Grammostola sp. Formosa

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Grammostola sp. Formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Novembra 2007, 16:31

Druh podobny a prirovnavajuci sa farebne ku G. pulchre. Dospele jedince su pekne cierne. Jeden z mojich prckov. Rast cca 3 - 4 roky. Na obrazku by mal byt jedinec okolo 3 zvleku (mozem sa mylit).


Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 1. Decembra 2007, 20:25

Hi

Moje uy odrostlejsie jedince, no na fotke len jeden ale mam aj jedneho surodenca.

Obrázok
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Januára 2008, 22:41

Prichytena pri zvleku: 4 - 5 zvlek? dostava uz jemne cierne sfarbenie:

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 1. Septembra 2008, 13:49

Hi

Tak aj ona vyzera na samicku

Obrázok
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 1. Septembra 2008, 14:14

Mám tiež tieto Grammostoly veľmi pekný, žravý a celkom dobre rastúci druh. Mám tiež určenú jednu samičku :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Augusta 2013, 17:45

Obrázok
Pri tomto prakticky especkovom druhu Grammostola sp., ktory sa u nas predaval ako Grammostola sp. formosa som prvy krat videl anomaliu na spermateke, ked z jednej semennej receptakuly vyrasta dalsia zakrpatena a zle vyvinuta.

Kód: Vybrať všetko

Gabriel R. , 2011: Nhandu carapoensis Lucas, 1983 the Senior Synonym of Nhandu tripartitus Schmidt, 1997 (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). Newsletter of British arachnological Society, 121: 11-13.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Marca 2014, 15:59

Postupne mi dospeli samice a samce z mojich prispevkoch v roku 2007. Myslim si, ze samotny rast by bol ovela rychlejsi, chybou vsak boli neoptimalne podmienky a striedme krmenie. Par mesiacov dozadu mi dospel samec ale samice su o nieco mensie a preto som si nebol isty ci su dospele. Dnes som oba pohlavia umiestnil do priestornej ubikacie, kde po par minutach nastala kopulacia, ktora trvala asi 20 min. Samec za ten cas striedal oba bulby. Samica nejavila ziadne znamky agresivity a trpezlivo znasala viacej pokusov, kym sa samec spravne zahakol a nabral uhol. Po tejto dobe som ich od seba oddelil a samec skoncil v mojom mraznickovom depozite : ). Pri blizsom skumani sa potvrdila prislusnost tohto vtackara k rodu Grammostola. Samec ma typicky spiralovity bulbus tvoreny z dvoch kylov PS a PI. V kombinacii so spermatekou samice a pritomnosti stridulacneho aparatu nie je pochyb o jej spravnom rodovom zaradeni. Vtackar by mal pochadzat z lokality regionu Formosa v Paraguaji. Doposial sa jedna o nepopisany druh. Moje jedince su z jednoho kokona a malo by sa jednat o import. Dlzka samca v tele bez chelicier je 47 mm z toho 20 mm je velkost karapaxu.

Edit: samica sa zial cca mesiac po pareni zvliekla.

Obrázok
Obrázok

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Grammostola sp. formosa

Príspevok od užívateľa Jacob » 9. Marca 2014, 17:36

Ak si paril jedince z jedneho kokona (brata so sestrou) budu potom mlade v pohode? Nevzniknu u nich ziadne "gen.defekty" ? Alebo pri pavukoch to nevadí?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Marca 2014, 18:32

To by sa potom museli vyskytovat geneticke defekty aj na izolovanych lokalitach, kde su obmedzene alebo ziadne moznosti prisunu noveho genetickeho fondu. V nasich chovoch su urcite xy generacie, ktore pochadzaju len od jednych rodicov dovezenych z prirody a tym nasledneho parenia celeho spektra rodinnych prislusnikov :). Ked nedochadza k vyvojovym defektom pri pribuzenskej plemenitbe u vyssich taxonov ako su vtackare, nemal by to byt problem. Priebezne sa vsak dalsia generacia pribuzenskej plemenitby u pavukov moze premiesat s inou "krvou" bud v chove alebo sa tak bezne deje v prirode. Neziaduce je hlavne medzidruhove krizenie, proti ktoremu striktne vystupujem.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. formosa

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 10. Marca 2014, 09:03

len take ot-info na okraj pribuzenskej plemenitby ... cela sucasna populacia skreckov zlatych (mesicricetus auratus) chovana v zajati pochadza od troch jedincov z jedeho vrhu gravidnej samicky odchytenej z prirody zaciatkom 20teho storocia ... a i ked to z genetickeho hladiska nieje vyhra nejake extra defekty sa nevyskytuju
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. Formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Apríla 2014, 18:26

Kód: Vybrať všetko

Anomália v morfológií spermaték podčeľade Theraphosinae (Araneae: Theraphosidae)
Abstrakt Tvar spermatéky je osobitý taxonomický znak, ktorý dokáže zúžit správne rodové zaradenie skúmaného pavúka. Zriedkavo však môže pri jej raste nastat taká výrazná zmena tvaru, ktorá mení celú morfológiu a pohlad na správnu identifikáciu pavúka. Radíme sem rôzne pridružené výrastky zo semenných receptákul, ktoré nie sú prirodzenou súcastou spermatéky.
http://teramagazin.cz/phocadownload/ter ... 2_2014.pdf

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Grammostola sp. Formosa

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Mája 2017, 13:13

V pripade ak niekto mate samca hocijakeho stadia, napiste mi prosim.


Napísať odpoveď