Kokon - pliesen

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Kokon - pliesen

Príspevok od užívateľa jony » 21. Marca 2010, 22:36

Dnes pri kontrole samice B. vagans s kokonom som si všimol ,že na kokone sa nachádzajú malé fliačiky pliesne. Chcel by som sa spýtať či by sa to dalo nejako ošetriť (napr.hypermangán), alebo sa mám s ním rozlúčiť...:cry:

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 21. Marca 2010, 23:25

skrz stěny zdravého kokonu se nedostane skoro nic, plíseň jež se vyskytuje na substrátu zpravidla není stejný druh co napadá pavouky,v mejch teráriích s plísněma nijak nebojuju, objevujou se stejně jen málokdy.
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 22. Marca 2010, 10:48

plesen neni na kokone ale na niecom co je na stene kokonu prilepene (zbytok potravy, kusok substratu...)
stena kokonu je tvorena pavucinovymi vlaknami, ktore neplesniveju, nerozkladaju sa... (je to taky lenin prirody :P )
skrz stenu sa ti plesen nedostane ako pisal nery avsak zaniest dovnutra si ju mozes sam ked budes otvarat kokon a nejake vytrusy sa dostanu dovnutra a az vo vnutry kokonu je najlepsia zivna poda pre plesne.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 23. Marca 2010, 20:35

vďaka hoši...
ešte by ma zaujímalo či tá plieseň nemôže ohroziť samotnú samicu.
inač tá plieseň sa stále zväčšuje :(
ď...

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 23. Marca 2010, 21:12

nemusi ju ohrozit
pre istotu trochu zniz vlhkost
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 23. Marca 2010, 21:40

ked ma kokon ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 24. Marca 2010, 10:08

ano tyzden dva tri nerosit/neliat vodu na substrat nechat ho trocha preschnut ale zachovat/pridat napajacku ktora bude udrzovat vlhkost na slusnej urovni

rast a postup plesne to nezastavi ale mozno spomali

potom ked ho budes chciet odobrat tak pred otvorenim ho ocistit tim manganistanom
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 24. Marca 2010, 10:36

Z0oMb3E napísal:ano tyzden dva tri nerosit/neliat vodu na substrat nechat ho trocha preschnut ale zachovat/pridat napajacku ktora bude udrzovat vlhkost na slusnej urovni

rast a postup plesne to nezastavi ale mozno spomali

potom ked ho budes chciet odobrat tak pred otvorenim ho ocistit tim manganistanom
prepac, ale to je blbost ...


Netreba robit nic ..., v prirode , normalne nikdy nie je prostredie sterilne a nachadzaju sa tam aj ine svinstva ako su debilne plesne z kt. rastu iba huby a nedokazu sa naviazat na zive tkanivo.

A urcite by som neosetroval kokon ziadnym manganom ani nicim inym.

Nechat to tak , nesahat na samicu, na kokon, na krabicu kde je. Dat jej uplny pokoj.

Ak sa podari , ze si samica necha kokon 6 tyzdnov ( cca zalezi od teploty) a odoberie ho ...,

Inkubacia ( mali by tam byt uz L2ky) je jednocucha. Treba zvolit dvojkrabicku ( 1 v 1nej) kde sa zabezpeci dostatocna vlhkost a PRUDENIE VZDUCHU. Pri teplote asi 26 stupnov sa L2ky do 2 tyzdnov budu zvliekat ( vsetko je to cca) A ak sa dodrzi pravidelna kontrola a odstranovanie mrtvych a hnijucich zbytkov a spiny tak sa nie je coho bat. Vsetko dopadne tak ako ma. Pri prehnanej starostlivosti, a este k tomu ak to je prvy, alebo jeden z prvych kokonov , moze narobit viac skody ako osohu. Dolezita je prax a veci s tym spojene. Nikdy sa nepodari kazdemu odchovat kokon , ani po 6 rocnej praxi. Vzdy sa nieco najde, neaky druh, neaka situacia. Kde sa to pokazi. Proste je to tak. A bojovat prosti tomu nema zmysel.

Pokial bolo parenie dostatocne, a mnozstvo oplodnenych vajicok je viac nez dobre. Tak sa niet naozaj coho bat. Lebo co je zive, neplesneje a nehnije.

