Plesen a jej biologicke odstranenie

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
kerkrik
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25. Decembra 2009, 15:35
Plesen a jej biologicke odstranenie

Príspevok od užívateľa kerkrik » 25. Decembra 2009, 18:14

cavte, chcel by som sa spytat, ci ma niekto skusenosti s biologickym odstranovanim plesni, kezde mam s nimi stali problem. Na nete som nasiel toto: http://www.ekoobchod.sk/index.php?page= ... mid=100004

nie je to prijam urcene do teraria ale mohlo by to fungovat ak by sa to primiesalo do substratu.

za Vase nazory vopred dakujem.[/img]

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 25. Decembra 2009, 21:30

naco skusat nieco nove a biologicke ked je tu stara dobra a osvedcena chemia KMnO4-manganistan draselny-hypermangan ktory dostanes v kazdej lekarni?

ale plesne su vo vacsine pripadov dosledok nedostatocneho prudenia vzduchu a na to odporucam prestavbu tera
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

kerkrik
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25. Decembra 2009, 15:35

Príspevok od užívateľa kerkrik » 25. Decembra 2009, 22:16

no kedze ja jedna o 5 zv. jedinca mam ho v sklenenom pohari a cele viecko je sietka, takze vetranie by tam malo byt dostacujuce a aj tak to nepomaha.

ked dam ten manganistan, tak to tomu pavukovy neuskodi? alebo je len na dezinfekciu teraria.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Decembra 2009, 23:29

Z0oMb3E napísal:naco skusat nieco nove a biologicke ked je tu stara dobra a osvedcena chemia KMnO4-manganistan draselny-hypermangan ktory dostanes v kazdej lekarni?

ale plesne su vo vacsine pripadov dosledok nedostatocneho prudenia vzduchu a na to odporucam prestavbu tera

Ale ten nie je az taky ucinny ...

Ja by som to skusil ... ale iba v neakom testovacom tera ... na testovacom splesnetom substrate .... a pozoroval.

Potom mozno vlozil pavuka ... a zas pozoroval.

Vieme na akom zaklade je pripravok robeny ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

kerkrik
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25. Decembra 2009, 15:35

Príspevok od užívateľa kerkrik » 26. Decembra 2009, 01:10

aktivna latka je nieco medzi hubou a a mikroorganizmom, ktory napada svoj vlasnty druh(plesen) a zivi sa na nej . cize ju prijamo neodstrani ale da sa povedat ze vysusi a ked sa uz nema cim zivit,tak prejde so stavu hybernacie a caka na dalsiu vlnu plesni.V necinnom stave vydrzi niekolko rokov.

ja by som to aj skusil, ale mam iba troch pavukov a na mojej versicolorke sa mi to moc nechce testovat, ale este uvidim co a ako....

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 26. Decembra 2009, 10:00

adi napísal:
Z0oMb3E napísal:naco skusat nieco nove a biologicke ked je tu stara dobra a osvedcena chemia KMnO4-manganistan draselny-hypermangan ktory dostanes v kazdej lekarni?

ale plesne su vo vacsine pripadov dosledok nedostatocneho prudenia vzduchu a na to odporucam prestavbu tera

Ale ten nie je az taky ucinny ...

Ja by som to skusil ... ale iba v neakom testovacom tera ... na testovacom splesnetom substrate .... a pozoroval.

Potom mozno vlozil pavuka ... a zas pozoroval.

