Pomocky na urcovanie vtackarov

Fórum venované určovaniu pohlavia ako celkový problém, určenie pohlavia konkrétnych kusov po zaslaní fotografie.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Pomocky na urcovanie vtackarov

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Januára 2008, 14:30

V tejto teme by som vam rad ukazal pomocky na urcovanie pohlavia a bol by som rad ak by ste napisali aj tie vase, co sa tyka kvality mirkoskopov aj tych najlacnejsich typov (Tesco a podobne).


Info a obrazky su zo stranky http://www.dioptra.cz/ , ktorej vyrobok som si kupil.

Hodinarska lupa

Technicke paramete:

Lupa aplanatická se dvěma skleněnými bikonvexními čočkami
s celkovým zvětšením 12,0 x, skládající se ze dvou dílů:
1. základní díl s plankonvexní čočkou: průměr 24 mm, zvětšení 6,0 x,
2. přídavný odnímatelný díl s plankonvexní čočkou:
průměr 14 mm, zvětšení 6,0 x


Zakladny aj pridavny diel spolu, zvacsenie 12x:
Obrázok

Pridavny diel samostatne zvacsenie 6x:
Obrázok

Hodinarska lupa sa da kupit, objednat napr: v optike jej cena sa pochybuje od 390 az 590 preto si pobehajte viacej predajcov. V NR odporucam predajnu Optika Tina (na namesti), kde som si kupil okular za 390 sk, pricom hned vedla bol po 590 sk.

Moje skusenosti:
Kedze lupa zvacsuje najviac 12x necakajte, ze budete urcovat mlade od 3 zvleku (tam treba zvacsenie 30+), ale od 6 - 7 + (Brachypelma) to uz bude viac menej mozne. Vsetko samozrejme zalezi od velkosti jednotlivych rodov. Skumany material treba mat dobre nasvieteny alebo v pri zlom osvetleni nic neuvidite, je stale po ruke a vyhoda je nepochybne prenosnost ked chcete urcit pavuky kamaratovi.

Takto to potom vyzera:
http://galeria.lasiodora.sk/displayimag ... =108&pos=0

Užívateľov profilový obrázok
thefox
Administrátor stránky
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 13. Februára 2006, 23:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa thefox » 3. Januára 2008, 14:39

Ja som majiteľom práve lacného tesco mikroskopu (tescoskopu :-) ) pre deti, minule som niečo skúšal nafotiť pri 100x zväčšení:
Túto zvlečku som fotil (A. braunshauseni tuším do druhého zvleku):
Obrázok

Časť sterna + coxy nôh:
Obrázok

Časť nohy:
Obrázok

Oči:
Obrázok

Detail oka (toto je 450x zväčšenie, optická kvalita, ehm...):
Obrázok

Minule som si všimol nejakú háveď v chove, takže ak sa chcete pokochať, tu sú nejaké zlatunké roztoče zblízka:
Obrázok

Obrázok

Ak chcete väčšie obrázky, kliknite si do nich.

K určovaniu pohlavia som sa bohužiaľ ešte nedostal, ale už som na patričných miestach roztrhal tri zvlečky (volajte ma Foxikat0r, teh moult shredder)...
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 3. Januára 2008, 22:04

ja mam nejaky podobny mikroskop ale je to optimaskop :D a skusal som pri 100x zvecseni urcit pohlavie :D no nejak to nevyslo lebo kde som pozrel som videl same chlpy.. aj som skusal fotit ale vsetko rozmazane. Jak to vobec fotite ?? mne ten blby fotak stale robi rozmazane fotky bez blesku :( asi mam nejaky smejd

Užívateľov profilový obrázok
Johny.700
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 11. Decembra 2007, 14:04
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Johny.700 » 4. Januára 2008, 08:17

no..ja mam prstne taky isty mikrak :D ..len z hypernovy...ale to je jedno..a ked si tam videl len chlpy neboli to nahodov tvoje mihlanice?To sa totiz stava aj mne ze si ich v mikroskope vidim.

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 4. Januára 2008, 10:18

Nazdar!
Ja používam tiež mikroskop, no nie je to ani tescoskop ani hypernovoskop :D Dajú sa s ním úplne super pozorovať miniatúrne srandičky, keďže zväčšenie ponúka od 96x až po 900x plus 12 až 18-násobný zoom. Ďalšou výhodou je spodné podsvietenie, takže nemusím "hľadať" svetlo zrkadielkom. Žiaľ, pri výrobe mi tam ujovi a tety výrobcovia nechali na pozdrav nejaký ten prach ale no čo už :roll: Raz som už pod ním pozeral zvlečku cambridgeia a zistil som, že by to mala byť samica, čo sa vlastne potvrdilo aj vo sfarbení.

Chovu zdar :!:

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pomocky na urcovanie vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 22. Apríla 2016, 16:34

rozhodol som sa ze i ja sa pochvalim svojou NASA technologiou na urcovanie pavukov
jedy vianoce dostal moj vtedy 5-rocny bratranec ako darcek detsky mikroskop. po istom case efekt vianocneho darceka vyprchal, bratranec sa vratil spat k pomarancovej tatrovke a mikroskop skoncil na skrini s nálepkou ze je absolutne nepouzitelny.
Obrázok

po tom ako som ten mikroskop objavil, tiez som zistil ze ako celok stoji za ****, jedine co sa dalo pouzit bolo prislusenstvo, ktore k nemu bolo pribalene. konkretne vymenne okulare o zvacsovani 20x,30x,40x. takze som svoju techniku urcovania pavukov prisposobil prave na toto.
Obrázok

uz spominany okular, kus skla, injekcna striekacka so saponatovou vodou, pinzeta a par spendlikov.
Obrázok

po vybrati zvlecky z nej odstranim vsetky pre ukon nepotrebne casti, nakvapkam par kvapiek zo striekacky a pomaly sa maznam s rozmotavanim. ked zvlecku rozmotam necham ju vyschnut, prilozim okular na oblast spermateky, namierim toto vsetko na ziarovku a viem na com som.
viem ze to nieje nic elegantne, no ucel to splna a cca 10€ "nepouzitelny" mikroskop na seba zarobil uz asi 200x :D :D
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď