Brachypelma sp. (pet trade angustum)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:
Brachypelma sp. (pet trade angustum)

Príspevok od užívateľa FoXo » 1. Septembra 2007, 00:16

Dufam ze uz nie je toto vlakno nacate ale nezbadal som ho nikde :)

Chcel by som sa opytat aka velka je u vas angustumka v 9 zv. Mne sa moja zd abyt az prilis mala na takyto zvlek. Ma zhruba 2 cm v tele. Dikes

Foto http://img.lasiodora.sk/image/me/d07a444 ... 247e7.jpeg aale je to fotene s blizka tak sa bude zdat ze je vacsia je v klasickej salatovke

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 1. Septembra 2007, 07:44

v pohode .. tam pridu velkostne prirastky ked bude vacsia ...

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 1. Septembra 2007, 10:26

cvabo napísal:v pohode .. tam pridu velkostne prirastky ked bude vacsia ...
lenze sa mi zda ze som ju bral vtedy ked aj Sceptic a on ju ma uz totalne velku moja je oproti jeho len potravou pre vacsiu angustumku :) Musim sa ho opytat ci sme to kupovali spolu

alebo je mozne ze v databaze ked som zoradoval podla abecedy domotali zvleky a kupil som mensi ako mam napisane :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 1. Septembra 2007, 12:11

Čauko, Brachypelmy sú všetky skoro rovnaké čo sa týka dospievania a veľkosti tela tak môj 8 zv. smithi má 4cm v tele a s nohami okolo 6,5cm. Ked má tvoja B. angustum 2 cm v tele jedná sa o 5-6 zv. zviera.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 1. Septembra 2007, 13:47

Razor napísal:Čauko, Brachypelmy sú všetky skoro rovnaké čo sa týka dospievania a veľkosti tela tak môj 8 zv. smithi má 4cm v tele a s nohami okolo 6,5cm. Ked má tvoja B. angustum 2 cm v tele jedná sa o 5-6 zv. zviera.
len ide o to ze sme to kupovali spolu s kamaratom tie iste zvleky od toho isteho a on ma supu a ja krpca :) Mozno ze akurat ten moj nebude angustum ale daco ine :))

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 12. Februára 2008, 12:49

Ako v skutocnosti vyzera B. angustum je pre mna zahada. Aj dospelu samicku co mam doma a kupoval som ju na SK (1 zvlek rok 2005), beriem dost s rezervou. Skor sa tesim z pavuka ako zo skutocnosti, zeby mohla byt ta prava (pracujem na overovani).

Info zdroj Antropoda - 2003 autor?
Preklad z nemciny:
Brachypelma angustum ma napadne do dlzky natiahnuty carapax, s rovnako dlhym sternom, spermateka je vysoko a skoro polokruhovito vyklenuta,bez vsunutia
Chcel by som vas poprosit o vase fotografie tohto druhu, ktore ste si v tom case kupili. Pre porovnanie, rozne velkosti. Svoje uverenim nabuduci tyzden.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Brachypelma angustum

Príspevok od užívateľa Sceptic » 26. Mája 2013, 20:20

Druh Brachypelma angustum je popisany Valeriom v roku 1980.

Opis neobsahuje vsetky nalezitosti a porovnava druhy v rode Brachypelma na zaklade metod ako dlzka koncatin, velkost karapaxu, sfarbenie. Napr: dlzku karapaxu u samic viac ako 18 mm pouzil ako kluc na odlisenie tohto druhu od inych Brachypelma spp. dovtedy opisanych. Co je nemyslitelne na moznu variabilitu tohto druhu vo volnej prirode. Lokalita vyskytu tohto vtackara je oblast San Pedro de Arenal, San Carlos, provincia Alajuela, Kostarika. Samec nie je do dnesneho dna opisany. Druhove meno angustum poukazuje na podlhovasty tvar karapaxu a sterna z latinskeho angustus - uzky.

Volny preklad vacsej casti originalneho opisu:
Karapax je velmi uzky - 1,6 x dlhsi ako sirsi. Sfarbenie uniformne tmavohnede s cervenkastymi koncatinami s pomerne malym ochlpenim. Coxa I s trnenim na anteriornej strane. Metatarsus IV bez scopulae, femur IV s retrolateralnym scopulae?, scopulae na tarsus IV rozdelene niekolkymi radmi ostnov. Karapax - 22 mm dlhy a 19 mm siroky, sternum - dlzka 10 mm a 8 mm siroky. Samica pochadza z plani San Carlos na severe krajiny. Zaclenenie tohto druhu do rodu Brachypelma je zalozene na tvare spermateky, ale jej situacia nie je jasne definovana pokial nebude opisany samec. Je velmi podobna Brachypelme sabulosum z Guatemaly (Valerio preskumal typovy druh v BNHM - Londyn). Brachypelme sabulosum ma vsak kratsie nohy a velmi velke chelicerae naproti B. angustum.

