Pseudhapalopus spinulopalpus

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Pseudhapalopus spinulopalpus

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Decembra 2007, 14:50

čaute, máte niekto tohto Kolumbijského hnedého pavúčika? Ako ste sním spokojný? je to niečo podobné ako Acanthoscurria či má úplne iné správanie, za infá dakujem...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 31. Decembra 2007, 09:36

mam niekolko samic - dost pomaly rastu. Problemy s chovom niesu. K acanthoscurriam by som ich vobec neprirovnaval. Nemal som moznost vidiet dospele jedince ale podla mna sa nejedna vzrastovo o velke vtackare.

Foto: http://theraphosidae.szm.sk/druhy_pse_spir.htm
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 31. Decembra 2007, 11:39

diki a ešte sa chcem spýtať ako je to z agresivitou? a ku ktorým vtáčkarom by si prirovnal ich rast.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 31. Decembra 2007, 12:14

nie su vobec agresivne - nestavaju sa do obranneho postoja a dokonca ani nevykopavaju obranne chlpky. O ich toxicite nemam informacie ale tipujem ze sa nejedna o toxicky vyznamny druh.
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 31. Decembra 2007, 13:04

drzim palce, nie je lahke ich zohnat......... s casu na cas sa v ponukach objavia. Mam pocit ze od kedy chovam pavuky som ich videl v ponuke 2krat. V obidvoch pripadoch som si ich zaobtaral. Prve su uz dospele, tie druhe tak v 4-5 zvleku.....
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 29. Januára 2008, 10:47

Tak tu by bol môj chovanec, aj ked nie som s ním nejako extra spokoný, vôbec nechce žrať a je veľmi bojazlivý. Snád sa mi podarí ho vychovať...
Pavúk sa však vôbec nesnaží zahrabať...je to veľmi zaujímavé, lebo väčšina zemných druhov žije v juvenilných obdobiach skrytá.
Obrázok
zatiaľ slabota, vyzará ako väčšina malých zemných chlpáčov. Dúfam, že sa mi ho podarí odchovať...mal som poskytnuté informácie že rastú pomaly a nie sú nejak extra veľký...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Februára 2008, 18:15

Ponúkam čerstvú fotku pavúčika. Z mojich daľších pozorovaní som zistil, že tento pavúk sa už po dlhšoch čase nesnaží skrývať. Skôr pri mojej prítomnosti zbrklo pobehuje a je fakt impulzívny. Začalo sa mu dariť, pred tým ako som ho priviezol, neprijal potravu asi týždeň. Ak sa mám priznať dávam mu len usmrtené múčne červy primeranej veľkosti, pretože ide o neskutočne bojazlivého pavúka. Na svoju veľkosť má, ale značne veľké chelicery. Vôbec sa nesnaží brániť, skôr utečie. Uvidíme pozdejšie. Z potravy som mu podával aj malé cvrčky, ktoré začiatkom odmietal. Teraz už ich neváha chytať. Nečakal som, že jeho chov bude tak ťažký, ale podľa mňa je zaujímavý. Substrát je celý vhlký, nie však mokrý. Ďaľšou podľa mňa veľmi zaujímavou vecou je, že pavúčik vôbec nepradie pavučinu. Podľa doterajších štúdií pavúka sa domnievam, že pavúk môže žiť kočovným životom a často sa presúva. To je len nepatrný poznatok, ktorý môže byť omylom.

Photo: môže ísť o 3 zv. jedinca
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 5. Apríla 2008, 16:12

Takže pripisujem nejaké nové pozorovania. Pavúk sa zvliekol počas mojej neprítomnosti a dosť podrástol. Je rýchly a po pavučine stále ani stopy. Ešte stále je veľmi bojazlivý a pobehuje po svojom okolí ako rýchlik. Potravu som mu predhodil čerstvú kuklu chrobáka Tenebrio molitor a už ju žerie celé 2 dni. Pričom včera sa od koristi vzdialil asi na cca 5 hodín. Dnes ráno už som ho zase spozoroval ako hoduje na kukle. Začal vysávať svoju korysť zdola pretože tam má kukla slabšiu kutikulu. Chcem urobiť jeden pokus a ten pozostáva z pozorovania či mu bude kukla stačiť na daľší zvlek..som veľmi zvedaví. No pri jeho metabolizme sa toho asi nedočkám. Neskôr hodím aj foto ak sťe zvedaví na tohoto zaujímavého vtáčkara. Neľutujem že som si ho zaobstaral, škoda že ich už nebolo viacej na predaj. Zo začiatku to sním bolo ťažké no teraz to už ide jedna radosť. :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Apríla 2008, 22:42

