Nhandu chromatus

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 25. Júna 2010, 12:16

diZZy napísal:hm ? :roll: nikdy sa ti nestalo ze nechtiac pošpliechaš pavuka z vodou ?
nono ... je to chromatus alebo nie ? :lol:
Tiez sa mi to zdalo na prvy pohlad cudne ze co to tu robi, ved toto je tema o inom druhu. Mal by to byt veru N. coloratovillosum, uz len podla sfarbenia karapaxu....Co sa tyka pospiechania vodou pavuk najskor zautoci a potom sa da na utek ked zisti, ze kvapky vody nie su vhodne ako potrava...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Marca 2011, 13:39

Nieco malo svetla do taxonomickeho bordelu Nhandu chromatus vs. Lasiodora cristata.

Mam doma asi vsetky prace a myslim si, ze problem nastal niekde u Nemeckych taxonomov.

Realita:

Bertani v roku 2007 na 17 International Congress of Arachnology - Brazil 2007 predstavil svoju viziu noveho usporiadania a synonymizacii rodu Lasiodora.

viewtopic.php?f=1&t=451&p=27963&hilit=cristata#p27963

L. isabellina jej synonyma - L. benedeni, L. curtior, L. differens, L. cristata, L. difficilis, L. mariannae

Ak jeho praca vyjde L. isabellina ostane a vsetky druhy za pomlckou "zmiznu" zo sveta platnych druhov, pretoze sa jedna o to iste. Mozete si vsimnut, ze medzi nimi je aj L. cristata. Ked to zoberiem strasne nevedecky cely rod Lasiodora spp., nijako farebne nevybocuje. Ak niekto pozna nejaku validnu Lasiodoru. sp., ktora je vyrazne vyfarbena nech sem napise jej nazov. Bertaniho praca patria k tomu najlepsiemu co si mozete o vtackaroch precita. Jeho doterajsia praca je podla mna precizna. Urcite by neprezentoval na kongrese nieco co nema vedecku vaznost. Treba len pockat kedy sa oficialne vyda. Ked sa to potvrdi bude konecne pokoj od tych najukrivdenejsich chovatelov v okoli Levic a Puchova.

Užívateľov profilový obrázok
matres
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14. Marca 2011, 12:12
Bydlisko: KA
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa matres » 20. Marca 2011, 21:16

mám dva kusy N.ch. a som rád že som si ich zadovážil pretože sa na ne dá s kludom pozerať hoci aj hodiny(mám ho nad pc-len aby ste si nemislely že som cvok:)) žravý nerváčikovia ale čo sa týka manipulácie tak bezproblémový 8) radi kopú a to vo velkom.. samček ktorí je v 7zv. si prekope každý den komplet subtrát do niekedy až nezmiselných podôb a samica tá je zase kludnejšia čo sa týka kopania.. mimochodom dnes sa zvliekla do 8zv. a musím povedať že bola riadne rýchla.. takéto rýchle zvliekanie si nepamätám... velmi pekne sfarbený druh, nenáročný ani finančne ani na chov a ani na manipuláciu.. určite oblubený domáci miláčik :D
Chov je pre radosť a poznanie- NIE PRE ZÁBAVU

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa metalkohol » 8. Júla 2011, 12:15

súhlasím,ten môj je tiež veľmi vďačný,agresívny zatial vôbec,ale je to len 7 zvlek..... krásny aktívny druh,ja ho mám ako náhradu za geniculatu,až na carpax a veľkosť sa veľmi podobajú.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
simon
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20. Decembra 2008, 16:47
Bydlisko: Oslany
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa simon » 8. Júla 2011, 22:14

Sceptic napísal:Ak niekto pozna nejaku validnu Lasiodoru. sp., ktora je vyrazne vyfarbena nech sem napise jej nazov.
Neviem či sa nemýlim, ale na arachnoboards som zazrel obrazok Lasiodora trinititas, ktorá vyzerá farebne trochu inak ako ostatné druhy Lasiodory. Videl som ale len foto mladého jedinca, neviem ako to je s adultmi...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Júla 2011, 23:49

Lasiodora "trinitatis" z Arachnoboards.
http://i142.photobucket.com/albums/r85/ ... 009-13.jpg


m trinitatis (Pocock, 1903)....................Trinidad [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002215]
Metriopelma t. Pocock, 1903b: 114 (Dm).
Crypsidromus t. Petrunkevitch, 1911: 56.

Je mi zahadou kto umiestnil tento druh do rodu Lasiodora.

-momentalne sa neda podla mladata povedat do, ktoreho rodu patri, jeho sfarbenie moze byt este pocas ontogenezy menene

-vsetky typicky sfarbene Lasiodora parahybana "group" su z Brazilie. Na zvysok si budeme musiet pockat kym Bertani vyda svoju pracu

-trinitatis a ani trinitatis pauciaculeis tam nie su zahrnute (v Bertani praci), neviem preco su tieto dva druhy bez referencii zaradene do rodu Lasiodora, moze ist o Platnickovu chybu, rozumej chyba tam vedecka praca, ktora tento druh preradila do rodu Lasiodora

-posledna referencia o tomto pavukovi je z roku 1911, lokalita je uvedena Trinidad*, podobne referencie nemaju velku hodnotu aj ked Pocock 1903 byval presny a jeho opisy sa celkom daju vycitat

-celkova velkost adult samca je 1,8 cm*

-samec nema tibialne haky* (Pocock v opise nic nespomina), to je znak rodu Metriopelma, rod Lasiodora ma 2 tibialne vyrastky

-samec podla, ktoreho tento druh opisoval bol urcite adult pretoze sa zmienuje aj o tvare bulba, zial spomina len dva silno vyvinute kyly. Rod Metriopelma ma 3 kyly - PI, PS a A a rod Lasiodora ma dokonca 5 kylov - PS, PI, A, SA a R (podla Bertani 2001). Ten A - apikalny mohol prehliadnut ale, zeby pri rode Lasiodora prehliadol tak zlozity kylovity bulbus sa mi nechce verit.

-Lasiodora trinitatis .25" $100 NEW SPECIES toto je ta prava chovatelska taxonomia

http://www.birdspiders.com/gallery/inde ... est-Indies

http://www.birdspiders.com/gallery/inde ... iders_0800

Ani Rick v tom nema jasno :).


Takto by to mohlo vyzerat:
Prevzate z abstraktov 17 International Congress of Arachnology - Brazil 2007.

Takto by to mohlo vyzerat. Ostane len 6 platnych druhov:

1.L. isabellina jej synonyma - L. benedeni, L. curtior, L. differens, L. cristata, L. difficilis, L. mariannae
2.L. itabunae
3.L. subcanens
4.L. klugi
5.L. parahybana
6.Lasiodora sp.?

L. lakoi= preradena do rodu Megaphobema
L. spinipes= preradena do rodu Theraphosa
L. sternalis synonymum pre Acanthoscurria gomesiana

Na zaklade nemoznej, nedostatocnej ID, typovych druhov budu nasledovne druhy vedene ako nomina dubia:
L. acanthognatha, L. boliviana, L. citharacantha, L. cryptostigma, L. dolichosterna, L. dulcicola, L. erythrocythara, L. fallax (Bertkau), L. fracta, L. moreni, L. pantherina, L. pleoplectra, L. saeva, L. striatipes.

*

Kód: Vybrať všetko

Pocock, R. I. (1903b). On some genera and species of South American Aviculariidae. Ann. Mag. nat. Hist. (7) 11: 81-115.

prusa
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 29. Marca 2010, 18:40
Bydlisko: prešov
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa prusa » 19. Septembra 2011, 21:21

Takze ak to dobre chapem tak L.difficilis a L.fracta budu, laicky povedane, zjednotene a vedene pod nazvom L.isabellina. A L.striatipes, co je dost rozsireny druh medzi chovatelmi (aj ked povedzme si otvorene, je to co mame doma na 100% L.striatipes?), nam vypadne.
Chapem to spravne? :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Septembra 2011, 22:03

prusa napísal:Takze ak to dobre chapem tak L.difficilis a L.fracta budu, laicky povedane, zjednotene a vedene pod nazvom L.isabellina.
Nie - budu zrusene tieto druhy - L. benedeni, L. curtior, L. differens, L. cristata, L. difficilis, L. mariannae - po prezreni tychto druhov v muzeu sa zistilo, ze vsetky vykazuju znaky a patria do jedneho druhu a to - L.isabellina. V tom obdobi sa stavalo, ze sa opisal jeden druh viacej krat, nebolo ako porovnat, komunikacia nebola na dostatocnej urovni ako teraz. Popisy boli vagne. Pretoze L.isabellina bola opisana v roku 1871 a ten zvysok az po roku 1871 ostava jej meno v platnosti zvysok su mladsie synonyma.

prusa napísal:A L.striatipes, co je dost rozsireny druh medzi chovatelmi (aj ked povedzme si otvorene, je to co mame doma na 100% L.striatipes?), nam vypadne.
L.striatipes nam vypadne na zaklade toho, ze neexistuje alebo povodny typ v muzeu je poskodeny, strateny, zniceny. V praxi to znamena, ze niekto doviezol pavuka podobneho rodu Lasiodora sp.. a pre predajnost mu dal meno L.striatipes. Tohto pavuka nemal s cim porovnat kedze v neexistuje, ale to podvodnici nemaju odkial vediet. V nasom pripade ziadne strachy ved u nas mame chovatelov, ktori garantuju, svoje druhy :lol: . Ak by mal niekto pripomienku, ze existuje povodny opis

a) ano existuje
b) opisy ako som uz pisal su velmi vagne laicky povedane o "nicom". Jedine co vies, ze opisoval pavuka, sfarbenie, krajina vyskytu, pripadne biotop.

Takto je to pri vacsine dovozov.

