Zdani

Každý chovateľ si môže vytvoriť tému, ktorá bude mať rovnaký názov ako je jeho prihlasovacie meno do fóra a do nej si písať svoje postrehy, zmeny v chove, poprípade otázky a podobne.

Moderátor: Sceptic

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:
Zdani

Príspevok od užívateľa Zdani » 9. Januára 2008, 19:43

Tak vcera som zazil divnu vec. Moja B.smithi lezala na bocnej (tepljsej) strane teraria uz asi 2. den. Pri roseni sa vyrusila a vsimol som si ze taha 2 nohy za sebou. Tie na kt. lezala. Ale nakoniec to rozchodila a vsetko je ok. Zazil niekto z vas uz nico podobne?
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 10. Januára 2008, 08:18

Ta dnes rano sa mi zvliekol B.vagans do 2zv. Pekne podrastol. :)
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

brano
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 4. Januára 2008, 16:40

Príspevok od užívateľa brano » 11. Januára 2008, 16:56

Zdani napísal:Ta dnes rano sa mi zvliekol B.vagans do 2zv. Pekne podrastol. :)
tak si to oprav aj v popise :wink:

Užívateľov profilový obrázok
sklipo
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 23. Júla 2007, 15:10
Bydlisko: oravska lesna

Príspevok od užívateľa sklipo » 11. Januára 2008, 17:00

raz som zaspal na diskoteke,v trosku podnapitom stave,na stole.jednu nohu som mal skrcenu a ked som sa zobudil tiez som na nu nemohol par minut ani stupit.ztrpla mi...potom som to rozchodil :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
sklipo
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 23. Júla 2007, 15:10
Bydlisko: oravska lesna

Príspevok od užívateľa sklipo » 11. Januára 2008, 17:01

pozor!!to je k teme!!tym som chcel povedat ze je mozne ze jej tiez ztrpli nohy... :D

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 11. Januára 2008, 20:29

Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?

Užívateľov profilový obrázok
gryf
Príspevky: 220
Dátum registrácie: 5. Novembra 2006, 13:59
Bydlisko: Dunajská Streda
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa gryf » 11. Januára 2008, 20:31

Matelko napísal:Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?

pavuci niesu hmyz
Na čo sa báť ďalšieho dňa? Možno žiadny nepríde.

Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 11. Januára 2008, 21:53

Matelko napísal:Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?
ano pavúky ako aj všetky článkonožce a hmyz majú svalstvo pripevnené na vnútornú kostu, Je teda prichytené na kutikulu z vnútornej strany, kde sa prichytáva na bazálnu membránu, t. j. najspodnejšia časť kutikuly. U hmyzu a tiež článkonožcov sa vyskytuje po prvý krát, nižšie organizmy majú ešte kožno svalový vak.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 11. Januára 2008, 23:53

Takze to bolo tym z jej "strply" nohy?
A uz si idem opravit ten popis ;)
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Januára 2008, 00:19

Zdani napísal:Takze to bolo tym z jej "strply" nohy?
A uz si idem opravit ten popis ;)
coo? pavúkom nevedia strpnút nohy, nepíš hlúposti. Pri pohybe končatinami vela pomáha aj hemolymfa ktorá slúži ako hydraulická kvapalina v končatinách pavúkov. Kedže pavúky majú trubicovité srdce, a majú otvorenú cievnu sústavu, hemolymfa sa pumpuje cez chrbtovú aortu a rozlieva sa okysličená hemolymfa do tela pavúka. Môžu sa nachádzať pomocné ostiá, tj. otvory na aorte, ktorými pomáha regulovať nasatú hemolymfu do chrbtovej aorty. aorta(srdcovnica) Rýchlymi zmenami tlaku v končatinách vie pavúk pohybovať končatinami, kludne, pomaly, alebo rýchlo, vždy podľa situácie.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 12. Januára 2008, 00:32

:oops: no tak uz viem. vdaka razor :wink:
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 12. Januára 2008, 00:36

Matelko napísal:Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?
Vtackare sa praveze unavia velmi lahko. Aj ked to nie je asi ani tak svalstvom ako nedokonalou dychacou sustavou. Ale to si len tipujem.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Januára 2008, 00:43

sklipo napísal:raz som zaspal na diskoteke,v trosku podnapitom stave,na stole.jednu nohu som mal skrcenu a ked som sa zobudil tiez som na nu nemohol par minut ani stupit.ztrpla mi...potom som to rozchodil :lol: :lol:
strpla ti preto lebo svalové tkanivo nebolo okysličené, ale pavúky majú svalovú a cienu sústavu na míle inú ako my cicavce. Vývinovo staršie pavúky dychaju plucnymi vačkami, no ostatné pavúky aj naše majú okrem plúcnych vačkov aj vzdušnice. Takže hemolymfa je okysličovaná priamo, aj nepriamo. To viedlo k redukcii plúcnych vačkov. Vtáčkare sú vyvojo staršie pavúky a vzdušnice nemajú, (hmyz má len vzdušnice) preto majú vtáčkare 4 plúcne vačky na ventrálnej strane bruška, a napr. kosec, alebo kútnik má len 2.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Januára 2008, 00:49

