Premnozene musky

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Premnozene musky

Príspevok od užívateľa Matelko » 22. Decembra 2007, 19:32

Najprv som si vravel, že to bude v pohode ale tým mrchám sa darí žiť snáď aj z vlhkej rašeliny a lignocelu, množia sa závratne a aj napriek tomu, že nejakým spôsobom veľký počet zahynie stále ich je viac.
Reč je o muškách ( žijú napríklad na staršom ovocí či prakticky na hocičom čo hnije )
Dúfam, že sa trafím nie som na to žiaden expert ale mali by to byť dorzofily.
( malé čierne, veľkosť tak 2-3mm max )

Stretli ste sa aj vy s takýmto problémom alebo viete ako tomu predchádzať či ich účinne vyhubiť?

Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35
Re: Premnožené mušky

Príspevok od užívateľa arsen8 » 22. Decembra 2007, 19:50

Matelko napísal:Najprv som si vravel, že to bude v pohode ale tým mrchám sa darí žiť snáď aj z vlhkej rašeliny a lignocelu, množia sa závratne a aj napriek tomu, že nejakým spôsobom veľký počet zahynie stále ich je viac.
Reč je o muškách ( žijú napríklad na staršom ovocí či prakticky na hocičom čo hnije )
Dúfam, že sa trafím nie som na to žiaden expert ale mali by to byť dorzofily.
( malé čierne, veľkosť tak 2-3mm max )

Stretli ste sa aj vy s takýmto problémom alebo viete ako tomu predchádzať či ich účinne vyhubiť?

Ďakujem.
podla mna su z aršeliny aj ja som ich mal preto ju nepoužívam :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 22. Decembra 2007, 19:56

Ale mám terárka kde je, lignocel a sú aj tam.
Môže to byť tým, že mám v teráriách aj rastlinky?

Edit:
Ešte taký postreh, objavili sa až po dlhšej dobe tak 2 týždne po zariadení terária.

Užívateľov profilový obrázok
miki1571
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 10. Októbra 2007, 14:22

Príspevok od užívateľa miki1571 » 22. Decembra 2007, 20:14

toto iste sa stalo aj mne ale nebolo ich vela ... v terarkach to mam zmiesane raselina + lignocel ... ale potom uz prestali vznikat a je to ok ... :P
Brachypelma smithi
Brachypelma albopilosum

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Decembra 2007, 20:45

tak ja som sa docital ze ziju len na ovoci cize to nebude koli raseline/lignocelu.. skus vyhodit stare ovocie :D alebo pozri za postel :P (ak to su tie Drozofily)
sem tam zbadam doma aj ja niejaku ale kaslem na nich :P su neskodne

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 22. Decembra 2007, 20:52

Ovocím za posteľou to nebude koncentrujú sa v teráriách :) .

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Decembra 2007, 20:57

asi im to tam vonia :D ja ked otvorim krabicku (mam len krabicky :D ) tak tiez jedna prileti - su fakt rychle :lol:
a keby si nemal tie terarka tak by si ich tiez mal v byte ale by si o nich nevedel lebo by sa nezdrzovali na jednom mieste :lol: pointa je ze sa ich asi nezbavis :D ale mozno ze vymru same od seba :)

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 22. Decembra 2007, 20:59

No zistil som si pár spôsobov ako sa ich a im podobných zbaviť ale pokial dačo chováš tak sa nedajú použiť :( .

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Decembra 2007, 21:01

noo mozes odniest pavuky na den ku niekomu a vystriekat byt biolitom :D to by mohlo pomoct ale hmyz je svinstvo prezije vsetko :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 22. Decembra 2007, 21:05

Mno
za 1. by nikto taký musel byť :D
za 2. by sa nesmeli množiť vo vnútri terárok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 22. Decembra 2007, 21:09

tieto mušky pavúkom neškodia, no kladú vajíčka do substrátu a najmä na miesta kde je neaká potrava napr. zhnité ovocie, zelenina, pozostatky potravy... ktoré červy požierajú, odporúčam vymeniť substrát a zbytočne to neprevlhčuj, všetko záleží od dobrého vetrania. Ak to nebudeš prehánat mušiek sa zbavíš. Veľa šťastia.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Decembra 2007, 21:09

tak potom us neviem :(
alebo este mozes do terarka strcit nejakeho zachodoveho pavuka nech si spravi velku pavucinku a musky dolietali :D ... ale vtackar asi nestrpi najomnika :D cize zas nic z toho :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 22. Decembra 2007, 21:11

