Nhandu chromatus

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Marca 2008, 21:09

Johny.700 napísal:ale ten najvacsi moj(5zvl.) je asi nie zemny druh,ale norovy..
WTF :?:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Own
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26. Decembra 2007, 13:31

Príspevok od užívateľa Own » 2. Apríla 2008, 18:45

no tak nadhera, moj(a) nhandu chromatuska sa mi tuto nedelu zvliekla do osmeho zvleku, ako nadherne vidno svetlejsie pasiky, velkost sa o moc nezväcsila, po odmerani mal 8 cm aj s nohami...Poväcsine na forach pisali ze od tohto zvleku je pavuk strasne agresivny. No opak je pravdou (aspon v mojom pripade). Uplny flegmatik len lezi v jednom kutiku teraria. V noci trosku pobeha, ale nejako sa mu nechce do tempa len trosku prejde, zastavi, poocistuje si chelicery, prejde opät trosku, zastavi. Pri vlhceni sa absolutne nebrani ked ho posuniem spajdlou, len sa zdvihne, prejde tam kde chcem, opät zastavil a lahne :-) (neviem ci je to spravny vyraz lahne). Dnes som mu dal cvrcka, no len vyckava kedy k nemu pribehne :-) dal som mu ho poobede a kedze pavuci su nocne zivocichy, tak sa ani necudujem ze to tak robi :-). Postupne nafotim aj obrazky a mam aj celkom zachovalu zvlecku, da sa uz z nej nieco vycitat?

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 2. Apríla 2008, 19:44

tak uz mam za sebou svoj historicky prvi utek :D pri podavani potravi mojmu chromatusovi mi usiel :D nastastie nebol vonku z misky prilis dlho :D na moj vkus velmi richlo behal po stole ale v priebehu par skekund bol zakriti inou mensou miskou :D potom som ho len pomocou papiera dal naspet...

ale fakt rychlo behal :D :D
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
Johny.700
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 11. Decembra 2007, 14:04
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Johny.700 » 2. Apríla 2008, 20:52

GaRoL napísal:tak uz mam za sebou svoj historicky prvi utek :D pri podavani potravi mojmu chromatusovi mi usiel :D nastastie nebol vonku z misky prilis dlho :D na moj vkus velmi richlo behal po stole ale v priebehu par skekund bol zakriti inou mensou miskou :D potom som ho len pomocou papiera dal naspet...

ale fakt rychlo behal :D :D

xex...neviem ako prestne rychlo to bolo..xex..ale chromatusovia sa nepovazuju za velmi rychlych pavukov..skor stromaky patria medzi riadne zihadla..xex..no ja som mal starosli a obavy furt o moju P.cambridgei..xex..ta behala ako sip..bohuzial uz ale nieje v mojom chove lebo z neznamych pricin uhynula..

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 21. Apríla 2008, 12:27

dalsi pokus o upravu fotky :)
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pipo
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 10. Novembra 2007, 10:11

Príspevok od užívateľa Pipo » 25. Júla 2008, 10:54

Obrázok


Umierajuci samec, sory za kvalitu.

MichaelStyle
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 19. Júla 2008, 18:53

Príspevok od užívateľa MichaelStyle » 14. Augusta 2008, 11:11

chcel by som sa opytat . Mam tohto pavuka pred nedavnom sa zvliekol na 4 zvlek a nejaky ma cierny abdomen. Je mu neico alebo to tak ma byt??? Nemsuim sa nicoho obavat alebo ho mam zakillovat nech sa netrapy??

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 14. Augusta 2008, 12:13

MichaelStyle napísal:chcel by som sa opytat . Mam tohto pavuka pred nedavnom sa zvliekol na 4 zvlek a nejaky ma cierny abdomen. Je mu neico alebo to tak ma byt??? Nemsuim sa nicoho obavat alebo ho mam zakillovat nech sa netrapy??
Cely abdomen ma cierny alebo ma len taku ciernu ovalnu plochu na hornej strane abdomenu? Ked ma len tu ovalnu-kruhovu plochu ciernu, tak --opravte ma ked sa mylim -- mozu to byt obranne chlpky.....Teda...aspon ja som spozoroval, ze po zvleku tam ta cierna plocha je, potom ako vykopava chplky sa zmensuje, ostane tam tradicna lysinka, na ktorej mozem pred zvlekom pozorovat scernenie......preto predpokladam ze su to obr. chlpky... :)
"Si vis pacem, para bellum."