Este jedna vec. Ak necha preschnut substrat, tak aj keby tam vlozil vanu s vodou , kokon mu vyschne z vnutra. Skus obcas posledovat samicu s kokonom kde sa tlaci ked ma moznost nalepit sa na vlhky substrat alebo na suchy. A vzdusna vlhkost nikdy nedokaze to co podna. Proste do kokona neprenikne.

Moje laticepsi su teraz L2ky ... samicka mala aj sucho aj teplo aj chlad aj vsetko ... doslova maximalne blbe podmienky podla toho ako tu pises, ze co treba robit. Ale po mesiaci tam boli iba L1ky ( vravim, blbe to bolo ...) inkubacia ako som spominal , a za tyzden L2ky... . Momentalne su na jednej kope a tkaju pavucinu. Servytka na kt. su je jemne zaplesneta. Ale urcite nebudem presypavat larvy niekde a menit im podstielku. Narobil by som viac skody jak osohu. Oni to zvladnu. Straty na L1 boli len zo 15ks uz zacernanych z kokonu. Po zvliekani nepadla ani jedna. Teraz to je este v pohode. Dalsi kriticky bod bude pri zvliekani do 1.zv.



Ak je ta plesen velmi zla a vyzera byt kokon taky ako zmoknuty. Tak odober. Mne tak padol kokon D./C. fasciatum. Splesnel, lebo mrcha nevedela co ma robit ... .
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

husenica77
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 8. Februára 2009, 21:51

Príspevok od užívateľa husenica77 » 24. Marca 2010, 12:01

inak ked sa tu uz bavite o tych kokonoch.. tu na lasiodore v sekcii chov vtackarov / vseobecne/ rozmnozovanie je na konci clanku taketo cosi:

Ďalšie náležitosti ako starostlivosť o samicu v období po vytvorení kokónu, starostlivosť o odobratý kokón a o samotné mláďatá prinesieme v ďalších článkoch.

Sceptic & Bebekexxx


kedze som to tu zatial nikde nevidel v ucelenej podobe, nechcelo by sa niekomu z vas skusenejsich to trosku popisat blizsie ?
priklad: huraa, podarilo sa mi naparit moju samicku xy.. ale co teraz? ako a kolko krmit, ako casto rosit/nerosit, rozprasovacom alebo liat vodu, kontrolovat/nekontrolovat samicu a pod..

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 24. Marca 2010, 12:21

taky navod sa neda napisat :-)

Pretoze kazdy pavuk je individualny .... ci od druhu alebo od jednica a zalezi aj na faktoroch ako : posledny zvlek, mnozstvo prijatej potravy, podmienky v chove, velkost chovnej nadrze a pod ...

To sa proste neda .. a po pravde by som nebol ani rad ak by nieco take bolo.

Preco ?


Lebo som si vsimol, ze v poslednej dobe sa velke precento mladych a zacinajucich chovatelov viac venuje lenivosti ako zapajaniu svojej mysle. Niekto si precita navod, urobi vsetko do bodky a ked sa mu to nepodari napise, ze to je blbost a v horsom pripade autora clanku roznesie minimalne v zuboch ...

Chapeme sa ?

Chov, tak ako aj odchov vypliva z poznatkov o prirodzenych podmienkach.

Inkubacia kokonu ma napodobnit podmienky v kokone ( nikdy sa netrafis, stastie, ze priroda nieco znesie a je tolerantna) Takze uz len pohnut hlavou a nieco urobit pre to aby sa to danemu chovatelovy podarilo.

Vsetky potrebne veci tu uz su popisane, alebo casom budu. A to, clanky o druhoch , podmienkach v chovoch a t d . Ziaden navod nikdy nebude presny. Je to tak individualna vec, ako kazdy clovek. Kazdy jedinec, kazda situacia je jedinencna. Da sa to zovseobecnit do neakej podoby, ale potom aj tak musi chovatel pohnut rozumom. Co dnesna mladez zhodnoti, ze je to na nic. Lebo pri tom musi aj ona vyvynut neaku namahu.

