Thrixopelma ockerti

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Novembra 2007, 18:30

Zopar info:

Mladata su vcelku rychle, pripominaju mi krpcov stromakov. Nemecky chovatel mi po anglicky vedel povedat len tolko, ze adult jedince su velmi rychle, inak by sa malo jednat o trosku agresivnejsieho vtackara. Videl som asi 5 samic a vsetky mali vydatne vykopane obranne chlpky. Predpokladam teda, ze sa aktivne nimi brani pri vyruseni. V tele maju okolo 5 - 6 cm. Doma mi uz zobrala nastrihaneho mucneho cerva tak dufam, ze sa bude nadalej drzat a mi budeme moc sledovat a zaznamenavat jej vyvoj.

Substrat moc nevlhcit, odporucam teda klasicky vlhcit pol na pol. Podla mojich info by sa mohlo jednat o nie klasicky zemneho vtackara. Zbierane jedince sa nachadzali vo vyske aj 5 mestrov v dutinach stromov. Odchyt sa uskutocnil v Peru v nejakom pritoku Amazonky. Jej chov by nemal byt nijako narocny, staci klasicke zemne teraruim s kusom opretej kory.

1 - 2 zvlek
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Novembra 2007, 16:14

Dospela slecna:

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Novembra 2007, 16:46

gryf napísal: Ku akemu rodu by si ho asi privovnal?Aka je asi sila jedu?
Momentalne je v rode Thrixopelma ale neviem podla coho ho do tohto rodu zaradili. Mne tam nejako nesedi :) . Ako som u spominal nieco medzi zemnym - stromovym pavukom. Jed - Juzna Amerika takze by nemal byt nijako vynimocny.

V zahranici idu po 7 - 10 euro 1 zvlek.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Novembra 2007, 18:47

Predvcerom som mal celkom infarktovy zazitok. Vyberal som zvysky potravy pavukom vo filmovkach. Na rad prisla aj jedna z T.o. Mucny cerv nebol zozrany ale viem, ze prijala potravu nejaky cas predtym. Fukol som do pavuka a on sa nehybal, nasledovala kontrola pinzetou. Pavuk na nic nereagoval. V tom momente mi prebehol pred ocami povestny okamih celeho mojho mizerneho zivota :). Prikladal som to mojej chybe v chove. Tento druh je v chovoch na SK velka neznama. Zistit ci je pavuk pred zvlekom je u tohto druhu dost obtiazne, kedze je plne vyfarbeny. Filmovka bola tmava a nevidel som ziadny naznak toho, ze sa pavuk zvlieka. Vybral som teda pavuka von a nespozoroval som nic zvlastne. Az som zazrel kusok starej kutikuly na karapaxe. Bola absolutne priesvitna a len jemne oddelena od karapaxu. Vedel som, ze je zle ale napriek tomu som dal pavuka naspat do filmovky. Kedze som nevedel ci sa zvliekal po stojacky alebo klasicky, zvolil som klasicku polohu na chrbate. Velmi opatrne som preniesol v pinzete pavuka naspat do filmovky a otocil ho na chrbat. Aj napriek mojej vydatnej manipulacii s pavukom, pricom som nedufal v zazrak sa po 2 hodinach pekne zvliekol :) . Dalsia zaujimava skusenost s chovom vtackarov. Tesne po zvleku som ju nasiel ako drzi v cheliceriach svoju zvlecku.

adrogans
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 15. Septembra 2008, 13:31

Príspevok od užívateľa adrogans » 11. Októbra 2008, 23:54

Tak ked o tomto hovoris , pridam sa tiez so svojim zazitkom. Sice je to mimo temy tohoto pavuka (stalo sa mi to s p. ornatou). Mala 2zvl a isla do 3zvl. Manipuloval som krabickami a pavuk sa rozutekal po celej krabicke az kym sa neschoval do svojho maleho hniezda. Vtedy som si vsimol ze ma carapax uz oddeleny - nechapal som z toho ako moze v takom stave utekat tak svizne. Uz som dalej krabickou nehybal no pri zvleku si pavuk nevedel zvliect zadocek. Snazil sa ale nedarilo sa mu. V ziadnom pripade som mu nechcel pomahat, ale zial pavucik to neprezil :cry:

zviretom
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19. Októbra 2007, 14:59
Bydlisko: Mosty u Jablunkova-Czech Republic
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa zviretom » 27. Septembra 2009, 22:08

