Lasiodora sp. fracta

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 22. Februára 2008, 11:40

Vtáčkar bol popísaný v roku 1921 (Mello-Leitao). Pavúk žije v Brazílii, presnejšie v oblasti Bahia, kde obýva tropické pralesy. Ide o zemný druh dorastajúci do veľkosti 5-6 cm. Jeho anglický názov je Bahia dusky black bird eater. Základným sfarbením pavúka je čierna farba, ktorá je prevládajúcou na celom tele pavúka. Telo je pokryté dlhými výrazne svetlými chĺpkami. Na abdomene sú chĺpky dlhšie na končatinách kratšie. Medzi spojmi končatín sa nachádzajú výrazné pásiky svetlo béžovej farby, ktorých náznak majú už aj mláďatá. Keďže pavúk obýva tropické lesy Bahie, treba mu zabezpečiť vhodné terárium s podkladom, ktorý tvorí lignocel a tiež môžeme pridať nejaký koreň, alebo kokosovú škrupinu kam sa pavúk skryje. Ide o väčší zemný druh, ktorý sa pravdepodobne v mladosti zahrabáva. (?) Teplotu udržiavame cez deň od 28-33 stupňov a v noci s poklesom na 18 až 20 stupňov. Vlhkosť udržiavame v rozmedzí od 60-80% Pavúk sa bráni vyčesávaním chĺpkov, ale môže použiť aj obranné postavenie s jedovatým uhryznutím.

Dalšie info poskytnem po dlhšom pozorovaní, a ponúknem aj fotku mláďaťa. O tomto druhu sa vie len dosť málo...skúsim vyššie popísané poznatky preveriť.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 27. Februára 2008, 11:49

http://lasiodora.sk/index.php?page=vizi ... ora_fracta

obrazok co si poslal je v podstate jediny distribuovany (este existuje jeden z ineho uhla). Fotka je od dovozcu.

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 27. Februára 2008, 19:05

Razor napísal:Tak chlapci zajtra to príde, fotku poskytnem okamžite ako sa bude dať. Čakajte ju od 21:00 hodiny :wink: Krpci sa už tešia na vaše názory.
Len dufam ze ti pride to na co cakas :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 27. Februára 2008, 21:21

PiXeL napísal:
Razor napísal:Tak chlapci zajtra to príde, fotku poskytnem okamžite ako sa bude dať. Čakajte ju od 21:00 hodiny :wink: Krpci sa už tešia na vaše názory.
Len dufam ze ti pride to na co cakas :)
Už mi prišlo pred tyždňom, len nemam možnosť to odfotiť v lepšej kvalite, tak až ked pridem domov. Určite su to L. fracty ! Nechcem to dalej rozoberať !
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Februára 2008, 16:11

Lasiodora sp. Fracta sa k nam dostala z Nemecka cez CZ. V Nemecku ju predavali asi len 2 ludia s toho jeden bol importer. Svetovy amatersky arachnologovia sa k tomuto druhu stavaju skepticky (okrem Razora), uvidime co nam prinesie revizia rodu. Jednoducho povedane niekto to nasiel v Brazilii a nepodobalo sa to na nic v jeho zbierke rodu Lasiodora, tak tomu hodil meno fracta pretoze aj ta sa vyskytovala na tom uzemi - co sa na tom neda pochopit?

http://www.tarantulaspiders.com/product ... spiderling

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=116850


http://www.atshq.org/forum/showthread.php?p=104047 - krpce ako novinka stoja len 40 dolarov :) (ps: o tych to cele je).

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 28. Februára 2008, 22:16

A je to tu, konečne si môžete pozrieť fotky tohoto zástupcu rodu Lasiodora, ktorý v nej možno do budúcna nepobudne. Záznamy o správaní budem pridávať časom.
2 zv.
Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 29. Februára 2008, 14:44

skrátka regulérna Lasiodora :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 23. Júla 2008, 17:11

Trošku mi podrástli jedinci, mám z nich nesmiernu radosť, žijú skryto vo svojich norách, vidiet ich je veľmi zriedka. Potravu podávam múčne červy stredných rozmerov, niekedy usmrtené. 2 jedinci sa už zvliekli, už aj žrali, na 3. ešte čakám, kým zhodí kabátik :) Som zvedaví čo z nich vyrastie, už chytajú jemnú hnedastú farbu.
Photos:
Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Novembra 2008, 10:20

Čaute. Tak prikladám po dlhšej dobe foto L. fracty. Trošku sme vyrástli, a už sa neskrývame. Potravu pavúk prijíma bez menších problémov. Daľšiu fotku predám ked pavúk už nadobudne sfarbenie adultného jedinca, aby ste si mohli porovnať postupný vývin tohoto druhu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 3. Novembra 2008, 12:21

Ahoj

Pekny, ale skus pouzit slabsi bles, lebo to mas moc prepalene, nebo trochu zahraj s gammakorrekciou.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Novembra 2008, 13:11

brachy napísal:Ahoj

Pekny, ale skus pouzit slabsi bles, lebo to mas moc prepalene, nebo trochu zahraj s gammakorrekciou.
čau kápo, ja som tu blesk ani nepouzil to je denne svetlo trosku som tam jas a kontrast upravil :)

inač diki za radu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Decembra 2008, 20:27

Už určená samica tohoto "ne"druhu. Pomerne dlhé nohy sa nedajú prehliadnuť žiadnym okom.
A bleskem ! fotené
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Marca 2009, 22:46

Kedze o tom druhu su zmienky len v dole uvedenej praci spravil som aspon drobne vypisky. Praca obsahuje ID kluc dovtedy poznanych druh. Kluc moze byt samozrejme irelevantny.

