Tliltocatl schroederi (ex Brachypelma)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Tliltocatl schroederi (ex Brachypelma)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Novembra 2007, 13:59

Tento da sa povedat novy druh sa pomali usidluje medzi chovatelmi u nas na SK. Pomerne nedavno objaveny druh - Rudloff, 2003. Tiez ho mozme zaradit do tvz. vagans group - tam partia vsetky druhy podobne Brachypeme vagans (angustum, sabulosum, epicureanum). U tohto pavuka nie je jeho identifikacia taka obtiazna ako u inych v tejto skupine. Zakladne sfarnebie je totiz vyrazne cierne bez vyrazneho cervenooranzoveho ochpenia, karapax moze byt farebnejsie menej vyrazny. Je to hrabavy pavuk, avsak vyhladava aj nory spravene inymi zivocichmi. Patri medzi mensie Brachypelmi.

Ja mam len jedneho jedinca takze nejake zaveri sem pisat nemozem. Jedna sa o 6 zvlekovu samicku, ktora mi dava zatial zvleky v intervali 2- 3 mesiace. Pol substratu nechavam absolutne suchu a dalsiu nepravidelne vlhcim ako to robim u vsetkych Brachypeliem z Mexika. Obcas vykopava, varuje abdomenom zdvihnutym smerom hore, inak nenarocny pavuk. Mne sa nezahrabava aj ked ma moznost. Potravu prijima velmi ochotne. Pri vyruseni sa zacinaju prejavovat znaky istej agresivity, ktora by mala byt u tohto druhu v povahe. Odchovi su mi nie zname ci uz u nas alebo v CZ.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Marca 2008, 10:52

Momentalne maju v niektorych EU krajinach problem medzi
Aphonopelma caniceps - Brachypelma schroederi.

Je mozne, ze prava Aphonopelma caniceps sa v chovoch vyskytuje len velmi zriedkavo pricom byva casto zamienana prave s Brachypelma schroederi.

Problem je aj v tom, ze sa presne nevie ako vyzera spermateka Aphonopelma caniceps.

Malym pomocnikom nam moze byt tvar spermateky ako jeden z urcujucich taxonomickych znakov.

Rod Aphonopelma ma spermateku:
http://homepage.ntlworld.com/the.tarant ... opelma.htm

Spermateka s dvoma oddelenymi semennymi receptakulami alebo len ciastocne fuzovana.

Rod Brachypelma ma spermateku:
http://homepage.ntlworld.com/the.tarant ... ypelma.htm

Spermateka rozsiahle fuzovana (oblast fuzie je minimalne polovicna ako dlzka spermateky. Plus plati tu aj definicia rodu Aphonopelma, ktora podla mna zahrnuje len byvali rod Brachypelmides, ktory tento podmienky splna - v taxomonii (Kaderka 2007) je tato vynimka poznacena cislom (nie vymenovanim druhov). Staci si na linku pozriet spermateky B. ruhnaui a B. klassi.

Brachypelma schroederi ma klasicku spermateku rodu Brachypelma. Ak ma niekto doma Aphonopelma caniceps bolo by zaujimave hodit sem foto spermateky alebo aspon slovne opisat comu sa podoba.

Mala drobnost na zaver - Aphonopelma caniceps by mala mat dlhe vyrazne cervene stetiny na abdomene.

Urcite tieto druhy medzi sebou neparte! Cas a hlavne podrobne skumanie oboch chovanych druhov ukaze ci sa jedna len o zle zaradenie Aphonopelma caniceps ako druhu alebo rodu.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Apríla 2008, 09:54

Samica Brachypelma schroederi 8 zvlek tesne po zvliekaní.

Obrázok

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41

Príspevok od užívateľa Jacob » 26. Februára 2009, 20:52

sceptic?.........koľko ma ta tvoja 8 zvlekova samica po zvleku v tele?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Februára 2009, 11:10

Jacob napísal:sceptic?.........koľko ma ta tvoja 8 zvlekova samica po zvleku v tele?
Neviem priblizne 3 cm v tele, pre mna velkost vtackara na pocet zvlekom nie je smerodajna.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Brachypelma schroederi

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Apríla 2013, 16:51

Obrázok
spermateka


Napísať odpoveď