Zdravím :wink: ,vcera jsem si koupil tohoto hezkeho pavoucka ve 3 svleku,krasny pavouk :wink: ,strasny rychly,dneska jk jsem ho stehoval tk hned utekl ani nevim jak,opravdu rychlý jk stromáč,zatím uvidíme jk se mu povede,vřele doporučuju :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 11. Júla 2010, 13:49

mám dva kusy tohto podľa mňa veľmi krásneho vtáčkara 10 a 7-zvlek....veľmi by som sa potešil keby 10-zv bola samička a 7-zv bol samec.... :D
T. ockerti 10-ty zv.

Obrázok

T. ockerti 7-mi zv.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 31. Októbra 2010, 13:55

Takto som dnes pristihol môjho 10-zv. jedinca držte palce aby to bola samička...

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 31. Októbra 2010, 16:30

Jednasest napísal:si sa na ryhu mohol aspon kuknut ked uz lezala ne? :wink:
zvonku to nie je smeru datné.....moja usambara to mala vypuklé, pekne otvorené a vykľul sa z toho samec :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 31. Októbra 2010, 18:02

nechcel som ju moc rušiť...jak poznamenal Blondi podľa ryhy to nie je na 100% ...zvlečka je zvlečka... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 31. Októbra 2010, 18:11

zvlečku nepotrebujem...myslím že som zazrel bulbusy... :cry:

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 12. Decembra 2010, 20:34

Máte nejaké skúsenosti z párením tohto druhu...zaujímalo by ma či by som ich mohol nechať cez noc spolu atď.

mojim sa akosi nechce po odstránení prekážky každý čuší vo svojom rohu a to je asi všetko...

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 12. Decembra 2010, 22:48

To bude tím,že tyhle "pářící terárka" jsou naprosto blbej výmysl, v životě jsem to nepoužil :D
Samec se nejlíp nastartuje, když nemá o samici několik dnů tušení a najednou ho opatrně strčíš do jejího teritoria.
Občas je samec magor a to nepomůže nic.

Pokud ho tam necháš,moc z něj nezbyde,pavděpodobně. Jasně,občas nechávám spolu i lividky a podobnou verbež, ale to už vždy jen ze zoufalství, nebo když se potřebuji zbavit samce :)
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 13. Decembra 2010, 09:46

samca som na noc dal do plastovej nádoby a nechal som ho v terárku pri samici ráno som si všimol že samica je pri nádobe a samec na ňu ťukal tak som ho vybral von samec bol hneď aktívny stále vybroval a približoval sa k samici samica nereagovala a keď bol úplne pri nej a dotkol sa jej spravila výpad a samca odohnala zopakovalo sa to ešte raz a bol som rád že som samca zachránil....tak som ich oddelil... :(

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 13. Decembra 2010, 14:42

Pořádně přežrat a případně mu ji přidržet :)
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Septembra 2012, 21:39

Pri pareni tohto druhu zvolil chovatel ubikaciu vo velkosti 91x95x96 kde umiestnil samicu a samca akonahle sa precerpal. V tejto ubikacii ostali spolu 4 dni, pricom bolo pozorovane minimalne jedno uspesne parenie. Samec reagoval prakticky hned po vlozeni do teraria. Pocas celej doby spolocneho nazivania bolo pocut z teraria odozvy samca bubnovanim o zaujem parit sa. Po skonceni procesu parenia bola samica vykrmnena roznymi druhmi svabmi a prilezitostne kuskom hovadzieho srdca. Zhruba po mesiaci samica postavila kokon, ktory mal okolo 5 cm v priemere. O dalsi mesiac bol kokon otvoreny a nachadzalo sa v nom stadium N1. V rozmedzi dalsieho mesiaca sa pavuky zvliekli z N2 do 1 zvleku. Kokon obsahoval 288 pavukov.

