Grammostola spp.

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Jonas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 5. Mája 2008, 17:16

Príspevok od užívateľa Jonas » 24. Apríla 2009, 23:58

Můj nejoblíbenější rod a vždy když mohu tak se snažím rozšířit svůj Grammosto potenciál :D
Zleva Grammostola rosea-červená,Grammostola alticeps,Grammostola pulchra
Obrázok
Grammostola rosea-červená
Obrázok
Grammostola alticeps
Obrázok
Grammostola pulchra
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Genus: Grammostola

Príspevok od užívateľa Razor » 18. Júla 2012, 15:31

Zdravím všetkých, po dlhej dobe chovu som sa pokúsil odpáriť druh Grammostola sp. formosa a dopadlo to úspešne. Po vložení samca v krabičke k samici, sa samica priblížila k samcovi a začala skúmať krabičku, samec odpovedal bubnovaním a samica nejavila známky agresivity tak som sa rozhodol krabičku otvoriť, chvíľu bol kľud no po samicinom pohybe sa začal samec pokúšať ju hned odpáriť - podarilo sa asi tak 3x sa opakoval akt párenia a nakoniec samec ušiel, ale nie daľeko. Samica ho nasledovala a rafinovaným zrýchleným útokom samca spacifikovala. Uvidíme čo bude z tohoto párenia, kedže mám odpárenú aj samicu G. grossa, ale zatiaľ nič. Z rodom Grammostola je to ťažké :)

Foto:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola spp.

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Októbra 2013, 00:04

Pár poznámok o rode Grammostola z Bücherl 1951

Monografia pozostáva z dvoch častí a to portugalskej a skrátenej nemeckej verzii. V dobe svojho vydania išlo o významný informačný zdroj s výbornými nákresmi o rode Grammostola a širokým spektrom informácii o vtáčkaroch všeobecne. Bücherl pracoval na vydaní tohto diela niekoľko rokov a zahrňovala vedeckú prácu z okolo 800 kusov pavúkov len rodu Grammostola. V príspevku priblížim aspoň heslovite obsah, ktorý sa bude týkať len o rode Grammostola a jeho využitia v našej praxe. Nie všetky vtedajšie pozorovania sa musia zhodovať s dnešnými poznatkami. Celá monografia má 203 strán avšak veľa textu objasňuje prejavy chovania skôr človeku, ktorý o vtáčkaroch číta prvý krát. Voľný preklad je z hore uvedených jazykov a preto za neho neručím.

Rod Grammostola je typický príklad živočícha, ktorý je aktívny za zotmenia. Obývajú chladné vlhké lesy. Nebudujú si samostatne nory ale využívajú už existujúce ako prechodné obydlia – diery v zemi, koreňové systémy, duté kmene stromov, termitiská. Nanajvýš si ho upravia podľa veľkosti svojho tela. Tieto obydlia využívajú na prechodné usadenie v zimných mesiacoch medzi májom a septembrom, kedy si chránia svoj úkryt zapradením vchodu hustými pavučinami pred vnikaním chladu a v letným mesiacoch od decembra do začiatku marca, keď tu chránené pred horúčavami samice kladú vajíčka do kokónu, starajú sa o neho a zvliekajú sa. Pavučiny odstraňujú po zimnom období keď slnko dostatočne prehreje pôdu. Svoje obydlia taktiež opúšťajú pri hľadaní potravy alebo za dusných popoludní po typických tropických búrkach, kedy ich vydávať pozdĺž ciest.

Potravu tvoria chrobáky, pavúky, červy , malé žaby, jašterice, malé myši, vtáky, občas mladé hady. V zimných mesiacoch (máj - september) jedia veľmi vzácne, taktiež v období medzi decembrom a februárom, keď sa starajú o svoje potomstvo. Zvyšné mesiace prijímajú potravu veľmi aktívne. Vellard opísal ako jednu zo špecifikácií rodu Grammostola požieranie hadov. V jednom z jeho diel je uverejnený obrázok ako Grammostola (asi mollicoma) požiera štrkáča. Bücherl však túto možnosť skôr zavrhuje a pri pokuse umiestnil hada spolu s Grammostolou do spoločného terária. Následné spolužitie trvalo týždne až kým ho pavúk, ktorý nemal k dispozícii inú potravu nezožral. Bücherl sa na základe týchto pokusov domnieva, že špecializácia rodu Grammostola na požieranie hadov sa javí ako nepravdepodobná. Bücherlove pokusy s potravou sa zakladajú na takmer 4 rokoch výskumu a podávaním rôzneho typu potravy.