Pato napísal:tak potom us neviem :(
alebo este mozes do terarka strcit nejakeho zachodoveho pavuka nech si spravi velku pavucinku a musky dolietali :D ... ale vtackar asi nestrpi najomnika :D cize zas nic z toho :roll:
ten záchodový pavúk sa nazýva Tresavka Sekáčovitá, a zbytočne blbiny nepíš nemá to zmysel
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 22. Decembra 2007, 21:41

Tie musky, ktore mas v terariach nie su Drosophily, je to nejaky uplne iny rod. Od Drosophil maju velmi daleko. Ziju v substrate. Dokonca ich ma doma dost aj moja babka, ktora ma po byte vela kvetinacov s rastlinami. Neviem cim sa zivia.
Podla toho co som cital su hlavnymi prenasacmi Nematod medzi pavukmi, takze podla mna skodia DOST. Ale len v pripade, ze sa nejako do tvojho chovu tie Nematody dostanu, takze pokial ich nemas je to ok, akonahle ich vsak ma jeden pavuk, tieto musky Ti to poroznasaju vsade a to je podla mna velky problem.
Ucinny sposob ako s nimi bojovat som nasiel zatial len taky, ze som do terarka nalial na substrat lieh. Co samozrejme vylucuje to ze tam bude este niekedy na tom substrate byvat pavuk, takze je to o nicom.
Inak som si vyrobil entomologicky exhaustor (velmi lo-fi verziu ale funguje) a s tym ich lovim a snazim sa ich redukovat. Povedal by som, ze je to zatial 1:1, nepremnozuju sa, ale ani sa mi ich nedari vykynozit.
V mojom novom spider roome budem mat rozvesane aj tie lepive pasky, to by mohlo pomoct zvratit ten boj na moju stranu. :lol:
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 23. Decembra 2007, 01:59

Jej no to fakt su dost dotierava haved hlavne ked sviet iba monitor tak potom tu otravuju, a stalo sa mi ze ma sem- tam nejaka pichne ci hryzne ci co to stvara? Ale neobjavuju sa tak casto ak v terarkach znizim vlhkost, ked ich je vela proste cistim castejsie zvysky a vykaly, vodu davam len do nadoby odkial pije pavuk.

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 23. Decembra 2007, 09:33

U mňa je tento problém naštastie minimálny-čo sa týka pavúkov.Ale v nádobe so švábmi ich mám úplne mrte.

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 23. Decembra 2007, 12:56

Raqua napísal:Tie musky ... prenasacmi Nematod medzi pavukmi ...
Môžu byť škodlivé aj pre škorpióny?

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 23. Decembra 2007, 17:18

Mno vcelku úspech mal moj nočný pokus s pohárom a džúsom.
Utopilo sa ich asi 30, myslím, že by mohli fungovať aj iné pasce na podobný štýl.

Užívateľov profilový obrázok
maculata
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 15. Decembra 2007, 18:52

Príspevok od užívateľa maculata » 23. Decembra 2007, 17:25

Matelko napísal:Mno vcelku úspech mal moj nočný pokus s pohárom a džúsom.
Utopilo sa ich asi 30, myslím, že by mohli fungovať aj iné pasce na podobný štýl.
tak ty ich tam mas teda mrtne ja som spravil toto iste ale tak ze sok pavuka premiestnil do inej nadoby a dal ten dzus do teraz a rano bolo 95percent mrtvych..

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 27. Decembra 2007, 09:00

tieto musky nie su problem len u vas. Ako napisal Raqua nejedna sa o drosifili ale je to nejaky iny druh ktory bol pravdepodobne dovezeny do chovov spolu s odchytovymi pavukmi. Zdravemu pavukovi by memali ublizit - zivia a mnozia sa najcastejsie zvyskami potravy. Ale pozor!!!!! Mal som osobnu skusenost (a nie len ja) ze mi tieto mrchy nakladli vajicka do kokonu ked ho samica pavuka stavala a samozrejme ze mi ho cely znicili. Dokonca mi niekolko chovatelov hadov potvdilo ze im tieto musku znicili cele znasky uzoviek. Nakolko som zasadny odporca pouzivania akejkolvek chemie v blizkosti vtackarom skusal som ich chytat na uz spomenute lepiace pasky a ine finty ale nic nepomohlo. Jedine co sa mi osvecilo pakticky na 100% bolo nasledovne: dokonale som vycistil vsetky teraria, krabicky od zvyskov potravy a znizil som na 2 dni v chovni teplotu na 17 - 18 stupnou. Momentalne ich mam v chovni zasa. Myslim ze som ich doviezol s vetsim mnozstvom odchytovych grammostol ale to nemam potvrdene na 100%
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 27. Decembra 2007, 12:01

