 7. zvleku. Pohlavný dimorfizmus je už celkom jasne patrný. Všimnite si sfarbenie femurov a carapaxu.

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Septembra 2010, 20:46

simon napísal:Caute. Chcem sa spýtat niekoho, kto sa do tejto problematiky rozumie. Viem, že sp-čka su ešte nepopísané druhy ale niekde na nete som zazrel že Pamphobeteus sp. south equador = Pamphobeteus sp. Machalla. Zistil som aj že Machala je oblasť na juhu Ekvádoru takže by to tak mohlo byť. Tak je to teda pravda, či su to dva odlišné pavuky?
Toho co najdes na internete by som sa urcite nedrzal. To, ze sa "Machalla" nachadza na juhu Ekvadoru nie je smerodajna informacia. V oblasti sa moze nachadzat podobny vtackar, ktorych odlisenie moze byt len na zaklade drobnosti vo - tvar bulbu, spermateka, tibialne haky. Existuje par takychto pripadov, hned v Juznej Amerike v rodoch - Acanthoscurria a Vitalius..

To ci su to dva odlisne pavuky by niekto musel zistit seriozne porovnanim jedincov, ak je nieco take na nete hod sem link. Ustanovit podobnost na zaklade vonkajsie pozorovania je amaterske.

Dodatok:
U nas sa tieto pavuky predavali. Otazkou opat je co nasi predajcovia predali vsetko pod menom Pamphobeteus sp. Machalla. Pokial nie je druh popisany ako keby neexistoval.

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:
Pamphobeteus sp

Príspevok od užívateľa smiguel » 19. Novembra 2010, 23:54

Nemůžu se ubránit špatného dojmu z jedné věci. Rod Pamphobeteus je morfologicky hodně složitý oříšek, pokud není druh spolehlivě určen a nebo není doložená přesná lokalita, exemplář strácí hodnotu ve všech směrech. Když jsem viděl kolik živých nádherných kusů indiani nabízejí evropským překupníkům (počty šly do stovek...), kteří je dále zpracují na import pro rádo-by entomologické relikty do krabic, hořce jsem musel polknout. Zvláště, když jsou promýchány druhy, domorodci si s popisy pochopitelně nelámouhlavu a obchodník si napíše co koliv, jenom aby to mělo atraktivní pozlátko.... Bohužel tito pavouci se pašují nejen z jedné lokality ale i s okolních států ( podobné jsou i importy z Tanzanie a pod...) Proto tyto kusy se bohužel neopírají o vědeckou hodnotu a možná poslouží v nejlepším případě jako dekorace do kanceláře...
Daleko více si vážím samotných chovatelů, kteří se vypraví do oblastí a přivezou vzrek, s tímto materialem se pak může lépe pracovat a i na chovatelské urovni může mít neurčený sklípkan, daleko větší hodnotu.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. " Machalla "

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Júna 2013, 22:41

Obrázok
Obrázok

Obrázok
stridulacny aparat - coxa III, retrolateralna strana

Obrázok
stridulacny aparat - coxa, trochanter IV, prolateralna strana

Na tomto nepopisanom druhu Pamphobeteusa som nasiel stridulacne organy medzi 3 a 4 KK, podla dole uvedej prace. Autori clanku uvadzaju stridulacny aparat ako spiniformne ochlpenie "ostne" na coxa a trochanter medzi III a IV kracavou koncatinou. Vsetko nasvedcuje, zeby sa mohlo jednat o stridulacny aparat ale v tomto pripade by som dal k tomuto pozorovaniu "otaznik".

Kód: Vybrať všetko

Bertani, R., Fukushima, C.S. & P.I. da Silva, Jr. 2008. Two new species of Pamphobeteus Pocock 1901 (Araneae: Mygalomorphae: Theraphosidae) from Brazil, with a new type of stridulatory organ. Zootaxa 1826: 45-58 [p. 48, f. 1-12]

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. " Machalla "

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Novembra 2014, 15:35

Obrázok


Napísať odpoveď