Vieme na akom zaklade je pripravok robeny ?
hypermangan je ucinny na 100%- znici aktualnu populaciu plesni ale bez kombinacie s druhou castou mojej odpovede to bude vzdy len docasne riesenie palesne sa budu vracat.

co sa tika skodlivosti pre pavuky nieje takmer ziadna. ked si vezmeme s akym sajrajtom sa zivocichy aj pavuky stretavaju von v prirode (kysle dazde, postrekove chemikalie, priemyselne odpady dokonca radioaktivita...) a ako tak prezivaju tak v relativne cistom prostredi terarii by trocha chemie ublizit nemalo.
kerkrik napísal:no kedze ja jedna o 5 zv. jedinca mam ho v sklenenom pohari a cele viecko je sietka, takze vetranie by tam malo byt dostacujuce a aj tak to nepomaha.

ked dam ten manganistan, tak to tomu pavukovy neuskodi? alebo je len na dezinfekciu teraria.
zavaraninove pohare (hlavne tie male od medu) pouzivam aj ja a s plesnou som nemal problem nikdy (nepocitam plesen ktora sa vytvorila na zbytku potravy) dokonca ani pri vysokej vlhkosti a to nemam ani poprebijane cele veko.
vyberas zbytky potravy von?
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 26. Decembra 2009, 13:09

Zhodou okolností sa mi vytvorila pleseň v mojom novom teráriu pre murinusa, a keďže som nemal terárium hotové tak som musel riešiť problém už spomínaným hypermanganom......(rada od Zombího).
Rozrobil som si ho do vody a tvrdým štetcom som zotieral pleseň z koreňa ktorý tam mám. Samozrejme murinus bol stále vnútri!!

Pleseň naozaj poľavila, je jej tam asi o trištvrte menej ako predtým, samozrejme postup idem opakovať a o výsledku budem informovať!!
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 26. Decembra 2009, 17:55

cav, jaky to bol murinus? pterino ci ephebopus?
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 26. Decembra 2009, 23:11

Pterinochylus murinus RCF Usambara (8.zvlek)
Ináč dnes som naniesol ďalšiu vrstvu hypermanganu a uvidím čo sa bude diať. Naposledy sa mi zjavila pleseň (teda aspoň to čo z nej zostalo) po štyroch dňoch..........tak uvidím!!!
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 27. Decembra 2009, 11:33

Gergej napísal:Pterinochylus murinus RCF Usambara (8.zvlek)
Ináč dnes som naniesol ďalšiu vrstvu hypermanganu a uvidím čo sa bude diať. Naposledy sa mi zjavila pleseň (teda aspoň to čo z nej zostalo) po štyroch dňoch..........tak uvidím!!!
Riskujes vela, ked potieras hypermanganom dreveny porast v terariu kde je pavuk, este k tomu Pterinochilus. Asi mas dost vlhko v terariu, co je pre pterinochilusy nepriaznive. V suchych podmienkach ti plesen nerastie ani na dreve ani na nicom....

Naco chemia...len si vytrusy zavedies do substratu ked to roztieras. Najlepsie je poriadne porast vysusit, alebo kupit nejaky poriadny sktorym nie su ziadne problemy (v akvaristike najdes co potrebujes).
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 27. Decembra 2009, 12:38

100% súhlas s Razorom.
Doteraz sme si vedeli rady aj bez hypermanganistanu či aka to volovina je. Stačí PORIADNE presušiť a ak to nepomože, von s tým. Pavúky nie sú testovacie králiky. Som možno konzervatívny ale niektoré veci sú časom osvedčené. A pokiaľ nie je človek prílišne aktívny - načo si robiť ďalšie starosti ?
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 27. Decembra 2009, 13:03

pri dobre postavenom terariu kde sa dobre recylkuluje vzduch nedostanes plesen ani pri 100% vlhkosti
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Habitus
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25. Júna 2009, 18:35
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Príspevok od užívateľa Habitus » 27. Decembra 2009, 13:18

rozmyslali ste nad pouzitim pary?
ked som si raz doniesol pekny konar s lesa tak som ho oparil pomocou naparovacej zehlicky a niajaka plesen sa zatial neukazala aj ked versiny potrebuju vyssiu vlhkost
adulty: B.smithi - B.boehmei - E.pulcherrimaklaasi - H.lividum - P.murinus