Vieme ako sme robili referaty do skoly , ze .... tak isto to je aj v tomto. Nasa civilizacia sa ubera do upadku. A len konzumujeme a sme lenivy. Tak naco to podporovat ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 24. Marca 2010, 12:55

adi napísal:
Z0oMb3E napísal:ano tyzden dva tri nerosit/neliat vodu na substrat nechat ho trocha preschnut ale zachovat/pridat napajacku ktora bude udrzovat vlhkost na slusnej urovni

rast a postup plesne to nezastavi ale mozno spomali

potom ked ho budes chciet odobrat tak pred otvorenim ho ocistit tim manganistanom
prepac, ale to je blbost ...


Netreba robit nic ..., v prirode , normalne nikdy nie je prostredie sterilne a nachadzaju sa tam aj ine svinstva ako su debilne plesne z kt. rastu iba huby a nedokazu sa naviazat na zive tkanivo.

A urcite by som neosetroval kokon ziadnym manganom ani nicim inym.

Nechat to tak , nesahat na samicu, na kokon, na krabicu kde je. Dat jej uplny pokoj.

Ak sa podari , ze si samica necha kokon 6 tyzdnov ( cca zalezi od teploty) a odoberie ho ...,

Inkubacia ( mali by tam byt uz L2ky) je jednocucha. Treba zvolit dvojkrabicku ( 1 v 1nej) kde sa zabezpeci dostatocna vlhkost a PRUDENIE VZDUCHU. Pri teplote asi 26 stupnov sa L2ky do 2 tyzdnov budu zvliekat ( vsetko je to cca) A ak sa dodrzi pravidelna kontrola a odstranovanie mrtvych a hnijucich zbytkov a spiny tak sa nie je coho bat. Vsetko dopadne tak ako ma. Pri prehnanej starostlivosti, a este k tomu ak to je prvy, alebo jeden z prvych kokonov , moze narobit viac skody ako osohu. Dolezita je prax a veci s tym spojene. Nikdy sa nepodari kazdemu odchovat kokon , ani po 6 rocnej praxi. Vzdy sa nieco najde, neaky druh, neaka situacia. Kde sa to pokazi. Proste je to tak. A bojovat prosti tomu nema zmysel.

Pokial bolo parenie dostatocne, a mnozstvo oplodnenych vajicok je viac nez dobre. Tak sa niet naozaj coho bat. Lebo co je zive, neplesneje a nehnije.

Este jedna vec. Ak necha preschnut substrat, tak aj keby tam vlozil vanu s vodou , kokon mu vyschne z vnutra. Skus obcas posledovat samicu s kokonom kde sa tlaci ked ma moznost nalepit sa na vlhky substrat alebo na suchy. A vzdusna vlhkost nikdy nedokaze to co podna. Proste do kokona neprenikne.

Moje laticepsi su teraz L2ky ... samicka mala aj sucho aj teplo aj chlad aj vsetko ... doslova maximalne blbe podmienky podla toho ako tu pises, ze co treba robit. Ale po mesiaci tam boli iba L1ky ( vravim, blbe to bolo ...) inkubacia ako som spominal , a za tyzden L2ky... . Momentalne su na jednej kope a tkaju pavucinu. Servytka na kt. su je jemne zaplesneta. Ale urcite nebudem presypavat larvy niekde a menit im podstielku. Narobil by som viac skody jak osohu. Oni to zvladnu. Straty na L1 boli len zo 15ks uz zacernanych z kokonu. Po zvliekani nepadla ani jedna. Teraz to je este v pohode. Dalsi kriticky bod bude pri zvliekani do 1.zv.



Ak je ta plesen velmi zla a vyzera byt kokon taky ako zmoknuty. Tak odober. Mne tak padol kokon D./C. fasciatum. Splesnel, lebo mrcha nevedela co ma robit ... .
viac menej suhlas
tim manganistanom som myslel nie pouzit ho teraz ale tesne pred vysypanim eliek na servitok aby sa zabranilo zavleceniu spor a vytusov na jedince. ak sa tak stane v priebehu dvoch dni nepozornosti moze byt po odchove.

v prirode preo vyliezaju z kokonu uz 1zvlekove pavuky pretoze ci uz 1l ci uz 2l niesu absolutne odolne voci plesniam, hnilobe, roztocom a inym nastraham, pred cim ich chrani sterilita kokonu

akonahle ich z tohto ochranneho obalu zoberes musis udrziavat co najvacsiu hygienu a sterilitu aku si schopny dosiahnut.

