Nhandu chromatus

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 3. Decembra 2007, 16:37

konecne sa zvlieka moj krasavec :D uz si robi vystielku :shock: brutalne to je a este nezacal :PP ... vidim to prvykrat :oops:

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 3. Decembra 2007, 21:12

kratko po zlveku :) pekne sa zfarbil len zvlecka to neprezila :(
Obrázok

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:
kolkáty zvlek ?

Príspevok od užívateľa HnnbL » 9. Decembra 2007, 16:26

mám chromatusa už sa mi zvliekol raz a odkoho som ho kupoval mi povedal že je to 6ty zvlek..ale asi tažko podla mna,v tele má cca 5 cm.
vie mi dakto poradit približne kolkáty zvlek to je ?
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 9. Decembra 2007, 16:43

Nemyslíš,že má v nohách 5 cm,lebo pokial ma 5 cm v tele,tak je to určite vyšší zvlek,ja mam 12 zv samičku a tá ma v tele cca 6 cm

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 9. Decembra 2007, 17:45

Caute, no ja mam doma N.chromatusa od 2zv. Momentalne je v 8zvleku a ma presne 5cm v tele. Podla velkosti pavuka sa zvleky tazko urcuju, lebo kazdy jeden jedinec moze byt iny. Hlavne zalezi na podmienkach chovu. Odomna asi vše...
Naposledy upravil/-a FeRo1251 v 7. Marca 2008, 08:18, upravené celkom 1 krát.

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 3. Januára 2008, 20:54

Obrázok
Obrázok

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 3. Januára 2008, 20:58

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Januára 2008, 20:58

hups, tak tento si kde nechal zuby? zdá sa ze sa pri zvliekaní nejaký faktor znacne pokazil, je mi lúto neviem ci to už zachrániš...
Naposledy upravil/-a Razor v 3. Januára 2008, 21:01, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 3. Januára 2008, 21:01

to akože nemá žiadne zuby ?? ja mu tam vidi take malinke :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Januára 2008, 21:03

HnnbL napísal:to akože nemá žiadne zuby ?? ja mu tam vidi take malinke :)
tažko povedat ci sa este bude moct nažrat, ale pockal by som na skúsenejších co si oni myslia...no moc tomu nedávam
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 3. Januára 2008, 21:50

take temy s polamanymi zubami tu uz boli...a vsade pisalo to iste..cize daj mu mrtveho cvrcka rozrez ho a strc mu pod nos :P



BTW: dneska som chytil svojho chromatusa jak beha po stene :D Huraaaaa idem oslavovat

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 4. Januára 2008, 00:10

ale on nema polamane zuby....sak ich má normálne spicate cierne na konci..len tak malinke

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SeBra » 4. Januára 2008, 06:00


Užívateľov profilový obrázok
thefox
Administrátor stránky
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 13. Februára 2006, 23:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa thefox » 8. Januára 2008, 21:53

Obrázok

Ide len o rozdiely vyfarbenia vďaka rozdielnemu zvleku (jedinec vľavo je cca 3 týždne po zvleku), alebo je to už prejav pohlavného dimorfizmu? Tomu vľavo som pod mikroskopom pozeral zvlečku, spermatéku som tam nevidel (čo nemusí nič znamenať, lebo zvlečku sa mi na patričných miestach samozrejme podarilo roztrhať).

Na svoj zvlek sú pomerne malé, väčší (vľavo) má v tele necelé 3 cm...
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 9. Januára 2008, 03:10

S thefoxom sme skumali tieto dva jedince. Nie je to samozrejme nijako smerodajne, este sme len na zaciatku a hlavne treba spravne urcit pohlavie oboch jedincov podla zvlecky.
Avsak sfarbenie by teoreticky (ale je to cisto len nasa osobna domienka) mohlo indikovat pohlavny dimorfizmus.

Vsimnite si hned niekolko bodov:

1. sfarbenie a tvar carapaxu: ako znalci problematiky isto vedia, adultný samec tohto druhu má carapax sfarbený šedo (sivo) a jeho tvar je skôr kruhovitý až mierne oválny. Samica (dospelú mám v chove) má carapax sfarbený krémovo až bielo, miestami s tmavými škvrnami. Tvar je viac pretiahnutý v dorzo-ventrálnom (predozadnom) smere.
Naše dva skúmané jedince majú tvar carapaxu približné rovnaký, avšak pozornému uku neunikne posunuté "ťažisko" samcovho carapaxu. Ten sa javí robustnejší.

