Moj substrat a huby.

Diskusia viazaná na terárium, jeho zariadenie, prírodné materiály a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:
Moj substrat a huby.

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 17. Januára 2008, 13:20

Zdravim chcem sa opytat ci mate aj vy nejake skusenosti s hubami co rastu na substrate. Ja pouzivam cisty lignocel a z casu na cas sa mi objavia plodnice hub ktore ak necham dozriet vyrastu z nich huby asi 5cm vysoke zo spodu su lupienkovite, biele miestami ruzova az siva bez prstenca s posvou. Ak vyrastu pridam aj foto. Je to len mojim substratom ci lignocel moze obsahovat aj nejake vytrusy hub???

Užívateľov profilový obrázok
M4tuSh
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 6. Októbra 2007, 10:59
Bydlisko: Kazachstan/PO

Príspevok od užívateľa M4tuSh » 17. Januára 2008, 13:46

Ja ked som použival rašelinu sčasu na čas sa mi niejaka ta huba vyskytla.Ale teraz používam lignocel tak od húb mam pokoj .
\\//_
( (:B
//\\¯

>~, \\ / /
3): )))))=====Q
>~' // \ \

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Januára 2008, 14:18

ako upravujes substrat pred umiestnenim do teraria?

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 18. Januára 2008, 15:21

Nijak.

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 18. Januára 2008, 15:34

SKUUUUUBI napísal:Nijak.
Aj tam hladaj pricinu. Ja pouzivam tiez lignocel a aj ked nestiham, tak ho supnem aspon na 2min do mikrovlnky. Este som s nim nemal problem. Problem som mal jedine s raselinou, z tej huby rástli vkuse (asi to bolo tym ze bola z baumaxu :))
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Januára 2008, 23:33

FeRo1251 napísal:
SKUUUUUBI napísal:Nijak.
Aj tam hladaj pricinu. Ja pouzivam tiez lignocel a aj ked nestiham, tak ho supnem aspon na 2min do mikrovlnky. Este som s nim nemal problem. Problem som mal jedine s raselinou, z tej huby rástli vkuse (asi to bolo tym ze bola z baumaxu :))
Suhlas. Riad sa tym co sa pise na stranke a upravuj lignocel pred umiestnenim do teraria.

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 18. Januára 2008, 23:58

No viem ze by to tak malo byt, ale nikdy som to nerobil skor konare, kokos a kôru riesim v hypermangane, len ma zaujimalo ci tie huby maju pôvod nas alebo zahranicny ci sa sem mohli vytrusy dostat napr. s kokosom???

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Januára 2008, 00:15

SKUUUUUBI napísal:No viem ze by to tak malo byt, ale nikdy som to nerobil skor konare, kokos a kôru riesim v hypermangane, len ma zaujimalo ci tie huby maju pôvod nas alebo zahranicny ci sa sem mohli vytrusy dostat napr. s kokosom???
to snád len sranduješ? spory sa nachádzajú všade, najviac spor je spor plesne Aspergillus niger, ten sa nachádza všade, no kokosové orechy neinfikuje, kokosová škrupina nie je najvhodnejším prostredím pre plesne, ani vtedy ho nenapadol ked som nechal dužinu z kokosa 3 tyždne v chladničke na intraku :D Jednoducho Aspergillus niger nerastie pri psychrofilných podmienkach, skôr už Cladosporium, ale nič. Citrony zase napadá Penicillium glaucum to je tiež taký záškodník a najčastejší Penicillium, ale to len tak na okraj. :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 19. Januára 2008, 11:19

Razor napísal:
SKUUUUUBI napísal:No viem ze by to tak malo byt, ale nikdy som to nerobil skor konare, kokos a kôru riesim v hypermangane, len ma zaujimalo ci tie huby maju pôvod nas alebo zahranicny ci sa sem mohli vytrusy dostat napr. s kokosom???
to snád len sranduješ? spory sa nachádzajú všade, najviac spor je spor plesne Aspergillus niger, ten sa nachádza všade, no kokosové orechy neinfikuje, kokosová škrupina nie je najvhodnejším prostredím pre plesne, ani vtedy ho nenapadol ked som nechal dužinu z kokosa 3 tyždne v chladničke na intraku :D Jednoducho Aspergillus niger nerastie pri psychrofilných podmienkach, skôr už Cladosporium, ale nič. Citrony zase napadá Penicillium glaucum to je tiež taký záškodník a najčastejší Penicillium, ale to len tak na okraj. :wink:
Pozor :!: Pozor mal som na mysli zastupcu skupiny- huby teda fungi. Nejde tu o plesne! Ide podľa mňa o triedu Basidiomycetes- tzv. huby s klobukom. Najviac na celad Corpinaceae- hnojníkovité. Skoda ze nemam kluc na urcovanie hub, alebo aspon fotak.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 19. Januára 2008, 12:13

chceš povedať Basidiomycotina, Basidiomycetes neexistuje. Sem patria väšľinou saprofity s priahradkovým mycéliom a sú väčšinou škodcovia rastlín napr. Puccinia a Ustilago. Dosť často rozkladajú celulozu a lignín, drevokazné huby. Co som ti ja pisal tak to sú huby Oddelenia Deuteromycotina (asexuálne formy húb) rozmnožujú sa iba sporami, ale väčšina z nich patrí medzi Askomycotina (vreckaté huby). Mam skušku z MB v pondelok tak ti viem povedať. :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 19. Januára 2008, 13:53