MichaelStyle
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 19. Júla 2008, 18:53

Príspevok od užívateľa MichaelStyle » 14. Augusta 2008, 12:26

Cely abdomen ma cierny alebo ma len taku ciernu ovalnu plochu na hornej strane abdomenu? Ked ma len tu ovalnu-kruhovu plochu ciernu, tak --opravte ma ked sa mylim -- mozu to byt obranne chlpky.....Teda...aspon ja som spozoroval, ze po zvleku tam ta cierna plocha je, potom ako vykopava chplky sa zmensuje, ostane tam tradicna lysinka, na ktorej mozem pred zvlekom pozorovat scernenie......preto predpokladam ze su to obr. chlpky... :)[/quote]

ano presne tak. Je to veru len horna cast cierna a nie cela ma to taky tvar kruhu.. uz som sa obaval najhorsieho ze je neiicm nakazena alebo co.. Diky moc si mi pomohol

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 14. Augusta 2008, 13:32

Tak pred pár dňami mi dospel jeden z 3 samcov. Pred rokom v apríli bol 3 zv. a teraz sa už pozeráte na dospelého samca bežne chovaného vtáčkara Nhandu chromatus. Pravdepodobne budú na predaj, lebo z 3 veľkých jedincov sú všetko samce. Menšie jedince ešte nemám určené. Treba si všimnúť hlavne úplnú zmenu sfarbenia karapaxu, a hlavne dlhšie končatiny s tmavšou kresbou ako je u samíc.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 17. Augusta 2008, 13:11

Včera som zbadal u jedného samca N. chromatusa, že si zlomil zadnú nohu. Terárium má rozmery 20x30x20 cm a predsa si pri lezení a následnom páde zlomil zadnú končatinu. Praskla mu medzi metatarzusom a tibiou. Pavúk bol vyplašený, z končatiny vytekala hemolymfa. Najprv som chcel pavúkovi končatinu odstrániť manuálne. Potom som si však uvedomil, že kto pomáha zvieraťu v prírode ? Nikto. Nechal som to na pavúka a o 2 hodiny som zbadal, že končatina mu chýba. Sám si ju odtrhol. Radšej to nechať na zviera, ako mu nejak pomôcť, mohlo by dôjsť ešte k väčšiemu neštastiu.
Foto zlomenej končatiny:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 30. Augusta 2008, 00:28

dnes večer ma sekol do prsta asi 10-11zvlekový samec...v priebehu bud. týždňa dám vedieť aké boli príznaky....ale zatial to nieje nič vážne :D .....ak by to bolo také jedovaté aké je to agresívne tak by som bol :wink: .....hlavne, že to pavúk prežil lebo letel kúsok na zem :D ......podrobnosti ale až keď sa vrátim z roboty 8)

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 30. Augusta 2008, 11:59

aby ste nezabudli ako vyzera chromatus
Obrázok
Obrázok

killer610
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 21. Decembra 2007, 16:12
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa killer610 » 30. Augusta 2008, 16:33

kolkatý to je zvlek? :)

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 31. Augusta 2008, 13:32

cca 12 zvlek

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Septembra 2008, 14:56

Ďaľší samec sa zvliekol do adultu.....
Obrázok
27.9. bude dostupný na burze....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 12. Apríla 2009, 13:06

Nhandu chromatus vs Lasiodora cristata

Momentalne platne nazvoslovie je odzrkadlenie chyb ich popisovatelov, ktore je znacne komplikovane. Pokusim sa Vam aspon priblizit rozdiel medzi rodom Nhandu a Lasiodora. Rod Nhandu je pre mna akosi umelo vytvoreny, kde sa nachadzalo vsetko co sa nevedelo zaradit. Uz pri prvom mojom zoznamovani sa s tymto rodom som postrehol nehomogennost medzi jednotlivymi druhmi.

Rod Nhandu sa moze od rodu Lasiodora odlisit absenciou stridulacnych chlpkov na superiornom regione prolateralnej coxae 1 a 2 (Bertani 2001). Zjednodusene povedane ak najdete na N. chromatus nejake stridulacne stetiny mozeme si polozit otazku co je to za druh podla miesta ich umiestnenia atd.

Rod Nhandu sa da odlisit od vsetkych inych Theraphosinae absenciou tibilanych hakov. Od rodov Theraphosa a Sericopelma (ktorym tiez chybaju) morfologiou samcich bulbov. Toto vsetko sedi pre ich typovy druh Nhandu carapoensis. Typovy druh je ten podla, ktoreho bol cely rod vedecky popisany. Prva nehomogennost nastava uz pri spominanych tibialnych hakoch, pretoze v rode ich nema len typovy exemplar Nhandu carapoensis zvysok druhov ich ma – coloratovillosus, vuplinus, chromatus, cerradensis. Nhandu chromatus tiez nie je typicky zastupca tohto rodu aj vdaka umiesnetniu stridulacnych organov.




Samotna Lasiodora cristata bola prvotne premenovana z Mello-Leitao holotypu Acanthoscurria cristata. Nove rodove zaradenie sa udialo na zaklade absencie stridulacnych chlpkov na retrolateralnej strane trochanteru – tento charakter je pritomny u rodu Acanthoscurria. Rod Acanthoscurria ma este jednu taxonomicku vyhodu a to, ze samec ma len jeden tibilany vyrastok. Na zaklade dalsich chybnych ID dostal tento druh rozne ine nazvy ako Pamphobeteus, Vitalius. Lasiodora cristata nateraz ostava zahadou a v chovoch by sa nemala vyskytovat pokial niekto nespochybni minimalne umiestnenie stridulacnych chlpkov u nas chovaneho pavuka s nazvom Nhandu chromatus. Ak sa mi podari vybavit lepsie mikroskopicke zaradenie urcite sa k porovnaniu Nhandu chromatus vratim a pokusim sa o jeho prave rodove ID.


