obhorena raselina

Diskusia viazaná na terárium, jeho zariadenie, prírodné materiály a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:
obhorena raselina

Príspevok od užívateľa HnnbL » 14. Novembra 2007, 13:28

prevaril som reselinu,potom som ju piekol v trube a boli tam take kusky dreva a tleli mi ,no boli zerave.potom som to zahasil sice to srmdelo ale newa.a chcem sa spýtať že či možem dat taku rašelinu pavukovy. alebo mám novu vyvarit a usušiť ??

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 14. Novembra 2007, 13:32

ja nic nevyvaram ani nesusim , vsetko kupujem ciste a nove :) Drzat sterilne prostredie sa ti aj tak nikdy nepodary ... mozno na 1/2 dna.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: obhorena raselina

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Novembra 2007, 13:42

HnnbL napísal:prevaril som reselinu,potom som ju piekol v trube a boli tam take kusky dreva a tleli mi ,no boli zerave.potom som to zahasil sice to srmdelo ale newa.a chcem sa spýtať že či možem dat taku rašelinu pavukovy. alebo mám novu vyvarit a usušiť ??
zhorelo to preto lebo si neodhadol dobu pecenia ... inak stacilo, ze si to prevaril. Ak mozes uvar novy substrat a tento vyhod.

PiXeL napísal:ja nic nevyvaram ani nesusim , vsetko kupujem ciste a nove :) Drzat sterilne prostredie sa ti aj tak nikdy nepodary ... mozno na 1/2 dna.
Podobne radi si nevsimaj, vyvarit si substrat je uzitocne a urcite sa ti to vyplati. Nejde o sterilitu prostredia - vyvarenim sa zbavis kopca roznych zarodkov hmyzu, hub, rastlin atd.

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 14. Novembra 2007, 15:39

Podla mna vyvarovat substrat je zbytocne.Po par dnoch tam mas tak ci tak roztoce.A ked ho vyvaris a budes ho potom zvlhcovat,aby mal pavuk dostatocnu vlhkost to(vyvarenie) ti k pripadnemu vzniku hub nepomoze :roll:
Dezinfikuj len nieco z prirody a dezinfikuje sa preto, aby si sa zbavil skodcov ,ktore uz tam SU.Cize ty mozes dat vyvareny substrat do teraria ale to ti nic nezarucuje.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Novembra 2007, 15:57

caresheet napísal:Podla mna vyvarovat substrat je zbytocne.Po par dnoch tam mas tak ci tak roztoce.A ked ho vyvaris a budes ho potom zvlhcovat,aby mal pavuk dostatocnu vlhkost to(vyvarenie) ti k pripadnemu vzniku hub nepomoze :roll:
Za niekolko rokov chovu mi nikdy pri osetrenom substrate nenarastla ziadna huba, rastlina a podobne ani pri substratoch, ktore maju pavuky aj rok a dost sa vlhcia. Ked som mal neosetreny substrat vzdy nieco vyklicilo. Pricinu by som skor hladal pri nedostatocnom vyberani zvyskov potravy a preventivnom meneni substratu spolu s dezinfekciou teraria.
caresheet napísal: Dezinfikuj len nieco z prirody a dezinfikuje sa preto, aby si sa zbavil skodcov ,ktore uz tam SU.Cize ty mozes dat vyvareny substrat do teraria ale to ti nic nezarucuje.
aha tak raselina a lignocel su z Marsu a nie z prirody, obchodnici ich pred distribuciou zbavia skodcov a semien rastlin?

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA
Re: obhorena raselina

Príspevok od užívateľa PiXeL » 14. Novembra 2007, 18:36

Sceptic napísal:
HnnbL napísal:prevaril som reselinu,potom som ju piekol v trube a boli tam take kusky dreva a tleli mi ,no boli zerave.potom som to zahasil sice to srmdelo ale newa.a chcem sa spýtať že či možem dat taku rašelinu pavukovy. alebo mám novu vyvarit a usušiť ??
zhorelo to preto lebo si neodhadol dobu pecenia ... inak stacilo, ze si to prevaril. Ak mozes uvar novy substrat a tento vyhod.

PiXeL napísal:ja nic nevyvaram ani nesusim , vsetko kupujem ciste a nove :) Drzat sterilne prostredie sa ti aj tak nikdy nepodary ... mozno na 1/2 dna.
Podobne radi si nevsimaj, vyvarit si substrat je uzitocne a urcite sa ti to vyplati. Nejde o sterilitu prostredia - vyvarenim sa zbavis kopca roznych zarodkov hmyzu, hub, rastlin atd.

