Podstielka - Substrát

Diskusia viazaná na terárium, jeho zariadenie, prírodné materiály a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:
Podstielka - Substrát

Príspevok od užívateľa griwe » 10. Augusta 2006, 17:59

aky je rozdiel medzi lignocelom (dufam ze sa to tak pise) a raselinou?

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 10. Augusta 2006, 19:27

lignocel je kokosová drvina a rašelina je z machu rašelinníka

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa griwe » 10. Augusta 2006, 20:44

uhm uhm, diki moc...a ma to aj nejake rozne vlastnosti...ci je jedno ktore pouzivam?

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 10. Augusta 2006, 21:01

väčšinou sa to mieša , ja požívam čistý lignocel

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 10. Augusta 2006, 21:14

griwe napísal:uhm uhm, diki moc...a ma to aj nejake rozne vlastnosti...ci je jedno ktore pouzivam?
Citovane zo sekcie Terarium - zariadenie:
Rašelinu aj lignocel môžete kombinovať spolu napríklad v pomere 1:5 kde vzniknutú zmes použijeme do terárií.

Keby si bol co k comu a dal si tu namahu poriadne prestudovat stranku najdes tam odpovede na tvojich 70 percent otazok!

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 10. Augusta 2006, 21:49

este k tvojej otazke : lignocel dobre drzi vlhkost a ked vyschne tak zase ochotne navlhne ked ho polejes , oproti tomu raselina je na tom presne opacne ... inak pre pavuky je to rovnake ...

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 11. Augusta 2006, 13:11

vprvom rade musi pochopit ze Sceptic tak ako Cvabo hovori, v tom chce mat cisto (a vobec sa mu nedivim), a tiez by ma nepotesilo ze sa niekto opyta na vec na ktoru sa da preklikat troma klikmi z hlavnej stranky, hlavne ak by som tu stranku robil (co nie je trivialne) ako Sceptic. Vies, ked on tu stranku robil preve kvoli tomu aby si nemusel furt googlit jak cvok a prekladat to a nediv sa mu ked sa nastve, lebo tvoja otazka len svedci o tom ze si tu stranku moc nekukol :( co je skoda, pretoze je jedna z najlepsich na SK !
A ohladom temy, ja pouzivam cisty lignocel, ono to 15 litrove balenie stoji okolo 50,- a kupis to skoro v kazdom teraakva obchode alebo v zahradkarstve. A raselinu moc nepouzivam, hlavne kvoli mikroorganizmom, kt. moze obsahovat.
Napr. malym stromakom (co ich mam vo filmovke tak do 3.zvleku) ani podstielku nedavam, vecsinou sa zlecu v hniezde, takze mekke nepotrebuju, akurat potom musis rosit kazdy den par kvapiek aby bola vlhkost. Potom ked ho premiestnim do nejakej salatovky, dostane aj lignocel aj nejaky konarik (predtym ho opecem v mikrovlnke...ale to si vsetko precitaj na stranke...hladaj)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Augusta 2006, 18:47

griwe napísal:este raz pisem, ze lasiodoru stranku som preliezol celu, ale co to vlastne lignocel je som nevedel, tak som sa opytal teda..neviem preco je to take hrozne

druha vec o tom zeby stromaky nemali podstielku som ete necital (ak je to na stranke hlboho sa ospravedlnujem nepamEtam si ju na 100%)...
robi to este niekto tak bez podstielky?
1. na stranke nie je nic pisane o tom ze by sa stomakom nedavala podstielka to je osobna skusenost hore uvedeneho prispevku.

2. No napr: ja substrat davam aj do filmoviek, vsetkym pavukom. Zemny alebo stromove (zalezi od druhu) sa do neho zahrabu alebo spravia si noru. Vo filmovke sa v daka substratu drzi lepsia mikroklima, vlhkost. Niekto dava do filmoviek vlhceny toaletny papier, servitky... mne sa to moc neosvedcilo aj napriek dobremu vetrania hlavne u stromakov mi to stale plesnivelo. Ak mozem odporucit podsielku davaj je to prirodzena sucast habitu vtackara napr: zemneho.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 12. Augusta 2006, 08:09

no ja pouzivam lignocel ale osvedcila sa mi aj servita .... ale priroda je priroda ...

