Davus vs. Cyclosternum

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 14. Marca 2008, 11:05

Nerez napísal:I rody Cyclosternum a Davus se dají chovat v krabičkách
Rod Davus technicky neexistuje a je to starsie synonymum rodu Cyclosternum. Resp. existuje ale kym nie je v platnickovi tak som k nemu trochu skepticky.

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 14. Marca 2008, 12:02

Podla mna urcite Bonnetina spp. sice len dva druhy ale kraaaasne.

marduk
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:29
Bydlisko: Turcianske Teplice

Príspevok od užívateľa marduk » 14. Marca 2008, 12:44

Rod Davus technicky neexistuje a je to starsie synonymum rodu Cyclosternum. Resp. existuje ale kym nie je v platnickovi tak som k nemu trochu skepticky.


Hm a ja som bol v tom,ze je to opacne,ze Davus je aktualny a nahradil nazov Cyclosternum,dik za info Bebe :idea:

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 14. Marca 2008, 12:51

marduk napísal:
Rod Davus technicky neexistuje a je to starsie synonymum rodu Cyclosternum. Resp. existuje ale kym nie je v platnickovi tak som k nemu trochu skepticky.


Hm a ja som bol v tom,ze je to opacne,ze Davus je aktualny a nahradil nazov Cyclosternum,dik za info Bebe :idea:
Cyclosternum stale existuje a platí a aj ked davus existuje nenahradi cely rod Cyclosternum :-) presunuty tam je akurat Cyclosternum fasciatum a existuju aj dalsie Cyclosternum sp ako je napr. schmardae

marduk
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:29
Bydlisko: Turcianske Teplice

Príspevok od užívateľa marduk » 14. Marca 2008, 12:57

Takze momentalne platny rodovy nazov konkretne druhu fasciatum je Davus alebo Cyclosternum?Aj ked pouzivane su obidva ako to sledujem..

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Marca 2008, 13:17

Taxomonicke okienko:

Davus fasciatus - Cyclosternum fasciatum je to iste. Problem je v odlisnych pohladoch na taxonomiu.

Do tohto rodu bude presunuty aj Davus pentaloris mometalne Cyclosternum pentalore, Cyclosternum macropus. Mam v chove C. schmardae som zvedavy aku ma spermateku.

Platnick uvadza tento druh ako Cyclosternum fasciatum. Protikladom su napr: Kaderka, Peters, Schmidt.

Udaje, ktore uvadzam su doplnena verzia Systematic revision and cladistic analysis of Theraphosinae (Araneae: Theraphosidae) by F. Pérez-Miles, S. M. Lucas, P. I. da Silva Jr., R. Bertani, 1996,

Radan Kaderka - doplnil svoju verziu o najnovsie taxonomicke novinky od roku 1996. Hore citovana praca je stale zakladom ale odvtedy sa udiali urcite dynamicke zmeny.


rod Cyclosternum - Spermateka s dvoma oddelenymi semennymi receptakulami alebo len ciastocne fuzovana.

rod Davus - jednoducha fuzovana spermateka, vacsinou rovna, strukturovana na vrchole.

Popis spermateky rodu Davus sa hodi na Cyclosternum fasciatum - Davus fasciatus a hore vymenovane druhy:

Davus pentaloris
Davus macropus (Cyclosternum macropus)

Cely rod Davus este nema ustalene vsetky taxomonicke znaky.

Dalej medzi tymito rodmi je par rozdielov: uz spominana spermateka struktura bulbov. Pre mna najsilnejsim argumentom je hlavne stavba spermateky.

Len tak pre zaujimavost a uplne domylenie - http://www.birdspiders.com/gallery/inde ... ruz-Mexico ... na obrazku by ste hned urcili Cyclosternum fasciatum. Avsak autor stranky asi po preskumani vsetkych znakov (nie vonkajsich) usudil, ze sa jedna pravdepodobne o rod Schizopelma.

Podobny priklad mam aj na Brachypelmu klassi avsak jej dvojicka ma spermateku o dost odlisnu. Preto ked mi niekto povie, ze vie podla obrazku urcit o aky farebny druh (formu) Grammostola rosea ide mozem sa len zasmiat a uznat jeho kvality. Kludne moze ist o nieco absolutne ine alebo velmi pribuzne druhy. ID a taxomonia vtackarov nestoji na ich vonkajsich znakoch ale to mnohy "odbornici" stale nechapu.


To, ze je Platnick verejne pristupny neznamena, ze je aj jednoznacny a pravdivy.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Davus vs. Cyclosternum

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Októbra 2013, 21:04

Zaciatkom buduceho roka by mohla byt vydana praca o rode Cyclosternum od Ray Gabriela, ktory na nej pracoval 7 rokov. Tento mesiac by mala ist na prvy posudok a korekcie.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Davus vs. Cyclosternum

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Júla 2016, 18:51

Gabriel R. 2016 - Revised taxonomic placement of the species in the Central American genera Davus O. Pickard- Cambridge, 1892, Metriopelma Becker, 1878, and Schizopelma F. O. Pickard-Cambridge, 1897, with comments on species in related genera (Araneae: Theraphosidae).

Po dlhych rokoch zahada vyriesena. Ani jeden pavuk, ktori je na nasej stranke pod nazvom Cyclosternum fasciatum, nim NIE JE. Tento druh sa v chovoch NIKDY nevyskytoval. Nadovazok sa jedna o pavuka, ktorý je prakticky uniformne tmavy so vzorom na abdomene. Vyzorom je diametralne odlisny od pavukov, ktore sa pod nazvom Cyclosternum fasciatum doteraz predavali. Pavuky pod pet trade nazvom Cyclosternum fasciatum su pravdepodobne Davus pentaloris, krizence alebo iny druh. Cyclosternum fasciatum je nadovazok presunuty do rodu Davus.


Napísať odpoveď