Opis podla samice:

Sfarbenie popisal ako "dusky" (ponure, sero) cierne, s velkymi zahnutymi stetinami na nohach. Abdomen je tmavo-hnedy. Stetiny na coxe pedipal ohnivo cervene. Stridulacny organ na coxe sa sklada z viacej nez 12 "ochlpenych" stridulacnych chlpov s ruzovymi hrotmi a 4mi ostnami dole.

Kód: Vybrať všetko

Mello-Leitão, C.F. de. 1921. On the genus Lasiodora, C. Koch. Ann. Mag. nat. Hist. (9) 8: 337-350. [p. 339].

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 21. Mája 2009, 19:16

Po dlhom čase sa zapájam, prinášam foto tohoto druhu. Konkrétne všetkých 3 jedincov z čoho pomer samíc a samcov je 2:1. Jedinec vačší je približne v 9 zv. menšie jedince v 7-8 zv. sfarbenie zretelne odlišné. Správanie: zbrklý pavúk, okamžite vykopáva obranné chlpky aj oboma zadnými končatinami naraz, čo sa rastu týka...veľmi dobre rastúci pavúk, zvlek každých 1/2 mesiace. Celkom žravý pavúk, ktorý do zvleku nepotrebuje ozaj veľa. Obrovský abdomen nehrozí, zatial som nemal možnosť pozorovať.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Júla 2009, 15:30

Po dlhšom čase pripájam fotky tohoto druhu. Ako som už vyššie písal tento druh rastie fakt dosť rýchlo, pri vhodných podmienkach v týchto teplých dňoch kadzý 2. mesiac zv. Pred tým sa zvliekali este častejsie. Neuveritelné je ako tieto pavúky lovia, mozno je to smesne no na potravu reagujú okamzite po vhodení na substrát, aj menší pohyb registrujú výpadom, a ked zistia, ze sa to nedá premoct dajú sa na útek a vykopávajú obranné chlpky. Toto samozrejme robí vacsina druhov vtáckarov, ale chcem upozornit na tú rýchlosť akou sa vrhajú na potravu.

Vacsina vtáčkarov, ako vieme vyckávajú na vhodnú prílezitost kedy prepadnú korist, pokial sa dostane do dostatocne blízkej vzdialenosti ku vtáčkarovi, pavúk korist prepadne. Lasiodora reaguje na korist trosku iným sposobom ako som si vsimol, aj z vacsej vzdialenosti sa vrhajú na korist, alebo ju nahánajú, pozorované u druhu (G. sp. formosa).

Chovám ich pri podmienkach : substrát polovlhký až vlhký, nikdy nie mokrý ! Co sa chovu týka bezproblémový vtáčkar, ale nie az tak farebne atraktívny.
8. zv. semiadult female
Obrázok

9-10 zv. female after moulth
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 11. Septembra 2011, 15:29

Asi pred mesiacom mi dospel samec, je dosť veľký čo je pre samcov r. Lasiodora typické, no o aký druh ide presne ? Samica mi bude dospievať onedlho, tak by som sa pokúsil aj o párenie, uvidíme čo z toho nakoniec bude.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 11. Septembra 2011, 21:54

koľko môže cca stáť???...zhruba 7.zvleková samica....
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Septembra 2011, 10:28

Blondi :) napísal:koľko môže cca stáť???...zhruba 7.zvleková samica....

fuha to ti neviem povedať, mladé som kupoval za cca 4€ už neviem presne. Nejakých 25-30€ by som za ňu pýtal ja.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 15. Septembra 2011, 14:38

Samica sa včera zvliekla, pridávam foto spermatéky:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 24. Októbra 2011, 20:50

Včera sa mi podarilo párenie :) Zobudil som sa totiž na bubnovanie samice o sklo (samca mám vedľa nej). Okamžite po vložení samca k samici sa samec snažil samicu napáriť, ale len ustupovala, po cca 3 min. sa to podarilo a po ani nie 10 sec. páriaceho aktu samec bleskurýchle odskočil na druhú stranu terária. Samica ho okamžite začala hľadať za účelom zháňania potravy. Zaútočila na plastovú krabicu do ktorej som chcel samca chytiť, no napokon som ju odohnal, a samca preložil späť do terária. Uvidíme čo z toho...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Februára 2012, 13:29

Pred nedávnom som prišiel domov, kuknem cez skoro neprielhadné zapavučinované sklo a čo vidím. Samica drží dosť veľký cca 5 cm kokón. Tak vôbec netuším od kedy ho stráži. Som zvedaví čo z toho bude.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 6. Februára 2012, 13:35

Razor napísal:Pred nedávnom som prišiel domov, kuknem cez skoro neprielhadné zapavučinované sklo a čo vidím. Samica drží dosť veľký cca 5 cm kokón. Tak vôbec netuším od kedy ho stráži. Som zvedaví čo z toho bude.

ak sa podarí, chcem pár kúskov :-) ...mne pred cca 3-mi týždňami uhynula samica :-(
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Lasiodora sp. fracta

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Februára 2012, 10:18

Včera som kukol do kokóna, a sú tam zatiaľ len menšie vajíčka, takže typujem nejakých cca 4-5 týždňov a mohli by byť N2 z toho :) Jaj a kokón som zašil...

Ok Blondi, myslim na to.
Obrázok
Obrázok
Obrázok


Napísať odpoveď