ako si spravit vlastne terarium

Diskusia viazaná na terárium, jeho zariadenie, prírodné materiály a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 20. Marca 2010, 17:00

the_zako napísal:Preschne. Na fotke to vyzera inak. Neni mokry, len taky mierne vhlky. Popchal som do neho este zo spodu suchy este zlisovany lignocel takze aj ten stahuje vodu. Uz dokonca teraz mi z vrchu mierne obsicha. Vetranie mam hadam dostatocne takze nebude plesniet a pavukovy poviem ze prislo obdobie dazdou :D :D :D
zbytočne vymyšlaš, mal si to nechat poriadne preschnut a navlhcit max stvrtinu tera (smithi ). nikto ti teraz nezaruci ze ti to nebude plesniet. toť moj nazor. :wink:
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 20. Marca 2010, 17:07

Vsak uvidime...nechajme sa prekvapkat. Zatial som to robil vzdy robil takto a nikdy nebol problem :wink:

Užívateľov profilový obrázok
paint
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 25. Marca 2008, 11:44
Bydlisko: Senica

Príspevok od užívateľa paint » 20. Marca 2010, 18:05

no ono to zalezi aj od lignocelu resp. vyrobcu.Kedysi som ho kupoval iba v Cechach a nikdy mi neplesnivel a neveril som,ze v nom mozu rast huby/ nepiekol som ho v trube/.Teraz kupujem na Slovensku a mozem si robit "hubovu polievku" aku som mal urodu v terarkach. 8)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 20. Marca 2010, 18:13

zapni si nad to aspon lampu nech ti to skor preschne
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 20. Marca 2010, 19:49

Lignocel som mal predtym exo-tera myslim alebo nieco podobne. Ten bol v pohode. Teraz mam cosi ine doslo mi to s objednanym pavukom...skusime, uvidime.

Ziarifka svieti od rana :-) na fotke ju nevidno pretoze som ju "vystrihol" aj so zviskom stola lebo som na nom mal neskutocny brajgel. :D

Inak, ideme mimo temu...

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 21. Marca 2010, 00:59

sucastou tera je predsa aj spravne pripraveny substrat, sme stale v teme :wink:
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Apríla 2010, 09:38

jednou s najvacsich neprijemnosti v teraristike je tvorba plesni. plesne su vacsinou dosledok nedostacujuceho vetrania. tento problem by sme mali riesit uz pri samotnej stavbe, ci zadavani zakazky.

v prvom rade si treba uvedomit ze aj vzduch je nejaka substancia. vzduch ma svoje specificke vlastnosti. pre nas je jedna z najdolezitejsich jeho cirkulacia v terariach. zakladna informacia, od ktorej sa musime odrazit je ta, ze teply vzduch stupa hore a studeny sa udrzuje na dne. rychlost a objem recylkulovaneho vzduchu zalezi samozrejme od rozdielu teplity v izbe a v terariu.

par prikladov rieseni vetrani v terariach:

typ akvarko:
vetranie je riesene len z vrchnej casti studeny vzduch sa drzi na dne obmena vzduchu sa deje len vo vrchnych vrztvach pri vetrani. premiesavanie vduchovych mas sa deje hlavne v noci, ked sa teplta teraria a okolia vyrovnava.
Obrázok
riesenie: ponechanie co najvacsieho kludne aj ½ stropu na vetranie.

typ dva vertania hore a v strede:
teply vzduch stupa hore a podtlakom vtahuje vduch studeny bocnym vetranim, avsak okamzite sa ohrieva a opat stupa hore. pod vetranim je opat vrztva nerecykovaneho vzduchu.
Obrázok
riesenie: umiestnenie vyhrevneho telesa do protilahlej steny spodneho vetrania tesne ku dnu.

typ dva vetrania oproti sebe:
asi najhorsi typ vetrania pretoze vznika prievan spodna aj vrchna vrztva maju len obmedzenu moznost recylkulacie. strhavane su len vrztvy vzduchu v blizkosti prievanu.
Obrázok
riesenie: umiestnenie nejakej prekazky do prodenia na zmenu smeru, alebo spomalenie prudenia.

typ dva vetrania pri substrate a na strope:
typ vetrania takmer idealny obiena sa cela vzduchova masa v terariu. tento typ vetrania aplikujem u mojich terarii a v zivote som nemal problem s plesnami.
Obrázok
riesenie: nieje potrebne.

ak som daky typ zabudol hodte ho sem mna napadli len tieto.

na koniec by som chcel upozornit ze toto je len teoria na konecny dosledok vplyva mnoho faktorov velkost vetrania, zariadenie teraria, manipulacia v nom atd. takze realny stav sa moze diametralne lisit od modelov.

taktiez by som sa chcel ospravedlnit za prevedenie ukazok tech. kreslenie mi nikdy neslo.
vela stastia pri stavbe vam praje Z0oMb3E.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
pby
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 4. Apríla 2010, 14:46
Bydlisko: Sabinov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pby » 29. Apríla 2010, 09:56

the_zako napísal:Slubena fotka:

Obrázok

Ak by niekto chcel upozornit tak ho predbehnem: Ano pre smithy je tam mokro ale je to cerstvo rozpusteny lignocel. Necham ho preschnut :) :wink:
-presne podla mojich predstav..len ten dierkovy plech mi treba spalsit :) a hned si niekolko takych terarii spravim. To vetranie by som umiestnil este jedno dole ako pisal ZOOMBEE
-co sa tyka lignocelu v tera ti uz nepreschne to mi ver ja som si zakladal terza jedno terarium zhruba 3 tyzdne do zadu a dal som tam nie mokry ale jemne vlhky lignolcel taky proste tmavsi ako ked ju uplne suchy a jednie co ti presche je vrchnych 2 cm zvisok nema sancu. Ja som sa nastval (lebo robilo to problemi kokosovej skrupine a po dalsie mam B. emilia a ta nema rada vlhko) a lignocel som vybral v mikrovlnke som nasusil a hodil ho do tera a teraz perfekt. V mikrovlnke to schne perfektne ale musis otvarat dviekra obcas a kontrolovat ci uz nehori a premiesavat nech rovnomerne schne a za par minut skoro suchy necham odparit a vychladnut vonku na sklnku.

