Mutualismus alebo symbioza vtackarov s inymi formami

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Mutualismus alebo symbioza vtackarov s inymi formami

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Marca 2009, 17:47

O socialnom spolunazivani vtackarov toho nieco malo vieme. O to menej najdeme zmienok o „socialnom“ spolunazivani s inymi zivocichmi. Tento prispevok som umiestnil do temy Pamphobeteus spp. aj kvoli spochybneniu predchadzajucej prace venujucej sa tiez skumaniu vztahu medzi zabou druhu Chiasmocleis ventrimaculatata a zastupcom podcelade Theraphosinae. Prva zmienka z roku 1989 poukazuje na pavuka druhu Xenesthis immanis, ktory sa vsak v Peru nevyskytuje. Samotny popis pavuka v praci neobsahuje ziadne zmienky o klasickom sfarbeni X.m a pravdepodobne slo o zamenenie s miestnym vyskytom rodu Pamphobeteus sp..

Tieto zaby su beznou potravou inym pavukom. Otazkou je preco prave Pamphobeteus sp., ktory si inak vzdy brani svoje obydlie pred inymi nepriatelmi, dovoli tejto zabe zdielat jej svoje obydlie po generacie. Nie vsetky zaby tohto druhu vykazuju zaujem o spolocne obydlie s vtackarom a niektore maju aj vlastne nory.


Pozadie tohto spolunazivania nie je doteraz jasne ale predchadzajuce vyskumy pravdepodobne poukazuju komunikaciu na chemickej urovni. Pavuk si zabu nemyli s koristou a rozpoznava ju. Je znamy pripad zaby Physalamus pustulosus, ktora sa zdarne ako korist vyhyba druhu Aphonopelma sp.. ale byva casto koristou stavovcov. Opat sa predpoklada, ze evolucne sa prisposobila a varuje svojho nepriatela chemickymi reakciami pred jej jedovatostou. Rozbor jedu Chiasmocleis ventrimaculatata sa doteraz neuskutocnil avsak jej pribuzna Gastrophryne carolinensis je jedovata.

Jed Gastrophryne carolinensis je velmi ucinny proti mravcom a termitom. Je pravdepobne, ze vyskyt ziab v nore pavuka ma aj ochranny ucinok proti skodcom, ktori by mohli napadnut kokon. V nore kde sa zaby vyskytuju je moznost vyssej sance jeho uspesneho vyvinu.

Moje otazky by smerovali aj nato ako sa zaby vyrovnavaju s obrannymi chlpkymi ale to prace neuvadaju.

Kód: Vybrať všetko

CSAKANY, J. 2002. Study on the chemical communication between the microhylid frog, Chiasmocleis ventrimaculatata, and a theraphosid spider involved in a commensal relationship.


Crocraft, R.B. and K. Hambler. 1989. Observations of a commensal relationship of the microhylid frog Chiasmocleis ventrimaculata and the burrowing theraphosid spider Xenesthis immanis in southerastern Peru. Biotropica 21(1): 2-8.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 19. Mája 2009, 00:38, upravené celkom 1 krát.

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 4. Marca 2009, 18:16

dobrá práce Fabo,něco podobného jsem pozoroval u více druhů v četně Pamphobeteus antinous.Zajímavým jevem bylo pozorování horských druhů rodu Megaphobema,doloženou potravou byl druh šípových žab čeledi Dendrobatidae druhu Ophanga pumilio naopak spokojeným hostem byly žábky stejné čeledi ale druhu Dendrobates auratus.V Peru se nám podařilo nalézt několik nor obývaných se sklípkany i velké mnohonožky čeledi Lophoproctidae(Diplopoda).Je známo,že tyto druhy vylučují při obraně páchnoucí sekret,který může sklípkan nepříjemě vnímat.Sklípkan má však zakonponován zřejmě i jiný spusob vnímaní těchto tvorů ,rádi bychom potvrdili simbiotický účel.Popisovaný druh mnohonožek vykazuje jakýsi čistící organismus,který se živí jak zbytky potravy tak tlejícím substrátem.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Mája 2009, 15:32

V tejto teme sa venujeme „spoluzitiu“ vtackarov s inymi formami zivocisnej rise a v roznych jej modeloch. Okrem pomenovania symbioza sa nam objavilo aj slovo mutualizmus. Viacej info. linky dole.

Mutualizmus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mutualismus

Kód: Vybrať všetko

http://www.biologickaolympiada.cz/prilohy/brozura.pdf
Pojem mutualizmus sa mi zda vhodnejsi ako pojem symbioza, ktory zahrna viacej modelov suzitia organizmov.


Symbióza (sym - „spolu“ a bios - „život“) je vědecký termín označující jakékoli úzké soužití dvou a více organismů.[3] Jedinec, který vstupuje do daného symbiotického vztahu, se nazývá symbiont. Často se však termín symbióza používá pouze ve smyslu oboustranně výhodného soužití,[4] ačkoliv ve skutečnosti zahrnuje veškeré modely soužití mutualismem počínaje a parazitismem konče. Symbiotické svazky se dále mohou členit podle různých hledisek.

Dělení symbiotických vztahů

Symbiotické interakce se navzájem liší nejen mírou vzájemné prospěšnosti z hlediska zúčastněných organismů, ale také mírou těsnosti soužití a podle mnoha jiných parametrů.