V tom case patrila B. sabulosum do rodu Eurypelma* a Valerio v tejto praci vyslovil nazor, ze na zaklade jeho pozorovanych znakov urcite patri do rodu Brachypelma(pozn. Sceptic).

Kód: Vybrať všetko

Valerio, C. E. (1980a). Arańas terafosidas de Costa Rica (Araneae, Theraphosidae). I. Sericopelma y Brachypelma. Brenesia 18: 259-288.

Porovnanie s mojou samicou "Brachypelma angustum" z roku 2005.

Na pozorovanie som pouzil zvlecku vacsej samice, pricom jednotlive znaky som porovnal s dostupným zdrojom.

Literatura: mam skoro vsetky zdroje a nakresy co su momentalne dostupne. Z toho malo je vsak pouzitelna len jedna a to povodny opis Valerio 1980a, zvysne prace od Schmidta su len kopiou Valeria. Peters 2000a je vlastne pokus o encyklopediu vtackarov s ich kratkymi vizitkami a neistym pozadim ziskavania informacia a teda istej doveryhodnosti v nich.

f angustum Valerio, 1980....................Costa Rica [urn:lsid:amnh.org:spidersp:001852]
B. angusta Valerio, 1980a: 269, f. 19 (Df).
B. a. Schmidt, 1992a: 10, f. 8 (Tf from Euathlus).
B. a. Schmidt, 1993d: 82, f. 192 (f).
B. a. Schmidt, 1997g, 1998h: 19, f. 197 (f).
B. a. Peters, 2000a: 63, f. 201 (f).
B. a. Schmidt, 2003l: 152, f. 272 (f).
B. a. Peters, 2003: 107, f. 424 (f).

Karapax:
V celku nechapem Valeria, ktory udava, ze holotyp samice ma - karapax velmi uzky - 1,6 krat dlhsi ako sirsi. Pri jeho udavani velkosti karapaxu 22x19 mm mi to nesedi. Najprv som si myslel, ze ide o zly preklad do anglictiny, pretoze mam tuto pracu ako original ale aj preklad od neznameho autora. Priamo v originale pisal Valerio nieco aj po anglicky a prave tento znak je nim prelozeny. Cudujem sa, ze ked je tento znak taky signifikantny pre tento druh preco ho nezakreslil do prace, ktora obsahuje len nacrt spermateky.

Scopulae a trnenie:
Valerio: metatarsus IV bez scopulae – moja samica ma scopulae do 1\3 Metatarsus IV
Obrázok
scopulae do 1\3 Metatarsus IV

Valerio: scopulae na tarsus IV rozdelene niekolkymi radmi ostnov – tarsus IV mojej samici nie je rozdeleny
Obrázok
tarsus IV nie je rozdeleny

Coxa I s trnenim na anteriornej strane – na koxa I som ziadne trnenie nenasiel

Spermateka:
Podla dolozenej fotografie, ktora je v praci Valerio, 1980 sa spermateka mojej samice moc nepodobna.
Obrázok

Obrázok
Valerio 1980

Sfarbenie:
Opis sfarbenia podla Valeria je klasicke tvz. Brachypelma vagans „group“ a hodi sa na hocijakeho pavuka z tejto skupiny cize aj na moju samicu.

Tento druh sa podla mna v chovoch vyskytuje s velkym otaznikom ako zvysok Brachypelma vagans „group“. Bez dolozenej lokality zberu a podobnostou s B. sabulosum je velmi tazke hladat zavery z toho co nam poskytuje chovatelsky trh. Z opisu, ktory je k dispozicii je moja samica odlisna. Nesedi ani jeden z hlavnych znakov. Valerio 1980 je vo svojej praci vseobecny, vela z toho co dovtedy bolo brane ako standart taxonomie v dnesnej dobe neplati ako relevantny dokaz na ID druhu. B. angustum potrebuje reopis.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Brachypelma angustum

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Októbra 2015, 14:56

Ray Gabriel si pravdepodobne precital moj prispevok z roku 2013 a zacal konat :). Tento pavuk sa nikdy v chove nevyskytoval. Brachypelma angustum je zaradena do rodu Sericopelma a samec tohto druhu nema tibialne haky. V nasich chovoch sa vyskytuju rozne variacie krizencov Brachypelma vagans "group".

Kód: Vybrať všetko

Gabriel, R. & Longhorn, S. J. (2015). Revised generic placement of Brachypelma embrithes (Chamberlin & Ivie, 1936) and Brachypelma angustum Valerio, 1980, with definition of the taxonomic features for identification of female Sericopelma Ausserer, 1875 (Araneae, Theraphosidae). ZooKeys 526: 75-104.


Napísať odpoveď