Daju sa pavuky, vtackare chovat spolocne?

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Daju sa pavuky, vtackare chovat spolocne?

Príspevok od užívateľa Matelko » 2. Decembra 2007, 12:11

Tak pokiaľ sa mi od posledne nezhoršil zrak nenašiel som túto tému.
Celkom by ma zaujímalo či existuje aspoň nejaký druh pavúka ktorý má sociálne správanie tzn. dá sa chovať vo väčších skupinách.
Za odpovede a postrehy ďakujem. ( ohladne hocičoho čo sa týka spoločného chovu )

Key: spolocny chov

cruelty
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 28. Augusta 2007, 23:34
Bydlisko: Brno / CZ
Kontaktovať užívateľa:
Re: Dajú sa pavúky chovať spoločne?

Príspevok od užívateľa cruelty » 2. Decembra 2007, 12:44

Matelko napísal:Tak pokiaľ sa mi od posledne nezhoršil zrak nenašiel som túto tému.
Celkom by ma zaujímalo či existuje aspoň nejaký druh pavúka ktorý má sociálne správanie tzn. dá sa chovať vo väčších skupinách.
Za odpovede a postrehy ďakujem. ( ohladne hocičoho čo sa týka spoločného chovu )
Holothele incei se dá chovat ve skupinách, sice někteří to popírají, ale tohle je dostatečné doložení sociálního chování.
http://www.arachnoboards.com/ab/showthr ... 854&page=9

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 2. Decembra 2007, 12:54

Tak keby niekto nerozumel a bol by zvedavý dočítal som sa toto ( lepší znalci eng. opravte ma :) ) chov založili tak že dal do tera celý kokón s mladými a priebežne raz do týždňa kŕmil, v súčastnosti ( v dobe písania toho postu ) majú nejak 6-7 adult samcov a neurčitý počet samíc ktoré sa starajú o svoje potomstvo.
Chov si nevyžiadal nejakú zvláštnu starostlivosť a ako majiteľ píše ani sa moc nesnažil.
Naposledy upravil/-a Matelko v 2. Decembra 2007, 13:39, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 2. Decembra 2007, 13:01

arachnoboards napísal: Unfortunatly we do not really know how many adults are in there, we would need to remove them all from the tank. So far we had about 6 or 7 males mature in there. But the females, I am really not sure...
"Nanešťastie nevieme presne koľko dospelcov je vovnútri, potrebovali by sme ich dať von všetkých aby sme to zistili. Prednedávnom sme tam mali 6 či 7 dospelých samcov. Ale nie som si istý koľko je tam samíc..."
arachnoboards napísal:I justput the whole eggsac as soon as it hatched
"Len som tam dal celý kokón keď sa pavúky zvliekli do prvého zvleku."

voľne preložil Chruňo

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 2. Decembra 2007, 13:18

Ahoj

No tu nemozmeme hovorit o socialnom spravani, jedine subsocialne spravanie. Ani spolu neziju a nepomahaju si len sa znesu. Je kopa takychto druhov: Poecilotheria spp, Avicularia spp, Hysterocrates spp.,
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 2. Decembra 2007, 13:38

Fajn díky za info k tomu prekladu ospravedlňujem sa za zavádzanie ja som to len zbehol raz a znova nečítal :) .
Brachy som tam videl post od teba, že sa chystáš spraviť niečo podobné...
Spravil si? :)

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 2. Decembra 2007, 16:41

Cav

Hej mal som spolu ornaty, hercules a incei. Ornaty neboli uspesne ale ostatne hej. U Poecilotherii najuspesnejsie vysledky dosiahli u subfusiek. Kvoli nedostatku casu som zrusil pozorovanie ale chem to znova skusit.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 2. Decembra 2007, 19:27

Ty kokos, to vyzera super ! Normalne som sa namotal .... to moze byt super mat taketo nieco. Mne sa paci to jak sa samica ,,stara,, o tie mlade :) To nie je az take zvycajne :)

Len potom to budu musiet asi trosku preriedit, neviem si predstavit ze by tam mali 30 adultnych vtackarov :)

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 4. Decembra 2007, 00:34

Bezne mavam spolu jedince z rodu Poecilotheria a niektore Avicularie, ked mam mladata. Dlhodobo som to neskusal, ale da sa to.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 4. Decembra 2007, 09:55

Hmmm, ale ked som tak pozeral na ten spolocny chov tak mi tam nieco nesedi : Ako zaistis ze kym ti dospeju samice tak ti samce nezomru na starobu ? Ked ich budes mat vsetky v ronakych podmienkach tak to bude asi dost tazke.