Podle výhodnosti pro symbionty

Pro popis konkrétního symbiotického vztahu se často užívá několika termínů, které se definují na základě výhodnosti pro oba symbionty. Symbiotický svazek totiž může být výhodný (+), nevýhodný (-) či na daný druh nemusí mít faktický vliv (0):[3]

1. Mutualismus (+/+) je symbióza výhodná pro oba partnerské druhy. Příkladem je vztah mezi rostlinou a jejím opylovačem.
2. Komenzálismus (+/0) je symbióza mezi dvěma druhy, z nichž pro jednoho je vztah výhodou a druhý není ovlivněn. Příkladem jsou někteří zástupci střevní mikroflóry, kteří se živí na zbytcích potravy a hostiteli neškodí.
3. Amenzálismus - alelopatie (0/-) je symbióza dvou druhů, z nichž pro jednoho je vztah nevýhodou a druhý není ovlivněn. Příkladem je trnovník akát (Robinia pseudacacia), který produkuje fytoncidy, jedy hubící podrost, ale sám není tímto symbiotickým svazkem dotčen.[6]
4. Parazitismus (+/-) je symbióza dvou druhů, z nichž pro jednoho je vztah nevýhodou a pro druhého výhodou. Klasickým příkladem je tasemnice bezbranná (Taenia saginata), která parazituje ve střevech člověka a škodí mu.
5. Neutralistická symbióza (0/0) je teoretický vztah, při němž na sebe dva druhy nepůsobí vůbec. Tento typ symbiózy se však prokazuje jen velmi těžko kvůli složitosti ekologických vztahů.[3]
6. Kompetiční symbióza (-/-) je vztah mezi dvěma druhy, které vynakládají velké úsilí, aby proti sobě konkurenčně uspěly. Příkladem může být nekonečný „závod ve zbrojení“ mezi rostlinami a býložravci.

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Symbióza

Ramanella nagaoi vs Poecilotheria sp.

Pozorovania mutualizmu medzi Ramanella nagaoi (Amphibia: Microhylidae) a Poecilotheria sp. (Arachnida: Theraphosidae) sa konalo v rozpati 7 rokov.

Ramanella nagaoi je endemicky druh zaby obyvajuci a reprodukujuci sa v dierach stromov nizsie polozenych dazdovych pralesov v Sri Lanke. V clanku sa spominaju dve druhy Poecilotherii - ornata a cf. subfusca. Z 98 preskumanych dier boli oba druhy spolu v 17tich spolocne. V niektorych dierach je mozne najst vajicka a zubrienky v roznych stadiach vyvinu tejto zaby. Samice Poecilotherie sp. vyditelne pritomnost zaby nerusi aj v case kokonu.

1. Prirodzenym nepriatelom kokonov su: modlivky, mravce, ine pavuky. Pre mladata Hemidactylus depresses, Boiga sp., vtaky.

2. Nepriatelom Ramanella nagaoi su Hemidactylus depresses, Boiga sp., mravce, Cercaspis carinatus, vtaky.


Mutualizmus u tychto druhov spociva na nasledovnych pozorovaniach:

Poecilotheria sp. utoci na Hemidactylus depresses ked sa sanzi pozierat vajicka Ramanella nagaoi. Ramanella nagaoi naopak poziera mravce, ktore sa snazia atakovat kokon Poecilotherie sp.. Casti koristi, ktore padaju pri pozierani vtackarom do vody kde sa nachadzaju zubrienky Ramanella nagaoi, im pomamahu prezit.


Kód: Vybrať všetko

KARUNARATHNA, D. M. S. S. & A. A. T. AMARASINGHE (2009): Mutualism in Ramanella nagaoi Manamendra-Arachchi & Pethiyagoda, 2001 (Amphibia: Microhylidae) and Poecilotheria species (Arachnida: Thereposidae) from Sri Lanka. Taprobanica 01(01): 16-18.
Je zaujimave, ze hlavne zaby su vtackarmi vyrazne tolerovane, pricom pozorovanie inych druhov zivocichov v spolocnosti Theraphosidae su minoritneho charakteru.

Doteraz zname druhy ziab, ktore sa delia o obydlie so zastupcom Theraphosidae:

Ramanella nagaoi - Poecilotheria ornata, cf. subfusca
Kaloula taprobanica – Poecilotheria hanumavilasumica
Hamptophryne boliviana – Xenesthis immanis
Chiasmocleis ventrimaculatata – Pamphobeteus sp.
Dendrobates auratus – Megaphobema sp.
Microhyla rubra - Chilobrachys sp.
Physalaemus pustulosus - Alphonopelma seemanni
Naposledy upravil/-a Sceptic v 22. Mája 2009, 17:49, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mutualismus alebo symbioza vtackarov s inymi formami

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Októbra 2013, 00:56

Velmi pekne fotografie na temu mutualizmu a subsocialneho spravania. Ukazka toho, ze vtackar vie rozlisovat medzi jemu prospesnym druhom zaby.

Obrázok
Juvenilne jedince Pamphobeteus sp. pozieraju zabu rodu Scinax ictericus.

Obrázok
Juvenilne jedince Pamphobeteus sp. a prospesna Chiasmocleis ventrimaculata.


Obrázok
Chiasmocleis ventrimaculata a rodinna idylka s Pamphobeteus sp..

http://www.anura.it/stories/spider-frog


Napísať odpoveď