Osobne som po konzultaciach s CZ kolegom a dodatocnych prestudovani viacerych prac presvedceny, ze v chovoch na nachadza len Nhandu chromatus.

http://www.theraphosidae.cz/imagestar/nhachr1.htm

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 6. Júna 2009, 14:46

Obrázok

Podarený kukuč :D Dnes mam fotografický deň :-)
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
juroBn
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 25. Novembra 2008, 22:53
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
ahoj

Príspevok od užívateľa juroBn » 10. Júla 2009, 17:13

moj chromatus ma celkom presne jak sa to povie biologicke hodiny
3 zvlek 10 januar,4 zvlek 10 marec,5 zvlek 9 maj, a 6 zvlek by mal prist bud dnes alebo zajtra lebo uz je cirny jak hovado...stalo sa toto niekomu pri chromatusovi lebo neviem ako budu trvat tie intervali ked bude starsi
Eucratoscelus pachypus
Phormictopus auratus
Heteroscodra maculata
Poecilotheria fasciata
Nhandu chromatus
Gromostola rossea

lubko71
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 29. Septembra 2008, 21:14
Bydlisko: Kosice
Re: ahoj

Príspevok od užívateľa lubko71 » 22. Júla 2009, 10:03

juroBn napísal:moj chromatus ma celkom presne jak sa to povie biologicke hodiny
3 zvlek 10 januar,4 zvlek 10 marec,5 zvlek 9 maj, a 6 zvlek by mal prist bud dnes alebo zajtra lebo uz je cirny jak hovado...stalo sa toto niekomu pri chromatusovi lebo neviem ako budu trvat tie intervali ked bude starsi
cim viac starne tak tym sa tie intervaly predlzuju...ja mam samca 7-8 zvlek a viem ze strasne rychlo rastie a je pazravy

Užívateľov profilový obrázok
juroBn
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 25. Novembra 2008, 22:53
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
Re: ahoj

Príspevok od užívateľa juroBn » 28. Júla 2009, 17:02

lubko71 napísal:
juroBn napísal:moj chromatus ma celkom presne jak sa to povie biologicke hodiny
3 zvlek 10 januar,4 zvlek 10 marec,5 zvlek 9 maj, a 6 zvlek by mal prist bud dnes alebo zajtra lebo uz je cirny jak hovado...stalo sa toto niekomu pri chromatusovi lebo neviem ako budu trvat tie intervali ked bude starsi
cim viac starne tak tym sa tie intervaly predlzuju...ja mam samca 7-8 zvlek a viem ze strasne rychlo rastie a je pazravy
to som vedel aj bez teba že sa to predlžuje ale cem vediet ci to bude take presne ked sa to predlzi o mesiac bo o 2
Eucratoscelus pachypus
Phormictopus auratus
Heteroscodra maculata
Poecilotheria fasciata
Nhandu chromatus
Gromostola rossea

lubko71
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 29. Septembra 2008, 21:14
Bydlisko: Kosice
Re: ahoj

Príspevok od užívateľa lubko71 » 28. Júla 2009, 17:14

juroBn napísal:
lubko71 napísal:
juroBn napísal:moj chromatus ma celkom presne jak sa to povie biologicke hodiny
3 zvlek 10 januar,4 zvlek 10 marec,5 zvlek 9 maj, a 6 zvlek by mal prist bud dnes alebo zajtra lebo uz je cirny jak hovado...stalo sa toto niekomu pri chromatusovi lebo neviem ako budu trvat tie intervali ked bude starsi
cim viac starne tak tym sa tie intervaly predlzuju...ja mam samca 7-8 zvlek a viem ze strasne rychlo rastie a je pazravy
to som vedel aj bez teba že sa to predlžuje ale cem vediet ci to bude take presne ked sa to predlzi o mesiac bo o 2
urcite to nebude take presne...

Užívateľov profilový obrázok
simon
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20. Decembra 2008, 16:47
Bydlisko: Oslany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa simon » 2. Februára 2010, 13:53

Caute. Prave som dočital celu tuto temu už ma fest bolia oči :shock: . Mam doma jeden 12-zvlekový kusok tohto pavuka. Už asi od osmeho zvleku skúšam zachraňovať zvlečky, len vždy to bud dotrham alebo je zvlečka už priliš suchá, aby sa z toho dalo niečo určit. Viem že to nie je moc objektívne určovat adultný vek podla zvleku. Asi v dvoch prispevkoch som videl že samec vam dospel v 12. zvleku. Ten moj chromatus ale žiadne tibialne haky nemá. V kutiku duše dufam že by to mohla byt samica, ale kto vie...Nemyslite si to iste?

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 2. Februára 2010, 17:55

mozne to je a mozno nie samcek to kludne moze pretahovat aj do vyssich zvlekov tak sa kludne moze stat ze je samcek vacsi ako parena samicka
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 16. Mája 2010, 14:51

moj N. chromatus presny zvl neviem tipujem ho na 8.zvl riadny AGRESOR
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/


Napísať odpoveď