Alebo ako sa start o zvysky potravy alebo tak ... a napriklad ti jeden jedinec uhynie ... keby to bolo ako to ma ten typek tak nema sancu sledovat ci mu nejaky zomrel a ten by mu tam mohol zacat pekne plesniviet a robit bordel.

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 4. Decembra 2007, 10:33

Tryri napísal:Hmmm, ale ked som tak pozeral na ten spolocny chov tak mi tam nieco nesedi : Ako zaistis ze kym ti dospeju samice tak ti samce nezomru na starobu ? Ked ich budes mat vsetky v ronakych podmienkach tak to bude asi dost tazke.

Alebo ako sa start o zvysky potravy alebo tak ... a napriklad ti jeden jedinec uhynie ... keby to bolo ako to ma ten typek tak nema sancu sledovat ci mu nejaky zomrel a ten by mu tam mohol zacat pekne plesniviet a robit bordel.

Chovat spolocne zase neznamena ze uz vacsie zvleky budes mat 200 v jednom terarku :) Je ine chovat ked su este male kde sa triedia "Silnejsi vyhrava" a ostanu silnejsie jedince ako chovat vo vacsich zvlekoch spolu vela kusov

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 4. Decembra 2007, 13:22

No hej, to je mi jasne ze to neprezije kazdy .... ale chapes, kedm i nejake 6-7 zvlekovy umrie niekde v jeho nore, ja nemam sancu prist na to ze je mrtvy a mozno na to pridem az vtedy, ked bude v polke terarka pliesen a polovica pavukov mrtva.

Vsak ten typek na arachnoboards pisal ze tam dal cely kokon, dajme tomu nejakych 60 malych a na konci mal asi 10 - 15 dospelych alebo kolko .

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 4. Decembra 2007, 22:07

Ja hlavne nevidim moc zmysel toho, aby si choval spolu 10 norovych pavukov .. Co chces mat 10 dier v zemi ? :)
Pri stromovych to poznas, ze Ti nieco zdochlo, pokial mas rozumne zariadene terarko tak nie je problem. A s tymi plesnami to tiez nie je az take tragicke. Zdraveho pavuka len tak nedostanu, ked ma miesto, bude sa od nich drzat daleko a pokial to sledujes, zbadas ich nacas.

Co sa tyka tych samcov, nesmies verit vsetkemu, co napise Kovarik. :)
Samci a samice dospievaju v podstate naraz. Mam to odskusane.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 4. Decembra 2007, 23:03

Kovarika som necital :) Ja vychadzam skor z toho co som cital aj tu alebo pocul od inych skusenejsich chovatelov.

No, mne sa velmi paci to terarko s H. incei, a tie su dost zalezene v tych ich pavucinovych norach ak sa nemylim,.

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 5. Decembra 2007, 12:01

Este mam otazku ze ci pavuky musia byt z rovnakeho kokonu alebo mozu byt kludne aj od roznych chovatelov rozneho veku

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 5. Decembra 2007, 16:55

Podla môjho skromného názoru by to nerobilo dobrotu ak by od mala neboli navyknutý na spolunažívanie...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Decembra 2007, 17:17

Matelko napísal:Podla môjho skromného názoru by to nerobilo dobrotu ak by od mala neboli navyknutý na spolunažívanie...
Pavuky si nemozu zvyknut, nemaju vyssie city, to ci budu odmala spolu im je podla mna jedno. Korist ako korist. Su rozne teorie, ci maju byt spolu od mala, z jedneho kokona, rozne velkosti. Nemam poznatky o ziadnom recepte, ktory ti zaruci chovat vtackare spolu bezproblemov. Nejake ciastkove vysledky, zaujimavosti najdes na arachnoboards.