Kód: Vybrať všetko

Some notes and observation on the breeding of Trixopelma ockerti (Araneae, Theraphosidae, Theraphosinae) Ray Gabriel, Jason S. Davis . Journal of the British Tarantula Society August 2012, 27 (4)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Novembra 2014, 20:22

Par mesiacov dozadu som opat do chovu zaradil asi 6 kusov tohto vtackara. Zakladna starostlivost sa nezmenila a male pavuky su velmi zrave a pravidelne sa zvliekaju. Zaujimava je zmena spermateky u mladych samic v dospelostnom zvleku, kde sa zo spojenej spermateky separuju obe receptakuly do dvoch nezavislych celkov. Dospely samec ma na PL strane tibii pedipapu specificky vybezok, podobny ako maju samce v rode Acanthoscurria. Casom urcite pridam fotografie.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Februára 2017, 09:51

Predvcerom uspesne prebehol pokus o parenie jednej zo samic. Z povodnych 6 ks som si nechal 2x samica a 2x samec, pricom mi po 2 rokoch jeden samec dospel a druhy je semi-sub adult. Samicu som pred samotnym aktom vykrmil a spolocne so samcom umiestnil do velkej uzavretej plastovej nadoby. Samec zacal ihned reagovat avsak nebol schopny samicu zahaknut. Samica bola pocas celeho parenia kludna, roztvarala chelicery a stavala sa opakovane do pozicie na parenie. Zasunutie minimalne jedneho bulbu som pozoroval asi po hodine spolocneho pobytu v ubikacii. Samica ma cca 4 cm v tele.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Marca 2017, 12:35

Presne po mesiaci som paril samicu cislo 2. Samotny akt trval asi 1 hodinu, pricom samec aj samica boli umiestneni vo vacsej nadobe spolocne. Samica ma v tele pod 4 cm a je o nieco mensia ako samica 1. Pavuky sa pocas hodiny parili viacnasobne. Znaky agresivity zo strany samice som pozoroval len pri poslednom pokuse samca. Nasledne okupoval kazdy inu cast nadoby. V zalohe je este dalsi semi-sub adult samec.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Marca 2017, 10:10

Samici 1 parenej 18.2.2017 som vcera nasiel kokon. Predpokladam, ze ho spravila medzi 13.3 - 29.3.2017.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Apríla 2017, 17:18

Obrázok
Obrázok

Samici, ktorej som nasiel kokon 30.3.2017 som dna 21.4.2017 kokon odobral a nasiel v nom cez 60 pavukov v stadiu N2 a 3 nespravne vyvinute kusy. Inak su mlade vo velmi dobrej kondicii, momentalne ich umelo inkubujem. Samica kokon s priemerom 2,66 cm pri odoberani aktivne branila. Teplota pocas 21 dni kolisala medzi 23 - 27 stupnov, s nocnym poklesom na 23 stupnov.

14.5.2017 - pavuky sa zacali zvliekat do 1 zvleku, teplota 26 stupnov cez den s poklesom na 23 v noci.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Apríla 2017, 10:20

Samica 2 parena 19.3.2017 mi dnes spravila kokon :).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 26. Mája 2017, 09:56

Druhy kokon s priemerom 2,44 cm tohto druhu nevysiel podla mojich predstav. Samica sa o kokon vzorne starala a vacsinu casu som ju s nim videl na tom istom mieste a v rovnakej polohe, tak aby sa kokon nedotykal substratu. Pri tomto odchove som si dal viacej pozor na dodrziavanie teploty, ktora bola cez den okolo 26-27 stupnov. Kokon som odoberal po mesiaci od jeho vytvorenia, pricom sa v nom nachadzalo len stadium N1. Myslim si, ze som mal este tyzden pockat . Na druhej strane sa v kokone nachadzali neoplodnene vajicka, kde plesen napadala aj zdrave jedince. Kokon sa nedal vycistit tak aby som do neho vratil pavuky a zasity vratil spat k samici. Celkovy pocet N1 je nieco malo cez 50 ks, momentalne sa umelo inkubuju. Samica ma v tele pod 4 cm.

19.3 – parenie
25.4 – kokon
21.5 – N1

Obrázok
samica s kokonom

Obrázok
otvoreny kokon

Obrázok
N1

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Thrixopelma ockerti

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Mája 2017, 13:08

Podla Schneider, Frank & Auer, Hans-Werner; 2008. Thrixopelma ockerti Schmidt, 1994 - Natürliche Verbreitung, Haltung und Zucht im Terrarium. Arachne 13 (1), 4-10. sa tento druh nachadzal vyhradne len na stromoch a v ich dutinach a to dokonca v koloniach. V chove je dobre mat terarium nieco medzi zemnym a stromovym. Osobne mam pre tento druh len zemne tera. a nikdy nebol ziadny problem. Skupinovy chov som neskusal.


Napísať odpoveď