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa griwe » 13. Augusta 2006, 15:33

uhm, diki, no ja mam vo vsetkych filmovkach bud lignocel alebo raselinu...ale vsetko mam tak ako mi to prislo busom, cize tak ako mi to poslali chovatelia predchadzajuci od ktorich som to kupil.
mam to vymenit a dat si tam odznova svoju vlastnu podstielku? ako to robievate vy ked vam pride novy pavuk?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Augusta 2006, 15:59

griwe napísal:uhm, diki, no ja mam vo vsetkych filmovkach bud lignocel alebo raselinu...ale vsetko mam tak ako mi to prislo busom, cize tak ako mi to poslali chovatelia predchadzajuci od ktorich som to kupil.
mam to vymenit a dat si tam odznova svoju vlastnu podstielku? ako to robievate vy ked vam pride novy pavuk?
Ja osobne vymienam lebo nikdy neviem co robil so substratom chovatel od ktoreho som pavuky kupil, popripade co si okrem pavuka so substratom donesiete do chovu. Mam lepsi pocit ked si dam vlastny substrat a potom nemusim pripadne potiaze hadzat na predajcu. Tak isto poriadne vycistim filmovku. Substrat upeciem 5 min pri 200 stupnoch a filmovku poriadne umyjem.

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 15. Augusta 2006, 11:45

neni jednoduchšie to zaliať vriacou vodou?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Augusta 2006, 12:15

malo5 napísal:neni jednoduchšie to zaliať vriacou vodou?
Kludne to skus a potom daj vediet ci ti z lignocelu alebo raseliny nieco nerastie napr: dost casto to byvaju huby pri vysokej vlhkosti v terariu. Ked mi prejde hocico co dam do teraria 100 stupnami som si skoro isty ze som vsetko zlikvidoval.

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 15. Augusta 2006, 12:34

sak jasne , už sa mi to stalo, vždy to vyberiem , zalejem vodou z kanvide , vyžmýkam vo vreckovke a dám vysušiť /vlký sa mi neoplatil dávať do terarka , lepšie je ho vysušiť a len na kúsku vlhčiť/ a je pokoj , pečenie v trúbe je dosť nerentabilne a je z toho dobrý bordel

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 15. Augusta 2006, 18:41

griwe napísal:uhm, diki, no ja mam vo vsetkych filmovkach bud lignocel alebo raselinu...ale vsetko mam tak ako mi to prislo busom, cize tak ako mi to poslali chovatelia predchadzajuci od ktorich som to kupil.
mam to vymenit a dat si tam odznova svoju vlastnu podstielku? ako to robievate vy ked vam pride novy pavuk?
ja osobne vymienam vsetok substrat, od niektorych chovatelov som spociatku nechaval ale teraz nedavno sa mi to nevyplatilo ked som za tyzden mal v krabicke s pavukom zavod na pestovanie hribov...

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 22. Augusta 2006, 17:24

Sceptic napísal:
malo5 napísal:neni jednoduchšie to zaliať vriacou vodou?
Kludne to skus a potom daj vediet ci ti z lignocelu alebo raseliny nieco nerastie napr: dost casto to byvaju huby pri vysokej vlhkosti v terariu. Ked mi prejde hocico co dam do teraria 100 stupnami som si skoro isty ze som vsetko zlikvidoval.
vsetko nie...myslim ze len bakterie zalozene na bielkovinovom zaklade, virusov a inych veci sa nezbavis, ale zas neviem ci virus moze napadnut pavuka v nejakej forme, trebars pozmenit DNA alebo tak...ci uz pletem ? neviem

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 22. Augusta 2006, 20:29

miselino napísal:
Sceptic napísal:
malo5 napísal:neni jednoduchšie to zaliať vriacou vodou?
Kludne to skus a potom daj vediet ci ti z lignocelu alebo raseliny nieco nerastie napr: dost casto to byvaju huby pri vysokej vlhkosti v terariu. Ked mi prejde hocico co dam do teraria 100 stupnami som si skoro isty ze som vsetko zlikvidoval.
vsetko nie...myslim ze len bakterie zalozene na bielkovinovom zaklade, virusov a inych veci sa nezbavis, ale zas neviem ci virus moze napadnut pavuka v nejakej forme, trebars pozmenit DNA alebo tak...ci uz pletem ?

