Mäsožravky vs. vtačkare

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:
Mäsožravky vs. vtačkare

Príspevok od užívateľa griwe » 13. Apríla 2008, 19:43

Stravil som už par dni hladanim, ale nic na tuto temu som nenasiel, neviete mi poradit niekto nejaky link, pripadne osobnu skusenost? Ak by som si zadovazil zo 2-3 rastlinky do izby kde mam pavuky, pripadne by kvety boli v inej izbe. Ide mi prave o tie vabive latky co masozravky vypustaju, ze ak je pavuk v terarku a zaciti to, ci sa bude salit alebo sa na to casom vykasle :P pripadne ci nemate nejaku masozravku co vabi len nejaky konkretny druh hmyzu a pavukom nevadi. Skusim obehat este raz fora s masozravkami, ak neco najdem hodim to tu:) dik za odpovede

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mäsožravky vs. vtačkare

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Apríla 2008, 19:52

griwe napísal:Stravil som už par dni hladanim, ale nic na tuto temu som nenasiel, neviete mi poradit niekto nejaky link, pripadne osobnu skusenost? Ak by som si zadovazil zo 2-3 rastlinky do izby kde mam pavuky, pripadne by kvety boli v inej izbe. Ide mi prave o tie vabive latky co masozravky vypustaju, ze ak je pavuk v terarku a zaciti to, ci sa bude salit alebo sa na to casom vykasle :P pripadne ci nemate nejaku masozravku co vabi len nejaky konkretny druh hmyzu a pavukom nevadi. Skusim obehat este raz fora s masozravkami, ak neco najdem hodim to tu:) dik za odpovede
Látky čo vzpúštajú Dionaey čiže mucholapky vábia len muchy a lietavý hmyz. Láčkovky a Drossery tie sú horšie i pre pavúka. Ak nemá pavúk priamy prístup k rastline nič sa mu nemôže stať. A pavúky si myslím, že tie látky necítia, sú to špeciálne vonné látky ktoré zachytáva len lietavý hmyz, pavúk sa chytí len ked sa potuluje okolo.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 3. Januára 2009, 10:58

Rad by som si zadovažil nejaku rastlinku.. ak je tu niekto skuseny v tejto oblasti, nevedeli by ste mi poradit aku rastlinku na zaciatok, aby nebola moc draha a dala sa zohnat, a nebola narocna na pestovanie.. proste nieco na zaciatok.... :)
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
Evolution
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 13. Novembra 2007, 18:48
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Evolution » 3. Januára 2009, 12:06

Podľa mňa, najlepšia na začiatok je Dionaea muscipula alebo mucholapka, ja som ju kúpila v Prahe cez leto, ale myslim, že v Baumaxe by mala byť dostupná tiež. Nie je veľmi drahá - záleží to asi podľa veľkosti - ja som ju kúpila ešte maličkú za približne 150Kč.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Januára 2009, 17:21

GaRoL napísal:Rad by som si zadovažil nejaku rastlinku.. ak je tu niekto skuseny v tejto oblasti, nevedeli by ste mi poradit aku rastlinku na zaciatok, aby nebola moc draha a dala sa zohnat, a nebola narocna na pestovanie.. proste nieco na zaciatok.... :)
Na začiatok určite najvhodnejšie Sarracenie a Dionaea. Drossery a Nephenthesy sú pre fajnšmekrov.

Sarracenie a Dionaeu cez leto ked už vonka vládnu teploty nad 20 stupňov požno pestovať vonka na priamom svetle, pasce nádherne sčerveňejú a rastú v pohodičke. Rastlina si aj sama chytí nejaký hmyz, no stalo sa mi že bol v S. purpurei pavúk rodu Agelena, ktorý si pochatnával na rastlinou ulovenej muche. Hlavne čo sa zálievky týka, makká voda, alebo destilovaná. Cez zimu okolo oktobra ich treba dať zimovať na chladné miesto a zalievať len minimálne, neprikrmovať !