Raqua napísal:
Matelko napísal:Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?
Vtackare sa praveze unavia velmi lahko. Aj ked to nie je asi ani tak svalstvom ako nedokonalou dychacou sustavou. Ale to si len tipujem.
ano raqua má pravdu, dýchacia sústava je dosť primitívna oproti ostatným pavúkom. napr. našim ,,Slovenským,, vid príspevok vyššie. Základné krvné farbivo je hemocyanín, základným prvkom je Med (Cu).
Najlepšie viaže kyslík Hemoerytrín až 5x lepšie ako náš hemoglobín, majú ho však len hlbokomorské mnohoštetinavce (taktiez obrúckave patria do tejto triedy) Annelida.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 12. Januára 2008, 15:27

Razor: Fajn tohle byla teorie, dobre rozvedena, ale jsi uplne mimo. Vubec neodpovidas na otazky...a kdyz jo tak si protirecis...
coo? pavúkom nevedia strpnút nohy, nepíš hlúposti.
strpla ti preto lebo svalové tkanivo nebolo okysličené
tak jak???

Zrejme se tem zenam poddavas moc...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Januára 2008, 16:40

:D prečítaj si celý príspevok, jedno je o pavúkoch druhé som písal na sklipovu nohu. a až potom som začal písať.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 12. Januára 2008, 16:51

beru zpet...nejak jsem se v citacich ztratil :)

S tou neunavitelnosti svalu a tvou odpovedi mi to stejne neni furt jasne...budu to brat jako chyba meho prekladu mezi SK-CZ.

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 12. Januára 2008, 18:16

Matelko napísal:Opravte ma ak sa mýlim ale nemá hmyz tzv. neunaviteľné svalstvo alebo niečo na ten spôsob?
ahoj pavuky a ine clankonozce maju priecne pruhovane svalstvo - ako stavovce, take hlistovce maju kozno svalovy vak, makkyse hladke svaly atd.
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 17. Januára 2008, 07:58

Tak vcera som krmil mojich najmensich. vsetci sa napapali az na l.parahybanu kt. uz tyzden neje a ani necerneje tak neviem ci ide o hladovku laebo sa bude zvliekat.
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 17. Januára 2008, 09:52

Zdani napísal:Tak vcera som krmil mojich najmensich. vsetci sa napapali az na l.parahybanu kt. uz tyzden neje a ani necerneje tak neviem ci ide o hladovku laebo sa bude zvliekat.
podla mojich info, Lasiodora nedrží hladovky, má veľký apetít. Ak má veľký abdomen a neprijíme potravu, nechaj ju tak.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 17. Januára 2008, 17:59

no ma ho dost velky a uz druhy nieco cez tyzden neje. takze to asi bude zvliekanie. vdaka za radu. lebo s tymto pavukom nemam este skusenosti. akurat som si vsimol ze je dost zravy.
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 18. Januára 2008, 22:02

dnes pri roseni som si vsimol ze moja B.smithi zase taha zadne nohy za sebou. Ale zase jej to preslo ked sa asi minutu poprebehovala po terariu. Nmoz to zapricinovat ze sa aj tyzden zdrzuje na jednom mieste? Lepsie povedane na teplesej strane teraria pri skle.
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 18. Januára 2008, 22:40

Zdani napísal:dnes pri roseni som si vsimol ze moja B.smithi zase taha zadne nohy za sebou. Ale zase jej to preslo ked sa asi minutu poprebehovala po terariu. Nmoz to zapricinovat ze sa aj tyzden zdrzuje na jednom mieste? Lepsie povedane na teplesej strane teraria pri skle.
určite nie, pavúk si hľadá také miesta ktoré mu najviac vyhovujú. To že ťahá nohy za sebou by som ti vysvetlil tak, že hemolymfa neposlúcha, alebo má pavúk natiahnutú končatinu, čo sa môže po zvleku zmeniť, neboj nič všetko bude v poriadku. Môže mať natiahnuté blanité spojenia medzi končatinami, preto to ťahá za sebou, alebo jednoducho neni schopný poriadne hýbať tou končatinou, má pavúk k dispozícii vodu?
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 18. Januára 2008, 23:17

jj. ma tam napajacku. a rosim mu aj sklo s kt. zvykne pit.
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator

Užívateľov profilový obrázok
Zdani
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 1. Decembra 2007, 11:01
Bydlisko: Košické Olšany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdani » 22. Januára 2008, 20:49

Tak pred par minutami sa mi zvliekla L.parahybana do 4zv. :) Zatial este lezi na chrbte. Ale vsetko prebehlo bz problemov. :)
B. smithi, P. regalis 2x, B. vagans ,
H. maculata , L. parahybana , P. cambridgei , P. murinus sp."usambara", A.geniculata 2x, H.hercules, H.lividum, b.albopilosum, 2x G.rosea, P.irminia, P.striata, P.pederseni, B.auratum, S.calceata, P.imperator


Napísať odpoveď