baktérie sú založené na bielkovinách /bunková stena je zložená z bielkoviny a do nej sú ,, ponorené tuky,,/ a vštky výrusy sa skladajú z z dna alebo rna a biekovinového kapsidu /obal/ a každá bielkovina pri napr bod varu zdenaturuje - zmení štruktúru napr ked varíš vajce

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 19. Septembra 2006, 00:32

Ja vzdy lignocel vyvarim na dakych 10-15 minut vo vriacej vode vyzmykam necham vysusit . Raz som uz aj piekol ked som zacinal ale mi predali inu raselinu ktora sa podbala na seno a tak mi to vsetko zhorelo. ten smrad vam asi nemusim opisovat :)

struter
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 2. Januára 2007, 18:43
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Príspevok od užívateľa struter » 2. Januára 2007, 19:21

zdravim,mam hysterokrates hercules a kedže je to podzemný druh, substrátu mam v terárku dosť veľa..má spravenú noru, chodbičky a podobne...chcel by som vedieť, či by vadilo herculesovi keby som mu dal málo substratu a napr. kokos /proste úkryt/ ...počul som že je to v poriadku,akurát že potom môže vtačkar pomalšie rásť....

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Januára 2007, 19:38

ak mas moznost zabezpecit vtackarovi jemu vhodne podmienky, nizsiu vrstvu substratu len preto aby si pavuka videl by som neriesil. Kedze si spravil siet nor, je znak toho, ze sa pavuk citi dobre. U tohto druhu by nizsia vrstva nemala byt problem ale tento pavuk je typicky norovy. Ci vyska substratu ovplyvnuje jeho rast som nepocul, jedine zeby sa nemal kde skryt a tym trpel stresom co by mohlo mat vplyv na jeho "zdravotny stav".

struter
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 2. Januára 2007, 18:43
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Príspevok od užívateľa struter » 2. Januára 2007, 20:31

hej a mam ešte jeden dotaz:mam doma ešte b. vagans /približne 1 zvlek pret adultom/-nemal som s ňou žiadne problémy, ale v poslednej dobe/už asi 2 týždne/začala byť zo dňa na deň agresivna...ale nikdy som nemal problemy s tým aby útočila a zrazu napr. pri napúšťani vody do mysky je schopná zaútočiť na ruku aj 5 krát...neviem čím to bude,ale substrát som už kompletne vymenil a vyčistil aj cele terarko...a ani ju nevyrušujem...len chcem ešte vyskúšať spraviť nejaký úkryt-môže to byť aj v tomto?lebo do teraz čo som sa bavil s chovateľmi,tak mi každy povedal že to bude nejaká dráždiva látka a podobne...ale substrát som už vymenil a nič...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Januára 2007, 21:24

struter napísal:lebo do teraz čo som sa bavil s chovateľmi,tak mi každy povedal že to bude nejaká dráždiva látka a podobne...ale substrát som už vymenil a nič...
Co susis v terariu makovice :D . B. vagans patri v rode Brachypelma k agresivnejsim druhom. O tom, ze drazdive latky maju vplyv na nahlu zmenu spravania u vtackarov som este nic vedecky podlozene necital, nieco na tom moze byt. Pouzivas ten isty substrat aj u zvysku pavukov co chovas? Skor by som vymenil druh substratu a hlavne pouzil nove balenie. Za 55 - 70 sk kupis balicek lignocelu.


Nabuduce smeruj prispevky do vhodnych topicov napr. do temy B. vagans.

struter
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 2. Januára 2007, 18:43
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Príspevok od užívateľa struter » 2. Januára 2007, 23:26

u všetkych druhov používam lignocel...a dal som mu z nového balenia...a to hej že vagans je agresivnejši,ale od kedy ho mam tak nebol taky agresiv a zrazu je strašny agresiv...... :shock: nevim no....

xenesthis
skúsený chovateľ
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 24. Decembra 2006, 01:59
Bydlisko: Bratislava/Šurany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa xenesthis » 3. Januára 2007, 13:14

Treba si uvedomit ze pavuk nie je pes ani robot, neda sa vychovat.

[Ty mas asi pankaca co si robi co chce] :D

struter
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 2. Januára 2007, 18:43
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Príspevok od užívateľa struter » 11. Februára 2007, 01:57

čujte lidičky,môže spôsobovať priveľká vlhkosť substrátu/ako nie až blato/vtáčkarovi nejaké problémy?/teda keď odmyslíme rôzne plesne a huby.../


Napísať odpoveď