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 6. Decembra 2007, 17:32

Díky Sceptic, mňa pri písaní toho postu napadlo to čo si napísal ty len som sa skôr zamýšľal nad tým, že keď odmala vidia v svojom prostredí tie pavúčiki tak ich tak nejak viac akceptujú ako keď zrazu majú spoločníkov.
Sú druhy ktoré sú povedzme teritoriálne?

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 6. Decembra 2007, 21:41

Tryri napísal:Este mam otazku ze ci pavuky musia byt z rovnakeho kokonu alebo mozu byt kludne aj od roznych chovatelov rozneho veku
Pokial su z jedneho kokonu, mas daleko lepsie sance, ze sa znesu.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Decembra 2007, 22:04

Raqua napísal:
Tryri napísal:Este mam otazku ze ci pavuky musia byt z rovnakeho kokonu alebo mozu byt kludne aj od roznych chovatelov rozneho veku
Pokial su z jedneho kokonu, mas daleko lepsie sance, ze sa znesu.
Plati to aj ked su z jedneho kokona rozne zvleky?

Zatial som necital ziadnu studiu o spolunazivani vtackarov z kokona, respektivne o niecom podobnom.

Jedine zmienky o niecom co robia vtackare spolu su spolocne skupinove presídľovanie mladých jedincov Brachypelma vagans. Nejake spolocne chovy Poeciek a podobne.

Subsocialne Psalmopoeus langenbucheri (abstrakt):
THE GUACHARO TARANTULA PSALMOPOEUS LANGENBUCHERI SCHMIDT ET AL. 2006 - ANOTHER SUBSOCIAL
TARANTULA SPIDER (ARANEAE, THERAPHOSIDAE)?
Rodriguez-Manzanilla, C.J.1 & B.F. Striffler2
1. Museo del Instituto de Zoología Agrícola, Francisco Fernández Yépez (MIZA), Facultad de Agronomía, Universidad
Central de Venezuela, Apartado 4579, Maracay 2101, Aragua, Venezuela; 2. Nees-Institute for Biodiversity of Plants,
University of Bonn, Germany
Social behavior within the order Araneae, involving nest building, prey capture, feeding and brood care, has mostly
been observed in araneomorph spiders. Reports on mygalomorph spiders are only scarce and referring to aggregations
of members of the families Ctenizidae and Dipluridae (one species now recognized as a Theraphosidae). Within
recent years certain stages of social behavior has been also been described for the family Theraphosidae, with the
arboreal Poecilotheria from India and Sri Lanka showing the highest level of sociality. In the Neotropics until now only
representatives of the fossorial genera (e.g. Holothele, Xenesthis and Pamphobeteus) are known to present a high tolerance
exceeding the first three post embryonic instars. In the arboreal Avicularia or Psalmopoeus tolerance generally ends at
least with the third stage. Observations of Psalmopoeus langenbucheri in the Venezuelan cloud forest already showed
females tolerating older offspring, as well as specimens living relatively close to each other, with several spiders
living on the same tree and even adults building the retreats within the same cracks. Under laboratory conditions it
could be shown that females and their offspring live communally and feed together on large prey. Contrasting the
generally low tolerance of other Psalmopoeus species the Venezuelan species P. langenbucheri shows a very high tolerance,
no aggression among each other, very strong interattraction, as well as cooperation in hunting.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 7. Decembra 2007, 16:07