2. mohutnosť resp. stavba tela: u tohto druhu je pozorvateľný klasický nepomer medzi masívnosťou samca a samice.
Ako aj naše dva skúmané jedince naznačujú, teoretický samec (vľavo) má
"športovejší" tvar v pomere s teoretickou samicou. Toto však môže byť (a pravdepodobne aj je) vykŕmenosťou jedinca.

3. Sfarbenie končatín: ak máte záujem v galérii na lasiodore (http://galeria.lasiodora.sk) sú fotografie adultného samca aj samice tohto druhu a na nich môžete pozorovať niektoré detailny (zamerajte sa napríklad na femur a patellu), kde môžete porovnať tieto jedince s ich potenciálnymi pohlavnými vzormi. Detaily sa zhodujú.

Na záver by som chcel spomenúť spôsob vyfarbovania sa jedincov druhu Nhandu chromatus počas rastu. Každým ďalším zvlekom je vtáčkar bledší a carapax bledne, čo nesedí u našich jedincov. Starší a väčší jedinec je tmavší ako jeho "kolega" z kokónu.
Ešte by som chcel dodať, že jedinec vľavo je približne týždeň po zvleku (už nezbledne) a jedinec vpravo je 11 tyzdnov po zvleku, teda jeho sfarbenie už nie je také jasné a výrazné ako po zvleku (čo ešte viac nahráva mojej teorii).

Nechcem vynášať ukvapené závery, ale ak sa pri dalších pokusoch podarí toto pozorovanie potvrdiť, mohlo by to viesť k novej (a jednoduchšej) možnosti rozlišovania pohlavia tohto druhu.

S ďalšími výsledkami vás budeme informovať.

Ďalej otváram diskusiu k tejto problematike, čo si myslíte?

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 9. Januára 2008, 08:36

porovnat 8 a 9 zvlekoveho pavuka pritom jeden je pred zvlekom, druhy tesne po zvleku je dost nepresne a zavadzajuce. Tvar a sfarbenie sa u pavuka meni kazdym zvlekom. Dokonca pavuk je inak sfarbeny po a inak pred zvlekanim.
facebook: Marek Terno
Obrázok

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 9. Januára 2008, 11:04

terno napísal:porovnat 8 a 9 zvlekoveho pavuka pritom jeden je pred zvlekom, druhy tesne po zvleku je dost nepresne a zavadzajuce. Tvar a sfarbenie sa u pavuka meni kazdym zvlekom. Dokonca pavuk je inak sfarbeny po a inak pred zvlekanim.
presne tak, napisal si to dost presne. Ja som mal samicu ktora az do adultu bola samica :D potom sok a bol to samec ....

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 9. Januára 2008, 12:05

terno napísal:porovnat 8 a 9 zvlekoveho pavuka pritom jeden je pred zvlekom, druhy tesne po zvleku je dost nepresne a zavadzajuce. Tvar a sfarbenie sa u pavuka meni kazdym zvlekom. Dokonca pavuk je inak sfarbeny po a inak pred zvlekanim.
toto vsetko je pravda, ale na druhej strane, i ked sa sfarbenie meni kazdym zvlekom meni, ide podla urcitej linie a aj to ako sa zmeni po zvleku a pred nim ide podla akejsi schemy, cca rozvnakej u daneho druhu (pokial neberieme poddruhy a farebne varianty). Standartne u N. chromatus pred zvlekom sfarbenie zosivne, tak ako je to u jedinca napravo aj celkom dobre viditelne.
Ale mna zaujali detaily ako vyfarbenie patelly - u samca je patella akoby menej vyplnena bledou farbou (u dospelcov) a aj tu je to badatelne. Este by som chcel podtrhnut konkretne tuto vetu z mojho predchadzajuceho prispevku:
Ešte by som chcel dodať, že jedinec vľavo je približne týždeň po zvleku (už nezbledne) a jedinec vpravo je 11 tyzdnov po zvleku, teda jeho sfarbenie už nie je také jasné a výrazné ako po zvleku (čo ešte viac nahráva mojej teorii).
Samozrejme ze to nechcem uz brat ako hotovy vec ani vynasat konkretne zavery, ale myslim ze to este stoji za dalsie skumanie. Cakam teraz kedy sa druhy jedinec zvlecie.