Trieda: Basidiomycetes. Pri charakteristike tejto triedy sa obmedzíme na znaky viac-menej spoločné či vyskytujúce sa pri tých hubách, ktoré bežne označujeme „huby s klobúkom“. Podhubie je veľmi dobre vyvinuté. Spravidla je rozsiahlo vytvorené, opatrené priehradkami, a v jeho stenách je hlavnou súčasťou chytin. Celulóza sa tu nevyskytuje a ani nebola zistená. Priehradky (septum), pokiaľ je známe sú opatrené dolipórom. V mieste otvoru je septum obojstranne zhrubnuté v tvare na oboch koncoch deravého súdku (lat. dolium = veľký sud). Súdok je na oboch stranách pokrytý jemnou pologuľovitou membránou nazývanou parenthesom. Štruktúra dolipóru sa pri bazidiomycétoch líš od askomycétov. :arrow: Mam za sebou botaniku nižších rastlín, takisto vyssich RA, fyziologiu a morfologiu RA, pestovanie RA, herbar, mikrobiologiu.... takze ti viem povedat a mam aj z coho citovat :!: :wink: :) PS: ak potrebujes nieco ku skuske ozvi sa.

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 8. Februára 2008, 13:29

Ahojte, mám menší problém s podkladom pri subadult samicke P.formosa!!! V poslednej dobe bola dost aktívna a po teráriu pobehovala cez deň aj v noci (inokedy bola často zalezená v hniezde). Včera sa to opakovalo - aktívne pobehovala a dokonca si aj zpevňovala hniezdo. Zatial nič také neobvyklé... No ráno ma čakalo mierne znepokojujúce prekvapenie. "Poecka" zalezená v hniezde a na substráte naťahané čisto-biele vlákna :?:. Začal som to trochu skúmať a podľa mňa to určite nezapriadla ona. Je to plieseň!!!
Podotýkam, že v tom terrárku žije už takmer rok a žiadny problém s plesňami sa doteraz nevyskytol (zvyšky poctivo vyberám!!!)
Substrát: Lignocel + raselina 2:1 (varená, pečená), vlhkosť cca 75%...

Otázka znie: Dokáže behom noci vzniknúť takáto plieseň???

Je dole pri konároch:

Obrázok


Detail č.: 1

Obrázok


Detail č.: 2

Obrázok
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 8. Februára 2008, 14:18

Je to plesen a vzniknut moze, zda sa mi, ze to bude najskor z toho konara. Nedaval si ho tam nedavno ?
Alebo je mozne, ze si nieco vylial na ten substrat ?
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 8. Februára 2008, 14:40

Raqua napísal:Je to plesen a vzniknut moze, zda sa mi, ze to bude najskor z toho konara. Nedaval si ho tam nedavno ?
Alebo je mozne, ze si nieco vylial na ten substrat ?
Nie, nie... Celé terarko ako ho vidis funguje cca rok!!! Ziadny konar nebol pridaný, ani nič naliate, potrava bola naposledy podaná minulý týzden v piatok. Okamžite skonzumovaná. O jeden a pol hodiny som vybral zvyšky!!! Vôbec si to neviem vysvetlit???
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

Užívateľov profilový obrázok
Shadow212
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 19. Júna 2007, 17:07

Príspevok od užívateľa Shadow212 » 8. Februára 2008, 15:17

aj ja si myslim ze je to plesen,mozno sa tam nieco dostalo na potrave,ale to ze ti funguje tera v poho dlhy cas neznamena ze ta plesen sa tam nemoze objavit:)

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 8. Februára 2008, 15:30

Shadow212 napísal:aj ja si myslim ze je to plesen,mozno sa tam nieco dostalo na potrave,ale to ze ti funguje tera v poho dlhy cas neznamena ze ta plesen sa tam nemoze objavit:)
Ja to berem, len je to divné že sa tam objavila behom pár hodín v takom rozsahu a bez manipulácie s terrarkom??? Veď včera večer tam nebolo úplne nič!!! Pozoroval som "poecku" ako si v nom beha a spevňuje noru. Nič nenasvedčovalo tomu, že tam niečo ide "vyrašiť".

Napadá ma už len jedna vec: Prach(so zárodkami plesní) napadaný cez vrchnú mriežku... Či to bolo tak alebo inak už asi nezistím!!! Plieseň som odstránil - teda skoro celý podklad a už tam má nový. Čas ukáže či sa to zopakuje...
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 8. Februára 2008, 18:06

nooo krasne mycelium ti tam vyrastlo :D . pliesne su vychcane organizmy, velmi zivotaschopne a odolne
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".


Napísať odpoveď