ja som s nimi mal problém tiež, a niet a niet sa ich zbaviť, všetky om pozabíjal, a o hodinu ich bolo o polovicu viac, tak som jednoducho nechal vyschnút substrát, a bolo, už ich nemám, no neviem či to nie je riskantné nechat to vyschnút kôlii tomu aby pavúk nevyschol. Základ je že tie musky potrebujú vlhkú pôdu, a najlepsie sa im darí v pôdach lesného typu, napr. čo JBL predáva Terra bark no tak tam ked to zalejete, už sa ich nezavíte, a tá pôda je aj dosť drahá a je na veľkú figu, takže radsej lignocelu dajte prednosť a skúste ho nechat vyschnút a tiež znížte teplotu ako bolo vyššie popísané, určite to pomôže, ak máte vela pavúkov, ak menej lepšie by bolo vyčistit krabicky ako bolo vyššie popísané, je to dobrý nápad.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 27. Decembra 2007, 18:16

Razor napísal:ja som s nimi mal problém tiež, a niet a niet sa ich zbaviť, všetky om pozabíjal, a o hodinu ich bolo o polovicu viac, tak som jednoducho nechal vyschnút substrát, a bolo, už ich nemám, no neviem či to nie je riskantné nechat to vyschnút kôlii tomu aby pavúk nevyschol. Základ je že tie musky potrebujú vlhkú pôdu, a najlepsie sa im darí v pôdach lesného typu, napr. čo JBL predáva Terra bark no tak tam ked to zalejete, už sa ich nezavíte, a tá pôda je aj dosť drahá a je na veľkú figu, takže radsej lignocelu dajte prednosť a skúste ho nechat vyschnút a tiež znížte teplotu ako bolo vyššie popísané, určite to pomôže, ak máte vela pavúkov, ak menej lepšie by bolo vyčistit krabicky ako bolo vyššie popísané, je to dobrý nápad.
Zasa tu pises hluposti. A kopec.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SeBra » 1. Januára 2008, 19:50

Razor napísal:ja som s nimi mal problém tiež, a niet a niet sa ich zbaviť, všetky om pozabíjal, a o hodinu ich bolo o polovicu viac, tak som jednoducho nechal vyschnút substrát, a bolo, už ich nemám, no neviem či to nie je riskantné nechat to vyschnút kôlii tomu aby pavúk nevyschol. Základ je že tie musky potrebujú vlhkú pôdu, a najlepsie sa im darí v pôdach lesného typu, napr. čo JBL predáva Terra bark no tak tam ked to zalejete, už sa ich nezavíte, a tá pôda je aj dosť drahá a je na veľkú figu, takže radsej lignocelu dajte prednosť a skúste ho nechat vyschnút a tiež znížte teplotu ako bolo vyššie popísané, určite to pomôže, ak máte vela pavúkov, ak menej lepšie by bolo vyčistit krabicky ako bolo vyššie popísané, je to dobrý nápad.
:shock: :?:

no neviem, ale mal som ten problem aj ja. Niekolko dni som prestal rosit, substrat vyschol a boli prec...

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 1. Januára 2008, 22:39

Populácia rapídne klesla, dôvod neznámy... podmienky som nezmenil až na to, že pár terárií vyhrievam infražiaričom. A v "hniezde" už skoro vymizli.

adrogans
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 15. Septembra 2008, 13:31

Príspevok od užívateľa adrogans » 20. Septembra 2008, 13:51

Tak ja som tieto musky dlhu dobu nemal vobec a potom to raz prislo ked sa mi objavili v dvoch terariach co boli vedla seba....obrovske mnozstvo....praktickyu liahen. Pozitivne je ze dodnes sa v inych terariach nenachadzaju.
Ale odtial som ich nevedel samozrejme moc dostat....hlavne nie preto ze mi tam byva lividumka ktora ma pekny chodbovy komplex, ktory som zasadne nechcel nicit. Doteraz som proti nim aktivne nikdy nebojoval a postupne sa zacalo samo preriedovat...asi skoncili u mami v kvetinach :D .


Napísať odpoveď