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 15:27

cafte ..nedal bi tu niekdo navod ako si vytvorit z dost velkeho akvyria dve tera myslim predelane ...chcem vlastne vediet ci staci vetranie len z vrchu a kolko ?diki

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 5. Mája 2010, 16:10

z vrchu ti staci ale nemusi, podla toho co mas za druh, inac normalne rozrezes silikon ziletkou, dorezes sklo, zlepis a mas tera, je to hned na zaciatku myslim, a predelit to neni zlozite, len ci to chces predelit plechom, sklom, ... :)
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 16:21

Jednasest napísal:z vrchu ti staci ale nemusi, podla toho co mas za druh, inac normalne rozrezes silikon ziletkou, dorezes sklo, zlepis a mas tera, je to hned na zaciatku myslim, a predelit to neni zlozite, len ci to chces predelit plechom, sklom, ... :)
no lenze ja chcem aj otvaranie zvrchu ja chcem akva nechat tak ako je len dam zvrchu tu nejaku sietku a to otvaranie nevemako mam viriest do r.t...a chcemto pre geniculatu a vagans

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Mája 2010, 16:26

Uveri mi niekto ze po dvoch tyzdnoch som mal aj najhrubsiu vrstvu lignocelu kompletne suchu? Fakt...uz dlhsiu dobu polievam/rosievam. Asi neviete spravit poriadne vetranie... :-D (nieze sa niekto urazi :wink: )

Vsimnite si ze medzi hornym sklom a dvierkami je medzera. Taka ista medzera ze zospodu dvierok...asi to sposobilo ze mi to v pohode preschlo. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 16:32

the_zako napísal:Slubena fotka:

Obrázok

Ak by niekto chcel upozornit tak ho predbehnem: Ano pre smithy je tam mokro ale je to cerstvo rozpusteny lignocel. Necham ho preschnut :) :wink:
cawes ako si upevnil tie panty ?pocuj a ti mas vetranielen cisto zvrchu ?

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Mája 2010, 16:38

Panty som zalepil silikonom. A v podstate hej, vetranie mam len z vrchu.

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 16:48

the_zako napísal:Panty som zalepil silikonom. A v podstate hej, vetranie mam len z vrchu.
a staci to ? bo ja idem teraz vyrobit teda chcel bi som cisto z akva a rozmislam ci ho mam prerobit na tera ze budwe aj z boku vetranie bo mi bude stacit len z vrchu dik

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Mája 2010, 16:50

To neviem...skus, uvidis... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 17:09

the_zako napísal:To neviem...skus, uvidis... :wink:
no ved uvidim az ked to spravima ked to ude na H.... ztak potom co ..pocuj cimsi rezal sklo ? a kolko cca to stalo ?

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 5. Mája 2010, 17:15

rozrez ho na table skla a zacni odznova tak nebudes nicim limitovany
a kludne ti na to staci rezacie koliesko za 2 eura
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Mája 2010, 17:20

Najlepsie spravis, ked budes skusat. Ja s otcom sme ho tiez nespravily na prvy krat. Nemusis sa bat, neni to jadrovy reaktor len trocha pozliepaneho skla... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
hopko21587
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 21. Januára 2010, 22:15
Bydlisko: brezno

Príspevok od užívateľa hopko21587 » 5. Mája 2010, 17:26

the_zako napísal:Najlepsie spravis, ked budes skusat. Ja s otcom sme ho tiez nespravily na prvy krat. Nemusis sa bat, neni to jadrovy reaktor len trocha pozliepaneho skla... :wink:
no ved hej :D

Užívateľov profilový obrázok
otikdb
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13. Januára 2010, 15:02
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od užívateľa otikdb » 5. Mája 2010, 17:54

Ako riesite zabezpecenie dvierok proti otvaraniu vacsim pavukom okrem lepiacej pasky. Chcelo by to nieco prakticke a jednoduche. Vyrabam si tera sam a neviem na to prist ako to zabezpecit. Otvaranie mam riesene z vrchu. Dakujem

Užívateľov profilový obrázok
SkMirko
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 20. Marca 2010, 07:59

Príspevok od užívateľa SkMirko » 5. Mája 2010, 19:31

Toto je jednoduché a praktické:

http://www.youtube.com/watch?v=a8ELrKdD ... re=related

ale skus pohľadať v jeho videách, ma tam poriešené ešte jedno lepšie zabezpečenie

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 5. Mája 2010, 21:40

OMG to je ale "matlák" :lol:

Zavírání je nejlepší takové,jaké mám já a hotovo :)

stačí jen dva provrtané špalíky a jeden hřebík...mam dojem že je to vysvětlení i tadyněkde v tomhle topicu,ale nejsem si jistej.
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 5. Mája 2010, 23:21

Nery napísal:Zavírání je nejlepší takové,jaké mám já a hotovo :)
sorry za OT
:lol: tomuto sa hovori subjektivita jak bejk :lol: :lol:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
otikdb
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13. Januára 2010, 15:02
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od užívateľa otikdb » 6. Mája 2010, 20:53

skúsim tie špalíky :lol: . ale chcelo by to este nieco ine. ako to mate riesene vy ostatni. ale dakujem.


Napísať odpoveď