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 23. Januára 2010, 13:32

Takže pleseň v teráriu sa už asi týždeň neukázala. Takže tento pokus považujem za úspešný, aj keď ako ste písali že najlepšie je neriskovať a premiestniť pavúka alebo jednoducho vymeniť koreň na ktorom sa pleseň vytvorila!!!
Celý proces ničenia plesne som zároveň kombinoval aj s vetraním, pričom boli obydve dvierka neustále pootvorené...... Takže jedno s druhým a je po probléme......
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
pby
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 4. Apríla 2010, 14:46
Bydlisko: Sabinov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pby » 19. Mája 2010, 19:48

ja som skusil odstranit maly kusocek plesne tak ako som cital tu na fore: dal som asi do 2 cl vody 10 kvapiek betadinu (lekaren-dezinfekcia ran a sliznic) na pinzetu som dal vatu jemne nmocil a pretrel (iba tak aby voda nestekala) 2 dni plesen nikde a uz tyzden v pohode
-pri potierani BACHA na vytrusi tej plesne (volnym okom to nieje vidno ale rozsiria sa vzduchom a tym aj plesen ) takze opatrne - nestierat za sucha jedine vlhkou vatou a odporucam betadin (pre pavuka neskodny)


-rozmyslam ako by sa spavalo drevo (nejaky konar co si chce dat niekto do tera. z vonku) casto zacne plesniviet, keby sa vyvyralo vo vode s pridanim betadinu? drevo nim nasiakne a plesen nato nechyti ? to je len hypteza.. keby nieco:)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 19. Mája 2010, 21:37

vyskusaj :)
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 1. Decembra 2010, 19:42

Cavte ,chcem sa spitat ,mam problem s plesnami , v krabickach alebo vo fauna boxoch kde potrebujem 70-85 vlkhost sa mi spravi biely povlak taky jemnucky mne to pripada ako pliesen , pavukom to zaital nevadi ale mne to tam vadi a po case aj pavukom to moze zacat vadit neviem co s tym mam robit , neviem ani ako to mam opisat je to ako jemnulilinka vata proste ze to vidno ina ked si nato zasvietite a dobre sa pozriete neviem poradte
trpezlivost je prvorada

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 1. Decembra 2010, 21:19

pavukom to vadit nebude a ak to vadi tebe porob viacej dier
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
otikdb
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13. Januára 2010, 15:02
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od užívateľa otikdb » 1. Decembra 2010, 21:51

hopko21587 napísal:Cavte ,chcem sa spitat ,mam problem s plesnami , v krabickach alebo vo fauna boxoch kde potrebujem 70-85 vlkhost sa mi spravi biely povlak taky jemnucky mne to pripada ako pliesen , pavukom to zaital nevadi ale mne to tam vadi a po case aj pavukom to moze zacat vadit neviem co s tym mam robit , neviem ani ako to mam opisat je to ako jemnulilinka vata proste ze to vidno ina ked si nato zasvietite a dobre sa pozriete neviem poradte
Ja som mal ten isty problem, presne to iste. Nechal som to tak a ked mi to uz moc vadilo, tak som to trochu pohrabal spajdlou :lol: Urobil som to asi tak 3-4 krat a preslo to. Mne so to vadsinou objavilo ked som daval novy lignocel a najma u geniculaty. Je tomu uz tri mesiace co som naposledy okopaval a od vtedy sa mi to tam neobjavilo. A plesen to nieje, lebo niekto na tomto fore pisal, ze na cistom lignoceli sa nemoze vytvorit plesen iba ak tak zo zvyskov potravy. No neviem co je na tom pravdy. Inak ked ti nepomoze okopavanie, tak skus "betadin". Vela stastia v odstranovani. :)
Príroda si vyberá za zábavu daň ďaleko vyššiu, ako by sa odvážil vyberať štát. (Vladimír Vondráček)

Na počiatku bola krajina. Múdra, prísna, do seba uzavretá. Sama v sebe a sama pre seba. Potom prišiel človek. (Milan Rúfus)


Napísať odpoveď