- to nebola rada , ani podobna rada , toto bol moj nazor a myslim si ze je niekolkokrat nasobne lepsie kupit novy substrat a dat za to 90 Sk , ako susit nieco v rure , potom to hasit a podobne ... Ale aj tento nazor beriem. Kazdy ma ine skusenosti a ine praktizuje ...

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 14. Novembra 2007, 18:38

neviem ako raselina , ale lignocel je panensky cisty,to nie len vidno to aj citis. Aspon tie co kupujem ja. thats all

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 14. Novembra 2007, 18:42

Ja som tiež zástancom toho,že je dobre prevariť,osobne to však nie vždy stihnem,a v tom prípade aspoň zalejem lignocel vretou vodou,no a burinám a ostatným sajrajtom sa zatial vyhýbam.Pri lignoceli to ešte celkom ide,ale pokial sa dá neupravená rašelina tak behom týždna je v terárku povačšine prales.A k veci-pokial by si skúsil tu zhoreninu dať pod pavúka,na 99% by všetok čas travil na stene,takže vymeniť.

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 14. Novembra 2007, 19:46

Sceptic napísal:
caresheet napísal:Podla mna vyvarovat substrat je zbytocne.Po par dnoch tam mas tak ci tak roztoce.A ked ho vyvaris a budes ho potom zvlhcovat,aby mal pavuk dostatocnu vlhkost to(vyvarenie) ti k pripadnemu vzniku hub nepomoze :roll:
Za niekolko rokov chovu mi nikdy pri osetrenom substrate nenarastla ziadna huba, rastlina a podobne ani pri substratoch, ktore maju pavuky aj rok a dost sa vlhcia. Ked som mal neosetreny substrat vzdy nieco vyklicilo. Pricinu by som skor hladal pri nedostatocnom vyberani zvyskov potravy a preventivnom meneni substratu spolu s dezinfekciou teraria.
Ano to beriem zvysky treba vyberat!
caresheet napísal: Dezinfikuj len nieco z prirody a dezinfikuje sa preto, aby si sa zbavil skodcov ,ktore uz tam SU.Cize ty mozes dat vyvareny substrat do teraria ale to ti nic nezarucuje.
aha tak raselina a lignocel su z Marsu a nie z prirody, obchodnici ich pred distribuciou zbavia skodcov a semien rastlin?
No ked chces byt tak konkretny tak jasne ze su z prirody vsetko co davas do teraria je prirodne a ked nie tak to je potom umele a plastove piliny tam snad nedavas alebo ano ? :wink:
Ja som mal na mysli poviem ti to po lopate aby si to pochopil 8) Prides do lesa naberies si substrat,korene mach...Je logicke, ze tam budu rozne organizmy.Tak to vyvaris.Ale ked kupim lignocel v akvaristike zabaleny v obale tak nevidim dovod ?Alebo ty kupujes lignocel na kila a ti ho z vedra davkuju do sacku ?
Aj korok kupim prirodny a nevidim taktiez dovod ho vyvarat

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 14. Novembra 2007, 20:19

presne tak :!:

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 15. Novembra 2007, 15:16

rašelinu určite vyvarať, neviem o tom ze by bola sterilna pri kupeni, kedze samotne vrecko ma v sebe niekolko dierok aby "dychala" a aby sa v nej drzali urcite mikrokultury.

Použit novu raselinu s argumentom ze je cistucka je nezmysel.
To je rovnake ako rozdiel medzi slovami poriešiť a vyriešiť.
Rozdiel je rovnaký ako medzi slovami pokakať a vykakať ;-)
A kupovať novu rašelinu je určite len poriešenie problemu...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Novembra 2007, 15:31

Pixel napísal:
neviem ako raselina , ale lignocel je panensky cisty,


Ako vidim opat pises o nieco o com nemas ani ponatia. Raselina nie je na 100 percent cista a v lignoceli najdes stopy rozneho sajrajtu.
Pixel napísal:to nie len vidno to aj citis. Aspon tie co kupujem ja. thats all


super
Pixel napísal:
- to nebola rada , ani podobna rada , toto bol moj nazor a myslim si ze je niekolkokrat nasobne lepsie kupit novy substrat a dat za to 90 Sk , ako susit nieco v rure , potom to hasit a podobne ... Ale aj tento nazor beriem. Kazdy ma ine skusenosti a ine praktizuje ...