...a to ze plesne nenapadaju zive tkaniva je tiez blbost je pravda ze v prvom rade idu po odumretom ale casom idu aj na zive

a ten druhy prispevok velmi pekne zamyslenie
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 24. Marca 2010, 14:55

v prirode vypusta samica aj L2ky ... zas zalezi od druhu ...

Napr. C. elegans mi takto vypustila mlade. Taktiez aj Pterinochilus to zvykne robit ... atd atd atd ...

A ani v kokone nie je uplna sterilita ...

Zober si moment ked samica kladie vajicka ... a tvori kokon .. v tom okamihu sa tam moze dostat hocico ...

V chove su najcastejsie plesne a oblubene smutivky.

A nie vsetky druhy plesni dokazu zit na zivocisnom tkanive.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 25. Marca 2010, 17:20

vďaka za rozsiahle príspevky no obávam sa že už je po odchove...samica odhodila kokon do opačného rohu a už druhý deň sa pri ňom nezdržiava :(
asi sa jej nepáči lebo vyzerá skoro ako karfiól... ak si ho do zajtra nevezme skúsim inkubovať aj keď je šanca mizivá že s toho niečo bude...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Marca 2010, 17:40

rychlo ho otvor ....,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 25. Marca 2010, 17:44

presne zachranuj co sa da
uz vcera si mal konat
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Marca 2010, 17:45

podla mna uz je aj tak splesnety ...

ale mooozno sa este bude dat nieco zachranit.

Ak tam bude nieco zive - musis byt nekompromisny.

Posli fotto .. cim skor.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 26. Marca 2010, 22:26

dopadlo to veľmi zle..... :cry:
neskôr hodím foto...

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 27. Marca 2010, 12:45

prezil aspon jeden jedinec?
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 27. Marca 2010, 20:31

Už jsem pár sto kokonů měl - plíseň je to poslední čeho se musí člověk bát :lol:


zrovna včera jsem vyhodil kolem 1000 vajec E.campestratus, kokon udělala když sem byl tyden pryč,ale každopádně jediný vejce nenakladla zdravý, převčírem večír jsem ji ho sebral protože byl děravej a lítali na něj mušky(jedinej červ tam nebyl a ve středu vypadalo pár vajec trochu zdravějc), včera ráno(asi po 10ti hodinách) už tam nebylo nic než hromada červů těch zmrvenejch mušek připravenejch se kuklit...prostě klasika :?

OT : docela by se hodil spolehlivej zpusob jak se jich zbavit z velkýho chovu(množí se taky hlavně v bednách švábů...)
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 28. Marca 2010, 14:32

Obrázok
kokon po vybratí z terária
Obrázok
po roztvorení kokonu to vyzeralo asi takto... :(
našiel som tam asi 10 normálne vyzerajúcich vajíčok tak som ich dal do inkubátora

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 28. Marca 2010, 14:40

takto vyzeral kokon od mojej samicky davusa ....

mozes to vyhodit secko ... neprezije ti nic. :-(

pricina - vysoka vlhkost, zla starostlivost samice, zle vetranie ... a mozno mala nadoba - aspon u mna. u teba to bude podobne.

nevadi ... vynde ti nabuduce ..
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 28. Marca 2010, 14:58

Spíš bude chyba u samice, bud udělala kokon nějak extrémně blbě - například neměla kvalitní "mezivaječný rosol", nebo prostě špatná vajíčka,možná i neoplozená.

Zdravé vajíčko vydrží neuvěřitelné věci...
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa jony » 28. Marca 2010, 15:22

pravdepodobne sa kokon premočil lebo samica sa pri premiestňovaní vybrala cez napájačku a namočila kokon.....

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Marca 2010, 15:51

cez dobre spraveny kokon sa voda len tak lahko nedotane a ak ho tam nemarinovala dva dni tak v tom by som problem tak isto nevidel
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 28. Marca 2010, 16:20

no fuuuuuj, to si ten kokon sam oblieval alebo co? este teraz tam vidim mokry podklad :(
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj


Napísať odpoveď