Ďalším skúmaním jedu potvrdil výsledky výskumu Vellarda o vyššej účinnosti jedu na studenokrvné živočíchy.

Myši ( intravenózne ) ..................................................................... 0,4 mg ;
Myši ( intramuskulárne ) ................................................................. 1,0 mg ;
Holuby ( intravenózne ) .................................................................. 4,2 mg ;
Králiky ( intravenózne ) vysoko nad .................................................... 5 mg ;
Ropuchy ( intramuskulárne ) ............................................................ 1,6 mg ;
Hady ( intramuskulárne ) ................................................................ 2,5 mg .

Uvedená hodnota jedu pôsobiaceho na jednotlivé zvieratá je medián smrtiacej dávky z viacerých pokusov. Priemerná váha suchého jedu získaného z jedného vtáčkara je približne 4 mg.

Párenie rodu Grammostola pripadá zväčša na november a malými výnimkami v rozmedzí októbra – decembra. Všetko záleží od priaznivých podmienok a počasia. Bücherl popisuje klasický akt párenia s tým, že samec býva zväčša zabitý v prípade ak nie je snaží sa v intervaloch 2-3 dní napáriť ďalšie samice . Inštinkty agresie a kanibalizmu sú v tejto dobe potlačené. Samica má počas obdobia párenia v sebe okolo 500 – 2000 vajíčok v rôznom štádiu vývoja a veľkosti. Kokón stavia prevažne - december, január pričom zaplieta do vonkajšieho obalu kokóna abdominálne chlpy, stonky, ihličie, drobné konáre, ktoré predtým podrví na menšie časti chelicerami. Takto dostáva kokón tmavohnedé sfarbenie ako formu kamufláže. Do kokóna po 2-3 týždňoch od párenia samica kladie vajíčka, ktorý má v priemere 3-5 cm len okolo 150-250 vajec. Taktiež po 2-3 týždňoch sa objavuje aj prvý pohyb mláďat v kokóne. Čím väčšie sú vajíčka kladené samicou tým sa zmenšuje ich počet v kokóne. Pre správny vývin mláďat ho občas samica vystavuje ranným slnečným lúčom. Keď je sezóna veľmi suchá a vzduch v nore nemá potrebnú vlhkosť snaží sa samica nájsť potrebnú vlhkosť tak aby jej nedostatok neublížil vývinu embryí. V zajatí mali samice s kokónom tendenciu občas držať kokón nad miskou s vodou ako zdroj zaistenia vlhkosti. Po opustení kokónu ostávajú v 1-2 zvleku v nore u matky a neskôr sa rozptýlia do prírody. V prvých dňoch po rozptýlení však stále odstávajú blízko nory a pokope. Najschopnejšie jedince opúšťajú tieto skupiny po 4-5 dňoch. Za nepriaznivého dlhšieho chladného obdobia však noru matky neopúšťajú a ostávajú v nej ako úkryte pred daždivým počasím. V takýchto prípadoch však postupne dochádza ku kanibalizmu. Dospievanie pavúkov uvádza medzi 3-4 rokom života.

Obrázok

U adult samcov v jednom druhu taktiež potvrdzuje rozdiely v stavbe bulbu a to hlavne dĺžkou jednotlivých kýlov. Podrobnejšie túto tému na druhu Grammostola mollicoma spracoval Perez-Miles v roku 1988*.

Počas obdobia výskumu si Bücherl vytvoril aj osobný rebríček agresivity:

1. Trechona venosa (rod Trechona vtom období patril do čeľade Theraphosidae*)
2. Acanthoscurria atrox
3. Acanthoscurria gomesiana
4. Acanthoscurria sternalis
5. Lasiodora klugi


*poznámky Sceptic

Kód: Vybrať všetko

Bücherl, W. Estudos sobre a biologia e a sistemática do género Grammostola Simon, 1892. Monografias Inst. Butantan 1 1-203


Napísať odpoveď