Užívateľov profilový obrázok
miru_ska
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16. Januára 2008, 14:34
Bydlisko: Kosice
:)

Príspevok od užívateľa miru_ska » 17. Januára 2008, 14:05

...male su sice malinke...ale ked vyrastu,su krasne sfarbene, aspon co ja som mala moznost zazit po 5-7 zvleku velmi pekne...agresivita je podla mna rozna u jedincov,lebo ja som sa s nou velmi nestretla...akurat po otvoreni terarka alebo inom naruseni behaju ako sialeni...;))

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:
Re: :)

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 17. Januára 2008, 14:19

miru_ska napísal:...male su sice malinke...ale ked vyrastu,su krasne sfarbene, aspon co ja som mala moznost zazit po 5-7 zvleku velmi pekne...agresivita je podla mna rozna u jedincov,lebo ja som sa s nou velmi nestretla...akurat po otvoreni terarka alebo inom naruseni behaju ako sialeni...;))
ked vacsim das do terarka ukryt radi sa don schavaju a nebutu tolko stresovat.

Inac co sa tyka temperamentu mate skusenosti ze N. colorato. je podstatne menej zbrkli ako chromatus alebo nie? u mojich jedincov je to tak ze povahovo su velmi podobne juvenilne jedince, ale dospela samica colorato je uplne pokojna.

Užívateľov profilový obrázok
miru_ska
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16. Januára 2008, 14:34
Bydlisko: Kosice
Re: :)

Príspevok od užívateľa miru_ska » 17. Januára 2008, 15:19

ked vacsim das do terarka ukryt radi sa don schavaju a nebutu tolko stresovat.

...no on ma...ak je v ukryte,je v poho,ak nie,beha po terarku:))...

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 25. Januára 2008, 14:20

prave sa mi zacal zvliekat do 10teho zvleku.ale začal sa zvliekať vo zvislej pohode.ma taký kmen stromu do ktoreho vliezol zapriadol vchod a zvlieka sa vo zvislej polohe no trošku je naklonený dozadu.som zvedavý či sa zvlečie poriadne alebo budu komplikácie.ale tak hadam pavuk vie čo je prenho najlepšie
http://img.lasiodora.sk/image/me/e87fadc ... f57b8.jpeg

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 25. Januára 2008, 14:33

HnnbL napísal:prave sa mi zacal zvliekat do 10teho zvleku.ale začal sa zvliekať vo zvislej pohode.ma taký kmen stromu do ktoreho vliezol zapriadol vchod a zvlieka sa vo zvislej polohe no trošku je naklonený dozadu.som zvedavý či sa zvlečie poriadne alebo budu komplikácie.ale tak hadam pavuk vie čo je prenho najlepšie
http://img.lasiodora.sk/image/me/e87fadc ... f57b8.jpeg
v prvom rade nerušiť, bude to trvať aj 4-5 hodín, a ako vidím na tej fotke, pre N. chromatusa je to až príliž suché prostredie, skor by som povedal, že pre Pterinochilusa, alebo Chromatopelmu by sa to viac hodilo! Poriadne mu to potom prevlhči, až ked skončil, a hlavne ho neruš ! V jeho tele prebiehajú veľmi dôležité životné funkcie, malým vyrušením sa to môže všetko zosypať ako veža z karát.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

van_bilderass
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21. Augusta 2007, 10:35
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa van_bilderass » 25. Januára 2008, 14:58

HnnbL napísal:prave sa mi zacal zvliekat do 10teho zvleku.ale začal sa zvliekať vo zvislej pohode.ma taký kmen stromu do ktoreho vliezol zapriadol vchod a zvlieka sa vo zvislej polohe no trošku je naklonený dozadu.som zvedavý či sa zvlečie poriadne alebo budu komplikácie.ale tak hadam pavuk vie čo je prenho najlepšie
http://img.lasiodora.sk/image/me/e87fadc ... f57b8.jpeg
mne to robia niektore druhy celkom normalne, i ked u chromatusa som to este nevidel :-)
nebojo nic, on vie co robi

:idea: BTW: mam dospeleho samca, nema niekto dospelu samicu so zaujmom parit? :idea:

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 25. Januára 2008, 16:07

Tvoj samec v kolkátom zvleku bol dospelý ? no ja som mojmu ešte neurčoval pohlavie tak teraz sa nato kuknem.a ináč hned jak sa dozvlieka možem mu odobrať zvlečku ?


Napísať odpoveď