Nepriatelia vtackarov vo volnej prirode

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Nepriatelia vtackarov vo volnej prirode

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Januára 2010, 12:05

Na zaciatok tejto temy si priblizeme obavaneho nepriatela vtackara a to osi rodu Pepsis. Tento rod obsahujes okolo 133 popisanych druhov. Velkostne maju najvacsie cez 60 mm a mensie druhy okolo 12 mm. Samotne dospele osi sa zivia nektarom z kvetin. Osi vyhladavaju pavuka ako hostitela pre ich drave larvy po obdobi ich parenia. Boli pozorovane od Noveho Zelandu, USA po zapadnu Indiu a juhu Patagónie. Druh Pepsis grossa sa vyskytuje na pustnych oblastiach juhozapadnych oblastiach USA a severnom Mexiku. Nie je nic zvlastne ked v lete lietaju a prekonavaju velke vzdialenosti pri 43 stupnovych teplotach, pricom zhanaju nektar a hostilela. Clanok sa presnejsie zaobera dvomi druhmi Pepsis grossa a Pepsis thisbe . Pozorovania boli vykonavane na uzemi Big Bend National Park, Texas. Vyskutuje sa tu aj Aphonopelma steindachneri, ktorej nory boli na tomto uzemi pozorovane.

Zjednodusena struktura celeho aktu ma nasledovny priebeh:

- vyhladanie pavuka
- atak na pavuka
- jeho paralyzacia najcastejsie vpichnutim paralytickej zlozky do membrany koxi smerom ku sternu (vid. Obr.)

- vtiahnutie pavuka spat do nory, nakladnie vajicka
- uzavretie nory aj s pavukom

Samotne hladanie sa zacina lokalizovanim nory pavuka. Ten jav nasleduje po parenie samice osi. Pri najdeny potencionalnej nory sada osa na zem a dalej pokracuje v stopovani a zistovani vsetkych „moznosti“. Pavuka z ukrytu vylaka pohybom jeho pavuciny (poklepavanim jej tykadiel o zapradene okolie nory). Naznak moznej koristi nenecha vtackara chladnym, pretoze ma tendenciu vyjst von z nory. Samcou vtackarov zvacsa vyhladavaju pri ich hladani potravy a samic v okoli ich habitu. Po naslednom vylakanie vtackara z nory nasleduje jeho paralyzacia. Ak je pavuk paralyzovani osa moze este zacat prijimat tekutinu z okolia ust pavuka alebo hemolymfu, ktora vyteka po mieste vpichu zihadlom. Okrem samotneho pitia tekutiny sa jedna o akt lapovania. Paralyzovany pavuk je vtiahnuty spat do nory, pricom mu samica nakladnie do abdomenu vajicko. Po tomto akte nasleduje uzavretie osou, vchodu do nory aby tym zamedzila inym zivocichom pripadne vyuzitie jej hostitela.

Studium dole uvedenej prace je zalozene na pozorovaniach pocas 4 rokoch. Sam autor zmapoval pocas 12 rokoch na danom uzemi 946 nor. Pri svojom skumani narazil na 148 nor, ktore mali zataraseny vychod pricom v 96 pripadoch slo o osi rodu Pepsi v pomere – 54 Pepsis grossa, 42 - Pepsis thisbe.



Kód: Vybrať všetko

Interspecific Variation in Hunting Behavior of Pepsis Grossa (Fabricius) and Pepsis Thisbe Lucas (Hymenoptera: Pompilidae): A Field Study. Fred Punzo


Obrázok

Videa:
http://www.youtube.com/watch?v=m6xMEkUW9gI
http://www.youtube.com/watch?v=5C1wFxEIj8E
http://www.youtube.com/watch?v=fs_U2P7fOF0

Klucove slova: nepriatel, predator, predatori.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nepriatelia vtackarov vo volnej prirode

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Februára 2011, 17:48

Par poznamok z Mexika.

Nepriatelia vtackarov vo volne prirode nie su zdaleka len osi rodu Pepsis. Par masozravcov, vsezravcov tiez nepohrdne vtackarmi ako potravou. Patria sem: skunky, jaguare, lisky, nosale, oceloty, kuny, macky atd. Niektore vsezrave vtaky, plazy, modlivky, hady, uropigy, solifugy, chrobaky nemaju taktiez problem s juvenilnymi jedincami.

Pravdepodobne tieto druhy hadov v pripade moznosti lovia aj vtackare:
Masticophis flagelum, mentovarius, bilineatus
Drymarchon corais
Trimorphodon tau, biscutatus
Senticolis triaspis
Salvadora mexicana


Osi Pepsi
Jed osi Pepsis nema za ulohu pavuka usmrtit ale len ho drzat v letargickom stave aby bol stale cerstvy pre jeho potomka. Takyto pavuk do, ktoreho osa nenakladie z nejakej priciny vajicko ale je omraceny jedom sa dokaze po 3 mesiacoch prebrat z letargie z postupne posobiaceho jedu a normalne fungovat bez ujmy.

Za info. dakujem J. Orozcovi z Mexika.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nepriatelia vtackarov vo volnej prirode

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Júla 2013, 14:28

Predacia v opacnom garde. Jeden z najrozsirenejsich druhov plazov Ameiva exsul z Portorika si pochutna nie len na ovoci, mrsinach ale nepohrne ani vtackarov v tomto pripade bol zaznamenany lov druhu Cyrtopholis bartholomaei.

Obrázok

Kód: Vybrať všetko

Nieves, L. .2007. Predation on a Tarantula (Cyrtopholis bartholomaei) by a Puerto Rican Ground Lizard (Ameiva exsul)


Napísať odpoveď