No, ono z jedneho kokona vacsinou az taky velky rozdiel vo zvlekoch nebyva a 1-2 zvleky nie je problem.
Cital som zopar clankov o spolocnom chove Poecilotherii, kde pri dlhodobom chove vznika velky rozdiel v rychlosti rastu. V praxi to znamena, ze jeden jedinec moze mat aj dvojnasobnu velkost ako jeho surodenec.
Autor clanku nasiel rovnake spolocenstva Poecilotherii aj v prirode, kde jednu dutinu stromu obyvala cela skupina Poecilotherii v roznych velkostiach.
Predpoklada sa, ze je to z dovodu toho, aby sa najvacsia samica mohla parit so samcom ktory dospeje skor ako ostatne sestry.
Takto vznika nehomogenne spolocenstvo, ktore ma vyssiu sancu sa parit a prezit. Ked zahynie najvacsia samica, moze dorast ina atd. Tazko povedat, su to len teorie, ale aj z praxe a vlastnej skusenosti mam info, ze tieto rozdiely medzi jednotlivymi kusmi z toho isteho kokona naozaj vznikaju. Dali sa pozorovat uz v 4-5 zvleku, kedy som pavuky zo spolocneho chovu porozpredaval.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 12. Decembra 2007, 15:08

ja momentalne pracujem na niecom podobnom. Mam vetsie skupiny z regalisiek a z fasciat. Vsetko moje odchovy - chovam ich samostatne. O kazdom si vediem podrobne informacie. Konkretne datumy zvlekov a meriam u kazdeho jedinca po kazdom zvleku velkost karapaxu. U regalisiek mi uz zacali dospievat samce. U pavukov som spozoroval rozne velkosti a rozne velkostne narasti po zvliekani. Niektore jedince su aj o 2 zvleky vetsie ako ich rovestnici pricom ich chovam vsetky pri rovnakej teplote a aj ich rovnako krmim. Co ma ale najviac zaujalo je fakt ze samce mi dosievali v roznych zvlekoch!!! Niektore boli adult v 9 a niektore az v 10 zvleku. Pritom su z toho isteho kokona......
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 13. Decembra 2007, 01:20

No a udajne pri chove v spolocnej nadrzi je tento efekt este vyraznejsi prave preto, ze su spolu a tak sa prisposobuju. Mozno preto je to aj pri chove oddelene, lebo sa citia aj tak a vedia o sebe.
Ale to spekulujem samozrejme.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 22. Januára 2008, 09:06

Zdravim,

tak som si uz kupil 25 kusov H.incei .... mam pripravene terarko 80x40x40 cm lenze teraz mam dost velke dilema .... tie inceie su 2-3 zvlekove a bojim sa ze ked ich vsetky vypustim do toho velkeho terarka ze budu mat problem s potravou .... pretoze za 1, jevelmi tazke zohnat tie mikrocvrcky a 2, ked ich budem krmit cervami malymi tak tie cervy sa zahrabu do zeme a skoncil som.

Chcem sa spytat ci sa daju pavuky krmit tak ako gekonciky, ze dam cervy do nejakej plytsej mysky a nech si ich z tade vyberu.

A myslite ze ich mozem vypustit do toho terarka ? Pretoze teraz mi jeden znamy ponuka nejake ako musky, su velke priblizne 3-4 mm a nelietaju ale iba skacu ... to by sa celkom hodilo pre tieto pavuky, aspon kym trosku nepodrastu a nezvladnu mensie cvrcky.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 22. Januára 2008, 09:49

Tryri napísal:Zdravim,

tak som si uz kupil 25 kusov H.incei .... mam pripravene terarko 80x40x40 cm lenze teraz mam dost velke dilema .... tie inceie su 2-3 zvlekove a bojim sa ze ked ich vsetky vypustim do toho velkeho terarka ze budu mat problem s potravou .... pretoze za 1, jevelmi tazke zohnat tie mikrocvrcky a 2, ked ich budem krmit cervami malymi tak tie cervy sa zahrabu do zeme a skoncil som.

Chcem sa spytat ci sa daju pavuky krmit tak ako gekonciky, ze dam cervy do nejakej plytsej mysky a nech si ich z tade vyberu.

A myslite ze ich mozem vypustit do toho terarka ? Pretoze teraz mi jeden znamy ponuka nejake ako musky, su velke priblizne 3-4 mm a nelietaju ale iba skacu ... to by sa celkom hodilo pre tieto pavuky, aspon kym trosku nepodrastu a nezvladnu mensie cvrcky.
Davat kopec jednozvlekovych pavukov do obrovskeho terarka je nezmysel, daj ich do primerane velkej pixle.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.


Napísať odpoveď