neviem ci som nieco prehliadol ale ziadny pouzity substrat sa tu neriesi, vyvarit alebo osetrit sa ma aj novy substrat ci stoji 90 sk alebo 300 sk. Ked kupim tvoj substrat za 90 sk po 30 sk znizi sa cenou jeho schopnost byt cistejsi? Osetrenie v trube je len altrenativa ja to radsej uvarim.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 15. Novembra 2007, 15:46, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Novembra 2007, 15:45

caresheet napísal:Prides do lesa naberies si substrat,korene mach...Je logicke, ze tam budu rozne organizmy.
caresheet napísal: Tak to vyvaris.Ale ked kupim lignocel v akvaristike zabaleny v obale tak nevidim dovod ?Alebo ty kupujes lignocel na kila a ti ho z vedra davkuju do sacku ?
Hmm tak podla vsetkeho potom je logicke, ze raselina a lignocel zabalena pekne v obchode nemozu obsahovat ziadne organizmy a semena rastlin.

Lignocel - prírodný lisovaný substrát, kokosový substrát:
je z prirody myslis, ze pred spracovanim vo fabrike im davaju tie najcistejsie kokosi a na nich sa ziadny parazit nevyskytuje.

Mal som moznost dat do 40 terarii neupraveny lignocel, raselinu a nejaku drevenu drt. Do dvoch tyzdnoch zacali rast bujne huby, rastliny atd.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 15. Novembra 2007, 15:56

-- pokracujte o prispevok nizsie --
:D
Naposledy upravil/-a Raqua v 15. Novembra 2007, 15:58, upravené celkom 1 krát.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 15. Novembra 2007, 15:57

Absolutny suhlas so Scepticom, tvrdenia, ze lignocel alebo raselina z obchodu su 'ciste' su pekne naivne. Uz mi z tych cistych produktov povyliezalo tolko sajrajtu, ze ma ani len nenapadne to pchat do terarka bez toho, aby som to dal predtym do mikrovlnky na plne gule na 2-3 minuty.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 15. Novembra 2007, 17:39

Sceptic napísal:
caresheet napísal:Prides do lesa naberies si substrat,korene mach...Je logicke, ze tam budu rozne organizmy.
caresheet napísal: Tak to vyvaris.Ale ked kupim lignocel v akvaristike zabaleny v obale tak nevidim dovod ?Alebo ty kupujes lignocel na kila a ti ho z vedra davkuju do sacku ?
Hmm tak podla vsetkeho potom je logicke, ze raselina a lignocel zabalena pekne v obchode nemozu obsahovat ziadne organizmy a semena rastlin.

Lignocel - prírodný lisovaný substrát, kokosový substrát:
je z prirody myslis, ze pred spracovanim vo fabrike im davaju tie najcistejsie kokosi a na nich sa ziadny parazit nevyskytuje.

Mal som moznost dat do 40 terarii neupraveny lignocel, raselinu a nejaku drevenu drt. Do dvoch tyzdnoch zacali rast bujne huby, rastliny atd.
fajn , zavolam si do fabriky kde sa to vyraba a dam tu report :D lebo kazdy tu pise o ...

edit: Volal som , cakam od nich fax, a tuto temu mozme potom konecne vyriesit.

ak by niekto mal zaujem o dobru kupu tak:

http://www.sedos.sk/katalog/action/prod ... /118.xhtml

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Novembra 2007, 18:45

Nemozes generalizovat jeden typ lignocelu ked su ich desiatky. Niektore firmy lignocel lisuju pod vysokymi teplotami a ich susenie je tak isto prevadzane vysokymi teplotami.

Lignocel potom prechadza skladmi, predajnami a adt. Casto zle zabaleny. Na problem sa treba pozerat komplexne nemozem vychadzat z ciatkovych poznatkov.

Priklad:
Ked si kupis v obchode chleba predpokladas, ze je nedotknuty a tiez ho nedavas sterelizovat. To ale neznamena, ze niekomu nepadol cestou do predajne na zem alebo niekde do spiny priamo vo vyrobe (viem o com hovorim dost som brigadoval vo velkych pekarnach Michle v Prahe a mozes mi verit niektore veci by si do ust uz nikdy nedal).

Doteraz som pouzil niekolko druhov lignocelu, teraz nemam nejake neoznacene z Rakuska. Nie vzdy bola kvalita na dostatocnej urovni aj ked boli od toho isteho vyrobcu. Svoje poznatky tu pisu aj ludia, ktory ich pouzili niekolko nasobne viac a ich poznatky nevychadzaju z 3 otvorenych balickov.