Obrázok

Čo sa Dionaey týka, nemam snou dobré skúsenosti....chcem ešte toto leto skúsiť raz pestovať ju a uvidím. Ja som za Sarracenie !
Obrázok
Obrázok
Obrázok

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 3. Januára 2009, 19:33

môžem odporučiť krčiažniky, sú pekné a ak ťa otravujú v izbe muchy , tak ťa už nebudú a sú oveľa menej citlivé, ako rosičky alebo mucholapka
merda in inferno est

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 4. Januára 2009, 08:39

no muchy ma ani tak neotravuju.. tie neni problem dostat ale komare... tie hnusne svine male co sa vzdy niekam zasiu a neviem ich najst... hajzli mali :D nezobudi ma ked havcia psy, ked niekto chodi okolo mna.. ked niekto streli delobuch.. ale staci aby ten potvorsky komar bzucal okolo ucha a som hore...

kym som nechoval pavuky pouzival som taku somarinku do zastrcky ale teraz nemam odvahu.... inak neviete ci by to mohlo uskodit pavukom?


a k tim rastlinam: veľmi sa mi zapacila ta Dionaea muscipula ale ta asi na komare moc nebude co :) v kazdom pripade rad by som ju mal :)

a tie Sarracenie (asi su to tie krciazniky) EDIT: takze niesu.. krciazniky su Nepenthes a otaza plati aj pre ne, ktore su vhodnejsie tie maju take lakadlo ze to aj komara odlaka odomna? :D :D


neviete poradit nejake stranky o tachto rastlinach kde sa rozobera pestovanie a starostlivost? pripadne nejaky e-shop slovensky z kade by sa to dalo zohnat? ja som nasiel len cesky... ale skusim pozriet u nas v kvetinarstve ale az buduci tizden :)
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Quizath » 4. Januára 2009, 09:27

GaRoL > poradit nejake stranky o tachto rastlinach > preboha nevies v dnesnej dobe co je google ??? Len prvych par odkazov ...
http://www.masozravky.sk/index.php
http://www.plantae.sk/ponuka/ponukarastlin.htm

Dalej som ani nepozeral, ale minimalne este jeden eshop existuje, kupoval som tam par rastlin pred rokom za vinikajuce ceny .. staci pohladat ...

Užívateľov profilový obrázok
oxYgen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 18:55

Príspevok od užívateľa oxYgen » 4. Januára 2009, 10:33

Ja som mal doma kedysi Nepenthes x Ventrata ale vzhladom na to,ze som sa moc o to nevedel starat tak mi po par mesiacoch uhynula :( ale bola to krasna rastlinka,a hlavne som aspon na tych par mesiacov mal pokoj od lietajuceho hmyzu :)
Avicularia versicolor 0,1 | Brachypelma smithi 1,0 | Heteroscodra maculata 0,1 | Poecilotheria ornata 1,0 | Ceratogyrus darlingi | Ephebopus cyanognathus

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 4. Januára 2009, 19:21

Nephenthesy sú pralesné rastliny, musia sa pestovat pri vysokých teplotách a vlhkosti (sklenník)

Garol :
Komáre ak tak len samce ( živia sa rastlinnými štavami ). Samice majú CO2 receptory na tykadlách a idú po teplokrvných živočíchov ako si aj ty. A taká zaujímavosť, každý komár po opustení larválneho štádia najprv cicia rastlinnú šťavu až potom samice cicajú krv - je potrebná pre potomstvo...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
paint
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 25. Marca 2008, 11:44
Bydlisko: Senica
Nepenthes

Príspevok od užívateľa paint » 4. Januára 2009, 21:44

Razor tak to ti musim oponovat, pretoze krizence rodu Nepenthes nie su take narocne na vlhkost ako ciste druhy.Osobne som pestoval Nepenthes x Mixta za oknom v panelovom byte a narastla vyse 1m ,pricom pasce "krcahy"mala az 17cm velke. Aj Dionaea muscipula ,al. druhy rodu Sarracenia sa daju pestovat v bytovych podmienkach. :roll:


Napísať odpoveď