Tieto druhy v rode Lasiodora prestanu existovat, zaniknu:

Na zaklade nemoznej, nedostatocnej identifikacii, typovych druhov budu nasledovne druhy vedene ako nomina dubia:
L. acanthognatha, L. boliviana, L. citharacantha, L. cryptostigma, L. dolichosterna, L. dulcicola, L. erythrocythara, L. fallax (Bertkau), L. fracta, L. moreni, L. pantherina, L. pleoplectra, L. saeva, L. striatipes.


Musim dodat, ze ta praca este nie je oficialne potvrdena.

Užívateľov profilový obrázok
Izmaijl
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 12. Septembra 2011, 15:54
Bydlisko: Vrbové
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Izmaijl » 26. Septembra 2011, 08:51

Je normlne že mi večer vylezie na strop terárka a tam je skoro celú noc ? A otázka kamarát mi povedal že ked mám na teráriu sieťku tak ju môže pavúk prekúsť. Lebo si potom dám na terárko radšej iný krit.

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 26. Septembra 2011, 08:58

áno je to normálne...
a k tej sietke... vymeň to za niečo iné... ja keď som mal chromatusi tak to boli strašný kúsači... celú noc hrízli do plastových nádob v ktorých boli...
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

Užívateľov profilový obrázok
Izmaijl
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 12. Septembra 2011, 15:54
Bydlisko: Vrbové
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Izmaijl » 26. Septembra 2011, 09:10

Jasné díky už na tom pracujem. Takže sieťku nemám používať ani pri žiadných iných druhoch?

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 26. Septembra 2011, 09:30

sietku by som neodporúčal pri žiadnom druhu pavúka ...
pre pavúka neni problém prekúsť sietku... :)

z.
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

Užívateľov profilový obrázok
Izmaijl
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 12. Septembra 2011, 15:54
Bydlisko: Vrbové
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Izmaijl » 26. Septembra 2011, 10:53

Dam tam teda sietku z nejakeho kovoveho materialu.

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa metalkohol » 8. Októbra 2011, 23:33

V poslednom čase "seká" dobrotu,ked porovnávam jedince,nie celé druhy tak agresívnejšia ako samec geniculaty v rovnakom zvleku,čo som fakt prekvapený. Taký maly tiger hehe. Povedal by som že najprv útočí a až ked zistí že je v nevýhode prchá,zatial moc nevykopáva. 8my zvlek.

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
voivod12
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 2. Októbra 2010, 06:42
Bydlisko: Karvina
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa voivod12 » 9. Októbra 2011, 09:09

Zrovna mi leží na zádech tak jsem zvědav jaky krasavec z něho bude jde do 6 svleku.Ta moje(můj)je takový flegmoš prostě klidas.

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa sharky » 9. Októbra 2011, 11:13

ta moja bola do 8 zv cca kludnucka len trosku behala :D ( hlavne po vani pri prekladani :D ) ale teraz otvorim krabicku a uz to je v obrannom postoji :D musim vyprazdnit fotak cely a dat do PC nech nafotim aj pavuky , gekonciky , skorpiony a hadiky :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa metalkohol » 9. Októbra 2011, 14:12

Do tohoto 8 zvleku behala aj moja,teraz však nastal zlom,som zvedavý ako to bude pokračovať :D
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa sharky » 9. Októbra 2011, 14:19

ako tam nejde o zvleky , ide o celkovy temperament jedinca ., mozes mat pavuka kotry je v 5 zv kludny , v 6 zv agresivny,utocny a v 7 zv zas kludny :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa metalkohol » 9. Októbra 2011, 14:50

pravda
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Izmaijl
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 12. Septembra 2011, 15:54
Bydlisko: Vrbové
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Izmaijl » 10. Októbra 2011, 14:02

Moj Nhadu chromatusje 5zv. je zatial úplne ale úplne kludný :D

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa metalkohol » 10. Októbra 2011, 20:19

ten môj,ked bol 5ty zvlek tak prchal odušu ked som ho vyrušil,ale ako hovorím postupne z úteku začína útočiť,čo je fajn zmena,pokial teda len zastrašuje :D
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa sharky » 1. Februára 2012, 19:08

female :)
Obrázok
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
falus
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 12. Mája 2009, 20:36
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa falus » 2. Februára 2012, 20:19

Adult 0.1
Obrázok
Parenie
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 2. Februára 2012, 20:24

mne sa pred pár dňami zvliekla adult samica :-P
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Fany
Príspevky: 254
Dátum registrácie: 16. Septembra 2011, 19:47
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus

Príspevok od užívateľa Fany » 8. Júna 2012, 23:22

Dnes som spozoroval niečo nové čo som u žiadneho pavúka ešte nevidel :) môj nhandu chromatus 7zvl. je preveľký nervák a na každý menší otras reagoval vykopávaním teras už nemá žiadne obranné chlpky,keď som ho dnes večer obdivoval a vyrušil som ho tak kopal obidvoma zadnými nohami ako keby to bol h.hercules :P
" Jak mohol pán boh dať takú krásnu krajinu takým škaredým ľuďom" :D


Napísať odpoveď