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 15. Novembra 2007, 19:53

Je pravda ze ja som s lignocelom nemal zatial ziadne problemy, ale ako pises, neskusal som moc druhov atd. ale viem ze teraz som mal ejdnu kocku ktoru som dal normalne rozpustit vo vode, a kedze som nemal cas ten lignocel spracovat a pouzit pre vtackare, tak som ho nechal vo vedre asi 2 tyzdne .... a cely mi splesnivel. A nebol ponoreny vo vode, mal taku normalnu vlhkost.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 15. Novembra 2007, 19:55

Pixel a urcite je to vyrobca a nie len dovozca a balic ta firma do ktorej si pisal?
Pokial viem, kokosove orechy u nas nerastu a nechce sa mi verit, ze by ich niekto hromadne dovazal aby ich tu balil do kociek.
Pride mi to znacne neekonomicke.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 15. Novembra 2007, 20:16

Raqua napísal:Pixel a urcite je to vyrobca a nie len dovozca a balic ta firma do ktorej si pisal?
Pokial viem, kokosove orechy u nas nerastu a nechce sa mi verit, ze by ich niekto hromadne dovazal aby ich tu balil do kociek.
Pride mi to znacne neekonomicke.
Ano Matko, mas pravdu. Je to presne tak ako pises. Na slovensku sa ziaden lignocel nevyraba. Aspon nie v takej podobe ako ho pozname my chovatelia. Ale aj napriek tomuto faktoru je povinny dodavatel produktu informovat o svojom vyrobku a disponuje to urcitou informaciou. Telefonoval som a informoval som sa ako to vlasne je. Sceptic napisal ze sa to lisuje pri vysokych teplotach a to ma pravdu je to presne tak atd... Posle mi informacie ohladne spracovania kokosu, nasledneho drvenia aj lisovania. Im to chodi ako " polotovar" , ktory oni balia a distribuju dalej ako hotove. Pytal som sa na ich nezavadnost a podobne. Nebudem to zatial rozpisovat pokial mi to nepodlozi aj pisomne.

Sceptic to co si pisal, to je skusenost ktora sa moze stat a nikto nezaruci ze to tak nemoze byt.Ale mna skor zaujma global ako to ze niekomu to spadne na zem alebo zle nabalene. Samozrejme ze tato moznost je uplne pri vsetkom. Ale keby som takto rozmyslal tak neverim ani sam sebe. Niekomu verit musis. A ak nie tak to by si bol taky neveriaci Tomasko... Poznam aj takych ludi a nie su moc priatelsky. Kazdopadne zistim co sa okolo toho da zistit a hodim sem kratky report.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Novembra 2007, 20:28

PiXeL napísal: Sceptic to co si pisal, to je skusenost ktora sa moze stat a nikto nezaruci ze to tak nemoze byt.Ale mna skor zaujma global ako to ze niekomu to spadne na zem alebo zle nabalene. Samozrejme ze tato moznost je uplne pri vsetkom. Ale keby som takto rozmyslal tak neverim ani sam sebe. Niekomu verit musis. A ak nie tak to by si bol taky neveriaci Tomasko... Poznam aj takych ludi a nie su moc priatelsky. Kazdopadne zistim co sa okolo toho da zistit a hodim sem kratky report.
Ked mozem eliminovat problem (navyse vyvarenie substratu trva do 20 min alebo 2 min v mikrovlnke) tak ho eliminujem hned a nebudem sa spoliehat na to ci mi firma zaruci to ako to je spracovane.
PiXeL napísal: ktory oni balia a distribuju dalej ako hotove
Zaujima ma ci sem chodi lignocel zabaleny a oni ho potom este raz prebalia alebo len tak nachadzany v kamione, co zo sebou nesie rizika, ktore som pisal hore. Ked nevies ake su podmienky priamo u vyrobcu a toho co produkt skladuje, nie su ti zname aj ostatne okolnosti distribucie je hocijaka ina informacia irelevantna a mozme sa tu natahovat cele dni.

Otazka znela ci treba lignocel alebo raselinu osetrit pred podanim do teraria a odpoved je: Jednoznacne ano.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 16. Novembra 2007, 00:38

Inak pod vysokou teplotou sa da rozumiet kadeco, niekde som pocul, ze by to malo byt okolo 60-70 stupnov celzia, co v podstate pre mna nie je postacujuce.
Taktiez aj vzhladom na fakt, ze Lignocel je horlavy by som to s tou teplotou az tak moc ruzovo nevidel.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.


Napísať odpoveď