Sľúbená fotka jedinca. Pavúk jeho korysť (už spotrebovaná) a zvlečka.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 15. Marca 2009, 23:20

adult samica

Obrázok

adult samec

Obrázok

parenie

Obrázok

tak ako som pisal vysie nejadna sa vzdrastovo o velke vtackare ale urcite patria medzi zaujimave americke druhy z kolumbie - nie casto chovane v nasich terariach. O ich chove nie je prilis vela informacii a este menej o ich odchovoch. O ich pareni sa mi nepodarilo ziskat ziadne info. Samice v mojom chove chovam od prveho zvleku a adult dosiahli priblizne po 7 rokoch. Samec asi po 5-tich .Zaujimave je, ze v case ked paril moje samice bol adult uz !14! mesiacov a este stale vyzera pomerne fit a dokonca este stale prima potravu. Tento druh chovam v suchom prostredi pri teplote priblizne okolo 24 stunov. Potravu primaju celkom v pohode. Jedna sa o velmi mierny druh u ktoreho som nepostrehol zatial ziadne znamky agresivity. Nevykopavaju obranne chlpky a ani sa nestavaju do obranneho postoja. Parenie prebiehali pri vsetkych samiciach priblizne identicky bez akehokolvek naznaku agresivity zo strany samice. Samca som vzdy prikladal k samici a k samotnemu parenie doslo nasledne za par sekund. Pavuky sa potom paria opakovane niekolko krat po sebe. Dufam ze mi tento odchov podari.
facebook: Marek Terno
Obrázok

warsong
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 29. Apríla 2008, 23:59
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa warsong » 15. Marca 2009, 23:55

Pekne terno. Držím palce a gratulujem. :)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 16. Marca 2009, 00:47

Pekne ....

Velmi zaujimavy druh..... sfarbenim aj celkovy dojem mam z neho ku spokojnosti.

Zaujimala by ma vsak cena. Terno - ak sa ti podari odchov ako by si si to predstavoval ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 19. Apríla 2009, 11:05

Mám dvě samičky tohohle nádhernýho pavouka.
Jedna má 4,5 -5cm a druhá 6cm
ta první dorostla do těch cca 4,5cm za 9 LET! - takže opravdu velmi pomalí růst...
V současné době čekam na samce tak uvidíme...
Dřív jsem zkoušel už pářit ale nic z toho nebylo...:(

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 21. Apríla 2009, 10:36

Jo ještě předminulou burzu německo sme kupovali Pseudhapalopus sp. blue

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus spinulopalpus

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Októbra 2012, 17:39

Zhruba 5 ročná samica tohto druhu je pomerne pokojná, pri prudších pohyboch reaguje zbrklo. Chovám ju v 3 litrovom boxe a substrát tvorí zmes lignocelu a piesku. Substrát je mierne vlhký, nechávam ho preschnúť. Veľkosť v tele 4,5 cm čiže rastie fakt pomaly. Je to dosť rarita medzi pavúkmi, ja som ich videl v ponuke len 1x. Neviem ako je to s ich výskytom v zahraničí.

Jedinec na foto je ten istý ako na vyššie zobrazených fotkách :)
Prílohy
P. spinulopalpus.jpg
P. spinulopalpus.jpg (165.36 KiB) 5602 zobrazení
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pseudhapalopus spinulopalpus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Októbra 2012, 13:08

Rod Pseudhapalopus sa od inych rodov (v podceladi Theraphosinae) odlisuje hlavne jednym tibialnym vyrastkom u samca, ktory maju v podceladi Theraphosinae len rody Acanthoscurria, Schizopelma a rod Pseudhapalopus. Momentalne ma 2 druhy.

Samotny Pseudhapalopus spinulopalpus pochadza z Kolumbie. Pseudhapalopus aculeatus je z Bolivie. Oba by si mali byt podobne a ich odlisenie je na zaklade velkosti, trnenia pedipal a kracavych koncatin. Pseudhapalopus spinulopalpus opisal Schmidt & Weinmann, 1997. Podla tejto prace je vsak typovy druh P. aculeatus strateny pocas vojny a opis druhu P. spinulopalpus je len na zaklade textu Strand 1907a a 1907f. Podla Schmidta je Strandov opis natolko presny, ze je mozne podla neho odlisit oba druhy.

m aculeatus Strand, 1907 *....................Bolivia [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002374]
P. a. Strand, 1907a: 553 (Dm).
P. a. Strand, 1907f: 213 (Dm).


mf spinulopalpus Schmidt & Weinmann, 1997....................Colombia [urn:lsid:amnh.org:spidersp:002375]
P. s. Schmidt & Weinmann, 1997: 69, f. 1-3 (Dmf).
P. s. Schmidt, 1997g, 1998h: 17, f. 102-104 (mf).
P. s. Schmidt, 2003l: 129, f. 134-136 (mf).


Pseudhapalopus spinulopalpus podla Schmidt & Weinmann, 1997: V roku 1996 obdrzali niekolko pavukov z Kolumbie podla, ktorych popisali novy druh. Lokality vyskytu je Boavita, Boyaca, Kolumbia. Druhovy nazov spinulopalpus je dovodeny od latinskeho spinulus – maly trn.

Samec ma okrem jedneho tibialneho vyrastku, na korune male (vzrastom) trnenie poctom 10 kusov v oblasti dorso-apikalnej tibii na pedipalpe. Na prolateralnej strane je viac ako 20 trnov v troch radoch. Velkost tela samca je 3,5 cm, karapax 1,9 x 1,8 cm. Sfarbenie gastanovo-hnede s hrdzavym ochlpenim na opisthosome, dva svetle pasiky na vsetkych patellae.

Samica: velkost tela 4,6 cm, karapax 2,1 x 1,8 cm. Sfarbenie podobne ako u samca, dva svetle pasiky na vsetkych patella a tibiae, svetlejsi stredovy pasik na bazalnej strane metatarsus l-lll.

Co sa tyka presnejsieho odlisenia oboch druhov v rode Pseudhapalopus je otazne ci Schmidt & Weinmann, 1997 dostatocne splnaju podmienky jednoznacnosti, kedze typovy druh nie je mozne preskumat. Osobne som si pozrel obe Strandove prace a musim povedat, ze minimalne 1907f je podrobna.

Pseudhapalopus aculeatus podla Strand 1907a a 1907f: opis je spracovany zaklade samca. Lokalita nalezu je Sorata, Bolivia. Velkost samca 3,1 cm.

Sfarbenie – ochlpenie koncatin zlto-hnede az cerveno-hnede, femury tmavo-hnede, abdomen cernasty, ochlpenie na abdomene by malo byt zlto-cervene. V opise taktiez naznacuje podobne pasiky na KK ako u P.s.. Druhove pomenovanie aculeatus by malo znamenat pichlavy.


View Larger Maphttps://maps.google.com/maps/ms?msa=0&m ... urce=embed[/gmap]

Kód: Vybrať všetko

Strand, E. 1907. Vorläufige Diagnosen afrikanischer und südamerikanischer Spinnen. Zool. Anz. 31: 525-558 [p. 553].

Strand, E. 1907f. Afrikanische und südamerikanische Aviculariiden, hauptsächlich aus dem naturhistorischen Museum zu Lübeck. Zeitschr. Naturw. 79 170-266.

Schmidt, G.E.W. & D. Weinmann. 1997. Eine neue Pseudhapalopus-Art aus Kolumbien (Arachnida: Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). Ent. Z., Frankf. a. M. 107: 69-72 [p. 69, fig. 1-3].


Napísať odpoveď